Ima li Cincara na Internetu???

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
P

praksis

Gost
Nisam znao gde da pokrenem temu na forumu o Cincarima sem u Istoriji jer je to narod koji je bio znacajan za Srbiju (bitno) ali je jednovremeno i u nestajanju danas na ovim prostorima. Bojim se da se kao prema svakom blagu i prema njima odnosimo sa nemarom. OK, ima li na internetu Cincara?
 
Ne znam da li ih i koliko ima na Internetu. Ja poznajem jednu Cincarku, i znam da koristi Internet (makar za dopisivanje). Za početak, ko ne zna (a ne znam ni ja mnogo o njima), možda bi od koristi mogao da bude feljton "Cincari - balkanski Hazari":
http://www.homolje.co.yu/cincari_zanimljivosti.htm

Evo kako taj tekst počinje (tek toliko da zainteresujem publiku):
"Tragajući za izvornim objašnjenjem zašto je jedna žena, koju sam video sad već daleke 1976. godine na pijaci u Radovišu, gradiću u istočnoj Makedoniji, istetovirala krst na čelu, susreo sam se enigmom zvanom Cincari. Zapitkivanja, razgovori i istraživanja toga detalja, koji je vrlo česta pojava samo kod pripadnika toga naroda, odvela su me u jedan običan ali neverovatno tajanstveni svet. U svet koji jeste i nije, u svet koji je bio i više ga nema, u svet koji može da vaskrsne u obliku u kojem se negde i nekada pojavio."
 
Cincari se tesko mogu da porede sa Hazarima jer nisam cuo da se javio danas neki Hazar da trazi svoje saplemenike. Cincari jos uvek (jos malo) postoje, ali neumitno idu ka izumiranju. "Zlatno runo" Pekica je saga o Cincarima. Predlazem da se svi koji imaju poreklo Cincara da se okupe na nekom forumu i da vidimo sta cemo i kako cemo ne bi li opstali. Ostali da se ne sekiraju, ne trazimo republiku jer je nikada nismo ni imali, samo malo secanja da smo postojali i da nas jos ima. Hvala na linku.
Praksis
 
Znao sam vrlo malo o Cincarima. Sinoć sam i sam po prvi put pročitao tekst koji čiji sam link poslao. Preporučujem svima da ga pročitaju - izuzetno je zanimljiv. Ako neko ima nešto da doda, a čega nema u ovom tekstu, neka to uradi. Još jednom šaljem link:
http://www.homolje.co.yu/cincari_zanimljivosti.htm

Pošto u tekstu postoje različite teorije o poreklu Cincara, ali mi se čini da to nije dovoljno dobro i jasno objašnjeno (malo konfuzno, čini mi se), zamolio bih kira praksisa, ili nekog drugog, da to malo pojasni.
 
Poreklo Cincara? Ne znam. Znam samo da mi je jedan predak bio Bugarin, drugi Grk, a tre}i Srbin – a Cincari su, valjda. Nose uglavnom veoma srpska prezimena a secaju se i ponekog “po Grcki”. Moskopolj je u Albaniji, kao sredi{te (u svakom vidu) Cincara, Janjina (Solunska) u Grckoj je znacajno mesto za koje se vezuju (moji preci, bar) kao i Bitolje u Makedoniji (cincarska gimnazija). Za Cincare poreklo njihovo bolje da je dvosmisleno na ovim balkanskim prostorima nego da svoju fizicku i duhovnu energiju trose na “ubedjivanje” sa svojim poprilicno iskljucivim okruzenjem – pa umesto drzave (i istorije – setite se Pekiceve misli: za male narode je mala istorija, a veliki narodi mogu sebi priustiti luksuz velike istorije) pravili su trgovinu i kullturu (ravnopravno). Bije ih glas da su cicije (Kir Janja), a Cincare to veoma ljuti – ne mogu da oproste to Steriji. Jesu cicije nevidjene kada je u pitanju duvan, kocka, alkohol, pa i bioskop ( i uopste nesto sto samo zabavlja, trosi vreme) (iz licnog iskustva sa mojom babom ovo pisem), ali zato kada je hrana u pitanju tu se trosi (sa zadovoljstvom) nemilice, isto je i kada je obrazovanje u pitanju (na Sorbonu tridesetih godina proslog veka nosio se cup zlata za skolovanje). Hteo bih da budem kratak, pa samo nabacujem: hrane se maslinama, sirom, paradajizom (plavi posebno), crnim vinom i veoma dugo zive za nase prilike. Samo stosta znaju o svom poreklu (kroz maglu), ali ocigledno je da su drugaciji od svojih “domacina”, mada su oni pre “domacini” svim danasnjim “domacinima” na Balkanu. Nestajemo danas – to je sigurno, pa smo “los primer” narodima koji zive na Balkanu a koji bi da ne nestanu pa zato ne pristaju na cincarsku strategiju “utapanja” u sredinu i prikrivanja svoje razlicitosti – jer je to onda “problem”. A mozda bi ta strategija bila fantasticna kada bi slicnu strategiju imali i ostali na Balkanu pa ne bi nestali ni Cincari, a ne bi sve narode Balkana zadesilo sve sto je zadesilo. Ili da je u kulturi velikih balkanskih naroda prihvatanje razlicitosti kao normalnoga.
 
