SLEPA KUCA I ŠTENE U CIGANCKOM "DVORIŠTU"

mrvica i cile

Primećen član
Poruka
918
OVAKO IZGLEDA JEDNO CIGANSKO DVORIŠTE ISPRED KOGA SAM, PRE DESETAK DANA, IZ AUTOBUSA VIDELKA KUCU KOJA JE, TAKOREĆI VISILA OBMOTANA LANCEM UZ OGRADU :O( SIŠLA SAM IZ AUTOBUSA, JER SAM BILA OČAJNA PRIZOROM KOJI SAM VIDELA, KUPILA U OBLIŽNJOJ PRODAVNICI PARIZER I OTIŠLA DO KUCE. ON JE BUKVALO PROGUTAO 200 G I JA SAM POČELA DA ODMOTAVAM LANCE OKO NJEGOVOG VRATA. U DVORIŠTU JE BILO NEKOLIKO CIGANČIĆA, RAZNOG URASTA KOJI SU MI OBJASNILI KAKO ON ZNA DA GRIZE, PA SU GA VEZALI. JA SAM KUCI PRIŠLA MAZILA GA I SKIDALA LANCE, A ON NIJE NI ZAREŽAO, A KAMOLI POČEO DA ME KRIZE. BILA SAM OČAJNA I NISAM ZNALA ŠTA DA RADIM. POZVALA SAM VETERINARA DA DOĐE DA POKUPI KUCU, JER JE IMAO RANE OKO VRATA I PO UŠIMA. KUCA JE BILA PEMRŠAVA. MEĐUTIM, KADA JE ON DOŠAO KUCA NIJE HTELA DA UĐE U KOLA, JER SE UPLAŠILA I UZNEMIRILA, A POŠTO SAM UMEĐUVREMENU SAZNALA DA JE SLEPA, BILO MI JE ŽAO DA JE DODATNO TRAUMIRAM, PA SMO ODLUČILI DA JE IPAK OSTAVIMO TU GDE JE NAVIKLA. VETERINAR JOJ JE PREPISAO ANTIB. KOJE SMO JOJ DAVALI UJUTRU I UVEČE... MALO SAM UZ POMOĆ JEDNOG CIGANČIĆA USPELA DA DOVEDEM U RED KUĆICU KOJU JE KUCA IMALA, MADA JE TO VIŠE ZAKLON, NEGO KUĆICA I TO U BLATU....DA SKRATIM PRIČU....VEĆ DESET DANA UJUTU I UVEČE IDEM TAMO I NOSIM HRANU I LELKOVE. ONI SU IMALI JOŠ DVA ŠTENETA, JEDNO OD 1-2 PRESLTAKO ŽIVAHNO, KOJE SAM OČISTILA OD GLISTA, A ONDA DVA DANA NIJE HTEO DA JEDE I KUNJAO JE, A KADA JE VET. DOŠAO DA GA VODI, NJEGA NIJE BILO. NAVODNO NI ONI NE ZNAJU GDE JE. SUTRADAN SAM ČULA DA SU GA NAVODNO UDARILA KOLA I DA GA JE NEKI ČOVEK BACIO U KONTEJNER :sad2::sad2::sad2:...DRUGO ŠTENE, OD 3-4 MESECA SU ISTO PROŠLE NJEDELJE LUPILA KOLA, NAŠLA SAM GA ZAVUČENOG ISPOD NEKE OGRADE I OBACILA U KUĆICU, NA SVU SREĆU SUTRADAN JE VEĆ SKAKUTAO, ALI MU JE PREDNJA NOŽICA SLOMLJENA. SADA SE POLAKO OSLANJA I NA NJU. U SUBOTU SMO IH ZATEKLI NA MOKRIM KARTONIMA, JER "KUĆICA" PROKIŠNJAVA, PA SMO STAVLJALI NAJLONE I DODATNO NASLANJALI NEKE DASKE. ...TERAPIJA SE KUCI SINOĆ ZAVRŠILA I JA VIŠE NE MOGU DA MALTRETIRAM VETERINARA DA IH HRANI UJUTRU, JER JA NE MOGU ZBOG POSLA. VELIKA KUCA JEDE BUKVALNO SVE TJ GUTA I NESMEM DA JOJ DAJEM KOSKE DA SE NE BI UDAVILA. KUVAM IM, MADA JADIČKO JEDE I KLOT KAČAMAK I PIRINAČ. SINOĆ SAM IM DALA KUVANE GRKLJANE I OSTAVILA IM GRANULE, ALI SIGURNO JE DA JE OD TO U CUGU POJEO, MALOM SAM OSTAVILA U DRUGU POSUDU, MALO DALJE, DA MU IH NE BI POJEO, POŠTO MALI NIJE NA LANCU. SINOĆ SE BIO I SKORO ZADAVIO, JER SU SE LANAC UPETLJAO. NABAVIĆU MU NOVI, DUŽI, SA ONOM KVAČICOM DA SE NE UPETLJAVA. ONI SU MU STAVILI NEKU TRAČICU UMESTO OGRLICE, ALI ĆU MU JA NABAVITI NOVO. USPELA SAM DA IM NABAVIM KUĆICU, SAMO JOŠ DA SMISLIM KAKO DA JE DOPREMIM IZ BARAJEVA. PITALA SAM I CIGIĆE, NE SMETA IM ŠTO DOLAZIMO, ONI, KEŽE ZNAJU I PO NEKOLIKO DANA DA NE BUDU TU, JER IMAJU NEKU DRUGU KUĆU, ŠTO ZNAČI DA ONI I PO NEKOLIKO DANA BUDU BEZ HRANE :O( OBE KUCE SU MUŽJACI, VELIKI SLEPI IMA NAVODNO 5 GODINA....JA NEMAM SRCA DA PRESTANEM DA IH HRANIM, ALI KRAJ TOLIKO ŽIVOTINJA SA ULICE KOJE HRANIM, NE ZNAM VIŠE NI KAD DA SIGNEM, NITI OD ČEGA. ZATO BIH MOLILA, AKO NEKO IMA USLOVA TJ DVORIŠTE DA PRIHVATI OVE DVE DOBRE KUCE, KOJE SE JAKO LEPO SLAŽU (MALI MI SE STALNO NAMEŠTA DA GA MAZIM I ONDA LEGNE U BLATO), JUČE SE UPIŠKIO OD SREĆE, JER SAM GA DUGO MAZILA. KUCA NEMA POTREBE DA JE NA LACNU, ALI MORA DA JE U OGRAĐENOM DVORIŠTU , JER JE SLEPA. JA BIH IM OBEZBEĐIVALA HRANU, SAMO IM JE POTREBAN NEKO KO BI IM PRUŽIO DOSTOJAN DOM I LJUBAV ZA KOJE SU SUKRAĆENI.
MOLIM VAS, POMOZITE MI DA NEKAKO ZBRINEM OVA DVA ANĐELA
JA SAM OVO POSTAVILA OVDE I NA ŽC, MOLIM VAS PRENESITE I NA DRUGE FORUME
 

