GPS u ratu

A-man

Aktivan član
Poruka
1.532
Pade mi na pamet da pitam.
GPS sateliti su americko vlasnistvo, jel ? U slucaju nekih dejstava iznad odredjene teritorije, postoji li neki metod redukcije GPS usluge ? Kako je to bilo kod nas 1999 ? Mislim, oni napravili infra strukturu, a mi da se okoristimo njihovim uslugama i udarimo kontru...malo mi deluje neracionalno. Ajd sad Vi, pa cu posle opet par pitanja...
 
Unosi se sistemska greska koja ide do vise stotina metara. Desavalo se u bosni i za vreme bombardovanja. A posto ameri unose gresku oni oni imaju tacne kordinate.
 
Vrlo interesantna tema...nisam pratio razvoj GPS-a i mislio sam da su Rusi krajem 1998. zavrsili svoj GPS (koji je trebalo da bude GPS druge generacije), ali izgleda da nije tako...SSSR je imao GLONASS vec 1988. i postoje GPS receiveri koji mogu da rade sa oba standarda. Sada vidim da USA zavrsavaju svoj GPS III.

Uvodjenje sistematske greske koje pominjete zove se Selective Availability (SA) i izgleda da se vise ne koristi, tj. da ce GPS III imati mnogo bolje mogucnosti od SA.

Mozda je interesantno videti kako izgleda GLONASS rucni uredjaj:

 
@Tex707

Stvarno si kvaran za medalju. Evo da jedan svezh...

ggh16.jpg
 
evo ponovicu, kvaran si za medalju zato shto iskopavash prastare fotografije i predstavljash ih u pogreshnom svetu...

btw.i da ponovim, strah od rusa je uzhasna stvar :D
 
evo ponovicu, kvaran si za medalju zato shto iskopavash prastare fotografije i predstavljash ih u pogreshnom svetu...

btw.i da ponovim, strah od rusa je uzhasna stvar :D

Uopste nisam "iskopavao" i ona fotografija sigurno nije prastara...ima manje od 20 godina svakako, sto je daleko od prastare...samo se treba setiti kako je izgledao stari SONY-ev Pyxis koji je priblizno slicne "starosti".

Sto se tice straha od Rusa...vec napisah na drugoj tenmi...ne znam kakva je stvar, ali lepo je sto si nas obavestio kako to izgleda...mada me, iskreno, uopste ne zanima.
 
http://uk.truveo.com/JASSM-Missile/id/448071050
dovoljno je precizan da ti ga ubaci kroz pozorče :P
ali za vojnu upotrebu, komercijalni moze da ubaci gresku zavisno koliko je potrebno.
postoje gps jammeri koji ometaju slab signal satelita...
ali stvar je da u sushtini ne postoji gps navodjen projektil ,bomba ...
svi oni imaju inercijalno navodjenje a gps je tu da poboljsa preciznost.
zato gps jameri nisu uspeli u iraku.
rusi imaju od kada i amerika ali nepotpun i sada u saradnji sa indijom nastavljaju da razvijaju glonass.
pre toga za pracenje grupa nosaca aviona i navodjenje raketa na njih postojao je u orbiti sistem satelita -legenda.
tako da legenda je bila prva.
evropa i kina lansiraju galileo gps satelite.
 
Poslednja izmena:
gps jammer bi trebalo da bude instaliran na samom projektilu da bi je uspesno ometao :)
Ili da ovakvi uredjaji ogromne snage budu instalirani na ogromnoj teritoriji, i to veliki broj istih :)
 
Današnji gps koji se koristi u , da tako kažem, zabavnim svrhama(prijenosni gps-i, onda ovi u mobitelima i slično) imaju pogrešku manju od 5 metara( uz geosinkrone karte), uz geosinkroni signal koji je postavljen nedavno u Hrvatskoj(mreža odašiljača), a na koji moraš plaćati jednu vrstu pretplate na korištenje, greška u x y , praktički ne postoji(oko 1 cm.... da dobro ste pročitali 1 cm)...naravno to koriste samo geodeti.
Znači trebaš imati gps duboko u neprijateljskog područja a u tom slučaju ide samo signal sa satelita. a vlasnici su ameri...glonass tek treba proraditi ali i on ce uskoro.
 
gps jammer bi trebalo da bude instaliran na samom projektilu da bi je uspesno ometao :)
Ili da ovakvi uredjaji ogromne snage budu instalirani na ogromnoj teritoriji, i to veliki broj istih :)

* Originally, the military simply regarded GPS as a navigational aid. Few thought of say, fitting a GPS receiver to an artillery shell, and so the problem of jamming wasn't seriously considered. The GPS signals are highly vulnerable to jamming as they are extremely weak, providing about the equivalent energy as a household light bulb thousands of kilometers away, a billion times weaker than the signals picked up by a broadcast television set.

GPS can be effectively jammed with a brute-force "broadband" jammer that throws out radio noise all over the spectrum. A specialized GPS jammer that selectively operates on GPS frequencies would be even more effective, and both Russian companies and American academic institutions have developed such jammers. GPS signals have actually been jammed by accident on a number of occasions, interfering with the navigation systems of aircraft.
 
@Kizo
Ja sam pre mislio na one "stap i kanap" varijante.
Znam da je ometati radio signal jako lako, ali isto tako znam da ga je na velikom podrucju ipak teze ometati.
 

Back
Top