Dve vrste filozofskih tema. Slepljene i neslepljene.

progresivan

Početnik
Banovan
Poruka
34
Neslepljene teme su one koje se ticu direktno nekih najvise jasno definisanih termina. Mi pod terminom znamo sta se trazi.

Slepljene teme su teme koje nastaju kada nas "u vezi neke situacije" (sacinjene od mnostva cinjenica...) muci nesto, ali ne znamo sta... situacije koja nam se desila u zivotu... i ocemo da saznamo sta... ali ne znamo... pa je to onda problem, pa mozemo otvoriti pojedinacno 10 tema o 10 cinjenica koje cine "tu situaciju" da bi svaku ponaosob razmotrili, radi situacije a ne radi cinjenice... ili teme u vezi neke osobe a ne u vezi postojeceg ili izmisljenog termina.

Slepljene teme mogu biti:

Priznate kao slepljene - neko priznaje da je zbog necega poceo da misli ili da pise na neku temu... zbog situacije a ne teme...

Nepriznate kao slepljene - ne priznaje...

Tema:

Da li "slepljene teme" (za razmisljanje, pisanje, forume, ma sta...\sta god...) mogu ili ne mogu biti dovedene do resenja? Ja mislim da ne.

1. Zato sto se tu ne vidi prava motivacija za neko pitanje, motivacija je vise "da bi se nesto resilo" (afekat, zbunjenost... ) a ne da bi se saznalo to sto se pokusava saznati, prema tome, motivacije ima, ali ne one tipa "zelje za znanjem"

2. Zato sto je posao preopsiran.

3. Zato sto su moguca nesvesna ometanja, nesvesno ... (preopsirna prica)

4. Nemogucnost racionalne verbalizacije. Ja nekome mogu ispricati ako razmisljam o slepljenim temama sve te teme, ali ce "moje teme" biti samo posledica nekog afekta, a ne "teme" u pravom smislu, te prica o tim svim temama nece biti interesantna prvenstveno onome ko o njima prica, a posle toga verovatno ni onome ko o tome slusa, pogotovo ako slusalac zna da sva ta "interesovanja" vode poreklo od neke "situacije dozivljene"... ili "neprezaljene ljubavi". Saznanje o "poreklu" necije price moze uciniti da ona i ako je bila interesantna bude dosadna, kod nekih slusalaca. Osim toga, pricati nekome sve slepljene teme bilo bi nemoralno, to bi bilo gusenje ne samo sebe vec i drugih...
Kako fali faktor verbalizacije (uvek kad su takve teme u pitanju) tako fali i pamet. Koliko znam covek dobro razmislja onoliko koliko je iskren.
 
Radi lakseg razumevanja (ko nije razumeo iz prvog posta)
Slepljene teme:
Dakle, slepljene teme su teme nastale zbog jedinstvenih i mozda i neponovljivih i u svakom slucaju nekolektivnih opazanja. Neko ne mora "opazati nesto odredjeno, neku situaciju, kontinuiranu" da bi razmisljao o slobodi volje ili o psihi/// slepljene teme su uvek posledica kontinuiranog opazanja neke situacije iz prakse. Opazanja tipa: sekund za sekundom, i opazanja tipa "sad ili nikad". To recimo moze biti tema o razvodu koju pokrene zena koja je sad pred razvodom. Za nju mozemo misliti da je slepljena tema. Ako cura od 15 godina koja nema roditelje otvori temu o razvodu, to onda nije slepljena tema, odnosno mozda i jeste, ali izgleda da nije itd.
 
..motivacija da bi se neshto reshilo je jacha i starija od motivacije da bi se neshto znalo..
..znanje sledi iz potrebe za njegovom primenom..
..chak iako bi neko hteo odgovor na jednu od 10 chinjenica koje chine njegovu slepljenu temu,
poshto sagledava jasno ostalih devet,
otvorice je bash kao slepljenu da bi:
a) proverio svoje sagledavanje tih devet (redje)
b) dao kontekst onoj jednoj koja mu fali, pri chemu ce stoichki podneti
opshta mesta, ponavljanja ili lupetanja na onih devet, zarad odgovora
ili par parcijalnih uvida u onu desetu (cheshce)
..ko to ne radi, ili ima maniju velichine i trazi dza ili bu odgovore od "sitne raje"
iz kojih ce njegov veliki mozak statistichki izvuci potrebne chinjenice,
ili ima tako nisko samoposhtovanje da smatra da je neslepljena tema koju
postavlja svima jasna, u svim kontekstima, osim njemu tupavome..

