Kada se Hrvati spominju u Srba?

Q. in perpetuum hibernum

Stara legenda
Poruka
88.187
Ovo je jedno interesantno pitanje - koji Srbin, odnosno srpski izvor (nebitno kada je, koji je, kakav je i bilo šta što vuče s tim) spominje Hrvate?

Jedan istoričar me je ubeđivao da je to Jovan Rajić, u XVIII veku, a ja mu odgovorih da nema šanse...

Da li zna neko odgovor (i da ga citira, po mogućstvu)?
 
Ovo je jedno interesantno pitanje - koji Srbin, odnosno srpski izvor (nebitno kada je, koji je, kakav je i bilo šta što vuče s tim) spominje Hrvate?

Jedan istoričar me je ubeđivao da je to Jovan Rajić, u XVIII veku, a ja mu odgovorih da nema šanse...

Da li zna neko odgovor (i da ga citira, po mogućstvu)?

Jesmo mi stoka od naroda nas hrvate opisuju neprekidno Vitezovic i ostala ekipa.

U hrvatskoj istoriografi samo o Kosovskom Bogu, Milos Obilic, Car Dusan i.t.d.
 
Ovo je jedno interesantno pitanje - koji Srbin, odnosno srpski izvor (nebitno kada je, koji je, kakav je i bilo šta što vuče s tim) spominje Hrvate?

Jedan istoričar me je ubeđivao da je to Jovan Rajić, u XVIII veku, a ja mu odgovorih da nema šanse...

Da li zna neko odgovor (i da ga citira, po mogućstvu)?


Spominju se samo u molitvama o blagdane z:dd: z:)

Hehe... Ne stvarno...

Pretpostavljam da ces se sloziti sa mnom da se uglavnom ili ignorisemo, kao da smo na dva razlicita kraja sveta ili se iz petnih zila trudimo da se maksimalno izocrnimo.

Vrti-suci, sve se nekako svede na Drugi Svetski rat, ustase i partizane itd...
 
Spominju se samo u molitvama o blagdane z:dd: z:)

Hehe... Ne stvarno...

Pretpostavljam da ces se sloziti sa mnom da se uglavnom ili ignorisemo, kao da smo na dva razlicita kraja sveta ili se iz petnih zila trudimo da se maksimalno izocrnimo.

Vrti-suci, sve se nekako svede na Drugi Svetski rat, ustase i partizane itd...

Slažem se, ali me i dalje vrlo mnogo interesuje odgovor.

Po mogućnosti, i na obrnuto pitanje.
 
Pitanje je prosto.

Koji je najstariji spomen / zapis/ stogod Hrvata ili hrvatskog.

Да ли то значи да не знаш за Винодолски закон, све хрватске краљеве, многи и опевани, Поп Дукљанин, Људевит Гај, и многе друге личности и битке вођене против многих.
 
Мислим да је све овако почело...

