koliko su obicno macke trudna i po kojim znacima znas da ce se maciti?

necka24

Aktivan član
Poruka
1.101
moja macka je trudna i izgleda kao da je bure progutala:p.bojim se da ce se svakoga dana ili casa omaciti?koliko su macke obicno trudne?2 ili 3 meseca?po kojim znacima da znam kada ce se omaciti?prvi put nismo bili kuci,ali kako da prepoznam?sta treba da radim kada pocne da se maci?mackoljubci i vi koji znate o mackama pomozite mi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!MOLIM VAS!!!!!!!:worth:
 
Traje oko 2 meseca, koliko se sećam, 59 dana + koji dan gore-dole. Prepoznaćeš po tome što joj se stomak spustio što je siguran znak da su joj se opustili ligamenti a kad kontrakcije postanu jake, moćićeš i da ih vidiš onako, spolja. Par sati pre početka koćenja će tražiti mirno mesto na kom će to da obavi, vidi, obezbedi joj nešto takvo tipa kutije iz prodavnice ili nečega sličnog sa starim ALI ČISTIM peškirima ili čaršavima koje ćeš posle moći da baciš. Obezbedi joj jogurt, pavlaku ili nešto slično da se okrepi posle svakog mačeta i veta u pripravnosti ako nešto pođe naopako. Razmak između prvog i drugog mačeta je u proseku 15 minuta, između drugog i trećeg pola sata-45 minuta i tako redom. Pogledaj poslednjih nekoliko strana na temi Pitajte u vezi zdravlja, pisali smo o štenjenju kuja, u principu nema neke velike razlike.
 
E, da, maci pukne i vodenjak, obrati pažnju i na mokro oko repa... a uostalom videćeš jer će sa zavlačiti na mesto koje je ranije već ošacovala (možda i krišom) i neće biti sile da je ubediš da to bude negde drugde (tako se moja maca omacila u ormanu)... ako je neko ovako nepredviđeno mesto, stavi dole novine ili najlon, i kao što je mimi's mom rekla čiste peškire i obezbedi joj mir, maca mora da zna da je tu bezbedna.
 
Kada joj nabubre sise - znaćeš da je koćenje najdalje za 2 nedelje.
"Porodilište" treba već sad da bude spremno, često joj pokazuj i ubedi je da tu bar ponekad legne da bi znala da je to njeno mesto. Inače, idealno je da se maci uvek na istom mestu, da joj krevetac ne bude na promaji ili na prometnom mestu. Ako joj staviš kutiju - gledaj da je dovoljno velika da se maca lepo ispruži, i obavezno napravi odozgo prozorče za špijunažu (nema te gazdarice koja može odoleti da ne virne) a prozorče samo prekrij nečim da kroz njega ne duva.
Maca pre koćenja mnogo više jede, ali poslednjeg dana prestaje (valjda zbog bolova), pa je i to znak. Naravno, kad prvo mače treba da izađe, maca urla od bola kao i svaka porodilja.
Moja luda Maja nikad nije htela da se maci sama bez obzira na poznato "macilište" i bolove. Morala sam da sedim pored njenog kreveca i da je mazim dokle god ne rodi prvo mače. Posle više nije bilo bitno.
Inače, kad se zadnji put macila došle su mi stranke pa sam je smestila gde treba i otišla u kancelariju, a kad se čulo urlanje i ja doletela u pomoć već je bilo kasno: Prvo mače se upravo rađalo, i to nasred poda u kuhinji. Čekala sam da izbaci posteljicu i odvoji ga od sebe, ali ona je odmah izbacila i drugo, tako da sam tek posle drugog mačeta uspela da ih sve stavim na mesto.
I još nešto: nikad nisam videla da mace jedu u toku koćenja. Žedne jesu, ali jedu tek kad sve izmace, i to mi je znak da je gotovo. Prvih 24 sata nikako se ne odvajaju od dečice, pa im tečnost i hranu treba prineti do samih usta i skloniti kad završe.
 
Poslednja izmena:
macka je sama nasla mesto gde ce se maciti,a to je kucica naseg psa.on je labrador,pa je druzeljubiv,i ne smeta mu sto je negova kuca "porodiliste".Kako macki da pomognem kada krenu njeni trudovi?Da li da stalno budem pored nje?

Pa budi joj tu da joj praviš društvo i vidi da se kuca ne mota tuda kad počne da se maci pošto je pitanje da li će maca i tada prijateljski reagovati a nejga, ne treba joj dodatni stres! Nema šta da joj pomažeš, mace to rade same, u tišini i na miru :zaljubljena:
Jedino joj budi tu kao društvo i nutkaj joj vodu ili jogurt kao što ti je mimi's mom predložila!
Aj pa da kačiš slike...:heart::heart:
 
Pa budi joj tu da joj praviš društvo i vidi da se kuca ne mota tuda kad počne da se maci pošto je pitanje da li će maca i tada prijateljski reagovati a nejga, ne treba joj dodatni stres! Nema šta da joj pomažeš, mace to rade same, u tišini i na miru :zaljubljena:
Jedino joj budi tu kao društvo i nutkaj joj vodu ili jogurt kao što ti je mimi's mom predložila!
Aj pa da kačiš slike...:heart::heart:

Hvala,ali kakve slike?:dontunderstand:Ne znam kakve hoces?:?:http://forum.krstarica.com/images/smilies/question.gif
 
Kada se naša macila, uvek je i svog starijeg sina (kojeg je inače tukla) uvlačila u gnezdo i tretirala kao tek rođeno mače. On je jadnik ćutao i trpeo:neutral:, ali nikako mu nije bilo jasno koji joj je sad đavo :dontunderstand:...
Čim bi počele da pristižu prave bebe ja sam ga vadila napolje a ona nije mogla da trči za njim i tako je opet nastao mir. Ipak je on često dolazio da bulji u macilište i posmatra novu braću i sestre.:eek:
Mislim da nema potrebe sklanjati starijeg brata od mačića, on poznaje mamin miris i vidi da ih ona čuva. To da mačor podavi mlade dešava se kada je to tuđa mačorčina koja hoće da se pari sa mačkom pa mu bebe smetaju.:evil:
Ako je mačka definitivno završila sa rađanjem treba baciti onu mokru i krvavu pologu na kojoj se macila i staviti nešto suvo i pamučno, najbolje neki stari duks. Izbegavaj jako čupave i mekane materijale (mekani peškiri, frotir posteljina itd) jer mačići imaju vrlo oštre male kandžice koje se za to kače.
P.S.:
Ako ih slikaš, izbegavaj blic bar 3 nedelje, jer su njihove okice još osetljive i nerazvijene kao i kod svih beba.
 
Poslednja izmena:

Back
Top