Anarhija

messenger_of_fear

Primećen član
Poruka
681
Dakle, za početak ću samo prekopirati ono što sam našao na Wikipedia-i, čisto da ova tema ima neki uvod.

Anarhizam (grčki: anarkhos - bez vladara) je ideologija i filozofija društva zasnovanog na slobodi koju ne ograničava vlast. Anarhisti se protive svakom autoritetu i sili i zalažu se za apsolutnu slobodu pojedinca i samoorganzovanih grupa. Kao organizovan pokret, anarhizam se prvi put javlja posle francuske revolucije. Prvi koji je sebe okarakterisao kao anarhistu, bio je Pjer Žozef Prudon u 19. veku.
Mediji često predstavljaju anarhiste kao opasne i nasilne ljude. Ova predrasuda je proizvod državne propagande, pre svega zato što se anarhizam zalaže za mir i slobodu. Mnoge radnice i radnici, naučnici, poznati umetnici, književnici i muzičari su kroz svoja dela propagirali anarhizam.

Voleo bih da čujem vaša mišljenja o anarhizmu.
Ako imate neka pitanja, pitajte.
 
Anarhisti nemajuci pojma u stvari sta je zapravo Anarhija (bez vladarstvo ) veruju da svet postaje perfektan u jednoj ekonomskoj diktaturi, gde bogati prezivljavaju a ostali izumiraju kao muve na asfaltu....

Pravi anarizam je u stvari liberalizam . A i utopija !!!
 
Dakle, za početak ću samo prekopirati ono što sam našao na Wikipedia-i, čisto da ova tema ima neki uvod.

Anarhizam (grčki: anarkhos - bez vladara) je ideologija i filozofija društva zasnovanog na slobodi koju ne ograničava vlast. Anarhisti se protive svakom autoritetu i sili i zalažu se za apsolutnu slobodu pojedinca i samoorganzovanih grupa. Kao organizovan pokret, anarhizam se prvi put javlja posle francuske revolucije. Prvi koji je sebe okarakterisao kao anarhistu, bio je Pjer Žozef Prudon u 19. veku.
Mediji često predstavljaju anarhiste kao opasne i nasilne ljude. Ova predrasuda je proizvod državne propagande, pre svega zato što se anarhizam zalaže za mir i slobodu. Mnoge radnice i radnici, naučnici, poznati umetnici, književnici i muzičari su kroz svoja dela propagirali anarhizam.

Voleo bih da čujem vaša mišljenja o anarhizmu.
Ako imate neka pitanja, pitajte.
Uvek postoji zakon jačeg. I zakon prirode. Ništa od anarhizma.
 
to je najvisa SMRT organizovanom zivotu!!!
Anarhizam treba po cenu zivota zaustaviti!!!
Jer u svakom zivotu treba imati reda i discipline,samo postojanje reda i discipline je vec protiv nacela Anarhista.Zamislite sve sto vi mislite napraviti neko ce da dovodi u pitanje i da protestuje protiv toga. NPR. zamislite stoji kolona ljudi u redu i ceka hleb,osnovni sistem je da ko dodje poslednji tako i bude u grupi poslednji jer to je logika i RED.
Ali jedan anarhista ce da se POBUNI jer on hoce preko reda i onda ce da se pobuni protiv toga sto je takav red da ko je poslednji bude i poslednji vec ce reci "mene neinteresuje ja necu da cekam i hocu da uzmem ODMAH hleb" e to vam je ANARHISTA.
SMRT ANARHISTIMA!!!
To je upravo ta BOLEST koja je nastala FRANCUSKOM REVOLUCIJOM koja je podigla narod PROTIV ARISTOKRATIJE jer su oni VLADALI da bi onda oni IZABRALI iz SVOJIH REDOVA OPET NEKE-glavne-koji ce da VLADAJU!!! ha ha ha ....
sjase kurta da uzjase murta ha ha ha...
 
Pozitivna forma anarhije je ta gde ljudi individualno bi imali /imaju mogucnost da zive svoj nacin zivljenja,znaci po nahodjenju i onako kako misle da im je najbolje,bez da budu na grbaci drugima...

