Da bi vlada potpisala aranzman sa MMF-om neophodno smanjenje plata i penzija 30-50%

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Тихи

Starosedelac
Poruka
162.404
Udri po sirotinji
Radovan Jelašić traži smanjenje plata i penzija kako bi zadovoljio MMF za aranžman od dve milijarde dolara


BEOGRAD - Guverner Narodne banke Srbije Radovan Jelašić izjavio je da je za sklapanje novog aranžmana sa Međunarodnim monetarnim fondom, neophodno dodatno smanjiti budžetske rashode. Prema njegovim rečima, to se pre svega odnosi na zarade, penzije i ostale stavke manje važnih kategorija. Ovakav stav guvernera ekonomisti ocenjuju kao nerealan, ističući da je to poslednje što bi trebalo učiniti kako bi Srbija sklopila novi aranžman sa MMF.

Ekonomista Milan Kanjevac iz Instituta za tržišna istraživanja kaže da ključ štednje leži u smanjenju glomazne administracije, a da je smanjenje penzija poslednja stvar koju treba uraditi.

- Pravi put da se uštedi je da se maksimalno smanji državna administracija od najvišeg do najnižeg nivoa. Mi imamo administraciju za tri Srbije, a ne za jednu. To je glavno, kao i smanjenje činovničkih plata. Treba Jelašića pitati koliko ima zaposlenih ljudi. Što se tiče penzija, možda bi trebalo smanjiti one veće, ali to je poslednje što treba uraditi - kaže Kanjevac, i dodaje da je mere smanjenja budžetskih rashoda trebalo da preduzmemo ranije i zbog nas samih, a ne zbog MMF.

- Nažalost, MMF nam treba za nevolju. A ne bi trebalo da nam drugi zidaju kuću. Trebalo bi mi sami o tome da brinemo. Zamislite da mi neko u mojoj kući kaže da mnogo više vodim računa o potrošnji - objašnjava Kanjevac.

Ekonomista Goran Nikolić, saradnik Privredne komore Srbije, kaže da bi smanjenje plata i penzija donelo veliku uštedu u budžetu, ali smatra da to neće biti urađeno.
- To bi bila velika ušteda, ali to nije realno i, posmatrano socijalno i politički, to je neizvodljivo. Poznajući kako bi se to socijalno odrazilo, ubeđen sam da to neće biti urađeno - kaže Nikolić i naglašava da najveći prostor za štednju postoji u budžetskim rashodima za kupovinu roba i usluga, t.j. smanjenju javnih nabavki.

Profesor na Ekonomskom fakultetu u Beogradu Boško Živković ne veruje da će plate i penzije biti smanjene.

- Teško je očekivati da je smanjenje penzija i plata izvodljiva stvar. Verovatno će se tražiti neka druga rešenja jer su i plate i penzije neelastične u smislu kretanja nadole - kaže Živković.
Ekonomista Bojan Dimitrijević kaže da nije upoznat sa izjavom guvernera Jelašića da bi budžetski rashodi trebalo da se smanje kresanjem plata i penzija, ali smatra da time treba da se bavi Vlada.

- To nije posao guvernera Jelašića već Vlade. Ako je guverner najavio smanjenje plata i penzija, a ne neko iz Vlade, onda to znači da je reč o sukobu ili u najmanju ruku disonantnim tonovima između guvernera i Vlade - kaže Dimitrijević.

http://www.kurir-info.rs/clanak/politika/kurir-25-02-2009/udri-po-sirotinji

---------------------------

glasali ste - dobili ste :worth: :super:


uvek su aranzmani svih zemalja sa MMF-om bili bolni po domace stanovnistvo tako da ni u nasem slucaju nece biti drugacije. Da bi mogli da dobiju 2 milijarde od MMF-a vlada mora da po nalozima MMF-a sreze plate i penzije od najmanje 30% do cak 50% . Koliki ce procenat tacno biti videcemo u danima koji dolaze.
 
Ма ја капирам да Јелашић ради доста тога на своју руку. Осилио се малиша, треба га сменити под хитно.

nije se on osilio nego covek rekao narodu sta ga ceka iskreno z:D

tj preneo narodu koji su uslovi MMF-a za dobijanje kredita od 2 milijarde a to je zestoko kresanje budzetske potrosnje.

