Mama, udario me

gost 149754

Poznat
Poruka
8.473
....ovo je rečenica koju sam nebrojeno puta čula od strane moje dece,
tako se često žale jedan na drugog
danas na igralištu, dođe stariji sin kod mene i plačućim glasom mi ovo kaže (maaamaaa, udario me) naime, udario ga je jedan dečko, ustvari, nije udario, više ga ćušnuo, ne znam ni ja kako da se izrazim,
Joca je više plakao zbog uvrede nego zbog bola.... e moje pitanje glasi: kako reagovati na sukobe među decom (verbalne, fizičke i dr
p. s
ako je bila tema, ovu zaključajte
u pretrazi nisam našla ništa slično
 
Decake treba savetovati da se sto cesce sami suoce sa svojim problemima, a devojcice da sve resavaju nenaslino. A intervenisi jedino ako ti je sina udario dosta stariji decak, jedino tu nije u stanju da se odbrani. z:)
 
misliš da dečaci mogu i da se potuku ako to treba?
a devojčice--ne?

Pa ne mora da se potuce, treba samo da ume pokaze da je spreman. I najmanjeg klinca koji je prgav niko ne sme da dira, a i najjaceg svi diraju ako je sam kezav. z:) Ne treba sina uciti da se bije ali ne moze ni da se drzi pod staklenim zvonom jer je to nacin kako razmisljaju ostali decaci. Osim ako ti je dete bas malo, nisi rekla koliko ti sin ima godina, ako je 3, 4 onda je jos mali.
 
Pa ne mora da se potuce, treba samo da ume pokaze da je spreman. I najmanjeg klinca koji je prgav niko ne sme da dira, a i najjaceg svi diraju ako je sam kezav. z:) Ne treba sina uciti da se bije ali ne moze ni da se drzi pod staklenim zvonom jer je to nacin kako razmisljaju ostali decaci. Osim ako ti je dete bas malo, nisi rekla koliko ti sin ima godina, ako je 3, 4 onda je jos mali.

5 ipo godina ima
ma meni je mnogo glupo da mu kažem, ko tebe ćušne, ti njega udri još jače, pa da se roditelj tog drugog deteta ljuti... a i šta znam, moj sin je krupnije dete, gde on udari, tu trava ne raste...
al neću da bude ni neka seka persa koga svako mož da bije kako oće, kako će kad krene u zabavište, pa posle u školu...deca su surova...
danas sam mu rekla; ti njemu kaži, ti nisi dobar i neću da se družim sa tobom, i jednostavno otiđi....:confused:
inače zna i da se potuče al posle moramo ja i druga majka da razdvajamo....
 
Nemo' bre tako da kaze, ispasce pedercic, sa' cu ti ja kazem kako to dela ;) :)

Nek' raskrci sebi put dok je jos vreme, nikad nikog nek' ne napada, i mojne se nikad povlaci, ili stoji dok ga neki gay udara, kontas, odma' nek' vrati, ako vidi da je slabiji, neka se povuce, ako ga ovaj jos napada, ciglu u glavu i bez' :mrgreen: Ili jednostavno po jajcima ;)

Ako mi neko prigovori za ovo, moze elegantno da mi se sagne, posto znam kakva su deca danas ...

PS: I ako ga stariji napadnu, ciglu u glavu i bezanija kuci !!!
 
....ovo je rečenica koju sam nebrojeno puta čula od strane moje dece,
tako se često žale jedan na drugog
danas na igralištu, dođe stariji sin kod mene i plačućim glasom mi ovo kaže (maaamaaa, udario me) naime, udario ga je jedan dečko, ustvari, nije udario, više ga ćušnuo, ne znam ni ja kako da se izrazim,
Joca je više plakao zbog uvrede nego zbog bola.... e moje pitanje glasi: kako reagovati na sukobe među decom (verbalne, fizičke i dr
p. s
ako je bila tema, ovu zaključajte
u pretrazi nisam našla ništa slično

