Vasilije II Bugaroubica

Јесте, али их је било четри позната, па и овде је већ написано више различитих података. Ти си одабрао тога или си пренео из неке историје. Значи шта се може сматрати тачним, 100 000, 14 000 или 1 400, који је податак од Михајла? Кад је реч о византијским и турским изворима, онда се треба бити опрезним и не сматрати све чињеницама. Друго један је навео да је умро од срчаног удара а други да се бацио са зидина свога града? Немачки и амерички историчари преписују највише из тих извора, зато ни њихови нису бољи. Да ли познаш још који извор?

Ne, ne poznajem.
 
Зар то није исто?

Па није баш исто.
Византијци су себе звали Ромејима а у суштини су били романизовани Грци.
Ја Византију доживљавам као мешавину римске и грчке културе па и крви.
Ипак је прошло доста времена од Античке Грчке тако да се они и немогу сматрати изворним Грцима.
 
Па није баш исто.
Византијци су себе звали Ромејима а у суштини су били романизовани Грци.
Ја Византију доживљавам као мешавину римске и грчке културе па и крви.
Ипак је прошло доста времена од Античке Грчке тако да се они и немогу сматрати изворним Грцима.

Ромеји су били Источно Латинско Царство, а не Римско. Они су владали Цариградом око 60 година и поново су га преузели Византинци. Ромеји су остали и даље у неким деловима Византије и тамо су се привремено звали Ромејима. Иначе Византија се никада сва није звала Ромелија, него само они делови који су били окупирани од Крсташа. Крсташке државе су биле разбацане по читавом взантијском царству, и неке су трајале све до доласка Турака. Најпознатије су биле Јерусалимско и Солунско краљевство а највеће је било Царство Константинопола. Баш због тога долази до забуна у називању Византије Ромелијом. Другом приликом ћу навести владаре Ромелије и Византије који су владали истовремено у Византијским земљама, Грчком.
 
Ромеји су били Источно Латинско Царство, а не Римско. Они су владали Цариградом око 60 година и поново су га преузели Византинци. Ромеји су остали и даље у неким деловима Византије и тамо су се привремено звали Ромејима. Иначе Византија се никада сва није звала Ромелија, него само они делови који су били окупирани од Крсташа. Крсташке државе су биле разбацане по читавом взантијском царству, и неке су трајале све до доласка Турака. Најпознатије су биле Јерусалимско и Солунско краљевство а највеће је било Царство Константинопола. Баш због тога долази до забуна у називању Византије Ромелијом. Другом приликом ћу навести владаре Ромелије и Византије који су владали истовремено у Византијским земљама, Грчком.

Mislim da nisi u pravu.Vizantinci su svoje carstvo smatrali produzetkom Rima, te su i svoju drzavu smatrali Romejskom kojom vlada bogoizabrani, romejski car.Konstantin VII Porfirogenit cesto navodu u svom delu De Administrando Imperio termin romejski car.U vreme vladavine civilnog plemstva, nakon Vasilija II, Seldzuci silovito prodiru u Malu Aziju i stvaraju drzavu koju Grci zovu Rumski (Rimski) sultanat.
 
Па није баш исто.
Византијци су себе звали Ромејима а у суштини су били романизовани Грци.
Ја Византију доживљавам као мешавину римске и грчке културе па и крви.
Ипак је прошло доста времена од Античке Грчке тако да се они и немогу сматрати изворним Грцима.

E, 'eba ga... A Srbi nisu vise oni Srbi otkad su im navratili Turci u goste, pa 'ajde sad da se ne zovemo ,,Srbi'' nego...
 
Mislim da nisi u pravu.Vizantinci su svoje carstvo smatrali produzetkom Rima, te su i svoju drzavu smatrali Romejskom kojom vlada bogoizabrani, romejski car.Konstantin VII Porfirogenit cesto navodu u svom delu De Administrando Imperio termin romejski car.U vreme vladavine civilnog plemstva, nakon Vasilija II, Seldzuci silovito prodiru u Malu Aziju i stvaraju drzavu koju Grci zovu Rumski (Rimski) sultanat.

Ти мислиш, али мислити није доста. Нису се они звали Ромеји него су их други из не знања тако звали. На истој византијској територији су биле две царевине и више краљевина у 13-ом веку, једно се звало Источно Латинско царство а друго Источно Римско царство или Византијско.. До петог века н.е. они су се сматрали источним римским царством. Кад се западно римско царство распало онда су се и у источном римском царству појавиле краљевине и деспоствине а доласком Словена и кнежевине и војводства и вазалске државице. Оригинал Порфирогенета је нестао, а преписи и преводи су адаптирани по потреби историчара. Ја из Кронологије могу навести оно што пише у кронологији, али не могу доказати да је кронологија тачна. Тако је и са Константиновим делом, јер оригинала нема, колико је мени познато. Било би пожељно установити тачно стање ствари, а не само негирати једно а не доказати друго.
 
