Kokarda

Četnički bataljoni kraljevske vojske su imali, osim na reveru, i lubanju sa prekriženim kostima na kaniji noža-bajoneta za pušku. Radi se o modelu puške M24 ČK (Četnički karabin) - verzija sa skraćenom cijevi.
Inače, ta puška i pogotovo taj nož-bajonet su rijetka kolekcionarska stvar.

Ovo objašnjenje da je taj simbol znak žrtvovanja za slobodu, a ne nekakvog zvjerstva, bi se po toj logici mogao primjeniti i na nacističke SS odrede, koji su imali istu oznaku.
A mislim da bi to bilo malo morbidno, zar ne???

Mislim da se ovdje radi o pjesničkoj slobodi, a ne o pravom objašnjenju!

Zasto mislis da lobanja mora da ima svuda isto znacenje...Sto se mene tice lobanja na cetnickoj zastavi je jasna jer ispod nje pise ''Sloboda ili smrt''...da se ne ponavljam, znaci umreti za slobodu, sto na kraju krajeva i jeste zakljucak citave one price koju nazivas ''pesnickom slobodom''...Ne sumnjam da bi se tebi i kiselom mnogo vise svidela verzija koja bi tu lobanju povezala sa zverstvima ali takve price odma padaju u vodu cetnickim pokretom kao oslobodilackim, a ako bi jos nesto bilo morbidno to je poredjenje sa SS jedinicima i ako kapiram sta si hteo da kazes. dakle dok ''jedna'' lobanja simbolizuje zrtvovanje, ''druga'' moze simbolizovati zverstva, a generalizovati nikako...

Dobio sam odgovor da se detaljno o cetnickim bataljonima uoci 1941. moze naci u jednom clanku, u Vojnoistorijskom glasniku, koji se moze naci u Vojnoj biblioteci u Balkanskoj ulici, u BG-u. A to je reko bih ono sto je spomenuo kiseli.
 
Poslednja izmena:
Zasto mislis da lobanja mora da ima svuda isto znacenje...Sto se mene tice lobanja na cetnickoj zastavi je jasna jer ispod nje pise ''Sloboda ili smrt''...da se ne ponavljam, znaci umreti za slobodu, sto na kraju krajeva i jeste zakljucak citave one price koju nazivas ''pesnickom slobodom''...Ne sumnjam da bi se tebi i kiselom mnogo vise svidela verzija koja bi tu lobanju povezala sa zverstvima ali takve price odma padaju u vodu cetnickim pokretom kao oslobodilackim, a ako bi jos nesto bilo morbidno to je poredjenje sa SS jedinicima i ako kapiram sta si hteo da kazes. dakle dok ''jedna'' lobanja simbolizuje zrtvovanje, ''druga'' moze simbolizovati zverstva, a generalizovati nikako...
Dobio sam odgovor da se detaljno o cetnickim bataljonima uoci 1941. moze naci u jednom clanku, u Vojnoistorijskom glasniku, koji se moze naci u Vojnoj biblioteci u Balkanskoj ulici, u BG-u. A to je reko bih ono sto je spomenuo kiseli.

И на гусарским заставама доминира лобања са прекрштеним костима. Испод не пише ништа али значење је исто или није?
А кога су то јуришни четнички батаљони, јурили 1940-41 године?
Волео бих да то разјасни овај ,,Балтазар``-Коча. (Балтазар је јунак из цртаних филмова, који има решења за све ситуације али нема везе што су неупотребљива)
 
@ kiseli : hvala na linku, skinuo sam i ja

naime, mene to zanima iz čisto kolekcionarskih razloga
imao sam prilike držati prije par godina taj bajonet za ČK, i sad mi je žao što ga nisam kupio, jel mi se nudilo da ga uzmem

također, one dvije slike su zanimljive!!!

a u vezi toga gdje su se borili, odnosno jurišali: samo je bataljon kod Bijeljine opravdao svoje ime, ovi drugi su se neslavno skrivali 10-tak dana, da bi se predali na kraju, kako i piše u tom tekstu
 