I meni je ovo bio tezak deo vaspitanja kad su mi deca bila tako mala kao tvoja. Prvi put kad su dobili udarac ili cuskanje, ne secam se vise, odmah sam ih savetovala da vrate istom merom. Posle mi se desavalo da nisu znali razlikovati "vracanje istom merom" i "udaranje zbog svega sto im nije po volji" pa sam se nebrojeno puta postidela, cinili mi se agresivni. Posle sam opet zabranila fizicko nasilje u svakom slucaju i...
Rezultati su katastrofa. Stariji sin se povlaci i sklanja svakome, bas svakome. Ponekad deluje kao prava kukavica i nekako bez imalo autoriteta a mladji...Taj i dalje veruje da se treba vracati milo za drago samo sto on uvek odvaga preteranu meru.
Valjda ce posle puberteta pronaci neku sredinu koja je prihvatljiva i za njih i za okolinu osim ako nije genetika u pitanju , onda uzalud sve...
 
Nemo' bre tako da kaze, ispasce pedercic, sa' cu ti ja kazem kako to dela ;) :)

Nek' raskrci sebi put dok je jos vreme, nikad nikog nek' ne napada, i mojne se nikad povlaci, ili stoji dok ga neki gay udara, kontas, odma' nek' vrati, ako vidi da je slabiji, neka se povuce, ako ga ovaj jos napada, ciglu u glavu i bez' :mrgreen: Ili jednostavno po jajcima ;)

Ako mi neko prigovori za ovo, moze elegantno da mi se sagne, posto znam kakva su deca danas ...

PS: I ako ga stariji napadnu, ciglu u glavu i bezanija kuci !!!


a da li time podstičemo nasilje, ustvari?
ono ---nasiljem protiv nasilja?
 
5 ipo godina ima
ma meni je mnogo glupo da mu kažem, ko tebe ćušne, ti njega udri još jače, pa da se roditelj tog drugog deteta ljuti... a i šta znam, moj sin je krupnije dete, gde on udari, tu trava ne raste...
al neću da bude ni neka seka persa koga svako mož da bije kako oće, kako će kad krene u zabavište, pa posle u školu...deca su surova...
danas sam mu rekla; ti njemu kaži, ti nisi dobar i neću da se družim sa tobom, i jednostavno otiđi....:confused:
inače zna i da se potuče al posle moramo ja i druga majka da razdvajamo....

Ma ne mora da tuce, stav je tu bitan. Kako ima i hrabrih devojcica, decak duplo veci od nje, pa se pravi mangup, a ona kad se naljuti na njega pa mu podvike on se ziv uplasi. Najlakse je tuci, umetnost je da se plase tvoje reakcije a da je nikad nisu ni videli. z:)
 
I meni je ovo bio tezak deo vaspitanja kad su mi deca bila tako mala kao tvoja. Prvi put kad su dobili udarac ili cuskanje, ne secam se vise, odmah sam ih savetovala da vrate istom merom. Posle mi se desavalo da nisu znali razlikovati "vracanje istom merom" i "udaranje zbog svega sto im nije po volji" pa sam se nebrojeno puta postidela, cinili mi se agresivni. Posle sam opet zabranila fizicko nasilje u svakom slucaju i...
Rezultati su katastrofa. Stariji sin se povlaci i sklanja svakome, bas svakome. Ponekad deluje kao prava kukavica i nekako bez imalo autoriteta a mladji...Taj i dalje veruje da se treba vracati milo za drago samo sto on uvek odvaga preteranu meru.
Valjda ce posle puberteta pronaci neku sredinu koja je prihvatljiva i za njih i za okolinu osim ako nije genetika u pitanju , onda uzalud sve...

Koliki je stariji ???

a da li time podstičemo nasilje, ustvari?
ono ---nasiljem protiv nasilja?

