Ko su Goranci?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
ko mi to kaze,tip,koji je malo Hrvat malo "srbin" malo slAven,malo slOven,.....a najvishe jedan veliki,NISTA.

meni je vas mesanaca itekako zao.

no,kako vam pomoci??

Ти стварно немаш паметнија посла, него се спрдати на рачун туђег знања и мишљења. Ако ниси досада схватио ово је озбиљан пдф. тј. пдф. Историја.... лепо сам ти рекао имаш политику, а имаш и сваштару... па тамо пиши шта год хоћеш. Унапред захвалан John McClanez:p
 
Кога интересују Горанци , о томе пише у својим књигама знаменити Григорије Божовић,да не бих ја то препричавао.
 
Pa za koju asimilaciju ti navijaš? z:cry:
U Albance (što je potpuno prirodno, pošto ste vi u velikom % već Albanizovani, a sklapanjem brakova već imte veliki % albanske krvi u sebi) ili u Bošnjake (sa kojima nikakve veze niste imali do 2003. godine)? z:shock:

dao si mi samo dve opcije a ja bas htedoh da ti kazem u Luksemburzane :grudvanje:najbolje bi nam bilo
 
Dali znate da ima Srba , Albanaca , Madjara cak i Bugara koji zive po Anadoliji i da su se asimilirali u Turke. Zasto i kako su oni dospeli tamo?
Verovatno koncept politike Osmanskog carstva da bi drzali balans izmedju razlicitih naroda i mir u drzavi oni su neke porodice cak i po cela stanovnistva premestali iz jednog kraja u drugi. Dali je to tacno???
To bi znacilo da su takodje grupacije Turkse populacije dovodili po ovim krajevima i naseljavali ih.

Goranci nikada nisu bili hriscankse vjeroispovesti i cak nema ni jenog dokaza, arheoloskih iskopina, starog groblja, natpisa na papiru, kozi ili kamenju niti monumenta o tome, nasuprot tome ima i te kako dosta dokaza o Islamskoj vjeri i kulturi cak nekoliko vjekova pre samog dolaska Turaka po tim krajevima.
Sto se tice njihove kulture nema apsolutno niceg sto bih ih povezivalo sa hriscankom kulturom, niti obicajima pak cak ni tradicijom.
Sto se tice jezika dali ste upoznati stime da se u Gori pisalo i pricalo samo na Osmanliskom jeziku do prvog Balkanskog i da je bilo veoma tesko da vas neko razume ako biste pricali na Srpkom ili bilo kojim drugim jezikom.Po mnogim obelezjima po celoj Gori moze se lako utvrditi da su pricali Arapski pre Osmanliskog.

Poznato je da u Gori ima porodica koje vode poreklo od Arapskih, Sirijskih, Turskih, Kurdskih naroda koji su se kao trgovci iz istih razloga sastajali pa cak i naseljavali tu teritoriju.

Moze se reci da su grupacija ljudi razlicitih naroda koji zive u teritoriji koja se danas zove Gora.

Sto se tice jezika - nametnut iz razlicitih politickih i vjerskih razloga.

Vjera - Ateisti ili Pagani pre upoznavanja sa Islamom. (Ono sto smo i mi bili pre upoznavanja sa Hriscanstvom - zar je to cudno?!)

Nesto drugo?
 
Pleme Dragaš je u velikoj seobi prepolovljeno, deo je otišao do Krajine, zadržao srpski identitet jezik i religiju. Ovi u Gori su primili imena od Turaka i muslimansku religiju, kombinaciju stare narodne nošnje sa šalvarama ali su i dalje zadržali panađur kao oblik krsne slave, naročito Đurđevdan. Naravno, neko će reći da je to recidiv paganstva, da, ali između paganstva i islama na toj teritoriji je vladalo istočno hrišćanstvo najjačeg oblika pod Vizantijom pa Nemanjićima.
Šta će se desiti u budućnosti ne zavisi samo od njih jer ih Albanci mnogo pritiskaju, zatim Bugari koji ih prisvajaju i daju im otvorenu vezu sa Pomacima koji su isto čisto slovensko genetski nebugarizovano stanovništvo islamske veroispovesti sa veoma sličnim jezikom. Srbija ih je, izgleda zaboravila, kao i uvek.
 
Goranci su Srbi , koji su primili Islam, i koji zive na Kosovu , u oblasti koju oni nazivaju Gora .

