Jugoslovenska romantika

jataganac

Početnik
Poruka
48
Da li se secate Jugoslavije, ali ne SRJ, vec one velike od Vardara pa do Triglava?
Onima koji je se ne secaju, stariji su verovatno pricali o toj zemlji i vremenu koje je bilo jako romanticno.
Kakva su vasa iskustva u vezi jugoslovenske romantike?
 
Da li se secate Jugoslavije, ali ne SRJ, vec one velike od Vardara pa do Triglava?
Onima koji je se ne secaju, stariji su verovatno pricali o toj zemlji i vremenu koje je bilo jako romanticno.
Kakva su vasa iskustva u vezi jugoslovenske romantike?
Мени је било романтичије у време рестрикције струје.
Тад смо се баш романтично зближили :zstidljivko:
 
Mnoge smo i mnogo voljeli ~ Antun Šoljan

Mnoge smo i mnogo voljeli
na ovoj šarenoj cesti
al' tek usput, na cesti
ravnodušne, po dvoje
u ciničnoj postelji stizale su nas
mučne radio vijesti

brojeći poene u sportu, piću i ljubavi
za volju časka spiskali smo snagu
ne brini vlado, tim se više niko ne bavi
sad kad je sve otišlo k vragu

nama su se objavljivala nebesa
tek kroz rastriježnjena usta sumnjivih dama
na zabavama pučkim
između dva plesa
kroz prozor bi nas dotaknula tama
za razliku od svjetla
tama je bila prava
najgore su vijesti bile najtačnije
dubok je san prokope, a plitka je java
mirno spavaj Slobodane, sve je mračnije

i prije nas, doduše, mnogi su se tješili
da je vrijeme na njih bilo suviše kivno
ne postavljajuć pitanje, Slavko,
divno smo ga riješili:
živjeli smo kratko
umirući intenzivno
 
Trobojka s petokrakom vjetru se daje
Sluđuje, plamti, srcima kletim
I srnama straha ponestaje
Dok se pakosti dobrotom svetim

Jugoslavijo mila, zvonka, plava
Grlo mi ispiraš eliksirom
U mudrosti tako svojeglava
Blistaj požudom, podaj se mirom

Dragocjenosti neznanokaratna
Djetinji osmjeh krezubom te oda
Plemenita, šarmantno skaradna
Oduvijek te mamila sloboda

Nenadmašna krotiteljko snova
Stope nam smjelošću pendžetiraj
Osunčaj nebo izazova
Za ljubav oružje repetiraj

Sve mrdajuće ostavi bez daha
Opijat silan, ta šta si drugo
Nek epidemija sreće uzme maha
Nek si nam vječna, voljena Jugo
 
Cekanje u redu..za zejtin ,kafu..secer...voznja kolima par nepar..z:)

Jesmo čekali i ulje i kafu i šećer i bogami smo se vozili na par i nepar,(umal se ne porodih u deverovim kolima) restrikcije bile više no romantične, drugo nismo ni mogli, mislim, no da budemo romantični uz sveće i petrolejeke, ali to nas sve snašlo posle 4-og Maja 1980.g. da se razumemo. Kako-god, da ne veličamo nikog i ništa (da ne zaključaju temu pod oma), ipak ne bih menjala svoje siromašno detinjstvo bez mobilnih i bilo kakvih telefona, uz TV u najbližem komšiluku, ne bih menjala radne akcije (a nisu bile pod moraš, mene mati tukla da ne idem), gde smo se učili poštenju i poštovanju pravih vrednosti, gde nisu ceca, jeca i meca diktirale devojčicama modu i udaju za mafijaše, preskakali smo konopac i igrali masne fote uz vatru na kojoj su se pekli kukuruzi, krompiri i slaninica, a mi ih kusali u slast i posle se ljubili uz odsjaj umiruće vatre.
Raspuste smo provodili na selu (većina), gde smo zdušno sa domaćinima radili i gradili a ne kao danas odlazili samo po zimnicu, kosili i nosili, a uveče, posle kupanja u obližnjoj reci ili potoku, kako-gde, jurili se i igrali žmurke po seoskim sokacima, i nepogrešivo znali da nađemo onog koga smo i želeli naći, pa posle u nekom vajatu, u mirisu sena, sanjali neke snove, snove, koje danas žive naša deca, ili naši unuci.
Snovi nisu išli baš toliko daleko dokle su i dogurali. Želeli smo i sanjali starke i najke a dobili obdaništa puna narkomanskih igala, sanjali da pijemo koka-kolu, da bismo shvatili (veoma brzo) da je kokta i finija i kvalitetnija čak i kad izvetri, sanjali skupe krpice ne sanjajući ni pod razno da će se naša deca i unučići oblačiti baš u te naše tako željene krpice ali u prodavnicama korišćene robe, bolje da nismo sanjali, jer stara Kineska poslovica kaže: pazi šta sanjaš, možda ti se snovi i ostvare.
 
