БОГИЊА МОРАНА

foliranat1

Domaćin
Poruka
3.680
Морана с вештичијом метлом

СТРАХОТНА БЕЛА СМРТ

Морана је богиња смрти, зиме и патње (море). Негде се звала и Вада (можда што је вадила душе), а Мрзалом су је крстили Чеси, Моравци, Словаци, Пољаци и Русини. Ово је разумљиво, јер су ови на-роди били суочени са оштрим и дужим зимама, а оне су, у давна времена, биле тешке за прежи-вљавање. Морана је при-казивана као изданак зиме. Била је обучена у бело, прсти су јој били дуги - у облику леденица, а њено оружје је била метла, којом је разбацивала или скупљала снег, стварајући опасне сметове и затрпавајући путеве. Тиме је изазивала, уз помоћ и вукова, белу смрт за оне који су се, у време вејавице, затицали далеко од куће. Због оваквих представа Богиње смрти, Словени су белу боју користили као знак жалости.

Морана је летела на метли и пловила на љусци од јајета и ове одлике ће, касније, бити приписане новом духовном бићу - вештици. Иначе, из описа Моране је произишло и страшило звано Баба Рога, јер је и Морана представљана са рогом. Попут Баба Роге, настале су Баба Руга, Баба Козма и Баба Јага. Поред тога што је одузимала животе, Морана је уживала да наноси патњу људима и животињама. Улазила је кроз кључаоницу у куће, ноћу, да би мучила људе, најрадије децу, тако што их је притискала и одузимала им дах током сна. Тиме их је, духовно и телесно, слабила. Ова делатност Моране пропраћена је код Срба узречицама: "Ноћна мора", "Притисла ме мора", "Гушила ме мора" итд, а ови појмови су пренесени и на остале људске недаће, па је у нашем речнику успомену на богињу Морану (Мору) сачувало и неколико других изрека: "Мори ме жеђ", "Мори ме љубав", "Смори ме терет (тежак рад)" и друге. А кад је у питању најгори облик испољавања богиње Моране, Срби су задржали о њему израз "Завладала мора на људима". Или, "Завладала мора на стоци".

По овоме се види да је српски језик својеврсна, богата, археолошка ризница.

Пошто је Морана овако опасна, Словени су је препознавали у великом броју облика. Она је била скривена у црној мачки - кад прелази пут, лептиру - у том облику Морана преноси душе покојника, црном гаврану, кукавици, мишу (можда због тога изазива и данас страх код жена) петлу - кад кукуриче поред прозора, свињи - кад се примакне кућном зиду, псу - кад завија и сови - кад крешти. Појава црног коња и црног коњаника сматрана је прерушеном Мораном. Срби су сматрали да су смрча и чемпрес дрвеће мртвих, а она се и данас често саде поред гробница. Орах је, такође, сматран дрветом доњег света и ње-гови плодови су представљали душе покојника.

Кад би се десило да умре девојка, онда су јој облачили белу венчаницу, јер је бела одећа била и Моранина, а при сахрани је коришћена музика. При свим сахранама, рођаци и пријатељи умрле особе су се обраћали Морани плачом, нарицањем и бусањем у прса. Том приликом су се Моранина култна места обележавала врпцом или поређаним белуцима.

Од овако опаке Моране, Словени су се бранили стављањем испред куће преслице, вретена и секире - окренуте према истоку. Од ње су се бранили и разноврсним амајлијама, белим луком, церовом младицом са кореном - коју су китили, мајчином душицом, кићењем коња босиљком, хватањем устима јајета на концу, стављањем јабуке са забоденим новчићем на гроб и храњењем живине у кругу. Да би се заштитили од Моране, Словени су организовали и машкаре. Морану је представљала Баба Јага са рогом на глави. Маскирана омладина је прескакала ватру, али обавезно у групи с непарним бројем учесника. Главна личност маскара био је Дедица, прекривен белим и црним кожама преко главе - у облику торбе, на којој су били отвори за очи и отвори за браду и бркове - од кудеље или длаке коњског репа. На рукама је носио прапорце.

