5. oktobar

Ajde necu da da budem preopsiran. Imas pravo da se ljutis. Bio sam preostar. Svako ima pravo na svoje opredeljenje.

Komentarisacu samo kljucne stvari.

aleks1:
Ove argumente koje dajes, govore dosta o tvom komunistickom obrazovanju i opredeljenju.

Ne. Nije komunisticko. Socijal-demokratsko. ;) Postoji znacajna razlika. Pogotovo sto ti pod "komunizmom" podrazumevas "revolucionarni socijalizam", sto nikako nije ni blizu moje opcije...

iluzionista:
Monarh kao sef drzave u ustavnim parlamentarnim monarhijama se izdrzava putem sistema civilne liste. Civilna lista je potpuno javan dokument koji se donosi u parlamentu. Prilikom odredjivanja godisnjeg budzeta, glasa se i za civilnu listu. Civilnom listom se izdrzava samo najuza porodica monarha (znaci njegova zena i deca, bez braci i sestara i ostalih srodnika).

Ok... Za ozbiljno razmatranje teme trebalo bi razmotriti brojcane podatke... I ovo uporedjivanje bi moglo da se izvede na zemljama iste ili slicne velicine, slicnih socijalno-ekonomskih prilika i slicnog istorijskog puta...

Jedino bi moja zamerka bila da se i odrzavanje imovine monarha placa... Kada bi Karadjordjevicima bila vracena sva predratna imovina, to odrzavanje bi bilo veoma skupo... Potrebno je mnogo novca za to... Nisam video nigde da si to pomenuo. Odrzavanje imovine u reprezentativnom stanju veoma kosta i mnogo ljudi je ukljuceno u to...

U troskove oko predsednika ukljuceni su izbori (ako su neposredni) i to takodje doprinosi njihovom mnogostruko vecem obimu. Znamo da u Srbiji jedan krug predsednickih izbora kosta par miliona evra. Koliko miliona evra kostaju kampanje za predsenika to mozemo samo da nagadjamo i koliko to opterecuje budzet. Pa, Dinkic nije hteo da isplati neki novac ovim poslednjim "kandidatima za predsednika" i ovi su hteli da ga tuze. Ministru se digla kosa na glavi kad je shvatio koliko to kosta.

To stoji. Ali uzimati Srbiju kao primer nije bas dobra ideja. Cesto pricam kako je najbolji posao politicki marketing. Kod nas uvek ima posla. Jos neko vreme cemo imati stalne smene vlasti... Dok se to ne stabilizuje.

Spanija je dobar primer za povratak monarhije koji jasno pokazuje kakav je to oblik vlasti. Krajem 70-tih kad je diktator Franko umro, Spanija je proglasila monarhiju na celu sa Kraljem Huanom Karlosom. Tada je bila jedna od najsiromasnijih zemalja u Evropi. Ubrzo, posto monarhija donosi neophodnu politicku stabilnost, pocele su da stizu investicije, tako da je danas Spanija medju 8 najbogatijih zemalja na celom svetu. Zasto i nasa zemlja Srbija ne bi mogla ovim putem?

Da li je to jedini nacin? To moram da te pitam pre bilo kakve dalje rasprave. Deluje mi kao da ti to shvatas kao jedini nacin oporavka.

I ok, izvini sto sam tako ostro napao tvoju opciju. Predlazem da to pretvorimo u konstruktivnu diskusiju... Moguce da se moje misljenje donekle promeni. Ali, ne verujem da cu ikada videti ustavnu monarhiju kao resenje ili kao najbolju opciju.

Pozdrav. ;)
 
volodja:
da je bio prvi... neznam bas... da je bio odlucujuci, bio je, ali za sta? plasim se da smo zakoracili u bezdan...

A pre nismo bili u bezdanu? Sta je to bilo bolje u periodu 1991-2000?

za argumente ne znam, ali je izvesno da za koju godinu necu imati kompjuter :)

Nece ti ni trebati. ;) Tehnologija veoma brzo napreduje. :)

hehe... "videli" smo rezultate...

Bas naprotiv. Rezultati tek slede i to tek za par godina...

nestace KORUPCIJA? muda od labuda! nemojte da se lazemo, pa baza na kojoj se logicki odrzava kapitalizam kakvom mi "tezimo" (ono u sta "skacemo", "zapadne demokratije", haha..) je korupcija...