Pošto su pod Turke pale Bosna (1463.) i Hercegovina (1482.), nastala je u Dalmaciji velika nesigurnost. Turci su upadali i na ovo područje, pljačkali i pustošili. Susjedne oblasti trebalo je stalnim upadima, pljačkom, robljenjem i paležom zastrašiti i primorati stanovništvo da samo napušta svoja ognjišta, a zatim su takva napuštena područja lako padala pod tursku vlast. Tako je to i u Dalmaciji bilo. Godine 1465. prebjeglo je hrvatsko stanovništvo Makarskog primorja sa svojim sveštenstvom na ostrva. Deset godina kasnije (1475.) pobjeglo je mnogo naroda iz Cetinjske krajine u Primorje. Za vrijeme mletačko-turskog rata od 1498. do 1503. hiljade hrvatskih starosjedilaca pobjegoše iz Dalmatiskog zagorja k moru, te veći dio prijeđe na ostrva u blizini Zadra i Šibenika (Uljan, Pašman, Zlarin, Prvić, Krapanj), a manji se nastanio oko utvrđenih mletačkih gradova na kopnu. ,,Ugarski kralji, piše fra Stipan Zlatović, zabavljeni razmiricama velmoža i u sveđernom ratu s okolnimi vladari, nisu se ni sjećali ovoga kraja svoje krunovine. Tvrdi gradovi u vlasništvu zapovjednika bez blaga i vojnika, zalud vapijahu u prijetećoj pogibli kraljevu pomoć; dok Turci na čete i na jake odrede prodirahu sad na jedan, sad na drugi kraj, plijeneć, paleć, i puk u robstvo odvodeć bez odpora i straha, jer ne bijaše vojske niti mogućstva okupiti je i uzdržati... Hrvatski knezovi i vlasnici velikih posjeda i vlastitih tvrdih gradića, videć se izloženim neizbježnoj pogibli divjih čopora, ostaviše dvore i imanja, i zakloniše se u mletačke gradove pri moru, ili se preseliše u Hrvatsku... Za gospodari odseliše i kmetovi, te zemlja ostade pusta na potarluku turskih paripa... Stolne su crkve bile popaljene, župe i sela razmetnuta, samostani razkopani i svećenstvo se razbjeglo i rasulo. Zaklonio se tko je živ utekao da sahrani glavu za mletačke bedeme pokraj mora. Od Cetine do Zrmanje nigdje svećenika, niti svetog mjesta, nego se usjednula prava abominatio desolationis.”

Pravoslavni Srbi koji su se od ranije doselili u sjevernu Dalmaciju i sagradili ovdje svoje skromne crkve i manastire, rijetko su ih napuštali i pred Turcima odlazili u Primorje, nego su većinom davali otpor turskim pljačkaškim četama i branili svoje domove i crkve. Za njih Turci nisu bili takvo iznenađenje i strašilo kao za dalmatinske Hrvate, koji slušajući o strahotama turskih napada, nisu imali smjelosti da ih sačekaju, niti je ko postojao ko bi organizovao otpor. O tome Končarević piše: ,,Pri sih proizšestvijah narod naš pravoslavni mužestveno soprotivljašesja Turkom, osobeno že v zaščitje svojih cerkvej, i blagodarja sej jego mužestvenosti, za malimi izlučenijami sohranilisja onje nevredimi. Katoliki že vsje svoji mjesta ostaviša i cerkvi ih vsje opustješa.”

Hrvatski pisac, franjevac Vinjalić, svjedoči kako su ,,Vlasi koje danas zovu Morlaki, a koji su pravoslavne vjere, nastanili se u Dalmaciji, a to je u predjelima Liburnije i Japidije, u kojim su predjelima prije stanovali Hrvati, koji su svi bili latinske vjere.” Malobrojni preostali hrvatski živalj povukao se u ,,planinske zbjegove.” I srpski doseljenici nastanjivali su se prvobitno takođe u planiskim predjelima radi zaštite od turskih pljačkaških upada. Našavši se tu zajedno, preostali rimokatolici i pravoslavni, ,,sveđerno su živjeli u najlipšoj slogi i ljubavi.”

Doseljavanja Srba u Dalmaciju bila su tada permanentna, ali u većim grupama su se dogodila naročito između 1523. i 1527. godine, kad je prešlo više hiljada srpskog naroda sa mnogo svojih sveštenika. Zato uskoro vidimo da se grade nove pravoslavne crkve po Dalmaciji. Između 1524. i 1537. pominju se u Končarevićevu Ljetopisu crkve u Biljanima, Ostrovici, Karinu, Đevrskama, Kistanjama, Biovičinom Selu, Radučiću, Mokrom Polju i Žagroviću. Mnoge napuštene i razorene rimokatoličke crkve Srbi su sa pijetetom obnavljali i u njima obavljali svoje bogosluženje.

