Paradoks

jelen.co

Veoma poznat
Poruka
12.919
Svi naši lekari polažu Hipokratovu zakletvu i zaklinju se starogrčkim bogovima (u koje ni sami ne veruju) i koji nemaju ama baš nikakve veze sa sada aktuelnim svetskim religijama.....
-Treba li promeniti zakletvu?
-Treba li se u zakletvi zaklinjati u Hrišćanskog boga i svetce kad je ta crkva tokom celog srednjeg veka zabranjivala razvoj medicine?
-Smete li leći pod nož lekaru koji se zakleo u boga u koga ne veruje?

(P.S.
Molba moderatorima da temu momentalno ne šibnu na podforum zdravlje, politika isl. jer me interesuje odgovor ljudi sa ovog podforuma, a ne političara.Hvala!)
 
toliko se govori o
- alavim svestenicima sa tarifom u eur
- pijanim vozacima
- policiji (uuuuu koliko primera zloupotrebe sluzbenog polozaja)
itd.

kao i u svakoj profesiji ima DOBRIH I ODGOVORNIH ljudi kao i onih "drugi" (da ne upotrebim grube reci)...i to nije od juce. nikad vam niko na salteru doma zdravlja i u ordinaciji nece traziti kafu, bombonjeru, pice, cokoladu....sami pacijenti to donose kao iskaz zahvalnosti.
hipokrata nemoj mesati sa danasnjim pojavama u domenu ponasanja medicinski radnika. generalizacija je pogubna.

pola familije su mi medicinari i znam koliko savesno posteno i pozrtvovano se odnose prema SVAKOM pacijentu.

tj. sve gore navedeno je moze se sazeti u "U SVAKOM ZITU IMA KUKOLJA"
 
toliko se govori o
- alavim svestenicima sa tarifom u eur
- pijanim vozacima
- policiji (uuuuu koliko primera zloupotrebe sluzbenog polozaja)
itd.

pola familije su mi medicinari i znam koliko savesno posteno i pozrtvovano se odnose prema SVAKOM pacijentu.

tj. sve gore navedeno je moze se sazeti u "U SVAKOM ZITU IMA KUKOLJA"

Ovde su bitne dve stvari
1. naravno da moraš braniti familiju a verovatno i tebe zapadne neka litra viskija kad se deli tal z:mrgreen:
2.bolje da si napisao Verovatno da u ovom našem kukolju ima žita (mada nije dokazano)z:hm:
 
medicinari = medicinske sestre i braca :D
nije da ih branim pa nisu oni jedini koji su savesni (nije sto su moji :) )
necu da ti pricam sta mi je keva dozivela i malo ko bi odoleo takvom poklonu !
svejedno doktor nije Isus da ima "moci" da leci ljude, tema jeste na "pravdi boga" ali za pojednine slucajeve ni doktori nemaju lek ni znanje...
 
"U času kada stupam među članove liječničke profesije, svečano obećajem da ću svoj život staviti u službu humanosti. Prema svojim učiteljima sačuvat ću dužnu zahvalnost i poštovanje. Svoje ću zvanje obavljati savjesno i dostojanstveno. Najvažnija će mi briga biti zdravlje mojega pacijenta. Poštovat ću tajne onog tko mi se povjeri. Održavat ću svim svojim silama čast i plemenite tradicije liječničkog zvanja. Moje kolege bit će mi braća. U vršenju dužnosti prema bolesniku neće na mene utjecati nikakvi obziri vjere, nacionalnosti, rase, političke ili klasne pripadnosti. Apsolutno ću poštovati ljudski život od samog začetka. Niti pod prijetnjom neću dopustiti da se iskoriste moja medicinska znanja suprotno zakonima humanosti. Ovo obećajem svečano, slobodno, pozivajući se na svoju čast."

iliti -> de ne se tripuj B-)
 
