privatizacija preduzeca

Visokilet

Početnik
Poruka
13
Nikako da dodjem do podataka da li postoji rok u drzavi {za sva preduzeca sa neresenim pitanjima} do kada se mora resiti pitanje preduzeca o tome da li ce se prodati, stecaj ili likvidacija.Nestrpljivo ocekujem odgovor od osobe koja sigurno zna o tome. Zahvalan.:worth:
 
Koliko sam ja obavesten,rok za privatizacije preduzeca je bio do kraja 2008 godine,sva preduzeca koja nisu do tada privatizovana trebala bi da ido pod stecaj ili likvidaciju.Medjutim,kako nisu privatizovana velika javna preduzeca tipa Aerodrom,JAT,EPS,Telekom,Galenika taj rok je produzen do kraja 2009.Mozda gresim,neka me neko ispravi ako je bolje obavesten
 
Приватизација друштвених предузећа у Србији је била орочена до 31.12.2008. године (након више продужавања овог рока). Пошто велики број предузећа није приватизован да краја прошле године, Агенција за приватизацију и ресорно министарство (Министарство економије и регионалног развоја) су нашли решење за дату ситуацију. Сва предузећа која су урадила и којим је верификован програм приватизације до 31.12.2008. године су испунила услов да су ушла у процес приватизације. За њих се тај процес наставља у 2009. години објављивањем аукција или тендера. Тако да већ имамо више аукција и продатих предузеча у текућој години.
Она предузећа која нису урадила приватизационе програме, или нису продата на већем броју аукција улазе у друге облике трансформације - ликвидацију или стечај. И један и други процес води Агенцја за приватизацију, у сарадњи са лиценцираним стечајним управницима (као својим повереницима), и окружни трговински судови. Опредељење за један или други облик зависи од процене има ли субјект приватизације довољно имовине да се измире све обавезе или нема.
Проблематика приватизације јавних предузећа је сложенија, није решена и очекује се да Држава тек донесе програм приватизације овог привредног сектора.
 
Као што сам раније писао - Агенција за приватизацију је започела обимну активност да расчисти ситуацију са многим друштвеним предузећима која постоје на папиру, али фактички не раде. Почетком јула отворен је поступак принудне ликвидације великог броја таквих предузећа. У току је рок за пријављивање потраживања поверилаца који нису раније наплатили своје фактуре и слично.
Дакле, приватизација је, у једном делу, добила овај, завршни облик. Ово се свакако не односи на приватизацију важних привредних система, која се очекује у наредним годинама.
 

Back
Top