Prilikom turskih upada i ratovanja po sjevernoj Dalmaciji stradala su i srpska naselja i njihove crkve i manastiri. Neke od njih su odmah obnavljane, a neke su čekale na obnovu i godinama. Godine 1480. bio je opljačkan manastir Dragović a njegovi kaluđeri razagnani. Tek poslije dvadeset godina povratiše se oni u manastir i otpočeše njegovu obnovu. Manastir Krupa je stradao 1502. godine. Turci ga tada napadoše i opljačkaše, a kaluđeri su bili primorani da se sklone u manastir Krku, odakle su se vratili tek po sklopljenom primirju (1503.).

Turci su u ovim ratovanjima postepeno zauzimali Dalmaciju, dio po dio. Do 1533. Turci su od Mađara oteli Kotare sa Ostrovicom, Bukovicu sa Skradinom, Kninsku, Drnišku i Cetinsku krajinu, splitsko Zagorje i sve do Neretve. Od toga je formiran kliški sandžak, na čijem čelu se nalazio Murat beg, porijeklom iz Šibenika. To ratovanje i konačno tursko zauzimanje kontinentalne Dalmacije završilo se padom Klisa (1537.) i mirom između Mletačke Republike i Turske (1540.). Tada je konačno likvidirana mađarska vlast na ovom području, a Dalmacija je podijeljena na dva dijela. Mletačkoj Republici, koja je tom prilikom morala da plati Turcima 30.000 dukata u ime ratne štete, ostala su samo ostrva i primorski gradovi, među kojima na prvom mjestu Zadar sa Ravnim Kotarima, a sve ostalo je potpalo pod Turke. Tako su se gotovo sva dalmatinska srpska naselja našla pod istim gospodarom pod kojim su se nalazili i njegovi jednokrvni sunarodnici u Srbiji i Bosni. To je još više pojačalo doseljavanje Srba u Dalmaciju tim prije što su to forsirale i turske vlasti koje su iz čisto ekonomskih i vojno-političkih razloga nastojale da ove opustjele krajeve nasele i učine ih korisnima po državu. Takvih seoba bilo je i prije i poslije sklapanja mira. O tome svjedoče izvještaji mletačkih činovnika. Godine 1531. i 1539. oni javljaju da sa doseljenim Srbima dolaze i mnogi njihovi sveštenici, kojima doseljeni narod bezuslovno vjeruje. Godine 1551. doselilo se nekoliko hiljada Srba u Kninsku krajinu, a 1577, po kazivanju Vinjalića, jake grupe ,,Srba ili Vlaha sada zvanih Morlaka i koji su svi pravoslavne vjere” spustili su se sa bosanskih planina na površ između Krke, Dinarskih Alpa i Jadranskog mora i tako pojačali ranija srpska naselja.

