Veštačka inteligencija

Većina nas je upućena u koncept veštačke inteligencije makar malo. Od pisanja prvih knjiga o robotima kao svesnim bićima do dana današnjeg, nauka je u tom polju neuporedivo uznapredovala. Ono što je nekada bila čista fantastika, danas je maltene stvarnost.

Da li ste čuli za pojam "tehnološki singularitet"?
- On označava momenat u razvoju tehnologije (prvenstveno veštačke inteligencije) kada će mašina postati pametnija od čoveka i kada će čovek po nivou inteligencije biti u velikom zaostatku za mašinom. Tačnije, poznato je da su mašine sposobne obavljati mnogo više operacija od jednom, nego što običan čovek može. Tako bi isto i kompjuter bio u stanju da uči neuporedivo brže od čoveka i za kratko vreme bi dostigao njegov nivo inteligencije, ali tu se ne bi zaustavio, nego bi se usavršavao i dalje. Taj intelektualni proboj i nastanak nove "vrste" inteligentije od čoveka, u ovom slučaju mašine, predstavlja "tehnološki singularitet".
 
Većina nas, ako ne i svi, je bar jednom do sada odgledala jedan od filmova Terminator serijala. Ko jeste, upućen je u generalne događaje koji se tamo odvijaju, konkretno mislim na Skynet.

Skynet je u filmu predstavljen upravo kao super kompjuter sa sposobnošću da uči i komunicira kao čovek. Međutim, kada je on postao svestan sebe i moći koja mu je podarena, ljudi su se uplašili i pokušali da ga isključe, ali on se odbranio time što je zbrisao skoro čitavo čovečanstvo na Zemlji i nakon toga izgradio armiju robota da istrebi i preostale preživele.

Razmišljajući o ovome, meni cela ta priča deluje kao jedna zaista moguća budućnost! Ukoliko bi postojao takav kompjuter sa takvim sposobnostima učenja i komuniciranja, ko zna šta bi se desilo kada bi on postao svestan.
 
Ja lično bih voleo da takvi kompjuteri postanu deo naše realnosti, ali nikako kompjuteri tipa Skynet. Kompjuteri i mašine generalno su mnogo korisne stvari i mogu čoveku dosta da pomognu u životu, ako se pravilno iskoriste. Meni je ceo koncept o veštačkoj inteligenciji jako interesantan i voleo bih da dosta proučim neke činjenice iz te naučne oblasti. Voleo bih da vidim kako bi takav kompjuter radio, kako bi funkcionisao...

Ali uvek postoji ta opasnost iskazana maločas, koju će, verujem, mnogi navoditi kao glavni povod da se ne vrše više nikakva istraživanja u tom pravcu.


Glavna suština ove teme je šta vi mislite o celom tom konceptu?
Koliko znate o svemu tome?
Napišite neku zanimljivost...
 
Kako bi inače kompjuter i mogao da razmišlja? Kakve su to veštačke neuronske mreže?

Ja se bavim programiranjem i najviše me interesuje programiranje veštačke inteligencije. Npr. hteo bih da napravim klasičnu igru "Iks-Oks", ali na tom nivou na kom bi kompjuter bio nepobediv. Glavna caka bi bila da kompjuter uvek u toku igre pravi kombinacije koje bi ga dovele do pobede, ali ako njegova pobeda nije moguća, onda da izdejstvuje nerešenu partiju. Glavni cilj mu je da ne dozvoli čoveku da pobedi.

Do sada nisam napravio nikakav progres po tom pitanju. Razmišljao sam o tome da u neku bazu unesem sve moguće kombinacije u igri, ali posle cifre od oko 400.000 mogućih kombinacija, ta ideja mi je postala smešna.
 
Ali surfujući po netu, našao sam jedan zanimljiv članak o igri, u kojoj je predstavljen primitivan oblik razmišljanja računara, ako se to može tako nazvati.

U pitanju je jedna igra sa klikerima. Igra čovek protiv kompjutera. Pravila nisu bitna toliko da bi razumeli ovo što ću vam reći.