Niko nije rekao da ce nestati korupcija... U modernom kapitalizmu je ipak, neophodan bar odredjeni nivo korupcije. Postoji i jedan odredjeni "nivo" koji je moguce tolerisati. A mi smo daleko iznad tog nivoa... Smanjenje korupcije na dosta nizi nivo je ono o cemu sam pricao.

sto se mene tice, sve je podlozno kritici, kritika (i u "vidu" pljuvanja) je pozeljna... ako ce "tek onda" moci da se kritikuje, to je isto tako mogao da kaze i sloba...

Mozes ti slobdno da kritikujes. Naravno, koristeci argumente. Ali same rezultate 5. oktobra jos nismo videli. Zato ovaj period jos ne treba kritikovati u smislu: Pokazali ste vi vec svoje...

Kod nas jos ne postoji stabilna vlast, bilo kakve orijentacije... Vec 4 godine se drzava vestacki odrzava na nekim tesko-skrpljenim osnovama...

i cutimo?
ti sedi i cekaj, ako imas vremena (i ostalog).
neka hvala.

Ne samo da cekamo. I nikako ne cutati. Znam da cu se aktivno boriti za ono sto verujem. Ali u tu "borbu" priznajem samo politicka sredstva. Ali ipak ne zavisi sve samo od nas.
 
iluzionista:
Ajde necu da da budem preopsiran. Imas pravo da se ljutis. Bio sam preostar. Svako ima pravo na svoje opredeljenje.

Komentarisacu samo kljucne stvari.

Ne. Nije komunisticko. Socijal-demokratsko. ;) Postoji znacajna razlika. Pogotovo sto ti pod "komunizmom" podrazumevas "revolucionarni socijalizam", sto nikako nije ni blizu moje opcije...
U redu bicu konstruktivan. Nemam nista protiv tvog social-demokratskog opredeljenja, cak mislim da je jedno takvo zdravo opredeljenje za nasu zemlju dosta vazno. Medjutim, iz tvojih stavova provejava marksizam i komunizam, hteo ti to ili ne. Ali ne krivim te zbog toga, zato sto je u ovoj zemlji sve poremeceno i sve naopako. Posle komunisticke strahovlade koja je u ovoj zemlji u potpunosti vladala do 5. oktobra 2000. i nije bilo za ocekivati da ce se pojaviti dekomunizovana social-demokratska opcija. Razlog je jednostavan. U komunistickoj partiji su se pojavile dve kvazi struje. Jedna je pripala tvrdim komunistima koji su obukli i nacionalisticko odelo na celu sa Milosevicem, Seseljom i sl. A drugi su postali tzv. mondijalisti, internacionalisti, moderni levicari tj. socijal demokrate i to je struja koja je porazena na 8. sednici. Ostale politicke opcije je veoma uspesno kontrolisala i jos uvek kontrolise UDBA, KOS, BIA ili kako god vec. Razlog zasto u Srbiji danas nema i ne moze biti prave socijal-demokratske opcije je upravo taj sto ona izvire u potpunosti iz zatrovanog komunistickog sinjela.

O tome mnogo govori tvoj napad na monarhijsko uredjenje, jer takodje u Srbiji danas nema i ne moze biti dekomunizovanog republikanizma. U tom napadu potezes vecinu pitanja koja su potezali i komunisticki revolucionari jos 1943. i 1944. A sve to je besmisleno. Jer, da si pravi socijaldemokrata ti ne bi imao nista protiv monarhije, cak bi pod naletom argumenata morao snazno da je zastupas. A zasto? Odgovor lezi u cinjenici da je mozda najidealnija, najprincipijelnija i ustvari prava i najveca socijal-demokratska drzava na svetu jedna monarhija - Svedska, ciji je dansnji sef drzave Kralj Karl Gustav XVI. I nije to jedina socijal-demokratska drzava. Pa tu je i Kanada, Holandija, Norveska, Belgija, Danska, Novi Zeland ... i da ne nabrajam vise. Znaci monarhija, kao sto rekoh, donosi neophodnu politicku stabilnost koja omogucava da se ljudi bave socijal-demokratskim temama i ekonomskim razvojem. Zato je monarhija najbolja opcija za Srbiju.