Ono u čemu se slažu svi istoričari je da su Cincari poromanjeno stanovništvo Balkana, koje je tu živelo pre dolaska Slovena. Ali, teško je odgonetnuti tačno odakle su došli na Balkansko poluostrvo. Dobro, i kada su Srbi u pitanju, oko njihovog porekla se "lome koplja". Odakle su došli, kada su došli. Sigurno da je jako teško, bilo koji da je narod u pitanju, odrediti njegovo tačno poreklo.
 
praksis:
Nisam znao gde da pokrenem temu na forumu o Cincarima sem u Istoriji jer je to narod koji je bio znacajan za Srbiju (bitno) ali je jednovremeno i u nestajanju danas na ovim prostorima. Bojim se da se kao prema svakom blagu i prema njima odnosimo sa nemarom. OK, ima li na internetu Cincara?
Ima Cincara na internetu, ja sam jedna od njih.
 
poznati cincari kod nas bili su alkibijad nusa, (poznatiji kao branislav nusic), stojan novakovic (krsteno ime bilo mu je konstantin, pa ga je preveo na srpski), vladan djordevic, jovan jovanovic zmaj...
vise o cincarima imate u knjizi d.popovica "o cincarima" (pre koju godinu izaslo reprint izdanje i jos uvek moze da se nadje u knjizarama).
nisu ostavili pisane spomenike, nema dakle knjizevnosti, ali zna se da je moskopolje u 18.veku bilo veoma razvijen i bogat grad, daleko ispred soluna i mnogih drugih naselja na balkanu. grci ih svojataju kao svoje, ali jezik svedoci da je u pitanju ipak autohton narod, verovatno romanskog porekla.
poznati trgovci, veoma pokretljivi po poluostrvu i skloni brzoj asimilaciji, sto je jedan od uzroka njihovog "nestanka", zapravo doslo je do utapanja u narod sa kojim su ziveli (grci, albanci, bugari, srbi....)
 
OK. Vidim da poznajes "problematiku", a sada bih te pitao da li znas gde ima udzbenik, prirucnik ili nesto slicno cincarskog jezika? Ja sam cuo da se u Bitolju dugo odrzala cincarska gimnazija posle drugog rata i da bi trebalo da postoji. Sledece pitanje: odakle onoliko fraza i reci na cincarskom kod Pekica "Zlatno runo"? Gde ih je "izvukao" kada sam siguran da ako je Cincarin da nije imao od koga da uci toliko i u toj meri (baba i deda) jer su brzo (namerno) "zaboravljali" jezik i nisu ga rado prenosili na potomke?
Sta ce nam "bre" Cincari , sto rece "CarDusan"? Pa zato sto je taj narod opstao na nekoj instinktivnoj potrebi da se skoluje i da uci dok su Srbi to isto "radili" poslovicnim "secanjem" na zlatne viljuske. Uzgred, da li znate da su Cincari u svojoj pradomovini imali laktadukt kojim su sprovodili mleko na principu rimskog akvadukta?
Pozivam jos jednom Cincare na internetu da se javljamo i tako se uz pomoc "virusa" kljucne reci "cincar" vrtimo i opstajemo bar virtuelno.
Pozdrav luani.
 
disk:
Uzgred, ja sam onaj "kiria" koji je zapoceo temu ali me vise kompjuter ne priznaje za clana pa se javljam sa pseudonimom disk. "Kiria" mi je i prvi deo e-maila, a drugi je samo "ptt.yu"

Izvinjavam se zbog obracanja luani sa "ti", ali ja to tako zbog interneta jer to smatram i dozivljavam kao jedno pleme gde je puno ljudi koji rado saradjuju (cast izuzecima).

