Budućnost SF žanra

astronaut skaut

Iskusan
Poruka
5.445
Ne bih da otvaram više od jedne teme.



Kako zamišljate budućnost ovog žanra? Da li mislite da je ovaj žanr već dostigao svoje najveće domete? Kroz koji će se medij SF najviše plasirati do konzumenata (literatura, film, strip, igrice...) ? Šta mislite u kom pravcu će se razvijati, u pravcu akcije, drame, horora ...?
 
konzumiraćemo holograme, digitalne filmove & tv kanale
wireless net preko originalnih provajdera i poštenih ljudi koji rade za standard EU-plate
nećemo da naseljavamo planete oje su već zagadjene no samo one s čistu vodu & prirodne tvari
:)

o tome će pisati Scientisti, of course ;)
 
Odakle ti takvo pitanje ? pa odgovor je jednostavan . prve "sci fi" price bile su o putovanju ispod mora i o odlasku na mesec . svi su gledali to kao fantastiku, a ispostavilo se da se to obistinilo . e pa tako ce se i sadasnje scifi price -ili ti - filmovi o vanzemaljcima uskoro obistiniti .

ZAKLJUCAK :
nema -ili skoro da nema- sci fi filmova , nego se oni samo prave odredjen godina unapred da bi se stanovnici zemlje pripremili za nadolazece dogadjaje u buducnosti , da bi ih sa "mirom" prihvatili kau nesto uobicajeno .
a na osnovu toga mozemo zakljuciti da ce nastavak ovog zanra biti stavljanje na filmsko platno "fantasticnih" dogadjaja koji ce nekim buducim generacijama postati "realnost" koju ce prihvaditi bez puno uzbudjenja , slicno kao sto su ljudi sezdesetih godina proslog veka prihvatili put na mesec kao "uobicajenu" ili samo malo neuobicajenu stvarnost .... jel ovo jasno ?
 
Otprilike će ići u ovom pravcu..prihvatanje postojanja života van našeg sveta..akcija i samo akcija..:)



Što se književnosti tiče,mislim da je SF dostigao svoj maksimum,sad je vreme ekspanzije
ekranizacije a kasnije idu igrice pa strip...pa opet u krug..:D
 
Hm...
Mislim da SF ne može dostići neki konkretni vrhunac. Čak, nije nužno vezan za tehnološka čudesa or something....
Možda će za par vekova/milenijuma čist SF biti priča o farmeru koji obređuje zemlju, jaše konja i tralala... :D

Uvek se mora posmatrati u zavisnosti od doba, tako, SciFi uvek ima svetlu budućnost. :)
 
Kako zamišljate budućnost ovog žanra? Da li mislite da je ovaj žanr već dostigao svoje najveće domete? Kroz koji će se medij SF najviše plasirati do konzumenata (literatura, film, strip, igrice...) ? Šta mislite u kom pravcu će se razvijati, u pravcu akcije, drame, horora ...?

Mislim da SF ne moze distici zenit svog stvaralastva samo ce mijenjati oblike prema tehnoloskom razvoju , u buducnosti ce vjerovatno neke stvari biti mnog vise zastupljene kao sto je geneticki inzenjering, svemir , ratovi , inovacije koje mjenjaju svijet , a mozda i neke utopijske price o savrsenim drustvima bez smrti , rata, nepravde, bez bola i td...
Sve u svume bice interesantno kao sto je bilo o od samih pocetaka i onih prvih prica koje smo svi culi ,ili citali, ili gledali .
Pa samim tim zadrzace se forma i igrica i knjiga i filmova i mozda interaktivni odnos ili neki virtuelni ko zna.
Sto se tice pravca je to sloboda koja se ostavlja piscu na rasploaganju na bih da ulazm u to svaki pravac ima svoju draz prema mom misljenju to ne bi trebalo ograniciti
 
Ja nešto ne mislim da je SF u opasnosti da izumre. :) S obzirom na to da već odavno (valjda) naglasak i nije na nabrajanju tehnoloških čudesa, nego u promenama u međuljudskim odnosima na svim nivoima, a tu su moguće bezbrojne varijacije. Što se tiče medija, može biti da trenutno prednjače igrice (mada je takav utisak možda posledica toga što se kod nas ne prevodi baš puno SF-a), ali su SF autori uvek bili prilično vešti u korišćenju svih novih medija tako da mislim da žanr može da se prilagodi bilo kakvoj inovaciji na tom planu.
 
Apsurdno je govoriti o zasicenju , tj dostizanju vrhunca zanra.

Kao sto neko rece u ovoj temi, SF se uvek drugacije prikazivao (setite se Zil Verna) u odnosu na tehnolosko doba.
A mislim da je sf jako vezan za tehnologiju,. mada ne uvek.

Znaci, kako se tehnologija bude menjala, tako ce se naravno menjati i nase socijalno bice, nacin interakcije i shvatanje drustva.
A samim tim i zanr.

I nikad nece moci da dodje do vrhunca.

:)
 

Back
Top