The Good Spot

Nema nikakve tacke jer je cela linija u glavi. Linija je deo prostora i moguca je samo u prostoru, a prostor je apriorna sema opazanja razuma ili on je moguc samo kao slika naspram subjekta i neodvojiv je od njega. Objekat je korelat subjekta, tako da ma sta zamisilio ne mozes izaci izvan svoje glave. Svet pod navodonicima "spolja" jeste neshvatljivi transcendentni svet Stvari po sebi koji ne moze liciti ni na sta sto imamo u svom saznanju. Objekat ,kao takav, moguc je samo u svesti a izvan svesti nije vise objekat , nije stvar za nas, ispred nas , vec stvar za sebe, stvar po sebi.
Dakle nema nikakve tacke vec ima samo predstave u svesti i neshvatljivog sveta stvari po sebi izvan svesti, a taj transcendentni svet stvari po sebi je nedostupan saznanju. Najblize sto se svetu stvari po sebi mozemo pribliziti jeste unutrasnje opazanje volje.

Na prvi pogled izgleda da je izvesno da bi objektivni svet postojao i onda kada ne bi postojalo nijedno spoznajuce bice , jer se o tome in abstracto da razmisljati a da ne izbije na videlo protivurecnost koja se nalazi u osnovi toga. Ali kada covek pokusa da realizuje tu apstraktnu misao , sto ce reci da je svede na opazajne predstave u kojima ona jedino moze naci svoju istinitost, pa shodno tome pokusa zamislliti nekakav objektivni svet bez saznajuceg subjekta, onda on shvata da je ono sto tako zamislja u stvari nesto suprotno od onoga sto je smerao, naime , da to sto je zamislio nije nista drugo do postupak u intelektu jednog saznajuceg subjekta koji opaza jedan objektivan svet , dakle, da je to upravo ono sto je on hteo iskljuciti. Jer taj opazajni i stvarni svet ocevidno je fenomen mozga pa otud i protivurecnot u hipotezi da bi taj svet mogao i postojati kao takav nezavisno od svih mozgova. Sopenhauer
 
Nema nikakve tacke jer je cela linija u glavi. Linija je deo prostora i moguca je samo u prostoru, a prostor je apriorna sema opazanja razuma ili on je moguc samo kao slika naspram subjekta i neodvojiv je od njega. Objekat je korelat subjekta, tako da ma sta zamisilio ne mozes izaci izvan svoje glave. Svet pod navodonicima "spolja" jeste neshvatljivi transcendentni svet Stvari po sebi koji ne moze liciti ni na sta sto imamo u svom saznanju. Objekat ,kao takav, moguc je samo u svesti a izvan svesti nije vise objekat , nije stvar za nas, ispred nas , vec stvar za sebe, stvar po sebi.
Dakle nema nikakve tacke vec ima samo predstave u svesti i neshvatljivog sveta stvari po sebi izvan svesti, a taj transcendentni svet stvari po sebi je nedostupan saznanju. Najblize sto se svetu stvari po sebi mozemo pribliziti jeste unutrasnje opazanje volje.

Neznam odakle znas ovo,ali svaka cast!
 
Neznam odakle znas ovo,ali svaka cast!

To je zasnovano na Barklijevom ucenju o korelativnosti subjekta i objekata. Najvecem otkricu u istoriji filozofije.
Iznenadio si me ovim komentarom jer je malo ljudi koji to mogu da razumeju, a ta cinjenica je svojevrstan fenomen ovoga sveta nad kojim su se mnogi cudili.
Iako sam sigurno svima dosadio sa ovim linkom ka mom blogu, postovacu ga i ovde jer razumevanje korelativnosti subjekta i objekta moze bukvalno promeniti pogled na zivot onom ko ga jasno shvati a ono je i direktno vezano za temu:

http://forum.krstarica.com/blog.php?bt=31844
 
Ne prihvatam ništa od toga. I ne vjerujem da postoje samo izuzetni pojedinci koji su kadri to razumjeti. Za mene je to samo igranje riječima ili obično filozofiranje, pa me ti karakteriši kako ti god drago.
 
Ne prihvatam ništa od toga. I ne vjerujem da postoje samo izuzetni pojedinci koji su kadri to razumjeti. Za mene je to samo igranje riječima ili obično filozofiranje, pa me ti karakteriši kako ti god drago.