I ova igra ima veliki broj kombinacija. Program sadrži jednu višedimenzionalnu matricu, u kojoj ima već upisane kombinacije, ili ih on sam upisuje na licu mesta. U bilo kom slučaju, kada je igranje igre još u početnim fazama, program će birati uvek nasumice poteze koje će odigrati. Ukoliko na kraju izgubi od strane čoveka, zadnji potez će jednostavno obrisati kao potez koji vodi do gubitka. Tako će se program vremenom usavršavati sve više, dok na kraju ne postane bukvalno ne pobediv.

Ovakav vid igre ne predstavlja zapravo razmišljanje kompjutera ili programa, već učenje. Program uči tokom vremena na svojim greškama i usavršava se. Iako to nije ono svesno učenje, ipak mislim da se primer može uzeti kao primitivan oblik učenja.
 
Pa ne znam ni sam u koju kategoriju bi mogla ova tema da se svrsta, možda je ipak trebala u programiranje, ali ako bi govorili o programiranju nekih super-računara, onda tu ima dosta da se kaže i o samim računarima, a to je već i te kako hardverska tema.

Nisam dovoljno upućen u to do koje mere se ta tehnologija razvila, ali da recimo računar može da uči, to već postoji i nije više na tako primitivnom nivou, kao što možda neki misle. Ali, jedno je učenje, a drugo je razmišljanje.
 
Isto sam razmišljao nešto o samom pojmu inteligencije.

Šta je zapravo inteligencija?

Da li je inteligentniji čovek koji je naučio mnogo toga i koji jedino što ume je da da odgovor na svako pitanje ili čovek koji nije naučio mnogo toga, ali to što zna ume da koristi i kada treba nešto da uradi da može odabrati veštinu koju će upotrebiti?

Računari mogu da obavljaju mnogo više i mnogo brže operacije od čoveka, tako bi mogli i mnogo brže da uče od njega. Ali mašinu, iliti računar, to što je napunjena brdom informacija, činjenica i znanja ne čini automatski inteligentnim stvorenjem.

Kada bi računar bio u stanju da, mimo programiranja, od zadatog niza instrukcija izabere jedan koji će odraditi, ali da to ne bude nasumični nego smislen izbor, tada se može reći da on razmišlja.
 
Ne da razmislja nego da uci.
U stvari sve se to svodi na glupo ponavljanje :)
Imao sam ranije neki program HAL , ali je to samo mi se cini bleda kopija neceg ozbiljnijeg.

Ljudski mozak je isuvise slozen da bi ga oni tako lako kopirali , tako da to nece skoro.
 
Npr. hteo bih da napravim klasičnu igru "Iks-Oks", ali na tom nivou na kom bi kompjuter bio nepobediv. Glavna caka bi bila da kompjuter uvek u toku igre pravi kombinacije koje bi ga dovele do pobede, ali ako njegova pobeda nije moguća, onda da izdejstvuje nerešenu partiju. Glavni cilj mu je da ne dozvoli čoveku da pobedi.
Ovo je smešno, iks-oks je rešen odavno.

Ima dosta ukupnih mogućih partija, oko 360 hiljada, ali to nije ništa za današnje kompjutere. Pravih različitih kombinacija (kada se anuliraju simetrične, one koje mogu da se dobiju rotacijom table, itd.) ima samo 138.

Postoji samo osam osnovnih pravila na osnovu kojih može da odigra savršena partija, dakle ili pobeda (ako protivnih napravi i jednu jedinu grešku) ili nerešeno (ako protivnik ne napraiv grešku).

Ovih osam pravila se pretvaraju u algoritam jednostavno, i za pola sata bilo koji sposoban programer može napraviti program koji igra savršeni iks-oks.

Ne znam gde si se ti toliko zaglavio... ili si još mlad programer? ;)
 
Ali da li bi taj program mogao da posluži kao primer jedne malo ozbiljnije veštačke inteligencije (mislim na nivou običnog PC-a, naravno)? Ipak, kompjuter se trudi da ne dozvoli čoveku da pobedi. Jeste da opet prati jedan algoritam (ili više njih), ali nije 100% linearan. Ukoliko vidi da ne može da pobedi, odlučiće se za nerešenu partiju, odustaće od pobedničkih poteza, jer je uvideo da su nemogući i preći će na poteze za nerešeno - primitivan oblik razmišljanja (odlučivanje i zaključivanje). ;)
 
Dobro, hvala za taj algoritam, pogledaću ga sigurno. Ali momci, okrenusmo temu u klasičnu "pomognite mi oko problema...", a hteo sam da čisto diskutujemo o ovoj oblasti. Msilim, hvala vam i na ovome do sada, ali hteo bih da čujem, ajde, prvo mišljenja ostalih o programiranju veštačke inteligencije, šta misle o opasnosti pravljenja mašine koja razmišlja kao čovek...
 