Doseljavanja Srba u sjevernu Dalmaciju produžila su se za vrijeme turske uprave ovim područjem. Bilo je tu samoinicijativnih migracija, ali bilo je, kao što rekosmo, i kolonizacije, koja je vršena od strane turskih vlasti radi ekonomskog aktiviranja i vojničke obrane ovoga pograničnog područja. Nevolje koje je ovaj ratnički elemenat trpio zbog svoje pozicije i krajišničke službe, bile su u 17. vijeku pojačane uslijed mletačko-turskog rata oko ostrva Krita (Kandije) poznatog pod imenom Kandijskog rata (1645-1669). Poslije teškog ratovanja od četvrt vijeka, u kome su Mlečani imali samo spočetka uspjeha, morali su sklopiti mir po kome su izgubili Krit, ali su radi otštete dobili malo proširenje u Dalmaciji sa utvrđenim Klisom. Nova mletačko-turska granica išla je kosama prvih brda nedaleko od obale. Po mletačkom izaslaniku Nani, koji je s turskim izaslanikom utvrđivao ovu granicu, nazvana je ona ,,linea Nani”, a dobijeno područje ,,vecchio acljuisito” (stari posjed). Iskoristivši uskoro turski neusjeh pod Bečom (1683.) i daljnje njihove neuspjehe u ratu sa Austrijom, Mlečani su na ovom području oteli od Turaka 1686. Sinj, a dvije godine kasnije i Knin, te je tako cijela sjeverna Dalmacija od Cetine do Zrmanje došla pod mletačku vlast. Kako se rat produžavao, Mlečani su pomoću španskih četa i uskočkih mišica i krvi osvojili Hercegnovi i Gabelu. Na osnovu odredaba mira zaključenog u Sremskim Karlovcima (1699.) Mletačka Republika je dobila nova proširenja u Dalmaciji. U komisiji za razgraničenje u Dalmaciji bio je od strane Republike providur Grimani. Republici su pored dosadašnjeg uskog primorskog pojasa pripali Knin, Vrlika, Sinj, Vrgorac i Gabela i oko svakog toga mjesta njegova okolina na sat hoda oko njega, kao neutralni i odbrambeni pojas. Ta nova granica nazvana je ,,linea Grimani”, a dobiveno područje ,,nuovo acljuisto” (nova tekovina). Poslije novog tursko-mletačkog rata (,,morejski rat”) i zaključenog mirovnog ugovora u Požarevcu (1718.) Mlečani su u Dalmaciji dobili Imotsku krajinu do Dinare i Prologa sa izvjesnom korekturom stare granice. Ta nova mletačko-turska granica u Dalmaciji nazvana je ,,linea Mocenigo” po providuru Moćenigu koji je od strane Republike učestvovao u komisiji za utvrđivanje nove granice, a dobivena teritorija nazvana je ,,novissimo acljuisto” (najnovija tekovina).

USKOCI - U vrijeme ovog gotovo neprestanog ratovanja i proširivanja mletačkog posjeda u Dalmaciji naročito su se na mletačkoj strani u borbi sa Turcima istakli ,,uskoci”. ,,Uskočivši” ispod Turaka u mletački dio Dalmacije, uskoci su branili mletački dio Dalmacije od turskih upada, a u ratnim vremenima bili gotovo jedina vojska Mletačke Republike, koja se na ovom frontu borila protiv Turaka. Jedna grupa tih uskoka napustila je Dalmaciju poslije pada Klisa (1537.) i turske ruke i otišla u Senj, gdje je njihovu snagu i hrabrost iskoristila Austrija, a kad ih više nije trebala ostavila ih je bez ikakve pomoći, upućene jedino na pljačku i gusarenje.

,,Nema naroda na svijetu koji bi za odbranu od Turaka bio tako spretan kao što su uskoci”, piše jedan tadašnji italijanski izvor. Među dalmatinskim uskocima 16. i 17. vijeka najveću slavu su stekli: Đuro Daničić, Miloš Slavčić, Vukman Vlatković, Ivan Novaković-Vlatković, Marko Margetić, Marko Domazetović, Đurađ Vranjanin, Đurađ Maslarda, Ivan Senković, Martin Posedarski i drugi.
 