И на гусарским заставама доминира лобања са прекрштеним костима. Испод не пише ништа али значење је исто или није?
А кога су то јуришни четнички батаљони, јурили 1940-41 године?
Волео бих да то разјасни овај ,,Балтазар``-Коча. (Балтазар је јунак из цртаних филмова, који има решења за све ситуације али нема везе што су неупотребљива)

odakle ti ideja da ja treba da razjasnim poreklo lobanje svuda gde se ti setis da postoji...Ja sam dao svoje misljenje koje je logicno za cetnicku zastavu ispod koje pise ''Sloboda ili smrt''...pored toga postavio sam gomilu raznih tumacenja...to sto si ti ocigledno ogranicen, i kao pravo dete komunizma nenavikao da razmilja i malo upotrebi svoj mozak, nego ceka druge da mu sve sazvacu je druga stvar...Tvoje postove nisam vidjao osim na temama gde je trebalo braniti zlocine komunista, a iznova otvarati teme o zlocinima cetnika (koje smo prosli vec gomilu puta) tako da te uopste ne vidim na ovoj temi kao ucesnika...:bye:
 
odakle ti ideja da ja treba da razjasnim poreklo lobanje svuda gde se ti setis da postoji...Ja sam dao svoje misljenje koje je logicno za cetnicku zastavu ispod koje pise ''Sloboda ili smrt''...pored toga postavio sam gomilu raznih tumacenja...to sto si ti ocigledno ogranicen, i kao pravo dete komunizma nenavikao da razmilja i malo upotrebi svoj mozak, nego ceka druge da mu sve sazvacu je druga stvar...Tvoje postove nisam vidjao osim na temama gde je trebalo braniti zlocine komunista, a iznova otvarati teme o zlocinima cetnika (koje smo prosli vec gomilu puta) tako da te uopste ne vidim na ovoj temi kao ucesnika...:bye:

Koco, mojne da mi spamujes temu hladnoratovskom propagandom.

Ko je kome sta sazvakao s ove ili one strane, ostavite za neku drugu temu.
 
odakle ti ideja da ja treba da razjasnim poreklo lobanje svuda gde se ti setis da postoji...Ja sam dao svoje misljenje koje je logicno za cetnicku zastavu ispod koje pise ''Sloboda ili smrt''...pored toga postavio sam gomilu raznih tumacenja...to sto si ti ocigledno ogranicen, i kao pravo dete komunizma nenavikao da razmilja i malo upotrebi svoj mozak, nego ceka druge da mu sve sazvacu je druga stvar...Tvoje postove nisam vidjao osim na temama gde je trebalo braniti zlocine komunista, a iznova otvarati teme o zlocinima cetnika (koje smo prosli vec gomilu puta) tako da te uopste ne vidim na ovoj temi kao ucesnika...:bye:

Мудар одговор мудра човека,нема шта. Кажу, мудрост је у храни. Па чиме се то храниш.
 
Хоћу увек када ,,забраздиш`` и у теби проради инстикт Балтазара. Ја ти дођем као корекција и шапнем:,, Кочи мајсторе,оде у пропаст``!

gled tu si ju...

Profesor%20Baltazar.jpg


zikica jovanovic spanac se pitao pa da odgovorimo... Evo malo o lobanji na gusarskoj zastavi...

Interesantna je, takođe, i veza između crne zastave i gusara. Postoje nepovrđeni izveštaji da je Luiz Mišel (Louise Michel), dok je predvodila ženski bataljon tokom Pariske komune 1871., možda nosila zastavu sa mrtvačkom glavom i ukrštenim kostima. Ali asocijacija može ići i dalje od toga.

Na gusare se gleda kao na pobunjenike, slobodne duše, a često kao i na nemilosrdne ubice. Iako se većina gusara prilično razlikovala, ipak su mnogi od njih birali kapetana gusarskog broda. U nekim slučajevima kapetan čak nije bio muškarac, što je bilo prilično neuobičajeno za to vreme. On ili ona su bili “podložni trenutnom opozivu”, a život na gusarskom brodu bio je sasvim sigurno demokratskiji nego na brodovima britanske, američke ili francuske mornarice - a kamoli od onog na trgovačkom brodu.

Za gusare, crna zastava je bila simbol smrti; odražavajući suštinu mrtvačke glave i kostiju na crnoj podlozi. Znak koji je ekvivalent poruci: “Predaj se ili umri!”. Namera je bila zastašiti žrtve i naterati ih da se predaju bez borbe. To je funkcionisalo na isti način kao “Gheng” u Kanovoj vojsci.


