Česi povukli predlog sporazuma o antiraketnom štitu

Torrente Bgd

Buduća legenda
Poruka
34.549
Češka vlada neočekivano je večeras povukla iz Poslaničkog doma parlamenta predlog sporazuma sa SAD o izgradnji radara antiraketnog štita u Češkoj i tako prekinula njegovu ratifikaciju, zbog realne prijetnje da parlament sporazum definitivno sutra odbije.

„To ne znači da je ratifikaciji kraj. Ona u gornjem domu važi. Sporazum ćemo vratiti u donji dom poslije daljih konsultacija sa američkom administracijom i aprilskog samita NATO”, kazao je večeras češki premijer Mirek Topolanek, koji se sa saopštenjem o tome pojavio vanredno u glavnom dnevniku nacionalne televizije

„То не значи да је ратификацији крај. Она у горњем дому важи. Споразум ћемо вратити у доњи дом после даљих консултација са америчком администрацијом и априлског самита НАТО”, казао је вечерас чешки премијер Мирек Тополанек који се са саопштењем о томе појавио ванредно у главном дневнику националне телевизије.

Опозициона левица, социјалдемократе и нереформисани комунисти, искористила је што на седници ове недеље, због обавеза око председавања Чешке Европском унијом, неће бити чак тројица министара-посланика, а пошто су два посланика владајуће коалиције тешко болесна опозиција би имала поуздану већину да споразум о радару америчког штита и боравку америчких војника одбије.

Иако већ годинама у оба дома чешког парламента важи неписано правило да било опозиција било коалиција због болесних или одсутних посланика друге стране повлачи своје посланике из гласања да би однос снага остао непромењен, овог пута, изузетно, социјалдемократе и комунисти то су одбили.

Опозицији је тако данас пошло за руком да на сутрашњи дневни ред прогура гласање о радару а ако би га Посланички дом у том гласању одбио, пројект у Чешкој би дефинитивно пао у воду, јер је за радар неопходна сагласност оба дома парламента.

Прекид поступка ратификације поздравио је данас и лидер најмањег партнера у влади премијера Тополанека, Странке зелених, Мартин Бурсик.

„Мислим да нема смисла ратификовати сада тај споразум, док не знамо какав ће према штиту бити став америчке администрације новог америчког председника Барака Обаме”, казао је Бурсик чешкој телевизији.
----------------------------------------------------

Opsirnije ima te na http://rian.ru/world/20090317/165202410.html
 
Česi shvataju da su sitniš za potkusurivanje i ne sviđa im se taj status.
Poljaci bi mogli da se ugledaju na Čehe.

Od raketnog štita nema ništa. To je samo argument koji SAD može da stavi na sto kada pregovara sa Rusijom isto kao i što je podrška Iranu ruski argument. Znaju i Rusi i Ameri da su u današnjem svetu jedni drugima neophodni za bilo kakvi veću odluku.

Česi su pametni što su skeptični.
 
Česi shvataju da su sitniš za potkusurivanje i ne sviđa im se taj status.
Poljaci bi mogli da se ugledaju na Čehe.

Od raketnog štita nema ništa. To je samo argument koji SAD može da stavi na sto kada pregovara sa Rusijom isto kao i što je podrška Iranu ruski argument. Znaju i Rusi i Ameri da su u današnjem svetu jedni drugima neophodni za bilo kakvi veću odluku.

Česi su pametni što su skeptični.
A mi,zar ne bi i mi mogli da se ugledamo na njih?
Oni su pametni sto su skepticni,
a mi smo budale,ako smo skepticni?
Pa cekaj sta je onda to s nama,jesmo mi sugavi,coravi,
budale,idioti?:eek:
 

Back
Top