Platon - Atlantida

oziman

Veoma poznat
Poruka
11.565
Platonova dela Timaj i Kritija i cuvena Atlantida.
O Atlantidi su napisane hiljade knjiga. To izgubljeno ostrvo trazi se i dan danas. Medjutim zaboravlja se da je pisac Timaja i Kritije bio filozof a ne istoricar, i izgleda da je malo kome palo na um da Atlantidu ne treba tumaciti bukvalno, vec da je i to jedna alegorija izmedju ostalih koje je Platon obilato koristio u svojim delima pokusavajuci objasniti ljudima uzviseno ucenje o idejama.
Ideje su izvan oblika, izvan postajanja i nestajanja i samim tim one nisu opazljive culima, niti shvatljive razumom, tako da su potrebne alegorije i simbolicni jezik slika koji ce nesto sto je samo intuicijom dostizno pribliziti ljudima. Prica o Atlantidi je upravo to. Simbol covekovog duhovnog puta od unutrasnjeg Sunca -Sopstva, do svezanosti i posmatranja senki na zidu pecine.
Dakle ovde cemo Atlantidu obraditi na jedino ispravan nacin - filozofoski. A da li su napredne civilizacije ranije postojale nije bitno za Platonovo ucenje, vec je to pitanje istoricara. Uzgred, najnovija otkrica u Japanu ..ostataka civilizacije stare preko deset hiljada godina to i pokazuju ali kao sto rekoh to nema veze sa Platonom.

Bogove u Kritiji i Timaju mozemo tumaciti kao predstavnike ideja. A njihova podela zemlje na miran nacin i uz svuda prisutnu harmoniju pokazuje prapocetnu ravnotezu suprotnosti.
Nekada su bogovi, među sobom, podelili po oblastima celu zemlju, podelili bez svađe. Ne bi bilo opravdano pretpostaviti da bogovi ne poznaju ono što dolikuje svakom od njih, i da bi, znajući da to više pristoji drugima, pokušavali da svađom samima sebi pribave posed. Dakle, na osnovu pravedne raspodele dobili su ono što im je odgovaralo i naselili zemlje.
Platon Kritija
Sve tendencije ili stepeni objektivacije volje, ideje ili bogovi bili su ravnopravni "delovi" transcendentne celine svega, i nijedna tendencija nije se suprostavljala drugoj niti vodila rat sa drugom, niti izrazavala svoje pravo naspram drugih.
Medju njima Intelekt ili HTETI SAZNATI jeste bio ravnopravan sadrzioc svega i on je bio olicen u boginji mudrosti Ateni.

Atina -intelekt
Atena i Hefest su, s obzirom na zajedničko poreklo (otac im je isti), a svojstvena su im i ista stremljenja u ljubavi prema mudrosti i umetnosti, dobili jednu oblast i to ovu ovde zemlju, koja je u sebi sjedinila sve prirodne uslove potrebne za negovanje vrline i mudrosti.
Ovo je opis ideje koja postoji u osnovi intelekta ili opis jedne od tendencija volje "hteti saznati" kako bi rekao Sopenhauer.
Medjutim ovde se desilo nesto metafizicki znacajno sto je uticalo da ljudi zaborave svoju pravu prirodu i da jedino sto poznaju bude intelekt i njegove forme opazanja - senke na zidu pecine.
Kada su od zemlje stvorili valjane ljude, oni su im usadili težnju za uređenjem države.

Rec "uredjenje" je ovde veoma znacajna jer je dotadasnja inteligibilna sloboda pretvorena u nuznost, u primenu kauzaliteta uzrok -posledica , u oprostoreno vreme i opazaje slika. Ljudi vise nisu od tada slobodni. Oni su svezani a tendencije volje nisu vise ravnopravne. Senke su za svezane ljude jedina realnost a unutrasnje Sunce je potonulo.

Pa sta je to potonulo unutrasnje Sunce ?