Doseljavanja Srba u sjevernu Dalmaciju produžila su se za vrijeme turske uprave ovim područjem. Bilo je tu samoinicijativnih migracija, ali bilo je, kao što rekosmo, i kolonizacije, koja je vršena od strane turskih vlasti radi ekonomskog aktiviranja i vojničke obrane ovoga pograničnog područja. Nevolje koje je ovaj ratnički elemenat trpio zbog svoje pozicije i krajišničke službe, bile su u 17. vijeku pojačane uslijed mletačko-turskog rata oko ostrva Krita (Kandije) poznatog pod imenom Kandijskog rata (1645-1669). Poslije teškog ratovanja od četvrt vijeka, u kome su Mlečani imali samo spočetka uspjeha, morali su sklopiti mir po kome su izgubili Krit, ali su radi otštete dobili malo proširenje u Dalmaciji sa utvrđenim Klisom. Nova mletačko-turska granica išla je kosama prvih brda nedaleko od obale. Po mletačkom izaslaniku Nani, koji je s turskim izaslanikom utvrđivao ovu granicu, nazvana je ona ,,linea Nani”, a dobijeno područje ,,vecchio acljuisito” (stari posjed). Iskoristivši uskoro turski neusjeh pod Bečom (1683.) i daljnje njihove neuspjehe u ratu sa Austrijom, Mlečani su na ovom području oteli od Turaka 1686. Sinj, a dvije godine kasnije i Knin, te je tako cijela sjeverna Dalmacija od Cetine do Zrmanje došla pod mletačku vlast. Kako se rat produžavao, Mlečani su pomoću španskih četa i uskočkih mišica i krvi osvojili Hercegnovi i Gabelu. Na osnovu odredaba mira zaključenog u Sremskim Karlovcima (1699.) Mletačka Republika je dobila nova proširenja u Dalmaciji. U komisiji za razgraničenje u Dalmaciji bio je od strane Republike providur Grimani. Republici su pored dosadašnjeg uskog primorskog pojasa pripali Knin, Vrlika, Sinj, Vrgorac i Gabela i oko svakog toga mjesta njegova okolina na sat hoda oko njega, kao neutralni i odbrambeni pojas. Ta nova granica nazvana je ,,linea Grimani”, a dobiveno područje ,,nuovo acljuisto” (nova tekovina). Poslije novog tursko-mletačkog rata (,,morejski rat”) i zaključenog mirovnog ugovora u Požarevcu (1718.) Mlečani su u Dalmaciji dobili Imotsku krajinu do Dinare i Prologa sa izvjesnom korekturom stare granice. Ta nova mletačko-turska granica u Dalmaciji nazvana je ,,linea Mocenigo” po providuru Moćenigu koji je od strane Republike učestvovao u komisiji za utvrđivanje nove granice, a dobivena teritorija nazvana je ,,novissimo acljuisto” (najnovija tekovina).

USKOCI - U vrijeme ovog gotovo neprestanog ratovanja i proširivanja mletačkog posjeda u Dalmaciji naročito su se na mletačkoj strani u borbi sa Turcima istakli ,,uskoci”. ,,Uskočivši” ispod Turaka u mletački dio Dalmacije, uskoci su branili mletački dio Dalmacije od turskih upada, a u ratnim vremenima bili gotovo jedina vojska Mletačke Republike, koja se na ovom frontu borila protiv Turaka. Jedna grupa tih uskoka napustila je Dalmaciju poslije pada Klisa (1537.) i turske ruke i otišla u Senj, gdje je njihovu snagu i hrabrost iskoristila Austrija, a kad ih više nije trebala ostavila ih je bez ikakve pomoći, upućene jedino na pljačku i gusarenje.

,,Nema naroda na svijetu koji bi za odbranu od Turaka bio tako spretan kao što su uskoci”, piše jedan tadašnji italijanski izvor. Među dalmatinskim uskocima 16. i 17. vijeka najveću slavu su stekli: Đuro Daničić, Miloš Slavčić, Vukman Vlatković, Ivan Novaković-Vlatković, Marko Margetić, Marko Domazetović, Đurađ Vranjanin, Đurađ Maslarda, Ivan Senković, Martin Posedarski i drugi.

Posebno su čuveni uskoci Ravnih Kotara u zaleđu Zadra, čija su junačka djela i vrline opjevane u mnogobrojnim narodnim pjesmama tzv. uskočkog ciklusa. Kotarski uskoci su za vrijeme Kandijskog rata spasli Republici njene pozicije u Dalmaciji. Serdar Janko Mitrović, rodom iz Žegara, spasio je 1647. Šibenik koji je napao Mehmed paša Tekelija sa 40,000 Turaka. To je oduševilo uskoke (,,Morlake”), te otpočeše krvavi obračun sa Turcima koji nije prestajao sve do Požarevačkog mira (1718.), pa i kasnije. Tih sedamdeset godina predstavljaju zaista jedno ,,megdansko doba” u kome su se pored Janka Mitrovića (+1659.) i Petra Smiljanića istakli njihovi sinovi Stojan Janković (+1687.) i Ilija Smiljanić, a uz njih Vuk Mandušić (+1648), čiju je slavu opjevao Njegoš u Gorskom Vijencu, a mletački providur za njega rekao da je ,,na Krajini cijenjen više nego ijedan drugi”, pa Vuk Močivuna, Vid Žeravica, Todor Kladnić, Bajo Nikolić-Pivljanin, Cvijan Šarić i drugi.
 