..btw, shta je pitanje?
..a da..da li mogu..?
..pa zavisi od postavljacha i njegovih motiva..
 
Primer "slepljene teme": neko zeli da bude prvi iz neke grupe sto ce imati seks sa nekom devojkom iz te grupe, recimo, sa novom koleginicom na radnom mestu, zeli da ako je iko bude imao, to prvi bude on. Zbog toga "prvi" moze se javiti (recimo) slepljena tema: "kako da je smuvam" i onda kada osoba nije raspolozena za takva razmisljanja, i zna to, recimo, on moze zbog motivacije "da prvi stigne" da cak i flert sa tom devojkom "lepi" (u nedostatku tema) za situacije koje se dogadjaju trenutno.

Recimo, postoji slepljeni i neslepljeni flert.
Slepljeni flert je onaj flert u kome nekoj curi tek kad se sagne da veze pertlu priznas da bi joj rado pomogao da zaveze pertlu, ili pak da ti je "lep prizor da je gledas" (jos ako se nije cucnula, nego samo nagela...)-i devojci ce mozda postati neprijatno da se saginje u tvom drustvu cak i onda kada treba da se sagne... , a neslepljen flert je kad joj dok stoji kazes "sagni se ...vezi pertlu...." (i ako ona nije odvezana) i iz toga ce joj biti jasno sve... a nece joj biti neprijatno da se saginje... a ako bude nejasno dodas "da bi te ja gledao".

E sad, kako je flert opet "Tema" to i ta tema moze biti slepljena i neslepljena.
 
Ja razdvajam motivaciju od svega ostalog, jer je i svako jaci moze razdvojiti...

Simbolicke asocijacije su vec nesto drugo, jer vrlo cesto uticu na percepciju....
A deformisana psihologika je vec nesto trece...
Ona cesto nastaje vremenom, i moze se nagraditi toliko da u sekundi vrsi filtraciju realnosti, izokrece percepciju, filtrira percepciju, pravi kruzne tokove analiticke paralize....

A najosnoviji stav je da bez validnih cinjenica i ulaza , proces razmisljanja i zakljucivanja nista ne vredi....

Da li su teme indukovane , teme situacije ili teme pojma ili neindukovane, trebalo bi da ozbiljnim misliocima bude sve jedno....
Jer iskustvo i nijansa licne percepcije moze cesto dati kriticno vazan detalj, finesu...

Dok egomanijacima i ostalim osobama koje demagoski filtriraju stvarnost , tema drugacije izgleda kad je tema situacije ili kad je tema pojma (mada retko oni postavljaju teme pojma,neindukovane teme).
Karakteristicno je da se sve egomanijakalne teme odlikuju svrhom koja se moze podeliti na dve sfere...
ili je "kako sam dosao do takve situacije" ili "nemoguce je drugacije pametno resenje od onoga koje sam vec sam zakljucio"....

Simbolicka analogija koja se trazi u temi koja se upravo pokrece ima za cilj da da podrsku prvom ili drugom cilju ....nacinu sagledavanja neke misli u okviru svoje realnosti...

Preopsirnost nema veze sa temom, vec sa vremenom zvakanja ideje teme od strane autora i ima veze sa kvalitetom publike....
Neizdiferencirana tema ,ili tema koja moze biti preopsirna ili nejasna , je jednostavno nezrela tema, dok postoji i tema koja je ocigledno prebacaj (tema radi uproscavanja realnih odnosa na onaj nivo i na onaj rezultat koji je potvrda licnih odluka , se uopste ne razmatra uskladjeno sa mocima razuma vec je vise elitisticko maskiranje "bavim se i tim pitanjem" a u stvari je samopotvrdjivanje izbora na vrlo prizemnom nivou...