To je Atlantida a ovo je opis nje:
Taj kraj je ovako izgledao: od mora prema sredini celog ostrva pružala se ravnica. Prema predanju, ona je posebnom lepotom i izuzetnom plodnošću nadmašivala sve ravnice. Pokraj nje, a opet u sredini ostrva, uzdizao se oniži breg na udaljenosti od 50 stadija. Posejdon opijen Klejtom, sjedini se s njom, i brežuljak na kome je ona živela opkoli i dobro utvrdi. Postavio je, naime, naizmenično jedne oko drugih manje i veće pojaseve od zemlje i vode, i to dva od zemlje i tri ispunjena morskom vodom. Rastojanje među pojasovima bilo je svuda jednako, kao da je šestarom merio iz sredine ostrva. Sam Posejdon, kao bog, sa lakocom uredi središnje ostrvo: iz izvora šiknuše na površinu zemlje dva mlaza, jedan sa toplom drugi sa hladnom vodom, a iz nedara zemlje proizvede on raznovrsnu i obilnu hranu.
atlantiscity.jpg

Samo ostrvo najvećim delom pružalo sve ono što im je bilo potrebno za život. Najpre, sve što se dobije iz nedara zemlje: čvrste i topljive rude, i jednu vrstu rude zvanu "oreihalk". Danas znamo samo njegovo ime, a onda je oreihalk značio više od imena. Vadili su ga na mnogim mestima ostrva i, osim zlata, tadašnji ljudi su ga veoma cenili. Ostrvo je u izobilju rađalo sve ono što šuma pruža tesarima za rad. Bilo je na njemu dovoljno hrane i za pitome i za divlje životinje. Najzastupljeniji na Atlantidi bili su slonovi.Hranila je ona i ovu, po prirodi najveću i najproždrljiviju životinju, ali i sve ostale: močvarske, jezerske, rečne, kao i sve one što žive po brdima i dolinama. Osim toga ostrvo je proizvodilo i odgajalo mirise koje još i sada zemlja negde rađa: u"korenju, travi, stablima, sokovima što struje u cveću ili plodovima. Darivala je, zatim, i pitome plodove: suve i drvenaste. Od suvih, one koji nam služe kao osnovna hrana, a zatim i one koje koristimo kao prijatan dodatak, a čije sve vrste ovde nazivamo jednim imenom mahunasto povrće. Od drvenastih plodova, što daju i hranu i piće i ulje, zemlja je rađala i ono lako kvarljivo, koje nam pruža zadovoljstvo i doprinosi boljem raspoloženju, a zatim i ono koje, posle večere, iznosimo kao prijatan desert i sredstvo za ublažavanje muka zasićenog stomaka. Sve ove lepe i čudesne plodove darivalo je tada, u neograničenim količinama, ovo sveto ostrvo obasjano SUNCEM.
Platon Kritija

U ovom opisu sve vrvi od suprotnosti: pojasevi manji i veci, od zemlje i vode, dva izvora, jedan sa toplom drugi sa hladnom vodom, čvrste i topljive rude, pitome i divlje životinje itd. I sve to obasjano SUNCEM. Sta drugo Platon opisuje nego jedinstvo suprotnosti. Unutrasnje Sopstvo.
Znaci Atlantida je simbol Sopstva, a to ce nam narocito biti jasno ako uporedimo istocnjacke Mandale (simbole sopstva) sa Atlantidom.
atlantida.gif

Kritija je nedovrseno delo. Da ga je Platon zavrsio verovatno bi razjasnio stvari, ovako ostao je opis necega koje svi shvataju i uzimaju bukvalno, jer i ne mogu da zamisle da osim spoljnjeg kopna postoji i unutrasnje "kopno" koje je potonulo u nesvesno a sto je nista drugo do prava sustina svega... transcendentni svet stvari po sebi a Atlantida je simbol toga.
 