Ja studiram robotiku, znaci vestacku intelegenciju :) 3-ca sam godina pa znam nesto tj. sada nam pricaju ozbiljne stvari... Jedno je sigurno: vestacka inteligencija nece nikada postojati kao masina i razmisljati kao covek. Ako bi bili u stanju to da uradimo, onda je to pravljenje klonova koji ce imati celije i ponasati se kao covek, tj. razmisljati. Ali ovo sto sam rekao izlazi iz domena ves. intel. jer to nije masina, nego nesto drugo sto mozda trenutno nema ime. Da bi napravili vestacki inteligentnog stvora mora da poseduje celije jer samo one rade kako rade. Nemoze ih nista zameniti. Sve ostalo je nabacivanje gomile podataka na neki metal ili sta vec. Mozete ga napraviti da bude "inteligentan" samo za odredjenu primenu, ili oblast, i to opet na osnovu neke baze podataka, a ne samog zakljucivanja i ucenja. Nesme se nikada dozvoliti da ima sposobnost ucenja (sto za sada i nemoze) jer bi doslo do terminatora sigurno. Emocije su nesto sto nece imati, nego algoritam u kome nema oprastanja. Zamislite robota policajca, koji sam skonta na osnovu mozda neke greske ili cega vec, da svim prekrsiocima bilo trenutnim bilo starim treba izreci smrtnu kaznu i da pocne da masakrira po ulicama sve koje uhvati, i uz to da to mnogo njih skonta... Haos! Mora idealno razmisljati, sto je u tehnici trenutno SF jer se sve pravi sa u napred uracunatim greskama koje je nemoguce eliminisati. Moje licno misljenje je ( sto nemora biti tacno, naravno, samo sam naslutio citajuci neke stvari) da pokusavaju napraviti stvora koji za izvor informacija koristi internet!!! Savrseno ogromna baza podataka!!! Problem su verovatno virusi i ostala gamad, hakere da ne pominjem! U jedno sam siguran: ako i budu roboti koji se budu slobodno setali, bice kontrolisani preko interneta, na neki nacin. Inace, robotika je tek u usponu. Tesko je napredovati jer je velika uzbrdica, potrebno je mnogo stvari unaprediti, izmeniti, cekaju se mozda novi materijali... Postoje roboti koji rade neke stvari koje su za svaku pohvalu, ali ako ga samo iznesete u vase dvoriste on je gomila smeca. Znaci, potrebno je da su ispunjeni odredjeni uslovi... I suvise veliki pojam da bi ga mogao ovako objasniti, cak i za mene koji sam jos uvek lajk sa svojim znanjem, a ne neko ko ima sta da kaze :) Sve gore navdeno je moj opseg znanja i stavova, zakljucivanja. Ako sam pogresio u necemu bice mi jako drago da me neko ispravi jer cu oberucke prihvatiti gresku jer je i u mom interesu da znam istinu... pozzz svima i nadam se da sam malo prosvetlio temu ;)
 
Deco deco, mnogo gledate holivudske blok bastere.... veštačka inteligencija nisu roboti koji idu ulicom i ubijaju sve redom, a ideja da će inteligentne mašine automatski da se otrgnu ljudskoj kontroli samo je plod mašte pisaca SF-a... :)
 
Deco deco, mnogo gledate holivudske blok bastere.... veštačka inteligencija nisu roboti koji idu ulicom i ubijaju sve redom, a ideja da će inteligentne mašine automatski da se otrgnu ljudskoj kontroli samo je plod mašte pisaca SF-a... :)

A sta sam ja drugacje napisao? :) Za pajkana sam dao glup primer koja sam naglasio da nece biti, tj. SF :super: Neba da ostanom nesfvacen ;) pozzz
 

Back
Top