Eureka!

Navar

Elita
Banovan
Poruka
20.280
e da..ovo me zivo zanima...
kako se to u coveku rodi .stvori ideja? sta se to desi pa mu se "upali sijalica"..odakle to? kako to coveku ..sine? kakav se to proces odvije ciji je krajnji rezultat ideja?
 
Zanimljiva tema...Bas me zanimaju odgovori!
i mene:)
ja sam razmisljao na temu decijih slagalica..onih puzli iz delova..znas kad ono sklapas slagalicu cesto znas unapred sta je na njoj pre nego sto je u celosti sklopis..
mislim da je Ideja proizvod jednog takvog procesa..skupljanja informacija...obrada ( u analogiji sa slagalicom uklapanje delica)
takodje mislim da covek najcesce nije ni svestan tog procesa prikupljanja i obrade informacija jer se to vrsi na raznim kanalima..telom dodirom citanjem vidom itd itd..negde sam procitao podatak da do svesti coveka otprilike svaka pedeseta informacija dopre ..mislim informacija koju prikupe cula..
 
recimo meni kad god je nesto sinulo..bar koliko mogu da se setim obicno je to bilo kad nisam razmiljao o tom problemu..mislim kad sam se bavio necim drugim zaokupio itd..:think:
 
Tu se treba vratiti na polumajmune i na prvog polumajmuna -metafizicara koga su ostali polumajmuni kada je poceo da im sere o idejama trebali istabati toljagama,ali nisu,zasto?

Zasto su stari jevreju duvali u jarcev rog,mislim kako im je ta ideja pala napamet ?

I neka mi neko kaze kad je bilo zasto a da nije bilo zato?! ajde,navedite i jedan primer kad je bilo zasto a da nije bilo zato !!!

nejebica kao izvor svekolike filozofije -


malo mače u kombinaciji sa ak 47 - odlicna ideja - then come the bitches and the gloks
 
Poslednja izmena:
Bodyexumf
I neka mi neko kaze kad je bilo zasto a da nije bilo zato?! ajde,navedite i jedan primer kad je bilo zasto a da nije bilo zato !!!

Do tako neceg mozes doci svakog trena ali moras napustiti klanjanje materiji ili opazajima koje je stvorio tvoj mozak, a koje ti zoves "realnost". Kada dakle obratis paznju na cinjenice svoje svesti, videces da je zasto bez zato prisutno uvek kao "trajanje". Trajanje je nedeljivo (jer deo naspram celine postoji samo u prostoru ne i u trajanju) a ono sto nema delova -TRAJANJE- nema ni deo koji se naziva uzrok, ni deo koji se naziva posledica a samim tim ni zasto niti zato. Na ovaj nacin susrecemo se sa inteligibilnom slobodom a nuznost zasto i zato nalazimo samo u analizi proslog ne i u onom sto je realno ..sto traje.
Eto ..dobio si odgovor na svoje pitanje.

Sto se tice teme. Intelekt nista ne "dobija" on moze samo analizirati, rasclanjivati sadrzaje svojih iskustava , reflektovati slicnosti i apstrahovati razlike i tako formirati pojmove. Znaci intelektom analiziramo ono sto vec imamo u svesti, ali nejasno, i kombinacijom iskustvenih sadrzaja, na nacin primene logicikih pravila, ili pravila izvednih iz iskustva, iz datih premisa izvodimo zakljucke. Taj zakljucak iz datih premisa je ono sto bi trebalo da prati rec "eureka".

Ili da svedemo stvar na primeru ovog poznatog silogizma.

1) Svi ljudi su smrtni.
2) Sokrat je čovek.

Ova dva suda postoje u svesti kao znanje ,medjutim ako ih uporedimo dobicemo iznenada jedan nov zakljucak koji je vec bio sadrzan u ova dva ali skriveno.
Jer ako su svi ljudi smrtni a Sokrat je jedan od ljudi..znaci ... EUREKA . Sokrat je smrtan !

Eto kako se radjaju ideje. A ovo se moze desiti, i desava se po pravilu nesvesno, tako da izgleda da se od negde rodila ideja iako je ona vec bila sadrzana u znanju koje smo vec imali, ali ga nismo analiticki i silogisticki obradili.

Onaj ko vice EUREKA analizirao je staro ... pravi genije koji stvara nesto novo moze se naci samo u umetnosti, i u filozofiji, jer obe te oblasti svoje znanje crpu iz izvora vecnog zivota u nama, a ne iz analize prostornih opazaja.
 
