NOVI RUSKI PATRIJARH!

gost 4554

Buduća legenda
Poruka
39.136
U moskovskom Hramu Hrista Spasitelja na Pomesnom saboru završeno je glasanje za novog, 16. poglavara Ruske pravoslavne crkve, naslednika Aleksija Drugog koji je preminuo 5. decembra prošle godine. Prema rečima zamenika šefa pres-centra Sabora Mihaila Mojsejeva, procedura glasanja prošla je brže nego što se očekivalo i trajala je približno pola sata. Mojsejev je to objasnio činjenicom da deo od 700 delegata nije koristio kabine za glasanje, već je listiće ispunio na mestu, što pravilnik Sabora omogućava. Na listićima su bila imena dvojice kandidata, čuvara patrijaršijskog prestola i predsednika Odeljenja za spoljne crkvene veze mitropolita smoljenskog i kalinjingradskog Kirila i upravnika imovinskih poslova Moskovske patrijaršije mitropolita kaluškog i borovskog Klimenta. Prethodno je treći kandidat, poglavar Beloruske pravoslavne crkve, mitropolit minski i slucki Filaret povukao kandidaturu, pozivajući svoje pristalice da glasaju za mitropolita Kirila.

ZA MNOGAJA LJETA!
 
U moskovskom Hramu Hrista Spasitelja na Pomesnom saboru završeno je glasanje za novog, 16. poglavara Ruske pravoslavne crkve, naslednika Aleksija Drugog koji je preminuo 5. decembra prošle godine. Prema rečima zamenika šefa pres-centra Sabora Mihaila Mojsejeva, procedura glasanja prošla je brže nego što se očekivalo i trajala je približno pola sata. Mojsejev je to objasnio činjenicom da deo od 700 delegata nije koristio kabine za glasanje, već je listiće ispunio na mestu, što pravilnik Sabora omogućava. Na listićima su bila imena dvojice kandidata, čuvara patrijaršijskog prestola i predsednika Odeljenja za spoljne crkvene veze mitropolita smoljenskog i kalinjingradskog Kirila i upravnika imovinskih poslova Moskovske patrijaršije mitropolita kaluškog i borovskog Klimenta. Prethodno je treći kandidat, poglavar Beloruske pravoslavne crkve, mitropolit minski i slucki Filaret povukao kandidaturu, pozivajući svoje pristalice da glasaju za mitropolita Kirila.

ZA MNOGAJA LJETA!

Pa ko je izabran?
I ono što me interesuje po kom principu je utvrđena lista od tri kandidata?
 
stnco
Re: NOVI RUSKI PATRIJARH!

Pa ko je izabran?
I ono što me interesuje po kom principu je utvrđena lista od tri kandidata?

Izabran je smoljenski i kalinjingradski KIRIL.

felix.gif
 
*****
Re: NOVI RUSKI PATRIJARH!
Gotovo svuda se moze procitati da je on bio favorit.
Moje pitanje je: Zbog cega?

Možda je tome doprinela činjenica da je izmedju mnogobrojnih funkcija koje je imao bio i član komisije za dodeljivanje državnih nagrada pri kabinetu predsednika Rusije sa kojim je imao bliske odnose.Poznato je da je Kiril imao jasan stav prema Srbiji u vezi sa problemom Kosova.A taj stav je predočavao i u ime RPC a i u ime Rusije a što ne bi moglo da iza toga nije stajao Prvo Putin pa sada Medvedev.Poznato je da je Kiril nakon jednostranog proglašenja Kosova SPC -i poručio isto ono što je poručila i zvanična Rusija.A iz takvih ''sitnica'' nije teško skapirati ...zašto je bio favorit.
felix.gif
 
Patrijarh Kiril kao umjeren Patrijarh, svakako je ono što je Rusiji potrebno u predstojećem periodu..
I kao što jerihonac nagoveštava, izvjesno je da će ovaj izbor vrlo mnogo uticati i na izbor sledećeg Srpskog patrijarha, kao i na konačno rešenje pitanje kalendara..
 
analiticar
Re: NOVI RUSKI PATRIJARH!
Citat:
Original postavio stnco Pogledaj poruku
Hvala, iako meni lično i nije mnogo važno. Samo čovek postavio temu a nema odgovora.
Odgovor je bio na kraju posta...Protukandidat se jednostavno povukao..

Moram malo pojasniti.Bila su tri kandidata.Povukao se je poglavar beloruske pravoslavne crkve Filaret koji se je povukao pred samo da kažem glasanje a nije se povukao Mitropolit Kliment pa je izbor sačinjen izmedju Kirila i Klimenta.KIril je dobio 508 glasova a Kliment 169 od 677 važećih listića kao glasova.
felix.gif
 
analiticar
Re: NOVI RUSKI PATRIJARH!
Citat:
Original postavio stnco Pogledaj poruku
Hvala, iako meni lično i nije mnogo važno. Samo čovek postavio temu a nema odgovora.


Moram malo pojasniti.Bila su tri kandidata.Povukao se je poglavar beloruske pravoslavne crkve Filaret koji se je povukao pred samo da kažem glasanje a nije se povukao Mitropolit Kliment pa je izbor sačinjen izmedju Kirila i Klimenta.KIril je dobio 508 glasova a Kliment 169 od 677 važećih listića kao glasova.
felix.gif

Hvala na pojašnjenju Jerihonac...z:)z:)z:)
Mislio sam da, po njihovom izbornom sistemu u 2. krug ide samo mitropolit Kiril i mitropolit Kliment
 
I prognoziras da ce novoizabrani Ruski patrijarh uticati na izbor novog poglavara SPC? Bas bih voleo da znam ko mu je favorit.

Direktno, ne, indirektno DA! z:)
Pobjeda umjerenog i ekumenski nastrojenog Mitropolita Klimenta za Patrijarha, svakako će uticati na to u kojem smjeru će SPC ići, pošto se nalazi u istom stanju kao i Ruska Crkva..
Uticaj Ruske Pravoslavne Crkve na SPC je nesumnjiv...
 

Back
Top