Nisam tu da ti solim, posto sam i ja mali, samo ti prenosim ono sto vidim svuda, i kontam da su svi isti ;)
Ne mogu ti ja sa svojih 15-16 godina govoriti ;)
Ali mozda i mogu, samo nek' uvek lepo pridje svemu, ne psuje, sve ce biti OK ...
Veruj mi, ako neko naleti na njega, pa ga ovaj isprepuca ko picoku, zaustavice nasilje, a ne podstaci, ovom nece vise pasti napamet da nekog dira ;)
Veruj mi, znam kako je, posto provodim dosta vremena sa mladjim bracama svojih ortaka ...
Ne moras poslusati, nisam ja niko ovde da bi tebi govorio kako da vaspitavas svoju decu ;)
Samo prenosim sa prakse :cool: :mrgreen:
 
p, s.
ma ne znate kako mi ga bilo žao danas, došlo mi da plačem sa njim
al to bi tek bilo katastrofa
dobro, seli smo na klupu, razgovarali, smirio se on, al , rekla sam mu da to nije lepo što je taj dečko uradio, nije on dobar, (taj dečko), evo i otišao je , a sad će na igralište doći druga deca sa kojima ćeš moći lepo da se igraš....itd,
al te situacije će se ponavljati...
 
dobro, ja se slažem sa tim
upravo zato i pitam šta da radi jedan roditelj, kad mu dete priđe i kaže; mama on me udario
ili mama on mi reko marš
ili pokazo prst?
koji odgovor , po vašem mišljenju, je najpametniji?

vaspitavanje po moralnim nacelima usadjenim od strane roditelja nasih
forum nece doneti univerzalno resenje dileme...ikakve
shut i rogat ne mogu...pa kada zacuti diplomatija...sila progovara
 
p, s.
ma ne znate kako mi ga bilo žao danas, došlo mi da plačem sa njim
al to bi tek bilo katastrofa
dobro, seli smo na klupu, razgovarali, smirio se on, al , rekla sam mu da to nije lepo što je taj dečko uradio, nije on dobar, (taj dečko), evo i otišao je , a sad će na igralište doći druga deca sa kojima ćeš moći lepo da se igraš....itd,
al te situacije će se ponavljati...

Ma kako da ne, u takvim situacijama covek ne zna ni sta da kaze ni sta da savetuje, a detetova bol za srce ujeda. Bice bolje, mali je jos, sta ga sve ceka kroz osnovnu i srednju skolu, a sve je to jedan deo odrastanja koji se jednog dana zaboravi.
 
dobro, ja se slažem sa tim
upravo zato i pitam šta da radi jedan roditelj, kad mu dete priđe i kaže; mama on me udario
ili mama on mi reko marš
ili pokazo prst?
koji odgovor , po vašem mišljenju, je najpametniji?

Ej ne bi verovala kako su deca nekad kao mali ljudi, kako su snalazljiva i kako se vidi ko ce kakav biti. Pazi ovo, svastikin sin se zali majci kako ga jedan drugar psuje i ona mu kaze "psuj i ti njega" i dodje on posle sav skejnan i neraspolozen, ali cuti i ona ga pita "sta je sad bilo" a on kaze, opet mi onaj vice "pusi kitu, pusi kitu" a ja mu kazem "pusi k...., pusi k...", a on meni kaze "e, lepo te mama vaspitala!" z:D I sta sad tu reci nego se smejati? z:D
 
Decake treba savetovati da se sto cesce sami suoce sa svojim problemima, a devojcice da sve resavaju nenaslino. A intervenisi jedino ako ti je sina udario dosta stariji decak, jedino tu nije u stanju da se odbrani. z:)
Ma diivno...:roll:
Msm i posle ce neko reci da je 21. vek, vek jednakosti...

Inace, dete treba savetovati da izbegava nasilje, ma bilo ono verbalno il' fizicko.
Nista ruzne i odvratnije od usiljene dece...bljj
 
Ma diivno...:roll:
Msm i posle ce neko reci da je 21. vek, vek jednakosti...