iluzionista:
Jedino bi moja zamerka bila da se i odrzavanje imovine monarha placa... Kada bi Karadjordjevicima bila vracena sva predratna imovina, to odrzavanje bi bilo veoma skupo... Potrebno je mnogo novca za to... Nisam video nigde da si to pomenuo. Odrzavanje imovine u reprezentativnom stanju veoma kosta i mnogo ljudi je ukljuceno u to...
Sasvim slucajno sam se dosta interesovao za tu temu i dozvoli objasnjenje. I odrzavanje imovine svih predsednika u republikama (njegovih sluzbenih prostorija, zvanicnih kancelarija, cinovnickog aparata, reprezentativnih objekata i njegove vile-dvora u kojoj zivi za vreme mandata) takodje, u svim zemljama na svetu placaju poreski obveznici. Jedina razlika u odnosu na monarhije u tom pogledu je sto se monarsi ne menjaju na svake 4 ili 5 godina, vec te objekte koriste dokle god su na zvanicnom celu drzave.

Imovina dinastije Karadjordjevica na teritoriji danasnje republike Srbije se sastoji samo od Dvorskog kompleksa na Dedinju, Kraljevskog imanja na Oplencu i jedne kuce u centru Beograda, i svi su u drzavnoj svojini. Dvorski kompleks na Dedinju mora da ostane u drzavnoj svojini jer predstavlja ogromno kulturno i umetnicko bogatstvo ove zemlje. Imovina na Oplencu bi trebalo da pripada Zaduzbini Kralja Petra I, kao i pre rata, a ne nekom od clanova kraljevske porodice ili drzavi, jer se pokazalo kako se drzava brinula o tom imanju. Znaci, izdrzavanje takvog objekta kao sto je dvorski kompleks na Dedinju, trebalo bi da se uredi na taj nacin kao sto se i slicni objekti od slicnog znacaja i vrednosti svuda u celom svetu izdrzavaju od poreskih obveznika zbog vaznosti koje oni predstavljaju za takve zemlje. Sigurno da izdrzavanje jednog jedinog takvog objekta u zemlji nije bas toliko skupo i opterecujuce za poreske obveznike.

iluzionista:
Da li je to jedini nacin? To moram da te pitam pre bilo kakve dalje rasprave. Deluje mi kao da ti to shvatas kao jedini nacin oporavka.
Primer Spanije svakako nije jednini nacin za oporavak ove zemlje i drustva. Ali je svakako najefikasniji, najsigurniji, najbezbedniji i nosi najmanje opasnosti. Da smo tako odmah krenuli, nikad ne bi postojala na primer opasnost da Toma postane covek broj 1 u ovoj zemlj ili da nas neko tako vuce sa sobom u propast. Monarhija predstavlja branu i smetnju takvim pojavama u drustvu, predstavlja garant da se nikada nece pojaviti neki novi Milosevici i sl. i seli politicku borbu u parlament i za vladu koja svoju pobedu moze na izborima da osvoji recimo socijal-demokratskim programom.

iluzionista:
Ali, ne verujem da cu ikada videti ustavnu monarhiju kao resenje ili kao najbolju opciju.
Monarhija nije politicko i stranacko pitanje. I zato se o njoj ne raspravlja u stranackom okruzenju. Ona je iznad toga i predstavlja prvenstveno ustavno-pravno pitanje iako, ali kao sto vidimo, danas nosi politicku tezinu. Ako si pravi socijal-demokrata, u monarhiji nikad neces videti smetnju za svoje ideje, vec na protiv, kroz politicku stabilnost jedan osnov za njihovu realizaciju!

Pozdrav i razmisli malo!
 
kako uopste neko moze da kaze da je bilo bolje pre? sta jel je bilo bolje to sto je ceo beograd znao po boji koji je benzin bolji - bugarski ili rumunski? ili sto je moja keva pravila jogurt, jer je jeftinije kupiti mleko od seljaka (koje treba iskuvati). Sram vas bilo, koji biste samo da kritikujete i dzabalebarite. Koji ste inertni na promene i koji biste opet neku autisticnu drzavu. Svi -- u Belorusiju. E pa ja necu. DOS nije bio najbolji, ali uporedite sa drugim ex-komunistickim zemljama. Niko nije imao dobru prvu vladu, pa ni Cesi i Slovenci. Eto tako to ide, tranzicija je krvava, da znate. A nije istina da nema nazad - ima, ali stati u tranziciji je najgori izbor. Tako da...idemo. A sto kaz iluzionista, pravi efekti tek treba da se vide (narocito od 2008-2010). Pozdrav
 

Back
Top