Mozda je i video neku mandalu, nije iskljuceno. Ipak pre ce biti da je opisao ono isto sto su mandalom opisali i istocnjaci a to je unutrasnje sopstvo. Sadrzitelj svih ideja. Bazicni arhetip.
Da je negde nešto video, čuo ili pročitao, govori to što kaže ''po predanju''...
dakle ne govori nešto na osnovu ličnog iskustva...
Zato rekoh da ne zna o čemu piše. A ja znam još manje...:lol:

i još jednom..
Ova ideja ti je stvarno interesantna. Svaka čast. :D
 
Mandala u istocnjackim filozofijama predstavlja simbol Sopstva koji kontemplacijom na isti, pomaze coveku da se odvoji od iluzornog sveta. Da se odvoji od opcinjenosti Majom, ili pojedinacnim oblicima rasprostrtim u prostoru, i da na taj nacin nadje pravu realnost izvan pojave ...Sopstvo .
Mandala je prava pravcata mapa naseg duha koju su nam ostavili u nasledje mudraci iz davnih zaboravljenih vremena, kada su ljudi bili mnogo blize duhu nego danasnji covek potonuo u mrak materijalizma i pozitivizma.

Dakle mandala je mapa, ali sta znaci ta mapa i kuda uopste vodi?
Vodi u unutrasnjost duha.

SriYantraMagic_8.jpg


Granica mandale- principium individuationis
Spoljnja ivica ove mandale sa svojim pravilnim geometriskim oblikom, predstavlja principium individuationis, forme opazanja razuma -prostor, vreme i kauzalitet. Spoljasnji pravilni geometriski kvadrat znaci upravo svet pojedinacnih opazaja u prostoru ..svet iluzornih slika koje posle Loka i Barklija ljudi bez ikakvog opravdanja zovu "realan svet".
To su ivice ove mandale simbol iluzornog spoljasnjeg sveta.

Ni tamo ni vamo - VOLJA
Ako sledeci ovu mapu krenemo dalje, prvo na sta cemo sledece naici jeste VATRA, ili plamen želje .... VOLJA.
Sledeca stanica je dakle volja koju nalazimo u sebi kao neposrednu cinjenicu svesti. Ta volja se granici sa unutrasnjim krugom, ili necim sto je izvan prostornih odredjenja, a u isto vreme se granici i sa spoljasnjim oprostorenim svetom. To je nista drugo do simbol onog identiteta subjekta saznavanja i subjekta htenja koji je Sopenhauer nazvao čudo. Tu smo se dakle susreli sa VOLJOM, drugim sadrzajem duha. U toj volji cemo sada uz svo filozofsko čudjenje prepoznati i Platonove ideje, mnogima poznatije kao "arhetipi kolektivno nesvesnog" a ideje su na ovoj mandali olicene u prikazima Bogova. Jer ideje jesu Bogovi , izvor svih bogova kroz celu ljudsku istoriju. One kao "stanovnici kruga volje " gde postoji identitet subjekta saznanja sa subjektom htenja, ili fuzija konacnog i beskonacnog, jesu ni tamo ni vamo. Ni bestelesni bogovi ni otelotovrena bića...oni su IDEJE. Numinozni entiteti duha.

Kvalitativna mnozina (medjusobno prozimanje)
Ako konacno krenemo dalje, sledeci ovu mapu, naicicemo na krug.. simbol beskonacnosti ..simbol necega izvan prostornih odredjenja. U tom krugu, ili u sebi, nacicemo na taj nacin oblast medjusobnog prozimanja tendencija ... ne na nacin rasprostrtosti u prostoru, vec na nacin kvalitativne mnozine. Na nacin gde sve zalazi jedno u drugo i gde sve postoji samo u potenciji.
Ovaj prikaz strela koje zalaze jedna u drugu je nista do simbol toga...kvalitativne mnozine.

Sopstvo - Tacka
Konacno na kraju puta naicicemo na bestelesnu tacku...na simbol Sopstva . Na transcendentnu egzistenciju izvan pojave, ili na transcendentnu volju po sebi...Sopstvo.

Evo to nam kazuje mapa Mandale, a to je kazala i Platonu kada je pisao Timaj i Kritiju i koristio rec Atlantida.
Atlantida je mandala. Mapa, bas poput ove istocnjacke mape koju sam opisao. A da je Platon uspeo da zavrsi Kritiju, to bi bilo verovatno potpuno jasno svima i sprecilo bi ljude da traze Atlantidu tamo gde se ona ne moze naci... negde u okeanu u iluzornom svetu opazaja. Atlantida jeste potonula ..ali potonula u nesvesno a ova Platonova Kritija je mapa uz pomoc koju istu mozemo naci.
 