Prilozi

  • SP_A0969.jpg
    SP_A0969.jpg
    11,5 KB · Pregleda: 33
Poslednja izmena:
Kuci smo malo pre odneli kućicu i kopila sam joj lanac od 3,5 metra u pet shopu, onaj što se ne upliće. Ciga je sinić obećao da će da mi napravi prostor sa kućicu na betonu, kako kuca ne bi bila u blatu, ali sad kad sam otišla videla sam da nije ništa uradio. Čak im ni granule što sam ga zamolila da im ujutru da, nije dao. Kućica je mala, ali staće oboje. Stavila sam mu neke stare duskeve na kojima je ležao u kućicu da mu miriše i pobacala granule. Bojim se samo da se ne upetlja u okolni krš, pa da ne uspe da dotegne do kućice. Videću večeras kakva je situacija, ali očigledno da je dogovor sa njima, ravan samoubistvu. Videću večeras kada odem da ih nahranim kakva je situacija.
 
pazi,zamoli ih opet lepo..kupi im po neku cokoladicu i kazi da ces ih castiti ali da te slusaju i cuvaju kucice.pokusaj opet lepo,umilno,.ako opet nista ne urade budi malo grublja.kazi da moze neko da prodje i vidi ko je gori od tebe i da ih kazni zatvorom za izgladnjivanje..kao neces ti nego neko..
tako sam ja pokusavala,kukala,objasnjava da su ziva bica,davala im pare.molila.rekla da cu da im dam i vise para da ih cuvaju i paze od drugih..cim sam okrenula ledja cigan je obesio kesom kuce za drvo
 
Ma šlihtam im se, imaju gomilu dece, a ja im kupijem banane i čokoade, a što je najgore sva deca su buckasta, a kuce žgoljavice. Još mi se juče i zahvalio što brinem. Videću večeras, ako ga vidim. Živa nisam kako će prihvatiti kućicu i da li će ući u nju obojica. Strah me da ne kapira gde da uđe, pošto je ne vidi i da ne ostane napolju. Kao na iglama sam.
 
Sinoc kada sam otišla da ih nahranim, sve je bile OK. Obe kuce su bile u kućici (knap im je) i izvukle su se kad su me čule. Malo smo se pomazili i klopali. Ubacila sam im i jasuče u kućicu i spustila preko ulaza prostirkicu da im manje duva. Videću večeras, šta će biti. Sinoć je tu bio mali Merdit, koji ima 8 god i koji sarađuje samnom, nije bio tu par dana. Uvek mu dam neki zadatak pa mu kao nagradu donesem neki slatkiš. Juče sam ga zamolila da ujutru da kucama granule koje sam ostavila i da brine o njima, a za uzvrat zam mu obećala jelku za NG....Videću večeras kakva je situacija, živa nisam :eek:
 
slepa kuca koja nikada nije zivela sa preko 100,200 pasa nemoze tek tako u azil..a da bi zivela treba da joj se ogradjuje i sredjuje samo za nju..a to kosta..a kucici nemaju ni da jedu.
sta drugo moze da uradi?da zmuri..ocigledno nece..zmurite vi..ima ko ce da gleda i svima lepo.