Anarhizam i istorija crne zastave
http://www.kontra-punkt.info/print.php?sid=236

E sad sami donesite zakljucke...ja i dalje stojim iza onoga sto sam napisao...Da je lobanja simbol smrti, to je jasno, ali bitna je poruka...ne moze lobanja imati isto znacenje kod onog ko se za slobodu bori i kod onog ko slobodu uzima...
 
Poslednja izmena:
naisao sam na jedan zanimljivi cetnicki proglas iz 41. koji sam postavio na temi Razlika izmedju ustasa i cetnika ali koji mozda daje odgovor i na ovu temu:

3V.jpg


Dakle sledeci tekst:

Ali kada je izgledalo da je sve okaljano i sve palo, ostala je jos jedna zastava cista i svetla. To je ona zastava koja je prkosno nosena u borbi za slobodu od Kosova kroz citavih 500 godina robovanja i pod kojom su se pod raznim imenima: Hajduka, Uskoka i Četnika skupljali ljudi uvek istog duha i misli: sve su to bili osvetnici i borci nesalomivog duha koji nosili u srcu jednu devizu: Sloboda ili smrt!

Pod tom četničkom zastavom, koja se posle aprilske katastrofe, sa svom svojom lepotom zaleprsala, upravo na zemljistu gde je nekada pocela da se stvara cetnicka drzava, nasli su se ponovo borci koji su vise voleli smrt nego zivot u ropstvu. Pod tim znamenjem izvojevana je sloboda pojedinih krajeva. Pod tim znamenjem danas se bore hiljade za slobodu svoje brace i porobljene otadzbine.
 
Pod tom četničkom zastavom, koja se posle aprilske katastrofe, sa svom svojom lepotom zaleprsala, upravo na zemljistu gde je nekada pocela da se stvara cetnicka drzava, nasli su se ponovo borci koji su vise voleli smrt nego zivot u ropstvu. Pod tim znamenjem izvojevana je sloboda pojedinih krajeva. Pod tim znamenjem danas se bore hiljade za slobodu svoje brace i porobljene otadzbine



gluposti srpska zastava za vreme prvog i drugog srpskog ustanka je bila drugacija, i nema nikakve veze sa cetnicima. cetnici su formacije, koje je srbija slala u makedoniju, pod komandom profesionalnih srpskih oficira, da osiguraju pripajanje makedonije srbiji. i nema nikakve veze sa oruzanom bandom iz drugog svetskog rata
a ovoj seseljovoj bandi koja je se pokazala kod vukovara, ne treba ni pricati. to je sramota za srpsku naciju
kako to da niste mrdnuli kada se kosovo odcepilo? gde ste bili onda? gde ste bili za vreme borbi na kosmetu?. kafanski heroji sa zastavama, dobro za kafanske tuce. g...a . ravna gora g....a jesti mora. to treba staviti na zastavu
 
stvarno opasan problem imas:hahaha:

osecam da ti se dize kosa na glavi na samo spominjanje Srbije...sta si ti tako preokupiran Srbijom...u cemu je stvar? koji su to kompleksi u pitanju...kompleks pokatolicenog Srbina jedan od njih sigruno...kompleks malog i neslavnog naroda bez istorije i jezika..ili bolje receno kompleks naroda sramne istorije...sve se to nekako skupi i nastane post kiselog...

i opet vrtis iznova i iznova svoje misljenje...ali sta time postizes, kome je stalo do njega ovde?

sta g...vidis da lepo pise Ravna gora pobediti mora...sta je, vid oslabio...hehe...godine su to...
 
Poslednja izmena od moderatora:
naisao sam na jedan zanimljivi cetnicki proglas iz 41. koji sam postavio na temi Razlika izmedju ustasa i cetnika ali koji mozda daje odgovor i na ovu temu:

3V.jpg


Dakle sledeci tekst:

Ali kada je izgledalo da je sve okaljano i sve palo, ostala je jos jedna zastava cista i svetla. To je ona zastava koja je prkosno nosena u borbi za slobodu od Kosova kroz citavih 500 godina robovanja i pod kojom su se pod raznim imenima: Hajduka, Uskoka i Četnika skupljali ljudi uvek istog duha i misli: sve su to bili osvetnici i borci nesalomivog duha koji nosili u srcu jednu devizu: Sloboda ili smrt!