Порекло имена „Византијско царство“
Термин „Византијско царство“ је модеран назив и био би стран његовим савременицима. Домаћи, византијски, назив је био Ῥωμανία Романија или Βασιλεία Ῥωμαίων Василеиа Ромаион, што представља директан превод латинског назива за Римско царство, Imperium Romanorum,a сви постојећи извори говоре о тзв. Византијцима као "Ромејима", дакле земљи која је наследник Римског царства и њеним поданицима.

Сам назив први пут се користи 1557. од стране немачког историчара Херонима Волфа у његовом делу „Corpus Historiae Bizantinae“. Потиче од старог грчког назива Византион, грчке колоније на Босфору, на чијем је месту касније подигнута престоница Источног Царства, Константинопољ.

http://sr.wikipedia.org/wiki/Византијско_царство

Nije li bilo rumunsko carstvo, slucajno?
 
Ja sam ipak sacuvao zdrav razum sta je vama kako je Vizantija mogla da bude rumunsko carstvo:dontunderstand:

Лепо Византија је владала и са Румунијом. Истина тад се још није звала Румунија него Византија. Византија је доста нејасна као појам, ако се не узме порекло тог назива. Као што је римско царство добило име по Риму, тако је и византијско добило по Византу. У средњем веку стварањем Источног Латинског Царства у Константинопољу од стране европских крсташа, је додатна збрка око назива те царевине. Можемо ми то заобићи, ради даљег сагледавања разлика између Византинаца и Грка. Ако је цар Душан себе потписивао као царем Срба и Грка, онда не видим по чему то Грци и Византинци нису исти народ.
 
Лепо Византија је владала и са Румунијом. Истина тад се још није звала Румунија него Византија. Византија је доста нејасна као појам, ако се не узме порекло тог назива. Као што је римско царство добило име по Риму, тако је и византијско добило по Византу. У средњем веку стварањем Источног Латинског Царства у Константинопољу од стране европских крсташа, је додатна збрка око назива те царевине. Можемо ми то заобићи, ради даљег сагледавања разлика између Византинаца и Грка. Ако је цар Душан себе потписивао као царем Срба и Грка, онда не видим по чему то Грци и Византинци нису исти народ.

Ne.U vreme Paleologa se uvodi termin Helen (Grk) kojim se oznacava stanovnik Carstva.Jer, Carstvo je za osnovu imalo hriscansku veru, rimsku tradiciju i grcku kulturu.Nakon raspada jedinstvene crkve rimski kardinali su Vizantince zvali grckim sizmaticima.
A sto se tice ovog naziva, pa nisu samo ostali narodi Vizantince nazivali Grcima, i sami Vizantinci sebe nazivaju Grcima.A to sto je Dusan postao car i nazvao se carem Srbije i Romanije (odnosno Grka) samo potrdjuje moj stav da su oni sebe nazivali Romejima, kao i to da je pojam Vizantija bio potpuno nepoznat Romejima.
 
Логична идеја, али у погрешно време. У оно време па све до доласка Славена није било потребе за такве називе. Било је слично као и у Риму. Били су цареви и они су се тако и сматрали, а владали су својим царством. Није било потребе да неком нешто објашњавају или да се правдају због нечега. Нисам нигде нашао, осим на неким новцима, неке ознаке власништва. Ипак то незначи да није било и других појмова. У Риму се зна ко је био шта, а тако и у Грчкој од кад је потпала под Рим, али то не одговара нашим потребама да сазнамо који су народи тамо живели. У Грчкој су се подразумевали Грцима а у Риму Римљанима.
 
zar se nisu nazivali rimskim carevima sve do pada Carigrada u ruke Turaka?
nisu bitni narodi koji su tu ziveli, nego cega su oni bili drzavljani
bilo bi iluzorno govoriti o tome da su svi Rimljani bili jedan narod, oni su bili drzavljani Rimskog carstva koje je bilo da kazem nadetnicko (nadnacionalno ne bi bilo dobro koristiti, jer samim tim sto neki etnos nema nacionalnu drzavu, nije nacija), nesto ko SAD sad
ako uzmemo da se Vizantija razvijala na temeljima helenisticke kulture i da je od 7. veka, valjda, sluzbeni jezik bio grcki sigurno su Grci cinili osnovu drzave, ali sigurno ja zadrzala nadetnicku dimenziju Rimskog carstva
 
Па не могу замислити римску царевину. Били су робови, били су војници, били су и разне занатлије, ипак нису били сви прпадници истог народа. Тако нешто је било и у Грчкој, ипак Византинци као да су били мало друкчији, али не видим по чему. Тако изгледа кад се прочита више књига.
 

Back
Top