Pozdrav ;)

Ko očemu, baba o uštipcima, a ja o kosmologiji... ;)

Pitanje je uvek bilo i biće :

Kako se informacije, pojmovi, simboli, znanje, saznanje, ideje, premise, sudovi, itd (1)... "svlače (skidaju)" iz prostora iracionalnog, imaginarnog i nestvarnog (2) u domen racionalnog, realnog i stvarnog (3)?. Kako se iz tog nejasnog područja, kada mozak ne može jasno da obrađuje (vidi 1), sa polupropusnim vizijama, već prelazi u granično područje između (vidi 2) i (vidi 3), te se na toj granici stvaraju idejne mogućnosti za realizaciju iz (3). To nejasno područje koje ja zovem "mistično", tu se mešaju poja. Npr. davno sam došao do jedne komplikovane formule koja je objavljena u međunarodnom naučnom časopisu. Ja ne smatram da je "moja", jer jednostavno sam je video posle 2 dana suvog razmišljanja, ona je stigla odnekud i nakako, ali ne znam kako. Dokaz, kao naučni metod je trajao 2 meseca.

Glupo mi je reći upalila se lampica tek tako.
Mislim da mi ne možemo objasniti proces koji nas objašnjava.
Računar ne može da da izveštaj da li je OS optimalan, ali zato OS može da da izveštaj o ostalim aplikacijama. Viša svest nekako brine o nižoj.

Valjda... ;)
 
upliv odozgo!

filozofi ali vise psiholozi uspevaju da poprilicno rasclane coveka odnosno covekov um na neke nize varijante podvarijante sastavne delove..pa su tako otkrili a ja mislim da su na dobrom tragu..da je covek ne jedan..vec mnostvo..razlicitih oblika svesti uslovno receno..pa su tako ..grubo doduse rasclanili po vertikali covekov uma..na nesvestan um.. podsvestan um..svestan um/iliti razum..i jedan entitet koji su navali "higher self"..a glavni alat covekovog uma je zapravo fokus..usredsredjenje..

pa recimo da je takodje primeceno da covek gotovo 80% vremena provodi u razumu..tj fokus je na razumu..onom delu covekovog uma koji je svestan..medjutim taj "higher self" entitet je deo uma koji je zapravo dublje svestan..tj svestan da je svestan..odnosno svestan sopstvene svesnosti..malo rogobatno zvuci slazem se..funkcija tog entiteta je da bude dirigent tom mnostvu ..da izvuce iz svih saglasje..jednistvo..tzv covekov optimum..

da se nadovezem na prethodnu pricu o slagalicama..kad taj entitet "higher self" uspe da uspostavi saglasje svih oko nekog problema..tj "organizuje" obradu podataka na svim nivoima..i na svim covekovim poljima..odnosno svim tim covekovim mnostvom..svaki problem postaje lak za resavanje..mislim problem koga se covek prihvatio da resi..kako se to kaze "podje mu za rukom"

ovakava konstrukcija covekovog uma potice od rodonacelnika aktuelizacije...doktora abrahama mazlova..koji je za razliku od frojda proucavao mentalno/duhovno zdrave uspesne ..ocigledno i evidentno ostvarene osobe..polazeci sa stanovista da je fokus na problem deo problema a ne deo resenja i zapazanjem i proucavanjem ih aktuelizovanih ostvarenih ljudi dosao je do zakljucaka o njihovoj mentalnoj strukturi..i odgovore na pitanja tipa zasto neko ne uspeva a neko uspeva..
napravicu analogiju..sa kocijom u kojoj su upregnuti recimo 6 konja..koliko ce rastojanje prevaliti ta kocija za npr sat vremena ako svih 6 konja vuku svaki na svoju stranu jer kocijom upravlja los kocijas ili cak uposte ne upravlja..a koliko ce rastojanje prevaliti kocija ako njome upravlja kocijas koji uspeva da ostvari saglasje svih 6 konja da vuku u jednom pravcu?
 
U svakom trenutku svest i podsvest imaju aktuelne procese koji su zadati ili svesno ili podsvesno i izvrsavaju se izvesno vreme. To je nebitno sirenje teme ....

Ideja je spajanje 4,5 objekata sa odnosima.... kod nekih je najlakse to pojasniti kao u glavi ima 20,30 objekata, 10 odnosa i vetrove i orkane i sve to leluja....nenamerno....
Namerno pokusava da spoji 4,5 sa 3,4 odnosa....ali onda odmori i mozak igra tetris dok se spava, oci spajaju unutrasnje paralelne konture ( npr )) i {{ i [[ itd....)...
Neki napredniji mogu da sugerisu smanjenje pritiska , povecanu cirkulaciju u nekoj oblasti, nesto slicno bioenergiji itd....

Otvorena logika i dopola popunjen kes memorijski prostor i eto CPU otkrica ( u dokolici koja nije dokolica)....
 

Back
Top