Vojnik i-ili Pacifista

SlatkaSestra

Aktivan član
Poruka
1.057
Da li čovek(danas) može istovremeno da želi da ide u vojsku (dakle ne civilnu ,iako sme i to ) i da bude pacifista...da li je to nespojivo u jednom čoveku? .. tj mor'o bi ( tj moj je utisak da bi )da ima neku filozofiju da želi "samo" da "odbrani" sebe ,državu i sl. ...
 
Dloa..kakve to veze ima sa tvojim patriotizmom..to sto ne volis oruzje i ratove..ne znaci da ne volis drzavu u kojoj zivis..uostalom drzave se brane i drugim sredstvima..ne samo oruzjem..to je uvek zadnja opcija.."i " ne postoji ..ili si vojnik spreman da ratujes i ubijas.. ili pacifista..glasam za ovo drugo ..uvek..
 
Nije vojska samo puška i rat, i smatram, kada bi ikako bilo moguće da se živi u svetu bez rata i ubijanja, da bi i dalje slična ustanova imala svoju svrhu. Mišljenje je subjektivno, pre mnogo godina sam sam otišao u armiju (iako nisam ljubitelj iste) jer sam bio pogubljen iz nekih ličnih razloga. I kada sam izašao iz nje i dalje sam bio pogubljen, možda i malo više nego na početku, ali sam barem sagledao neke druge priče i vremenom shvatio da mogu da živim sa svim tim. Ne kažem da do sličnih iskustava ne bih mogao doći an nekom drugom mestu, samo da eto nije sve samo odraz nasilja. Neko izađe iz svog sela, neko se odmori od studija, neko stekne prijatelje ili navikne da oriba za sobom i oljušti krompir... Treba probati, kao i mnoge druge stvari u životu.

Uostalom, znam za mnoge koji se primaju na vojsku i ubijanje, a da nemaju petlju da odsluže istu. Sve to nije toliko začuđujuće, kada zagrebeš ispod površine. Nije vojska loša, loše je kada se igraju vojske.
 
Na sve se čovek navikne, pa i na vojsku i način življenja u kasarni... I u rov sa blatom da me stave, brzo bi se naviko... Štaviše, kad odslužiš, život vani, tzv. civilstvo ti jedno vreme bude neobično... Ali to ne znači da je volim... Jedino što poštujem je red koji tamo vlada i to što se zna ko kosi a ko vodu nosi...
 
Na sve se čovek navikne, pa i na vojsku i način življenja u kasarni... I u rov sa blatom da me stave, brzo bi se naviko... Štaviše, kad odslužiš, život vani, tzv. civilstvo ti jedno vreme bude neobično... Ali to ne znači da je volim... Jedino što poštujem je red koji tamo vlada i to što se zna ko kosi a ko vodu nosi...

Bravo! a gledam momka iz komslka sluzi vojsku u skoli preko puta kao nesto cisti,kao kucka neke letve totalkno bzvz..kad se setim jednom na dezurstvu dalazi mi St Vodnik i kaze ,"Vojnice pomeri sve soske i obrisi pa vrati nazad" Naravno bez pogovora. Onda bi ovi sto sluze bez puske 'ladno mogli da ciste ulice, cepaju drva 12h ,unose ugalj pa da ima neke vajde ovako je sve NI sta!
 
Ja sam vojnik i to vrhunski obucen - samo ako mi se DOBRO plati da radim taj posao.
Po meni, plata profesionalnog i dobro obucenog vojnika u ovim i ovakvim uslovima mora biti cca 3.000 do 5.000 Eura!

Patriotizam nesto ne volim. Gnusam ga se.
 
Da li čovek(danas) može istovremeno da želi da ide u vojsku (dakle ne civilnu ,iako sme i to ) i da bude pacifista...da li je to nespojivo u jednom čoveku? .. tj mor'o bi ( tj moj je utisak da bi )da ima neku filozofiju da želi "samo" da "odbrani" sebe ,državu i sl. ...