1396? Interesantno - tko, gdje?

danas sam imao gužvu na poslu, pa nisam mogao tražiti po netu, nisam imao vremena
probat ću večeras naći kod kuće

edit:
evo, probao sam naći konkretan dokaz, ali doma nisam ništa našao
iako imam dosta toga kod kuće, povjest mi je samo hobi, a ne zanimanje (na žalost)
ipak, gotovo sam siguran da je točno ono ga godinom bitke kod Nikopolja, jer znam da je posljedica toga tzv. "Krvavi sabor u Križevcima" kada je Sigismund dao pobiti bana Lackovića i pratnju i mislim da je tu spomenuta Srbija i srbi u nekim dokumentima, koliko me sjećanje služi, iz arhiva Zadra.

ovdje ti je zanimljiv link
http://www.srbi-zagreb.hr/arhiva.php?id=14460&kat=201

kontaktirat ću mailom prof. roksandića, pa ćemo vidjeti
dan-dva se strpi, OK?
 
Poslednja izmena:
Ja malo pratim istoriju u zadnje vreme i koliko sam primetio rvati se spominju tek negde 1991. jer tada su dobili od jevropljana drzavu....prvi put u istoriji .
raniji pomeni nisu verodostojni jer nema dokaza ,arhiva su prazne na tu temu......
.*** sta da im radimo.
 
Па ако је Поп Дукљанин Србин он је много писао о Србима и Хрватимам па и другима на тим просторима. А и многи други кнезеви су се женили и кћери давали Хрватима, још пре Душана. Даље, ко описа Матију Гупца и Хасанагиницу. Ипак добра ти је идеја, али је мало скучена. Мислим зашто само о Хрватима, има и других о којима су Срби писали, па чак давали и повеље. Име Хрват и име Србин још нису потпуно доказани. Ово није најбоље време за такве идеје јер Хрвати још увек негирају Србе у Хрватској и није потребно трошити време у налажењу нечега што не решава ништа. То је моје мишљење због лошег искуства.
 
Tražim, zato što hoću skenirani dokumenat, ili citat, da snimim kod sebe. Možda ga uključim i u jednu knjigu, ako ga nabavim (do sada nisam bio uspešan).

Što se tiče Popa Dukljanina, mi ne znamo uopšte ko je bio on (pa niti gdje je bio, a ni kada), ako da zaista ne možemo njega smatrati.

Neka još ideja?
 
Tražim, zato što hoću skenirani dokumenat, ili citat, da snimim kod sebe. Možda ga uključim i u jednu knjigu, ako ga nabavim (do sada nisam bio uspešan).

Što se tiče Popa Dukljanina, mi ne znamo uopšte ko je bio on (pa niti gdje je bio, a ni kada), ako da zaista ne možemo njega smatrati.

Neka još ideja?

Шта да нећеш море бит', да напишеш неко историјско дело ?
 
evo, probao sam na nekoliko strana, i za sada imam jedno profesorsko obećanje da ćemi dostaviti tražene podatke, a ono što sam sam uspio naći je otprilike ovako:

Ivo Goldstein, Hrvatski rani srednji vijek, izdavač Novi Liber, 1995. g., str.: 296.:

Citiram: Car Konstantin je zapisao kako su prvo "srpski arhont Zaharija, a zatim i neki drugi Srbi pobjegli u Hrvatsku, kada je u Srbiju provalila bugarska vojska" - DAI 32/119-120
Kraj citata

ovo je naravno opće poznata stvar, ali je zanimljiv nastavak teksta kod Goldsteina, koji kaže:
Citiram: Na splitskim saborima bio je zajedno s Tomislavom i zahumski knez Mihajlo. Na temelju jednog odlomka iz akata sabora koji glasi ili PROCERES URBORUM ili PROSERES SERBORUM - RAčki, Documenta, 190; Klaić, Izvori, 33 - pa se tekst onda prevodi ili kao PRVACI GRADOVA ili kao PRVACI SRBA...... Naime, nema primjera u vulgarnom, srednjevjekovnom latinitetu da se genitiv plurala treće deklinacije na -ium ili - um zajenjuje s - orum, karakterističnim za drugu deklinaciju, dakle da bi u nekoj varijanti URBIUM moglo glasiti URBORUM, pa se čini iz filološkog aspekta da je logičniji prijevod PRVACI SRBA, što bi uostalom, bilo sukladno već spomenutim podacima o bježanju Srba u Hrvatsku.


s druge strane, moram napomenuti da je bilo i oprečnih tumaćenja istog, kao S. Gunjača, Značenje izraza Urborum u zapisu splitskog nadbiskupa Ivana III, Ispravci i dopune 2, 253-67 i tamo opsežna literatura!

pa vi sad donesite svoje zaključke ili pak "zaključke"
 
evo, probao sam na nekoliko strana, i za sada imam jedno profesorsko obećanje da ćemi dostaviti tražene podatke, a ono što sam sam uspio naći je otprilike ovako:

Ivo Goldstein, Hrvatski rani srednji vijek, izdavač Novi Liber, 1995. g., str.: 296.:

Citiram: Car Konstantin je zapisao kako su prvo "srpski arhont Zaharija, a zatim i neki drugi Srbi pobjegli u Hrvatsku, kada je u Srbiju provalila bugarska vojska" - DAI 32/119-120
Kraj citata

ovo je naravno opće poznata stvar, ali je zanimljiv nastavak teksta kod Goldsteina, koji kaže:
Citiram: Na splitskim saborima bio je zajedno s Tomislavom i zahumski knez Mihajlo. Na temelju jednog odlomka iz akata sabora koji glasi ili PROCERES URBORUM ili PROSERES SERBORUM - RAčki, Documenta, 190; Klaić, Izvori, 33 - pa se tekst onda prevodi ili kao PRVACI GRADOVA ili kao PRVACI SRBA...... Naime, nema primjera u vulgarnom, srednjevjekovnom latinitetu da se genitiv plurala treće deklinacije na -ium ili - um zajenjuje s - orum, karakterističnim za drugu deklinaciju, dakle da bi u nekoj varijanti URBIUM moglo glasiti URBORUM, pa se čini iz filološkog aspekta da je logičniji prijevod PRVACI SRBA, što bi uostalom, bilo sukladno već spomenutim podacima o bježanju Srba u Hrvatsku.


s druge strane, moram napomenuti da je bilo i oprečnih tumaćenja istog, kao S. Gunjača, Značenje izraza Urborum u zapisu splitskog nadbiskupa Ivana III, Ispravci i dopune 2, 253-67 i tamo opsežna literatura!

pa vi sad donesite svoje zaključke ili pak "zaključke"



Zanimljivo je kako je ostalo zapamćeno da je proceres urborum ostalo kao Srbi...
Mislim da je Klaićka Urborum povezala sa Ulmorum (možda sam krivo napisao), odnosno zahumljana, iako mi to baš i ne pije vodu...

ono što mene zanima, je li ikome palo napamet da se PROCERES URBORUM prevede sa "prvacima građana", odnosno "predstavnicima građana"?! Dakle, ako ne postoji iznimka da je Urborum oznaka u tom padežu za GRADOVE, kako stoji deklinacija ako se uzme u obzir "građani"? Tko je ekspert za latinski?
 

Back
Top