Naravno ovako zamisljen pojam nikad nece biti realan niti ostvariv, pa je stoga ravan SF projektu...

Kako bi se zvalo tumacenje antlatide koje bi bilo realno ostvarivo i fizicki i psihicki i socijalno i mentalno...?
Utopija je zasnovana na zeljama, krajnje je vreme da nesto bude zasnovano i na znanju....
 
Naravno ovako zamisljen pojam nikad nece biti realan niti ostvariv, pa je stoga ravan SF projektu...
Kako bi se zvalo tumacenje antlatide koje bi bilo realno ostvarivo i fizicki i psihicki i socijalno i mentalno...?
Utopija je zasnovana na zeljama, krajnje je vreme da nesto bude zasnovano i na znanju....

Patku... Ovde se govori o verovatnoj ekvivalentnosti istocnjacke Mandale i Platonove Atlantide. Kao takva, ona se odnosi na samu sustinu svega, sustinu koja zahvata daleko iznad opazajnog sveta slika , odnoseci se na sam DUH .
Ovde govorimo o samoj supstanciji iz koje je sve proisteklo kao akcidencija. Govorimo o onome , kako kaze Platon, sto ne postaje niti nestaje (oblici) vec sto uvek jeste. A nista tu nema "neostvarivo".

Mandala i Platonova Atlantida jesu mape. Mape "putovanja" prema unutrasnjosti duha.Prema pravoj ultimativnoj realnosti izvan pojave.
Mapu imamo, imamo i volju.. samo treba krenuti.
Dokle si ti stigao? Do samog pocetka...do same ivice mandale..... tj.nisi ni posao, a mislis da si negde daleko stigao. :mrgreen:
 
Ma ne interesuje me to.
Mene u ovoj temi interesuje zasto srati a ne znati?

Eto narodnim recnikom da se izrazim.

Tvoj pristup, leksicke, didakticke, mandoloske, mantroloske, misticne analize platonove antlatide je ok.Izaberete prostor, domen, izaberete ugao i pici.
Ja postavljam paralelu tom nacinu gledanja, ne da bih sad kroz duel ili ne znam sta postavio jedno kao tacno ili pravo, vec sto mene interesuje ovo, a usput cete vi sa mistikom nesto i pomoci...
 
Gde ti ovde vidis mistiku? Svaka oblast ove Mandale i moje analize odnosi se na odredjene neposredne cinjenice svesti koje nam je priblizila zapadna filozofija svojim otkricima, i koje mozemo naci u jedinoj osnovi, supstratumu sveta ...DUHU. To nije mistika vec imanentna filozofija.

A spekulativna filozofija bila bi jedino ako bismo stigli do tacke u centru mandale i krenuli dalje. Jer je tacka u centru mandale simbol transcendentnog. ... i tek tada prestaje mogucnost svakog saznanja...ne pre. Pre toga, neposredno iskustvo sa kojim se susrecemo, ma koliko ono bilo maglovito, ma koliko ga morali zvati "cudo", ono je jos uvek bar delimicno uklopljeno u forme opazanja razuma, a samim tim i pristupacno poimanju i filozofiji.
Ne mistici ...filozofiji.
 
Pa i u Slobi sam video zlo rata kad jos nije bio vise od slike na kamionima i kasapnicama.
I svi su imali argumente da to nije i nece biti tako...Ali ja imam svoje kriterijume koji su ko slalom staza...
Tesko ih upaliti, ali kad ih upalis, onda ja ne mogu svakome da pojasnim jer bi drugo trajalo, a i ne zeli svako .

U principu to ti je kao kod prosirenog spektra i korelacija (u telekomunikacionom smislu)...
Svi vide samo sum, nema pika, nema signala, nema niceg vidljivog, ali ima tamo gde sam ja postavio flegove i svi flegovi su upaljeni....
 
