SA DELA NA RECI - MISLI KAO STO GOVORIS!

Slazete li se sa ovom odlukom EU?

  • Da

  • Ne

  • Ne znam


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

P E G A Z

Primećen član
Poruka
793
Reči nisu politički korektne

U Evropi bez oslovljavanja „gospođa“ i „gospođica“

Evropska unija zabranjuje upotrebu reči „gospođica“ i „gospođa“ zato što kaže da nisu politički korektne. Birokrate iz Brisela smatraju da su ove reči seksističke, i zato su izdali brošuru sa smernicama u pokušaju da se stvori jezik koji će biti „neutralan“. U brošuri se evropski političari upozoravaju da u obraćanju ženskom polu moraju da izbegavaju izraze koji se odnose na bračni status dotične dame. To znači da su zabranjeni izrazi kao što su „madmoazel“, „madam“, „frau“, „frojlajn“, „senjora“ i „senjorita“.

Umesto standardnog obraćanja, članovi Evropskog parlamenta treba ženama da se obraćaju imenima. Pravila tu nisu iscrpljena. Njima se takođe zabranjuje da evropski parlamentarci upotrebljavaju reči „sportista“ i „državnik“, već, umesto njih, da koriste „athletes“ i politički lider. Stjuardesa više nije stjuardesa, već pratilja tokom leta.
Nova pravila, dakle, nalažu zabranu svih reči koje sadrže odrednicu za muški ili ženski pol (man, woman), pa tako umesto „policeman“ treba koristiti „police officer“.
Članovi evropskog parlamenta nisu mogli da veruju kada su dobili brošuru koju je izdao generalni sekretar Parlamenta. Torijevac iz Škotske, Struan Stivenson, za ova uputstva rekao je da znače „da je politička korektnost odlepila“. „Ovo je stvarno smešno. Videli smo da evropske institucije pokušavaju da zabrane gajde i da diktiraju oblik banana, ali sada su izgleda odlučili da nam kažu koje reči smemo da koristimo u svom vlastitom jeziku.“
http://www.blic.rs/svet.php?id=84671

Nisam bio siguran da li da ovu temu otvorim u pdf "Psihologija", "Natprirodne pojave i misterije" ili mozda u "Pozoriste", ali "Politika" je najsiri pojam.

Ja ne nalazim (evropski prihvatljive) reci da izrazim svoju zapanjenost nad procitanim. Ovo je povezano sa zdravim mozgom jedino narodnim izrazima.

S obzirom da je srpski jezik jedan od najbogatijih gramatickim rodovima to bi znacilo da nam ostaje jedino tarzanski jezik ili mozda gluvonemih gde rod mora posebno da se naglasi.

Ne mogu da verujem da postoje ziva bica sa sposobnostima apstraktnog razmisljanja ciji su umovi sposobni da otele pljuvanje po kompletnoj evropskoj kulturi na ovako umobolan nacin.

Poceli su da zabranjuju reci, uskoro ce poceti da zabranjuju knjige, a na kraju ce biti ponovo uvedena lobotomija kao pravni lek za zlomisao.

Da li ima ikoga koji je uspeo da se povrati od soka i OVO prokomentarise?

:thumbdown::thumbdown::thumbdown:
 
Poslednja izmena:
Da, da. To je još jedan primer pogrešnog tumačenja demokratije. Strašna stvar. Svima koji ovo ne vole, preporučujem predstavu Romansa u BDP-u.
Prezirem preterivanje u političkoj korektnosti. Upravo se time pravi svet bez prava na mišljenje, već će svi imati jednaka prava, a misliće kako kaže glavni vođa. Uh.
 
Шта рећи на ово?! Могу само да се смејем! :rotf:
У настојању да се дође до "једнакости полова" и до "савршене демократије" људи иду у крајности које од њих самих прави идиоте, благо речено.
 
аууу брате,па они су поремећени!!ово је трагично и јадно чисто испирање мозга.више не знам ни како да зовем ове жуте ,секташке,педерске језикоубице,још ће и језик да нам промене да би ушли у ЕУ???
 
Aj' da stavim jedan glas za aparatčike, da ne pomisle ljudi da je nameštena anketa :mrgreen:

Čudna stvar, baš sam pre par dana razmišljo o ovoj problematici i pito se kad će to neka feministička NVO da uoči, kad vi'š, EU zakonodavci ih pretekli...

Uf, pardon, da prevedem na politički korektan jezik:

Čudna stvar, baš pre par dana moja malenkost razmišljade o ovoj problematici i pitade se kad će to neka... ili neki... feministička... ili feministički... NVO uočiti, kad vi'š, bez obzira kog si pola, osobe u EU zadužene za donošenje zakona me pretekoše, ne ulazeći u to kog sam ja pola...
 

Back
Top