Poslednja izmena:
Jesmo čekali i ulje i kafu i šećer i bogami smo se vozili na par i nepar,(umal se ne porodih u deverovim kolima) restrikcije bile više no romantične, drugo nismo ni mogli, mislim, no da budemo romantični uz sveće i petrolejeke, ali to nas sve snašlo posle 4-og Maja 1980.g. da se razumemo. Kako-god, da ne veličamo nikog i ništa (da ne zaključaju temu pod oma), ipak ne bih menjala svoje siromašno detinjstvo bez mobilnih i bilo kakvih telefona, uz TV u najbližem komšiluku, ne bih menjala radne akcije (a nisu bile pod moraš, mene mati tukla da ne idem), gde smo se učili poštenju i poštovanju pravih vrednosti, gde nisu ceca, jeca i meca diktirale devojčicama modu i udaju za mafijaše, preskakali smo konopac i igrali masne fote uz vatru na kojoj su se pekli kukuruzi, krompiri i slaninica, a mi ih kusali u slast i posle se ljubili uz odsjaj umiruće vatre.
Raspuste smo provodili na selu (većina), gde smo zdušno sa domaćinima radili i gradili a ne kao danas odlazili samo po zimnicu, kosili i nosili, a uveče, posle kupanja u obližnjoj reci ili potoku, kako-gde, jurili se i igrali žmurke po seoskim sokacima, i nepogrešivo znali da nađemo onog koga smo i želeli naći, pa posle u nekom vajatu, u mirisu sena, sanjali neke snove, snove, koje danas žive naša deca, ili naši unuci.
Snovi nisu išli baš toliko daleko dokle su i dogurali. Želeli smo i sanjali starke i najke a dobili obdaništa puna narkomanskih igala, sanjali da pijemo koka-kolu, da bismo shvatili (veoma brzo) da je kokta i finija i kvalitetnija čak i kad izvetri, sanjali skupe krpice ne sanjajući ni pod razno da će se naša deca i unučići oblačiti baš u te naše tako željene krpice ali u prodavnicama korišćene robe, bolje da nismo sanjali, jer stara Kineska poslovica kaže: pazi šta sanjaš, možda ti se snovi i ostvare.


Slazem se sa tobom .....zivelo se lepshe..bolje...srecnije.........

z:)
 
Da li se secate Jugoslavije, ali ne SRJ, vec one velike od Vardara pa do Triglava?
Onima koji je se ne secaju, stariji su verovatno pricali o toj zemlji i vremenu koje je bilo jako romanticno.
Kakva su vasa iskustva u vezi jugoslovenske romantike?

1. ranac, palac ...via Makarska *
*na plazi flajka vina, gitara, vreca za spavanje,
jedna, a nas dvoje u njoj z:lol:

2. ranac, palac ...via Wiena, Roma.... z:girl:
 

E, stara Juga, domovina moje mladosti..prvih romantichnih trenutaka, mashtanja, radosti, prvih izlazaka na igranke...pa korzo............shetanja s drugaricama, stidljivh pogleda...cucorenja...............prvih zaljubljivanja. A tek letovanja, po 15 dana, voz iz Beograda pa pravac Split...zezanje u vozu...kakvo spavanje, po celu noc se putovalo....smejali se, delili klopu...s nestrpljenjem cekali da stignemo, pa onda ili u Makarsku ili neko mesto na M. rivijeri...........a onda uzivancija........miris mora, mladosti, klape na rivi...morske ljubavi...
Slike koje mi nikad nece izbledeti niti romantika nashe Juge..
.:D
 
sjećam se i nostalgičar sam , veliki...bili smo povlaštena generacija koja nije znala za granice..ni one u srcu, a ni one druge...nosili smo isti velik šešir pun snova i želje za nekim novim vidicima...bili smo ista generacija sretnih i zadovoljnih s zajedničkom iluzijom da nam se ništa loše ne može dogoditi..još uvijek u dnu mog srca postoji nada da će se ta vremena vratiti...a snove mi nitko ne može oduzeti..zar ne?
 
samovas01ix4-1.jpg
 

Back
Top