Pozdravljam Vas
 
По мени ово питање уопште није битно, јер људе треба делити само по томе да ли је неко човек или не.

Колико се сећам Цинцари су својим знањем и парама веома допринели развоју Србије, тако да што се мене тиче свеједно ми је ко је ко.
 
S obzirom da vec izvesno vreme kopam po informacijama vezanih za Cincare,dospela sam i do ovog foruma.Odusevljena sam da je neko pokrenuo diskusiju (i za razliku od vecine,koje su izrazito negativne, kada su Cincari u pitanju)na ovu temu,posto sam i ja sama Cincarka,koliko-toliko.Ali sam se istovremeno i malo razocarala kada sam videla i datum kada je sve ovo pokrenuto, i koliko je trajalo....Da li je moguce da se skupio mali broj ljudi ovde sa dobrim namerama,a da vas vise nema?Jedna mala informacija-Gondza Bojadziju-ili Majka Tereza je, po ocu Nikoli Bojadzi,bila Cincarka.
Veliki pozdrav
 
Pozdrav svima .I ja sam od onih sto prate temu Cincara po raznim forumima ali se tek sad pojavljujem.Smatram da sam i ja poreklom Cincar jer sam po nagovoru jednog prijatelja (takodje cincar) pronasao reprint knjige " O Cincarima" gde sam osim puno istorijskih informacija pronasao i svoje prezime--Groza--u spisku cincarskih prezimena u neizmenjenoj varijanti iako su cincari bili skloni da iz ovih ili onih samo njima znanih razloga koriguju svija prezimena.Iz jednog casopisa sam procitao da u Beogradu postoji udruzenje cincara i zove se Luna.
 
Ima Cincara na internetu...ja sam jedna od njih ...Rodjena sam u Beogradu, ali poreklo mi je iz Kruseva...Govorim i citam cincarski jezik ... Cak je u realizaciji i odrzavanje seminara ucenja Cincarskog....Postoji udruzenje u Beogradu Lunjina,Zmaja od Nocaja 5, okupljanja su svakog drugog cetvrtka u mesecu...Svako ko je zainteresovan je dobro dosao :)
 
Pipo Vaso Ozro Kraso Oto:
Đe je najveća grupacija Cincara? U Makedoniji? Na kojem području su većinski živjeli/žive?

Немој, Руфо, замлаћивати ове фине људе и важну тему својом неписменошћу.

Иди на Википедију ако је до основношколског образовања, а после дођи вамо да егленишемо http://forum.krstarica.com/forumdisplay.php?f=62

Не ваља ти кад излазиш ван сигурног.
 
Zdravo sivma na forumu... Puno pozdrava iz Makedonije.. Ima li Cinacara na Internetu? Svakako da ima. Jedina mana im je sto su svi podeljeni... ko prema Rumunima, ko prema Grcima, ko prema Srbima, ko prema Makedoncima... Cincari kao apatridi (narod bez svoje drzave) u proslosti su bili na udaru najvece asimilacije na Balkanu... Danas posle toliko vremena pocelo je organiziranje na nivo naroda, a ne na nivo drzave. Mozemo da pocnemo sa razlicnim temema o Cinacirima, istorija, narod, sadasnjost, buducnost, sta ce ih spasti od totalne asimilacji i sta ce sacuvati njihov identite, lojalnost drzavama gde zive, drustveni status... itd itd..

Antina, puno pozdrava...
 
Cincari su stari Grci.To je ono pitanje,koji su narodi nekada ziveli na Balkanu?Cincari su od starih plemena .Kod nas ih je malo ostalo,jer su uzimali srpska imena i polako se utapali u druge tada vecinske narode.Toiko znam da li je tacno..?Imene ovo pitanje zanima.
 
i ja sam cincarka... zivim u Beogradu. Nazalost nisam naucila od svog pok. oca jezik... Sa njim sam isla par puta na cincarsku slavu koje organizuje "Lunjina". Inace mogu da kazem da je moj otac bio jedan od inicijatora stvaranja cincarskog drustva "LUNJINA" u BEOGRADU... Malo znam o svom poreklu sem da su moji pradeda i prababa iz Kruseva. Jako mi je tesko , ali sa ponosom mogu da Vam kazem da je Tose Proeski bio cincarin po prabaki koja se zvala Pandora.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top