Наравно да може и не само да није спојиво, већ је обавезно.
Борба за Мир! Борба за Напредак! :mrgreen:
 
Ne volim ratove, volim oruzje...

neva.h19.jpg


Ovo sam ja...
 
Moj deda je bio 3 godine u vojsci,ovi danas beze i od 6 meseci.
Sta im fali,malo da se nauce redu,a ne mame da stalno ciste i spremaju za njima.
Inace moj brat ide u junu u vojsku :mrgreen:
Zahvaljujuci meni,nije hteo da prima one pozive iz vojske od poste,pre dve nedelje dosao postar opet,pita me "Hoces da uzmes ili da vratim",ja kazem "Daj!" :mrgreen:
Sada nema nazad.

Sto da ne,moze neko da voli oruzije i vojsku a da ne zeli Rat,niti da se bori za svoju zemlju.
 
Poslednja izmena:
Јбт, још испада да је патриотизам нека негативна појава, а да је борба за своју земљу нешто лоше...:roll:

Ако се неко не би борио за своју земљу, да ли би се борио за свој град? А за своју кућу? За своју породицу? Или би рекао:''Ево силуј ми децу, спали ми кућу - ја сам пацифиста!'' :roll:
 
Na sve se čovek navikne, pa i na vojsku i način življenja u kasarni... I u rov sa blatom da me stave, brzo bi se naviko... Štaviše, kad odslužiš, život vani, tzv. civilstvo ti jedno vreme bude neobično... Ali to ne znači da je volim... Jedino što poštujem je red koji tamo vlada i to što se zna ko kosi a ko vodu nosi...
Ovo je diskutabilno. Možda u profesionalnim vojskama toga ima na zavidnom nivou, ali u našoj armiji uglavnom nije bilo tako. Kao podoficir na odsluženju vojnog roka i niži oficir u rezervnom sastavu bio sam suočen sa nefunkcionisanjem lanca komandovanja, čak sam i u ratnim uslovima u većini prilika bio prepušten sam sebi, improvizovao sam, pomagalo mi je oslanjanje na iskustvo veterana kojima sam bio okružen. Disciplina je postojala samo u tragovima. Protivnik sam tako (ne)organizovane vojske.
Da li čovek(danas) može istovremeno da želi da ide u vojsku (dakle ne civilnu ,iako sme i to ) i da bude pacifista...da li je to nespojivo u jednom čoveku? .. tj mor'o bi ( tj moj je utisak da bi )da ima neku filozofiju da želi "samo" da "odbrani" sebe ,državu i sl. ...

To je individualna stvar, možeš samo da nas anketiraš, opšti stav nećeš moći da formiraš.
Pacifista sa svojim idejama postaje gubitnik ukoliko bude napadnut od strane agresivno orijentisanih faktora. "Filozofija" ili bolje rečeno doktrina odbrambenog rata je opšteprihvaćena, pojedinac lako može da se pronađe u tome, u tako koncipiranom sistemu odbrane. Istorija pruža brojne primere u kojima su vojnici bili najveći protivnici rata, pošto su dobro znali s čim se suočavaju.
Vojska nam je potrebna. Ratovi nam nisu potrebni, ali moramo biti spremni da se branimo, znamo sa kakvim problemima je naša zemlja suočena, oni će biti prisutni i dalje.
 
Јбт, још испада да је патриотизам нека негативна појава, а да је борба за своју земљу нешто лоше...:roll:

Ако се неко не би борио за своју земљу, да ли би се борио за свој град? А за своју кућу? За своју породицу? Или би рекао:''Ево силуј ми децу, спали ми кућу - ја сам пацифиста!'' :roll:

:ok:

Интересантно је да многи од тих који су цивилно служили купују оружје ,,на црно'' и хвале се тиме, или чак пуцају по граду!
Пацифисти? :mrgreen:
 

Back
Top