Istoricna Pomoc

Konstantin Veliki

Buduća legenda
Poruka
28.373
U nekom nemackom forumu istorije imam problem da neki turcin ubedljivo tvrdi kako su srbi, bosnjaci i hrvati samo verski pojmovi koji su postali u 19 veku nacionalni.

Svejedno sta mu ja kazem on ostaje na svojem misljeni i daje mi linkove za neke knjige ko naprimer "die Erfindung der Balkanvölker" (Ismisljene balkanskih naroda).

Sad hocu da na dva tri postova da razbijem njegove tvrdnje.

Nadam se da neko moze mi pomoci.

Nadam se na postova Bogarta, Slavena, Helena i.t.d.

Deretic i ostale ludake nemojte ni da spominete.
 
Narvno, gosin Turčin je okvirno u pravu.


Simeon Piščević, Memoari, 1744-1784:
Treba napomenuti da se Turci preko Save u Turskoj, u Bosni i Srbiji, razlikuju od onih u Anadoliji i Egiptu. Oni su nekad bili hrišćani, kao i ostali Srbi, ali su se zbog turskog besa i nasilja isturčili. Žive najviše u gradovima, a po selima retko. Jezik i običaji su im srpski.

http://p104.ezboard.com/fistorijabalkanafrm39.showMessage?topicID=26.topic

Naglašavam sledeće: "kao i ostali Srbi"
 
Бошњак није верски појам, него регионални. И мора се нагласити да се он НЕ односи на Херцеговце, нити на муслимане из Црне Горе или Србије (Новопазарски Санџак), него да се односи на све житеље Босне, били они православци, католици или муслимани. О томе сведоче српска и хрватска презимена Бошњак, Бошњаков, Бошњачки, Бошњаковић и друга, као и називање свих досељеника из Босне Бошњацима. Такође је битно и да је у питању помало архаични термин који је у модерно доба замењен термином Босанац... Муслимани су једино овај полу-архаични термин извадили из нафталина у сврхе стварања босанске нације и почели да га примењују на себе, тако да данас ниједан Србин (или Хрват) из Босне за себе неће рећи да је Бошњак... А опет, муслиман из Херцеговине, Србије и Црне Горе ће за себе рећи да јесте, иако није из Босне. Термин у рангу термина: Сремац, Херцеговац, Далматинац, Славонац, Црногорац. Током 19. и почетка 20. века, а и раније, сви муслимани су називани Турцима, у складу са оним што је забележио Вук Караџић: "У царству турскоме ко гођ вјерује свеца Муамеда, он се зове, и јест, Турчин; а ко није Турчин, он је раја (тј. турски подајник)".

Термин Хрват такође није верски, него је национални. За католике су коришћени други називи: Латини, Шијаци, Шокци, Буњевци, где опет, са друге стране, постоје и Буњевци и Шокци као етничке групе, али то на страну. Католичка вера је називана латинском или кршћанском. Са друге стране, православна јесте називана, поред 'ришћанске, и српском вером, тако да је оно што је тај Турчин тврдио донекле и истина за православље... међутим, православци НИСУ називани Србима: од стране муслимана и католика, они су називани власима, ркаћима и другим именима, али не српским. Вук Караџић такође спомиње и то да Турци православце не зову Србима, тако да она тврдња не важи. Само су Срби православље називали "српском вером", али нису све православце називали Србима - међу Србима су живели Власи, Грци, Цинцари и Бугари који су такође били православци и под јурисдикцијом СПЦ, али нису били Срби.

Реч Србин има двојаку употребу, у смислу Срба као етноса и у ретким примерима у смислу Срба из Србије, на пример, када се каже "Срби и Црногорци", а потом се у наставку текста говори о Србима Црне Горе и сл.

Сад, не знам колико ти ово помаже и шта би ту могло да се наведе као неки извор који би оно побио... Мислим да је лакше позвати тог саговорника да изложи аргументацију тих својих тврдњи, па ту аргументацију побијати, пошто му је оно, ако стоји само као тврдња, шупље и без доказа.
 
Pa sta je problem u tom nemackom forumu me smatraju nacionalistom.

Zasto sto ne pijem vodu tvrdnjama knjige "wie erfand man die Balkanvölker" kako su izmisljeni narodi na balkanu.

Da dodam sve sta mu kazem oni odbiju i kazu kako su srbi i hrvati verski pojmovi.

Pa kad mu kazem da je srba i hrvata bilo cak kad su bili pagani on mi nesto s****.

Pa sledeci put cu tvrditi da je Nemac verski pojam i isto sta i Rus.
 
U nekom nemackom forumu istorije imam problem da neki turcin ubedljivo tvrdi kako su srbi, bosnjaci i hrvati samo verski pojmovi koji su postali u 19 veku nacionalni.

Svejedno sta mu ja kazem on ostaje na svojem misljeni i daje mi linkove za neke knjige ko naprimer "die Erfindung der Balkanvölker" (Ismisljene balkanskih naroda).

Sad hocu da na dva tri postova da razbijem njegove tvrdnje.

Nadam se da neko moze mi pomoci.

Nadam se na postova Bogarta, Slavena, Helena i.t.d.

Deretic i ostale ludake nemojte ni da spominete.

Mozes li mi poslati link foruma?
 
U nekom nemackom forumu istorije imam problem da neki turcin ubedljivo tvrdi kako su srbi, bosnjaci i hrvati samo verski pojmovi koji su postali u 19 veku nacionalni.

Svejedno sta mu ja kazem on ostaje na svojem misljeni i daje mi linkove za neke knjige ko naprimer "die Erfindung der Balkanvölker" (Ismisljene balkanskih naroda).

Sad hocu da na dva tri postova da razbijem njegove tvrdnje.

Nadam se da neko moze mi pomoci.

Nadam se na postova Bogarta, Slavena, Helena i.t.d.

Deretic i ostale ludake nemojte ni da spominete.

da nije žalosno, bilo bi smiješno

a sad ti zamisli moje razočarenje u ljudsku inteligenciju kad mi na ovom forumu netko jako mudar povuče ovakvu istu paralelu, pa kaže da su hrvati katolički srbi!?

u većini slučajeva sa budalama ne treba diskutirati, ali ponekad čovjeka izda strpljenje
 
U nekom nemackom forumu istorije imam problem da neki turcin ubedljivo tvrdi kako su srbi, bosnjaci i hrvati samo verski pojmovi koji su postali u 19 veku nacionalni.

Svejedno sta mu ja kazem on ostaje na svojem misljeni i daje mi linkove za neke knjige ko naprimer "die Erfindung der Balkanvölker" (Ismisljene balkanskih naroda).

Sad hocu da na dva tri postova da razbijem njegove tvrdnje.

Dakle....no comment. Reci mu da uzme u ruke neku knjigu koja iole vrijedi ili da ode u yebenu Anadoliju na ševu ovaca.
 
Славене... знаш ли има ли помињања муслимана Херцеговине и НП-Санџака под бошњачким именом? Ја колико знам, без обзира на границе Босанског пашалука, (Х)Ерцеговци су увек одвајани од Бошњака?
 
Славене... знаш ли има ли помињања муслимана Херцеговине и НП-Санџака под бошњачким именом? Ја колико знам, без обзира на границе Босанског пашалука, (Х)Ерцеговци су увек одвајани од Бошњака?

Da, ako govorimo o katoličkim i nekim raznim međunarodnim, pa i domaćim izvorima, Bošnjaci su stanovnici geografske oblasti Bosne, bez Hercegovaca i ostalih.
 

Back
Top