Glavna stavka u ubdzetu tj najveci novac ide na plate i penzije pa je jasno da se tu mogu napraviti i najvece ustede.

Ili smanjenje plata i penzija svima za 30-50% ili otkazi prekobrojnima . Treceg nema :think:
 
jel to kurir javio? :lol:

nije mi kurir javio al znam da aranzmani sa MMF-om uvek bole i da MMF da bi ti dao pare uvek ispostavi gomilu uslova za dobijanje istih od kojih su najvazniji liberalizacija uvoza i kresanje javne potrosnje. A kresanja javne potrosnje nema bez otpustanja drzavnih cinovnika ili kresanja plata i penzija za 30-50% z:D
 
Beograd -- Srbija treba da traži kredit od Međunarodnog monetranog fonda da bi rešila problem krize budžeta, smatra ekonomski stručnjak Dragomir Janković.

Srbiju, kao i zemlje regiona, očekuje rebalans,ali ni premijer ni ministarka finansija nisu spremni da kažu kada će do izmene državnog računa doći. Ono što je za sada objavljeno je da će Srbija mesto savetodavnog morati da sklopi klasičan aranžman sa MMF-om koji podrazumeva kredit od dve milijarde dolara.

Dragomir Janković sa Evropskog ekonomskog instituta u Briselu smatra da da je realno da tražiti od Međunarodnog monetranog fonda povećanje deficita za iznos kapitalnih rashoda, jer Srbija nema mnogo ekonomskih instrumenata kojima bi rešila svoju krizu privde, kao i krizu budžeta.

„Što se tiče odobravanja povećanja, MMF će se ponašati u skladu sa ocenjenom situacijom, razmisliće o tome, ali tek nakon što Vlada Srbije pruži na uvid svoje budžetske rashode i prihode. Sigurno je da će Srbija biti primorana da smanji javnu potrošnju koja je već dugo problem u Srbiji i to će svakako biti jedan od uslova“ rekao je Janković za B92.

U stručnim krugovima mogu se čuti podeljena mišljena od traženju kredita od MMF-a, jer bez obzira što ova institucija ima povoljnu kamatu, postoje i mogući krediti drugih međunradonih institucija.

Janković smatra da je Srbija trebalo još ranije da se zaduži kod MMF, jer bi privredna situacija bila povoljnija i za privredu i za građane, pošto ova insituacija pri odobravanju uvek vodi računa ne samo o finansijskim već i političkim i makroekonomskim efektima.

"U tom smislu, kredit MMF-a može biti blagotvoran, jer će on tražiti od Srbije smanjenje određenih javnih prihoda i poštavanje uslova pod kojima će on biti odobren" kaže Janković.

On je takođe rekao da je veoma je opasno odlagati glasanje o budžetu jer se od početka krize Vlada suviše lešerno ponaša u odnosu na samu krizu, i prema svijim građanima i prema budžetu.


---------------------

kada skinemo ova trucanja i ogolimo ih ovog placenog MMF-ovog lobiste sustina se svodi na sledece

Sigurno je da će Srbija biti primorana da smanji javnu potrošnju koja je već dugo problem u Srbiji i to će svakako biti jedan od uslova“ rekao je Janković za B92.

znaci smanjenje plata i penzija je SIGURNO . Ili to ili da drzava nekontrolsiano stampa dinare , al u tom slucaju kurs dinara ode na 250 z:D
 
A za sta ce nam zajam ?

Zar nije bolje da nam dinar cuvaju jaka ekonomija i razvijena privredna proizvodnja ?
Sad kad otvorimo 200.000 a mozda i 500.000 novih radnih mesta (kako rece tadic, ni on sam nije siguran koliko ) imacemo najacu proizvodnju u celom regionu a i sire. To sire mislim da je hteo da kaze u odnosu na vardarsku Makedonjju, BJR Makedonijom i Juznu Makedoniju.
Ima evrici da lete kao da ih bacaju umesto propagandnih letaka iz aviona.

U moje ime mu ne dozvoljavam ni jedan evro vise da uzima u zajam jer mu ih necu vracati. A ako nema sredstava da placa vise svoje poslusnike iz vlasti i stranke a ako mu trebaju evrici za njih, neka ih otpusti.
I onako sluze samo da kradu tudje pare i drzavni inventar.
Glodari ko glodari....
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top