Pod tom četničkom zastavom, koja se posle aprilske katastrofe, sa svom svojom lepotom zaleprsala, upravo na zemljistu gde je nekada pocela da se stvara cetnicka drzava, nasli su se ponovo borci koji su vise voleli smrt nego zivot u ropstvu. Pod tim znamenjem izvojevana je sloboda pojedinih krajeva. Pod tim znamenjem danas se bore hiljade za slobodu svoje brace i porobljene otadzbine.

Koco, dobro znas da ne odgovara temi.

Zasto ti i Kiseli ne napravite neku posebnu temu za prepucavanja, umesto sto se jurite po 500 tema?

Mislim, sva sreca sto znamo sve drugo o Kosovskom boju, pa saznadosmo i zastavu kroz banalizovanje ko zna cije metafore iz ko zna kog izvora.
 
gluposti srpska zastava za vreme prvog i drugog srpskog ustanka je bila drugacija, i nema nikakve veze sa cetnicima. cetnici su formacije, koje je srbija slala u makedoniju, pod komandom profesionalnih srpskih oficira, da osiguraju pripajanje makedonije srbiji. i nema nikakve veze sa oruzanom bandom iz drugog svetskog rata
a ovoj seseljovoj bandi koja je se pokazala kod vukovara, ne treba ni pricati. to je sramota za srpsku naciju
kako to da niste mrdnuli kada se kosovo odcepilo? gde ste bili onda? gde ste bili za vreme borbi na kosmetu?. kafanski heroji sa zastavama, dobro za kafanske tuce. g...a . ravna gora g....a jesti mora. to treba staviti na zastavu

Ti si mogao i da ne prospes to sranje po temi.

Ako imas nesto s njim, imate privatne poruke i druge teme.

'Ajde sad u 3...
 
a sta si ti ovde, neki mudorator...nisam video da iznosis bilo sta konkretno samo pametujes...To sto ti ne vidis vezu sa ovom temom je druga stvar, a moja je dobra namera sto postavim sve sto mislim da moze da pomogne...

ovaj tekst takodje otkriva znacenje lobanje...Sloboda ili smrt, ''borci koji vise vole smrt nego zivot u ropstvu''...

ne znam ja koji ti problem imas sa mnom...nije ni bitno ali sam primetio da skaces bez razloga na moje postove...bolje postavi nesto sto bi doprinelo temi, a posao moderatora ostavi za moderatore:)
 
a sta si ti ovde, neki mudorator...nisam video da iznosis bilo sta konkretno samo pametujes...To sto ti ne vidis vezu sa ovom temom je druga stvar, a moja je dobra namera sto postavim sve sto mislim da moze da pomogne...

ovaj tekst takodje otkriva znacenje lobanje...Sloboda ili smrt, ''borci koji vise vole smrt nego zivot u ropstvu''...

ne znam ja koji ti problem imas sa mnom...nije ni bitno ali sam primetio da skaces bez razloga na moje postove...bolje postavi nesto sto bi doprinelo temi, a posao moderatora ostavi za moderatore:)

S obzirom da sam ja pokrenuo temu, red je da zamolim ucesnike da se koliko-toliko drze teme i da ne palamude ko ti.

Nije ti bila dobra namera da pomognesnego da zapodenes kavgu sa Kiselim i na ovoj temi.

Dakle, ko sto si ti primetio da ja ,,bez razloga skacem'' na tvoje postove :dontunderstand: tako sam i ja primetio da si ti bez razloga uskocio na moju temu i poceo da lepis tapete.

Ja stvarno ne vidim kako je to sto si ti okacio doprinelo ovoj temi.

''borci koji vise vole smrt nego zivot u ropstvu'' :roll: Ma, dal' je neko nekad rekao nesto drugo za bilo koje borce na svetu, pa se opet ne kite svi lobanjama.
 
Gde da nabavim četnički karabin?

jes ti malo offtopic, ali ukratko:
službeno, u bivšoj SFRJ su postojala samo, čini mi se tri preživjela primjerka
ja sam osobno imao prilike vidjeti još jedan (izvan ta tri) u jednoj privatnoj kolekcij

možda ima još koji čiča negdje u srednjoj bosni ili šumadiji, negdje na tavanu, ali ...... teško..
 

Back
Top