Inace, dete treba savetovati da izbegava nasilje, ma bilo ono verbalno il' fizicko.
Nista ruzne i odvratnije od usiljene dece...bljj

Kakve jednakosti, devojcica i decaka? z:shock: Pa nece ti cerka doci sa lastisa razbijenog nosa ni sin sa fudbala da ti place sto mu je neki decak rekao da ima ruznu snalu u kosi, a ostali decaci mu se kikotali.
 
E svaka čast, već danima razmišljam kako da naslovim temu...

Još prošle godine, znači kada je moj sin imao dve godine smo imali problema sa jednim malim iz komšiluka, koji jeste sitan, ali jaaako bezobrazan i agresivan, a pri tom je stariji od Stefana pune tri godine.
Preko zime i dok je bilo hladno, slabo su se sretali i viđali, ali sad ponovo krenulo igranje napolju. Prvo nam je na rođendanu napravio haos :(
Znači, to je valjda neka ljubomora što je Stefan bio glavni (pa, naravno, njegov je rođendan), i nekoliko puta ga je tako na kvarno udario, sirot proveo je pola rođendana plačući:sad2:. i tada, a i pre toga sam se zakačila sa njegovom mamom, koja reč jednu ne kaže svom sinčiću-nasilniku, tako da vidim da to ne vredi. Onda sam govorila Stefanu da ovog malog izbegava. Ali, nije ni to rešenje :dash: Živimo u istoj ulici, svaki dan se dosta dece tu igra, ne mogu ja sad njega da odvajam i svaki dan vodim negde drugde :roll:
I onda je tati 'pala roletna' i počeo je da uči sina da se tuče :think: Prvo sam mislila da to i nije loša ideja, ipak su to muške stvari, ali jednostavno ne pali. kad moj sin vidi ovog malog, parališe se. Tačno se uplaši, a ovaj svestan svoje nadmoći stalno ga maltretira... Jedan dan, hteo da mu otme neku igračku, Stefan bežao od njega, ovaj nije mogao da ga stigne, odlepio, na kraju ga gurnuo niz stepenice i PLJUNUO :dash::dash::dash:

Znači,. rekla sam ili ću ja tom malom zavrnuti šamarčinu, ili njegovoj mami.
A kako stoje stvari, oboma :evil:


U svakom slučaju,. ja mislim da je prošlo vreme 'okretanja drugog obraza', ili 'rešavanja stvari mirnim putem'. U redu ih je učiti da ne počinju prvi i slično, ali moraju da znaju da se brane.
Mene samo zanima KAKO ih naučiti tome :confused:
Slažem se sa Mr.Plow, koliko god mi tupili o tome, nije jednako sa dečacima i devojčicama...l i ono što me brine je da se takve stvari (a pogotovo još kroz školu) NE zaboravljaju tako lako:confused:
 
Kupi komsijskoj deci sladoled da nabembaju malog siledžiju ili da mu namazu oči antireumatskom tigrovom mašću, pocepaju majicu ili izuju patike i bace u baru.Ako neće ili se boje angažuj školskog siledžiju ili rođaka sa sela kog za tu priliku pozoveš u goste.
I posle lepo kažeš "šta ćeš ,deca , igrala se" roditeljima malog teroriste koji nisu bili zainteresovani dok su samo tuđa deca plakala.
I, da, preneseš im ove mudre komentare o nenasilnom rešavanju konflikata koje dobiješ od naših drugara forumaša.
Ma naravno da se šalim.Reši ovo diplomatski ili nemoj da puštaš sina na ulicu .
 
uvek mu kazem: ne zapocinji sukob ali ni ne dozvoli da te neko udari a ti da ne vratis....i nema veze jer devojcica ili decak....mog sina znaju i devojcice da udare, nisu one nista neznije....mada, uvek mu kazem da devojcicama ne vrati nego da se sklanja...ali, ne moze se to...jer i one su po tom pitanju iste....s obzirom da se neda i ne diraju ga....ona deca koja ne uzvrate posle budu maltretirana.....
 

Back
Top