Java

gost 149895

Zainteresovan član
Poruka
108
Bio bih zahvalan ako bi mi neko pomogao gde mogu da nađem besplatno daunload programskog jezika Java.Video sam na netu da ima više verzija Java,ali meni treba za kreiranje aplikacija.Surfovao sam po netu i ne mogu da nađem.
 
e za javu treba da instaliras pun q nekih skracenica - sdk, jre i jos nesto valjda

za razvojno okruzenje dovoljan ti je i notepad i konzola, ali skini netbeans ili eclipse. ovaj drugi je cini mi se jednostavniji
 
Nije mi jasno zašto moram da instaliram sve to?:dontunderstand:
jer...

m$ je u zavadi sa Sun-om od kad su ih ovi napushili za J#/J.net ili tako vec nesto sto je m$ isfabrikovao u pokusaju da postavi kao standard umesto Jave. Naravno, to nije zazivelo, i Java je ostala "cista". E sad, od tad, a ima tome vec 10 godina cini mi se, m$ ne daje podrsku za javu zajedno sa instalacijom sistema, pa moras sam da instaliras virtuelnu masinu, ako hoces da teras java programe. Ovo je, naravno, donekle otezalo popularizaciju Jave, ali ipak nije uspelo da je zaustavi, jer - programerima se svidja :mrgreen: - i kazu - ko vas ebe, skinite jvm, nisam lud da pisem dve verzije istog programa, za linux i windows.

zasto moras da instaliras - jer microsoft nije postavio instalaciju po defaultu uz windows

zasto java uopste mora da se instalira - jer se java programi izvrsavaju u java virtuelnoj masini, koja je u stvari program koji simulira java racunar na kome se izvrsavaju java programi.

cemu uopste jvm - jer razliciti sistemi daju programima razlicit skup funkcija, pa je lakse napraviti virtuelnu masinu za svaki sistem (ima ih ~20ak popularnih verovatno) i onda praviti univerzalne programe (koji se izvrsavaju isto na svakom sistemu), nego praviti 2/5/10 verzija programa za svaki sistem
 
imam instaliran java dev.kit.6... i net beans 6.7 sve to na windows 7, sta mi je potrebno jos da uradim da bih mogao da programe praviti na srpskom.
 
Bio bih zahvalan ako bi mi neko pomogao gde mogu da nađem besplatno daunload programskog jezika Java.Video sam na netu da ima više verzija Java,ali meni treba za kreiranje aplikacija.Surfovao sam po netu i ne mogu da nađem.

Ovako, da ti objasnim tako da razumes.

Java nije kao ostali programski jezici. Ostale programe prevodis u masinski kod koji se izvrsava na racunaru. E sad, java je specificna i ne prevodi programe u masinski vec u neki kvazi kod. Taj kvazi kod se izvrsava na virtualnim masinama. To ima svoje prednosti zato sto jedan preveden kod mozes da izvrsavas na svim masinama i svim operativnim sistemima, sto u opsem slucaju ne mozes da radis. Virtualne masine se menjaju i prave za svaki operativni sistem i racunar posebno i ti nemas nista sa njom osim da je skines i instaliras. Za javu to je JVM (Java Virtual Mashine), pomocu nje ces moci da pokreces sve programe sa Javom. Da bi preveo Java kod moras da imas odgovarajuci alat koji ce praviti java programe koji ce se izvrsavati na virtualnoj masini. Postoje mnoge opcije i najbolje ti je da skines Eclipse za to. Inace jako dobru knjigu iz Jave mozes skinuti sa linka. To je knjiga koja se koristi na FTN-u ali se nadam da ces moci da skontas sta pise.

http://www.forum.ftn.ns.ac.yu/index.php?act=attach&type=post&id=4353
 

Back
Top