Ovo sto si napisao cini da se ja licno i svi kojima to nisu obicne reci, dobro zamislimo jer ocit je paradoks da ja i nekolicina ostalih uvidjamo nesto o ovom svetu a sto je najprostija neposredna cinjenica, najprostiji uvid kako kaze Sopenhauer a sto je eto za tebe skriveno na taj nacin i zapecaceno sa sedam pecata tisine.
Ma koliko bili racionalni ne mozemo u tome ne primetiti nesto cudno i iracionalno. Mozda je i ta situacija neka vrsta filozofskog cudjenja koje su spomenuli mnogi filozofi:

Prvi je naravno Barkli koji je ocekivao salvu odusevljenja u svetu jer je sam bio svestan da je otkrio nesto najmocnije u filozofiji ...ali naisao je na muk uz njegovo veliko cudjenje. ...zato je pun neverice posle Rasprava o principima ljudskog saznanja , napisao nesto mnogo prostije i jasnije u vidu dijaloga ali i sa tim se desilo isto. Muk.

Zatim je na istu situaciju naisao Kant i mnogi drugi.

Evo sta o tome kaze Sopenhauer
Svet je moja predstava - to je stavka koju svaki covek mora prihvatiti kao istinitu, cim ju je jednom razumeo, mada to nije od onih stavki koju svaki covek razume cim je cuje
Sopenhauer
Ili iz Parerge o istom
Ovo ce biti jasno samo nekima, ali recimo to za te neke.

Ovo je Bergsnovo cudjenje:
Kada mi se ideja trajanja javila prvi put, bio sam ubedjen da je dovoljno da je izlozim pa da se uklone sve nejasnoce , i verovao sam da u tom pogledu nije potrebno nista vise do da se covek obavesti.Kasnije sam uvideo da stvari stoje sasvim drukcije

Sta reci na ovo osim se cuditi poput njih. :neutral:
 
Hajde mi onda najprostijim riječima objasni vezu između vasione kao objekta, nas kao subjekta i Boga kao transcedentnog. Ok?

Dok ne shvatis apsolutnu apodikticnu istinitost stava koji glasi "Svet je moja predstava" neces razumeti odgovor na prava pitanja a tvoje pitanje koje si postavio daleko je od pravog .
Gledaj... transcendentno znaci nesto sto ne moze uci u forme opazanja razuma ..znaci nesto sto je izvan mogucnosti saznanja ..stvar po sebi... tako da to ne mozes staviti kao subjekat suda i onda traziti vezu izmedju njega i necega drugog. To je besmisleno.

Takodje kada kazes "nas" nadam se da mislis na subjekt saznanja kao korelat objekta a ne na necije telo koje je takodje objekat u svesti subjekta.
Pogledaj o subjektu ovde:
http://forum.krstarica.com/blog.php?b=4952

Tako da pojam "veza" ima svoje znacenje samo u prostoru .. u objektivnom svetu gde ces vezivati delove jedne sa drugima, a ne u onom sto nije uslo u forme opazajnog sveta, sto je izvan mogucnosti opazanja - transcendentno.Tako da kada kazes "transcendentno" to je znak da misljenje staje, a nije znak da misljenje tek pocinje tako sto ces transcendentno uzeti kao subjekat suda i dodeljivati mu predikate.

Dakle nema "veze"... veza vazi samo u objektivnom svetu a svet stvari po sebi ne ulazi u takve forme. Njega mozemo dosegnuti, ne saznanjem vec samo intuicijom i onim sto zovemo :unutrasnje opazanje volje: i to samo delimicno....samo naslutiti transcendentnu egzistenciju izvan pojave a gde nema delova niti veza niti odnosa ,vec je sve u medjusobnom prozimanju, nedeljivom trajanju. Trajanje nije prostor a samo u prostoru postoje delovi i veza delova.

Ne mogu jasnije objasnjavati od ovoga. A mislim da je to i nemoguce na ovaj nacin i u jednom postu . Dao sam ti samo naznake i moraces da istrazujes ali izlisno je i da se trudis ako ne rascistis sa praosnovnim uvidom a to je upravo korelativnost subjekta i objekta.
 

Back
Top