Да би напакостили Морани, Словени су, пред крај зиме, правили њен лик од крпа, палили га и дозивали пролећну Богињу Весну да дође уместо ње.

Дани посвећени Морани били су од Божића до Богојављења (19. јануара), када се, по старом веровању, отварао Пакао. Од наведених веза са духовним појавама, животињама и биљкама, Морани су припадали још: глогов колац, гајде и разне амајлије, а од природних појава: вејавица, мраз и велика студен. Њено култно место, поред храмова, била су само гробља.

На кипу Моране изрезбарена је поцепана одећа, украшена људским лобањама, а цела фигура стоји на глоговом коцу. Представљена је као стара, ружна и крезуба жена, са неуредном косом.

Њене функције у хришћанству покривају, делимично, свети: Игњат, Мрата, Тодор и Стефан.
 
Lepo... mogao bi dodati još nešto o slovenskoj mitologiji, ja imam brdo stvari, ali sve je u PDF-u

Имам и ја брдо песама о Краљевићу Марку и Косовским јунацима. Све из Српске Митологије. А и Брдо комунистичких митова из Другог Светског Рата. Не знам како све то да поставим овде, јер нису све историјске, па можда нешто проберем и за Религију, видим да и тамо у томе уживају.
 
odlican post
samo,imam jedno pitanje....cini mi se,da je mitolog koji je pisao obvaj text,i proucavao baba moranu....`izmesao poprilicno likova svetskih mitologija
morana ili baba mrza...su po meni dve razlicite osobe.....opet kazem moja slobodna procena,jer se ja bavim pomalo proucavanjem mitologije i germanskih naroda,i nalazim poprilicno slicnosti...koje opet mogu ukazivati na bliskost u verovanju ljudi iz razniih krajeva,sto govori o mozebitnom postojanju tih likova

mrza...prestavlja sneg i zimu.....i traje samo zimi...baba roga ili morana je aktivna tokom cele godine
u zapadnom svetu,postoji takodje mit o zeni koja leti na metli,ulazi kroz odzak...otima decu...
sto se tice crne macke,i taj je mit ziv na zapadu...takodje predstavlja prerusenu vesticu...isto je prikazana kao zena u crnim ritama,koja ima sedu razbarusenu kosu,ruznog i krezubog lica i ima metlu...razume se u magiju
sto se tice ulazenja u kucu,morenja dece u snu..te odbranom od tog duha koji to radi,msa glogovim kolcem i crnim lukom....odmah biva jasno da je rec o vampiru vise,nego baba rogi.....taj mit,o zivem mrtvacu,je kod slovena bio vrlo ziv.....i kod germana,ali mnogo slabije...oni su se branili tako sto su pokojnika,skoro umrlog,koji se prikazivao ljudima u snu ili na javi,otkopavali...sekli glavi i stavljali je kod nogu....ako je vec istrulio,pa se pretvorio u kostur...ukrstali bi mu butne kosti i na njih stavljali glavu...to je u zapadnom svetu i dan danas extra ziv mit.....poznatiji kao jolly rodger ili totenkopf..to mi ukazuje na to
na zivog mrtvaca,pre nego na baba rogu
sto se frestivala tice...svako godisnje doba je imalo svoj festival....tako su i dodole bile festival proleca....a nisu ga cinili momci vec devojke
eto,moje je misljenje,da je u ovom textu,oko roge upleteno jos nekoliko mitova
 
Слава !

о Морани саветујем овај текст http://www.svevlad.org.yu/knjige_files/konferencija/bajic_morana.html

Морана није зла и нема намере да напакости некоме. Она је једноставно неизбежна, нешто што се мора десити ...

међу западним Словенима се одржао ритуал да се на дан пролећне равнодневнице пали лутка која претставља Морану а затим се баца у реку... то симболизује крај зиме и долазак пролећа, Весне...
 

Back
Top