jelena znam koliko je tesko samo sto odlazis i hranis ih..potpuno razumem..
da li postoji neko ko zivi u tom kraju da ode i on ponekad i obidje ih..danas ne mozemo sve kucici da odnesemo u azil..zamislite koliko ih je takvih...?
koliko toliko moze da im olaksa zivot i sredi taj kutak gde zive..i to je dovoljno..
hvala jelena..
 
slepa kuca koja nikada nije zivela sa preko 100,200 pasa nemoze tek tako u azil..a da bi zivela treba da joj se ogradjuje i sredjuje samo za nju..a to kosta..a kucici nemaju ni da jedu.
sta drugo moze da uradi?da zmuri..ocigledno nece..zmurite vi..ima ko ce da gleda i svima lepo.

jelena znam koliko je tesko samo sto odlazis i hranis ih..potpuno razumem..
da li postoji neko ko zivi u tom kraju da ode i on ponekad i obidje ih..danas ne mozemo sve kucici da odnesemo u azil..zamislite koliko ih je takvih...?
koliko toliko moze da im olaksa zivot i sredi taj kutak gde zive..i to je dovoljno..
hvala jelena..

Pa dobro,U prawu si!:)
 
Hvala vam svima koji ste se zainteresovali za ovu temu i koji se trudite da smislite nešto i da olakšate život ovim kucama. Naravno da sam mozgala i raspitivala se na mnogo strana. Zaključak do kojeg smo došli, za sada, pošto se niko nije javio ko bi prihvatio ove kuce, je da ostanu tamo gde jesu, jer one vole te ljude, kakvi god da su. Posebno bi traumatično bilo za slepu kucu da je negde vodiimo (ne znači da nećemo, ako su ukaže dobra prilika, ali azil nije rešenje, jer ne može ona sa gomilom pasa...Mina je lepo objasnila, da joj treba poseban box, a to sve košta). Ona je tu 5-6 godina, kako oni kažu, još kao štene je sa njima bila. Ja sam im, uz pomoć divnih ljudi, nabavila kućicu (jeste da im je knap za obojicu, pošto je mala, ali je prava kućica, nije sklepana od dasaka, nego je baš namenska). Preko krova sam još ukrstila dve daske, da bi imale kao nastrešnicu ispred, a i levo i desto od ulaska u kućicu, gde im je hrana i voda. Kupila sam i lanac od 3,5 m koji se ne uvrće, mada je juče kuca bila otkačena, jer je mali Merdit (koji ima 8 godina i koji mi pomaže), pronašao lepu novu oglicu i stavio je kuci, ali je nije ponovo zakačio. Kuca je bila u kućici kada sam došla, malo je prošetala i vratila se u kućicu, a štene bi se samo igralo i jedva čeka da dođem. Frka mi je da krećem, jer ide zamnom, pa onda namičem tu improvizovanku kapiju i gledam da se negde ne provučue, ako nema nikog da mu odvrati pažnju. ...Eto za sada stvari stoje tako, videću kako će se odvijati. Bilo bi lepo, ako neko može da napravi malo veću kućicu ili ako može da ih prihvati u svoje dvorište, ja bi nastavila da obezbeđujem hranu. Dugujem vam nove slike, ali u subotu je pljuštalo, a juče sam išla oko 7, jer radnim danima ne stiže ranije, pa da im ne remetim ritam hranjenja. Hvala još jednom svima koji se trude i traže način kako da pomognu ovim divnim kucama.
 
sta ces..kad je visa sila..nije vise do tebe..ti so do sad mnooogoo ucinila...ponekad se pitam kako ljduima koji imaju dvoriste i mozda jednog ili ni jednog psa nije zao kao tebi npr meni i kako mogu da ne prihvate ovakve slucajeve..ionako s enudis za pomoc u hrani..znaci samo treba da zive u dvoristu..ne znam zasto ?
volela bih da pomognem,ali znas i sama da ne mogu da udomim i rasne kucice na normalno mesto a kamoli slepo..siroticA...AKO VIDIS U NEKOM PERIODU DA NISU SIGURNI,DA IM NIJE DOBRO..KAZI,smilsicemo kako da skupimo pare,na standovima npr da joj napravimo posebno dvoristance...ne znam koliko vredi da skupljam po kontenjerima stare krevete i daske?pa da od toga pravis nesto vece..da ih ogradis namestis da leze..
 
Za sada su oni koliko-toliko OK. Imaju kućicu i malu nastrešnicu od dasaka da im ne nabija kiša. Nisu u blatu, jer je kućica na betonu. Ja im donosim klopu svaki dan. Danas mi je Ciganka dala neke stare dukseve da im stavim u kućicu, pošto im je dušečić koji sam stavila bio mokar. Juče sam klincima odnela jelku i neke ukrase....Mada bi im sigurno bilo bolje u dvorištu, bez lanca i sa nekim ko brine o njima....stvarno ne mogu da shvatim, što kaže Mina, ljude koji imaju dvorište i ne pada im na pamet da udome nekog jadnička što mrzne i kisne.....:zima2: :zima:
 

Back
Top