Nedavno sam cuo jedan interesantan san:

Cuo sam ga iz druge ruke tako da se pitanja ne odnose na mene.
Treca noc za redom da te sanjam, treba mi objasnjenje kakve veze imas ti u svemu tome. Evo ti ih redom : 1. Biela soba, potpuno prazna, mutno svijetlo, razgovaramo, ali ja kao da gledam kroz tudje oci, ti pocinjes da places, ulazis u neku sobu i nestajes. U sobi je sto, na njemu nacrtan magicni kvadrat sa 4 kruga na ivicama i podebljanim br. 16, 8 i 4, posuda sa srcem i sto je okruzen sa 4 vatre.

Ovo je veoma znacajan san za tu osobu. Radi se o arhetipu sopstva koji se objektivise u snovima kao četverstvo ili mandala. Jung je mnoga svoja dela posvetio upravo takvim snovima. Oni se po pravilu javljaju kada je osoba u velikom psihickom konfliktu. To je svojevrsni susret sa unutrasnjim bogom ili susret sa nama samima izvan iluzije pojavnog sveta.

U njemu nastupa i tkz.psihopompos, vodic duša do raja olicen u zenskoj osobi:
alchemy11.jpg


Ali pre svega je interesantno mesto gde psihopompos vodi snevaca. To mesto je objektivisano sopstvo, mandala..pa mozemo reci i Atlantida .

Atlantida je bliza svima nama nego sto smo mislili. Nema čoveka koji nije sanjao slicne snove. Atlantida je zapravo nasa sopstvena unutrasnja sustina....potonula u tamu nesvesnog.
 
Pa i u Slobi sam video zlo rata kad jos nije bio vise od slike na kamionima i kasapnicama.
I svi su imali argumente da to nije i nece biti tako...Ali ja imam svoje kriterijume koji su ko slalom staza...
Tesko ih upaliti, ali kad ih upalis, onda ja ne mogu svakome da pojasnim jer bi drugo trajalo, a i ne zeli svako .

U principu to ti je kao kod prosirenog spektra i korelacija (u telekomunikacionom smislu)...
Svi vide samo sum, nema pika, nema signala, nema niceg vidljivog, ali ima tamo gde sam ja postavio flegove i svi flegovi su upaljeni....

Pa dobro, nisi jedini koji je u slobi video zlo rata ; to je bilo očigledno ; zlo se videlo u većinskom populističkom svetu ; zlo je bilo i u takozvanoj liderskoj opoziciji koja voli volujsko pečenje (i koja je prešla put preko volujskog pečenja na palama , do demokratije -- zar ne ) ; zlo vidim i danas u njima ( iako su prekrasno našminkani ) --- to nije razlog da jedno viđenje ne razmotrimo, u kome se nudi mandala kao ključ za mit o atlantidi ---- ako ništa drugo , zanimljiva je teza kao kalaouz za bravu koja nikad nije imala ključ -------- tu nema mistike ( bar ja je nevidim - onoliko koliko pojma imam o njoj ) --- možda možeš da ponudiš bolji kalauz od ovog za tu bravu ...... zašto da ne , pokušaj . ! pozdrav !
 
...Platonova Antlatida je zamisao drzave-kontinenta i pasiranje svoje ideal -drzave posto na apeniniji nije uspio...opijen spartanskim nacinom zivota i stilom mira i rata, Platon je takodje iz velike ljubavi prema Atini u njenim zvjezdanim trenutcima kao i tuzi u padovima kad joj se oduzima status vodje-Polisa i posrtanje pred Spartom i Persijom a stalnom prijetnjom makedonskom...Platon stvara ,-Atlantidu kao odmor aristokratskom duhu umornom svome...
 
Kao што сам написао у уводном посту. Критија је недовршено дело и могуће је да је у њему Платон описивао аналогију сличну пећини а не историјски извештај.

Исто тако бисмо могли и његову аналогију пећине да узмемо буквално па да археолози копају тражећи је.
 

Back
Top