Rado bih udomio stene americkog staforda

Pokusacu da ti objasnim, sto se mene tice u pravu sam, mada se mozda neko nece sloziti sa mnom.
I zasto ti se neko smeje. Generalno kada neko kaze "primio bih staforda na poklon" odmah deluje neozbiljno. Jer to nije nikako isto kao kada kaze "primio bih jazavicara,vucijaka,maltezera,plavo rusko mace na poklon"
Ne mislim ovo u smislu da podcenjujem druge rase, ali biti vlasnih staforda je jedna velika odgovornost.
Da bi ti i tvoj pas bili srecni , moras biti psihicki stabilna osoba i shvatiti da imas obavezu prema psu koji ce postati clan tvoje porodice. To su lovci, koji se strasno vezuju emotivno za gazdu i porodicu. Najvise od svega vole da su voljeni i vracaju naravno mnogoooo.
To je jedna jako tvrdoglava rasa, i ti moras imati potpunu kontrolu i samopouzdanje.
Ako ti je staford jako lep pas:) to na zalost nista ne znaci, jer kad izadjes sa njim napolje moras znati kako razmislja. Da li si siguran da njegova potreba za paznjom i igranjem ne bi iziritirala tvoje roditelje?
Dacu ti banalan primer....
Mi smo pronasli napustenog maltezera...bio je maltretiran i neko ga je izbacio ili je on sam pobegao. Trebalo nam je 7 meseci da ga raskravimo psihicki. Maltezer na ulici ne predstavlja problem. Samo cinjenica da pas pati. Ali staford na ulici je veliki probem.
Ja sam vlasnike pasa svrstala u 3 (globalne) kategorije.
1.Iako se smatraju ljubiteljima zivotinja, ljudi imaju potrebu da gospodare drugim zivim bicem i da ih ono bez ikakve sumnje slepo voli (pas je pas)
2.Su ljudi koji jednostavno nisu svesni da je pas ipak zivotinja i ne tretiraju ih tako, nego se ponasaju kao da su ljudi i tako im pas postane vodja copora.
3. sredina, sebe svrstavam u ovu grupu.
Kod nas se hijerarhija zna i sta se sme, a sta ne al takodje postoji razumevanje da se nasi psi smatraju delom porodice (copora) i tu i tamo prodje penjanje na krevet ili sedanje za sto sa prijateljima.
Zato sto oni to vole. O mazenju, igranju itd....nema razloga ni da govorim....

E sad, kad kazes primio bih staforda na poklon.....dacu ti sebe za primer
Godinama znam da hocu da imam staforda. 5 meseci sam planirala njen dolazak (znala sam da hocu zenku) Skupljala sam pare 5 meseci. Kad mi se ukazala prilika da uzmem Lolu , nisam imala dovoljno novca pa sam pozajmila. Ostala sam na poslu na kojem sam htela da dam otkaz par meseci unazad da bih vratila novac i skupila za njene vakcine, preglede i sterilizaciju,vitamine. Jer naravno moji mi u zivotu ne bi dali pare za tako nesto. Kada gledas realno ja sam neko ko je ozbiljan, jer sam dala sve od sebe da imam tog psa, logican zakljucak je da cu dati sve od sebe da taj pas bude srecan pored mene.
Kad kazes da ga zelis na poklon jer mnogo volis staforde, ljudi koji poznaju rasu prvo pomisle da si neozbiljan. Jer ima mnogo ljudi koji ih drze pored sebe i lece svoje komplekse, "lozi" ih njihov "opasan" izgled.
Staford u pogresnim rukama moze da bude opasan pas. Posto si se odlucio na laksi nacin da ga dobijes, to vrlo lako moze da znaci da on moze mozda brzo i da ti dosadi. Kao sto se desilo da se zenka staforda "nekako" otrovala u stanu.

Ovo sto sam napisala, ne mislim da si ti takav ili neozbiljan, samo sam pokusala da ti objasnim zasto na "zeleo bih na poklon staforda" ljudima deluje neozbiljno.
 
Slayer je u pravu skroz, i ja bih staforda i uzeo bi i ja na poklon ali nema nista od toga jer kao sto slayer kaze odgajivaci znaju sta od psa moze d a se napravi, Kao primer cu da navedem da drug ima staforda koji je tvrdoglav ko mazga :D ima samo 3 ipo meseca inace...
Sa njima nema popustanja i dopustanja svega, mora da se zna ko je vodja copora (tako pas gleda na gazdu)... Dresura i samo stroga dresura, provodjenje vremena sa psom koliko je to moguce, izvodjenje psa od malena medju ljude u setnju itd, nadam se da si shvatio usta se upustas ;)
 

Back
Top