"U času kada stupam među članove liječničke profesije, svečano obećajem da ću svoj život staviti u službu humanosti. Prema svojim učiteljima sačuvat ću dužnu zahvalnost i poštovanje. Svoje ću zvanje obavljati savjesno i dostojanstveno. Najvažnija će mi briga biti zdravlje mojega pacijenta. Poštovat ću tajne onog tko mi se povjeri. Održavat ću svim svojim silama čast i plemenite tradicije liječničkog zvanja. Moje kolege bit će mi braća. U vršenju dužnosti prema bolesniku neće na mene utjecati nikakvi obziri vjere, nacionalnosti, rase, političke ili klasne pripadnosti. Apsolutno ću poštovati ljudski život od samog začetka. Niti pod prijetnjom neću dopustiti da se iskoriste moja medicinska znanja suprotno zakonima humanosti. Ovo obećajem svečano, slobodno, pozivajući se na svoju čast."

iliti -> de ne se tripuj B-)

z:D

Ала лажууу...
 
ta zakletva je prilicno nebitna
iz tog razloga je i nesavjesnost u medicinskoj praksi - regulisana KRIVICNIM ZAKONOM :)
doktori se ne boje zakletve - vec zakona
:)

Ne boje se oni ni Boga ni ljudi ni zakona. Jedino se malo plaše privremeno neuračunljivog člana porodice pacijenta (kojeg su unesrećili),a još ako je taj član naoružan e onda ga već prilično uvažavaju.z:((
 
"U času kada stupam među članove liječničke profesije, svečano obećajem da ću svoj život staviti u službu humanosti. Prema svojim učiteljima sačuvat ću dužnu zahvalnost i poštovanje. Svoje ću zvanje obavljati savjesno i dostojanstveno. Najvažnija će mi briga biti zdravlje mojega pacijenta. Poštovat ću tajne onog tko mi se povjeri. Održavat ću svim svojim silama čast i plemenite tradicije liječničkog zvanja. Moje kolege bit će mi braća. U vršenju dužnosti prema bolesniku neće na mene utjecati nikakvi obziri vjere, nacionalnosti, rase, političke ili klasne pripadnosti. Apsolutno ću poštovati ljudski život od samog začetka. Niti pod prijetnjom neću dopustiti da se iskoriste moja medicinska znanja suprotno zakonima humanosti. Ovo obećajem svečano, slobodno, pozivajući se na svoju čast."

iliti -> de ne se tripuj B-)
Ovo nije originalan tekst Hipokratove zakletve koji polažu lekari, već neki loš Hrvatski prevod.

Tekst ide:
Kunem se Apolonomlekarom,Asklepijem,Higejom i Pankrejom i za svedoke uzimam sve bogove i boginje............

Inače zakletva se polaže na Medicinskim fakultetima neposredno pred uručenje diplome.
 
Ovo nije originalan tekst Hipokratove zakletve koji polažu lekari, već neki loš Hrvatski prevod.

Tekst ide:
Kunem se Apolonomlekarom,Asklepijem,Higejom i Pankrejom i za svedoke uzimam sve bogove i boginje............

Inače zakletva se polaže na Medicinskim fakultetima neposredno pred uručenje diplome.

Koješta. Ovo je važilo do 1946.
 
Ovo je prevod zakletve koje je usvojena 1946. u Ženevi.

U času kada stupam među članove lekarske profesije svečano obećavam da ću svoj život staviti u službu humanosti.

Prema svojim učiteljima sačuvaću dužnu zahvalnost i poštovanje.

Svoj poziv ću obavljati savesno i dostojanstveno.

Najveća briga će mi biti zdravlje mog bolesnika.

Poštovaću tajne onoga ko mi se poveri.

Održavaću svim svojim silama čast i plemenite tradicije lekarskog zvanja.

Moje kolege će biti braća.

U vršenju dužnosti prema bolesniku neće na mene uticati nikakvi obziri, vera, nacionalnost, rasa, politička ili klasna pripadnost.

Apsolutno ću poštovati ljudski život od samog početka.

I pod pretnjom neću popustiti da se iskoriste moja medicinska znanja, suprotna zakonima humanosti.

Ovo obećavam svečano, slobodno pozivajući se na svoju čast.

ovo je text koji keva chuva u vitrini
a zena vec par godina u penziji...
 

Back
Top