Uhhh spisak je dugacak npr: Wittgenstein,Frank Sinatra, JA :)) TI,VI,

Paralela izmedju kapitalizma i komunizma ???
 
Poslednja izmena:
...jel to nesto kao prvobitna zajedica...trampa i tako ...oce bude matrijarhat ili patrijarhat :)
pa da, anarhizam je ostvaren jedino u takvoj zajednici (mada ne uvek i ne u svakoj), iz prostog razloga što počiva na postulatima kao što je autonomija, zajedništvo, direktna demokratija.
klasični anarhisti (Bakunjin i ostali) su bili na nekom drugom tragu, internacionalci, ljubitelji nauke, tehnologije i industrije, koji su mislili da je ostvarivo da ono što je kapitalizam ostvarivao, ostvare i oni, ali odmah i sada, uz primenu standardnih anarhističkih obrazaca i iznalaženja raznih rešenja. međutim, nalazili su se na terenu kapitalizma, i želeli su da ostvare kapitalističke ciljeve koji su ostvarivi samo uz razne vrste direktnih i indirektnih prinuda i ucena i koji zahtevaju jak aparat (industrija, tehnologija, masovno društvo, masovna proizvodnja). tako da su zapali u tešku kontradikciju, a što je još tužnije, i dan danas njihovi sledbenici misle da bi se uz par formula, dogmi i ćiri bu ćiri ba moglo postići da svi budu jednaki u opštem teškom šljakanju crnčenju. a samo ih treba pitati: jeli, a ko će dobrovoljno, kao jednak među jednakima, da samostalno siđe u rudnik ili čisti po ceo dan nuklearnu elektranu?

trampa je samo jedan oblik ekonomskog funkcionisanja. koliko ja znam, prvobitne zajednice nisu imale patrijarhat il matrijarhat. jeste, bili su tu saveti staraca, ali su se poštovale i starije žene, a akcenat nije bio ni na jednoj grupaciji il klasi il polu, čak ni na poglavici; već na društvu. (napominjem opet, ne uvek i ne svuda). matrijarhat možda nikad nije ni postojao, u smislu kao što je postojao patrijarhat. govorim za celokupno stanje, ne primitivne zajednice. šta je bio matrijarhat, ništa drugo do slavljenje nekih boginja majki, kultovi plodnosti, itd... jesul žene imale neku "izvršnu vlast", kako bi to mi danas rekli? nije mi poznato.

kalama:
Jer u svakom zivotu treba imati reda i discipline,samo postojanje reda i discipline je vec protiv nacela Anarhista.
anarhija nije NeRed i NeDisciplina, to je prosto uređenje društva bez vladara i vladajuće klase, u kojoj se red i disciplina uspostavljanju na drugačiji način. a načina ima mnogo. prvobitna zajednica je organski uspostavljen red između jednakih, a osobenih jedinki (idealizovano govoreći), a klasični anarhisti govore o redu koji je uspostavljen "odozgo nagore", uz vrlo labave sisteme predstavništva i vlasti, i principe direktne demokratije, kojom se želi "od dole" kontrolisati vrlo strogo ono što se dešava "gore".

Tesko da bi to moglo da funkcionise.
naravno. pri ovakvoj sadašnjoj postavci stvari, skoro nikako, osim izolovano. anarhizam se nikad nije nigde uspostavio u moderno doba, osim u pariskoj komuni, i u španskom građanskom ratu. sve je kratko trajalo, jer bedni proleterijat "bez iđe ičega" nije mogao da dođe do tehničke, vojne, industrijske moći koja je neophodna da se nešto uspostavi i održi protiv nadmoćnijeg neprijatelja.

Pravi anarizam je u stvari liberalizam . A i utopija !!!
o, bože. obrazloži ovu prvu tvrdnju, drugu ne moraš.
 
Slažem se da anarhija ne može postojati ovde i sada, i slažem se da bi mogla da se održi u izolovanoj zajednici. Nisam ni rekao ništa suprotno. Temu sam postavio čisto da bi oni koji bi želeli da dobiju odgovore na neka pitanja, da saznaju nešto više o anarhističkom sistemu, to i urade. Primetio sam da dosta ljudi imaju pogrešnu predtavu o anarhizmu.
 

Back
Top