Tvrde da su direktni potomci Dusana Silnog , to jest njegovvih perjanika , stiitonosa, Vitezova , Peharnika , Stegonosa .

Svi Goranci koje poznajem (a znam ih u svom rodnom mestu, a u Beogradu sam upoznao gomilu) pričaju priču sličnu ovoj koju si naveo. Tvrde da se poturčeni Srbi, i još slave i poštuju brojne hrišćanske običaje i praznike. uporedo sa Bajramom, i Ramazanom, poštuju i Božić, Đurđevdan i Nikoljdan, Jedan dečko mi reče da su se gotovo svi na nekom probnom popisu pre 2-3 godine izjasnili kao Srbi, kao vid odbrane protiv nasilnog nametanja šiptarskog identiteta
 
Треба имати на уму да у комшилуку горанаца, области познатој као Сиринићка жупа (отприлике подручје општине Штрпце) живе православни Срби, чији језик је такође доста особен и сматра се архаичном верзијом српског језика. Та посебност се објашњава тиме да је је реч о практично српској вишевековној енклави у којој се језик, будући да није био у контакту са матицом језика, није мењао. То је процес који је иначе познат у лингвистици. И да, то подразумева да су Срби у Сиринићкој жупи вековима били изоловани, окружени Албанцима, или у сваком случају неким народом који није говорио српски.

Веорватно је сличан процес утицао и на језик Горанаца. Осим тога, када се бави Горанцима, треба видети и под "Торбеши". Пре једно годину дана сам пратио те појмове по нету и на Википедији сам нашао велики број информација о богумилским коренима данашњих Торбеша и Горанаца. Сада тражим и не могу то да угледам. Доказ како се историја, пардон Википедија, мења.;)
 
Upoznao sam ranije nekog momka na treningu cije ime zvuci albanski, medjutim u razgovoru sa nekim albancem koji je bio u nasoj grupi lik mu je, (iako zna i albanski) z:D rekao da on nije albanac vec srbin! Kao ono, jeste muslimanske vjere ali je ipak srbin. . On inace zivi u Prizrenu.
E da, i jezik mu nije srpski ili albanski vec neka verzija "arhaicnog srpskog" ili kako ga je on nazva "starosrpski".

Dakle, momak je musliman, prezime mu zvuci ka albansko a tvrdi za sebe da je srbin. z:)
(pri tom nije bio rom/ ciganin vec decko svijetle puti)
Malo sam googlao o njima i stvarno postoje ti ljudi ali mi nije najjasnije njihovo porijeklo, i ova vezanost za srbe i Srbiju?

Sto vi mislite o tome?

Ovo ti nije jasno zato što po tebi samo pravoslavno = srpsko (s tim da Crnogorci se tu izuzimaju :mrgreen: )?
 
Ja mislim da su to Srbo Arnauti koji su primili islam ali nisu izgubili svest o svom poreklu i tradicionalno su vezani za Srbiju.Prognani su sa Kosova kao nealbanci i migrirali su vecinom u Srbiju.
Domaci muslimani ih pak smatraju Srbima muslimanima ali SPC ovaj stav osporava.
 
Ne bi da pravim raspravu od ovoga ali primera radi Muftija Beogradski tačnije on ih smatra kao i mnoge druge Srbima muslimanima koje odvaja od Bošnjaka i Albanaca i svih ostalih.
SPC ne prihvata ideju Srba nepravoslavaca.To je druga i duga priča nemoj samo da me shvatiš da imam išta protiv SPC.
 
Goranci su do kasnog 18-og stoljeca bili pravoslavci. Prešli su jer im je život na tom mjestu postao nemoguč jer bi im okolni Albanci krali živinu (a živina im je bila glavna zanimancija, nisu bili zemljoradnici) a oni kao hrišćani nisu to mogli da sprece na sudu.

Jos do negdje sredine 19-og stoljeca mogao se je medju njima pronaci pokoji stariji čovjek - pravoslavac.
 
SPC ne prihvata ideju Srba nepravoslavaca.To je druga i duga priča nemoj samo da me shvatiš da imam išta protiv SPC.

Ma SPC je... . SPC se mnogo mijesa u sve kod vas. Treba je vratiti u okvire onog kako to dolikuje CIVILIZOVANIM ZEMLJAMA.

Zamisli ti oni "osporavaju" nekom da bude Srbin jer nije pravoslavac.... ka da su Srbi od pracovjeka pravoslavci... z:hm:
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top