Poreklo price je bitno uglavnom onima koji su saboteri teme , ili oni koji namerno zele da rade neku od gresaka logickog zakljucivanja....
Prava logika, pravo razmisljanje je razreseno konteksta.
Banalizacija, relativizacija i ubacivanje konteksta je sve ego prizvuk i licno nametanje tezinskih kkoeficijenata za pojedine cinioce (cime se menja njihov znacaj i uticaj u konacnome)....

Karakterizacija komunikacije je ubacivanje personalizacije u temu , tj emotivno egoisticno obojenje , gde odnosi sa govornikom postaju bitni....

Kako je ova tema postavljena , rekao bih da mnoge stvari uticu pre na temu nego ovo slepljivanje ili neslepljivanje....
 
A zasto ti, kad sam ja egomanijak, unosis svoju "psihologika" u celu ovu pricu, kad ja kao novi verovatno i kao neko ko nikad nije cuo sta je to i ako je citao psihologije vise nego prosecni gradjani ne razumem sto to znaci? I u svaku temu "po malo" a u ni jednu temu "dovoljno" da bi se svatilo sta pod time "psihologika" podrazumevas? Unosenjem "psihologike" u svoj post potpuno si demantovao samoga sebe.
 
Tema ima za cilj da objasni da li je slepljivanje tema korisno ili ne... i nista drugo. Kome korisno? Tome ko takve teme ima.

Verovatno bi pojedincima bilo jako bitno da ja nisam otvorio temu o ovome, jer ce ona mozda umanjiti broj "slepljenih tema na filozofiji" a time i prilike da ovi upotrebe priliku da nesto pametno kazu, da bi ispali pametni... i mozda se neko od takvih ljudi zbog toga i odluci na suicid, ja to ne mogu znati... a mozda neko bude i toga misljenja da je nemoguce zatvoriti se u sobicu i filozofirati...
Ono sto ja znam je da mene zanima da li je ljudima koji slepljuju to korisno ili ne...
 
Pa zar nije korisno, a zar i filozofima takodje nije korisno ?
Koliko ja vidim svima je korisno , nekima zato sto je instant, drugima zato sto je perceptivno potvrdjeno.
Psihologika kao termin je objasnjavana u dve teme, direktno i opsirno , a tacno da nije u redu koristiti je ovako adhoc....ali posto se moze citati i kao psiho-logika nece neka velika steta prosecnom citaocu biti nanesena, a ja mogu i dalje da budem neusluzno lenj.....proporcionalno spamu, sprdnji, zavidnim komentarima i spustanjima i vrlo nekonstruktivnim ponasanjem ljudi na forumu....

Do sada se pristup budi onaj koji ce prvi da krene u drugacije , nije isplatila i nije povukla da i ostali imaju respekt prema novajlijama i onima koji nisu samo za sprdnju....Ovo mozda nije za ovu temu , a mozda i jeste jer je u vezi sa ocekivanjima i posmatranjima tema na forumu....tako da ti indirektno daje odgovorn na pitanje koje te interesuje...

Ne moras se pravdati bilo kome za nesto sto te interesuje.
Istovremeno je i tu i suprotnost , a to je ne mozes ocekivati da popularisanje, protagonisanje neke ideje i nacina ponasanja ne dovede do reakcija i kontre na forumu....
U ovom slucaju mislim da nema govora o protagonisanju , vec je u pitanju iskljucivo interesovanje, sempl uzorak razmisljanja gomile....

Demantovanje samog sebe je s moje strane shvaceno kao tumacenje da ovde postoje namere spustanja nekoga....a kroz demagoski i licemerno formiranu sliku dobrocinstva....
Naravno da moje reci mozes tumaciti i tako, stvar izbora.
Samo da znas , svako tumacenje nekoga i nekih reci unosi informaciju o tebi skoro u istom obimu kao i onoga koji izgovara reci....
To je kontekst osobe koji je istovremeno i obojenost stvarnosti sopstvenim filtrima, predrasudama i logici.....vazi za svakoga....
 

Back
Top