Zaposleni u javnim preduzećima traže povećanje plata i prete štrajkovima

Da li zaposlenima u javnim preduzecima treba povecati plate?

  • Da svakako

  • Nikako. Treba ih razjuriti i dati im otkaze

  • Treba im zamrznuti plate

  • Ne znam - Svejedno mi je


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

Тихи

Starosedelac
Poruka
162.419
Javna preduzeća traže veće plate
13:11 | Izvor: B92
Beograd -- Konferencija slobodnih sindikata zaposlenih u javnom sektoru traži od vlade da zarade u 2009. prate inflaciju i budu povećane za određeni procenat.

Predstavnici Konfederacije slobodnih sindikata nisu zadovljni najavom vlade da će budžet u 2009. biti restriktivan i da će mase zarade rasti do osam odsto. Prema njihovom objašnjenju standard zaposlenih u javnom sektoru već je znatno opao, zbog čega je "zamrzavanje plata" neprihvatljivo.

Predsednik Konfederacije Ivica Cvetanović, naime, tvrdi da je u prethodnih nekoliko godina rast zarada u javnom sektoru bio manji od povećanja troškova života.

"Tražimo da se zarade u javnom sektoru i velikim državnim sistemima uvećaju najmanje za rast inflacije i određeni realan rast, procenat uvećanja zarade. Praktično od 2000-te godine do sada mi imamo realan pad zarada u Srbiji, ne samo u javnom sektoru, jer se uvek projektuje neka inflacija koja bude veća. Prošle godine je projektovana šest, a dostigla je 10 odsto. Realno opada standard svih zaposlenih u Srbiji. Ono što mi tražimo jeste da se pokrene dijalog po tom pitanju i da se najavljneno zamrzavanje plata stopira", kaže Cvetanović.

On nema ništa protiv povećanja penzija, ali upozorava da upravo javna preduzeća pune i budžet i penzioni fond. Zbog toga mu je, kako kaže, žao što u pregovorima sa MMF-om nisu učestvovali predstavnici Konferederacije zaposlenih u javnom sektoru .

"U Konfederaciji su preduzeća koja pune budžet 60 odsto. Ja ne znam kako će, smanjivanjem zarada, praktično da se, pošto određeni deo ide i u penzioni fond, definišu i penzije", navodi Cvetanović.

Od 2000. godine, prema njegovim rečima, javna preduzeća je napustilo više desetina hiljada radnika, ali te uštede se nisu osetile na zaradama onih koji su ostali da rade.

Predsednici sindikata PTT-a, Telekoma Srbije i Železnica Srbije danas su negirali da zaposleni u tim preduzećima imaju visoke zarade, navodeći da je prosek plata od 25.000 do 30.000, a da čelni ljudi imaju manje od 200.000 dinara.

Predsednik Sindikata Telekoma Srbije Miroslav Joksimović rekao je da od premijera Srbije Mirka Cvetkovića očekuju da ih primi u toku sutrašnjeg dana i da će u suprotnom organizovati proteste.

"Imamo mi dosta vidova borbe i imamo mi recimo beli štrajk, koji ne mogu da nas spreče", kaže Joksimović.

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2008&mm=11&dd=20&nav_id=329854

------------

sta mislite da li zaposlenima u javnim preduzecima treba povecati plate za 15-20% u 2009 godini?
 
Nikad mi neke stvari nece biti jasne.Jedna izmedju njih je i kako neki ljudi ne vide da je posao pod drzavnim stitom nekoliko hiljada puta bolji od posla kojeg obavljaju drugi njihovi sugradjani koji su i ostali bez posla,bez regresa,markice za voznju,nekih sindikalnih nabavki kao vid ispomoci ,bez darova za decu za Novu Godinu,a ono sto je i najvaznije,a to je bez stalnih novcanih prihoda sa kojima obezbedjuju osnovnu egzistenciju za svoje ukucane,bez zdravstvene zastite i bez penzionog osiguranja.Ti ljudi,ne zna im se tacan broj(jer statistika je jedno a zivot nesto sasvim drugo)prepusteni su sami sebi i svojoj sudbini u ova teska tranzicijska vremena.Mnogi rade bilo sta,samo da plate neku reziju i da mogu deci dati ujutru za skolu za uzinu.Rade neprijavljeni na neko vreme,cekaju na Birou rada da nadju posao i svaki dan,onako usput,mogu videti sve te privilegirane koji rade pod stitom drzave,potpuno nesvesni cinjenice da mogu biti presrecni sto ih je jednog dana nekada neko zaposlio da rade tu gde rade,ne brinuci se da se mogu vruci ladne vode napiti.Kako ih nije sramota?
 
Povišica znači veću inflaciju. Ne treba biti genije i shvatiti da u ovom vremenu nominalna povišica ne bi imala nikakvu realnu vrednost.

Ma inflaciju cemo fasovati i bez njihovog trazenja.Ovde je pitanje morala i da li ce vlast javno iskritikovati njihove zahteve.Pazi ovo...pre nekih 2-3 meseca(bilo je leto)tip je javno trazio u kafani da moze da te zaposli u,,Vodovodu"za 3000eura.Njihov bezobrazluk ne poznaje granice.Taj njihov snobizam...to je problem,a inflacija je prica vec za sebe.
 
Naravno da im ne treba povecavati plate.

Neka se broj ljudi koji rade u javnim preduzecima i koji primaju plate iz budzeta svede na neku normalnu meru,pa neka im se onda povecava plata,tj neka se ista kolicina novca deli na manje ljudi.

Nije normalno da u nasem zdravstvu administracija cini 25% zaposlenih,a neki normalni broj u zapadnim zemljama je oko 5%.

Nije normalno da u Izraelu firma koja je pandan nasem EPS-u proizvodi istu kolicinu struje,a ima 3 puta manje zaposlenih.

Zale se i vojska i policija da nemaju dovoljno ljudi,a i jedni i drugi imaju preglomaznu administraciju.

Neka se svi svedu na neku normalnu meru,pa ce imati i vece plate.
 
Bagra opuštena. Ljudi koji rade u javnom sektoru stvarno više ni blama nemaju. Da su ljudi k'o što nisu, organizovali bi proteste za generalno povećanje zarada uopšte svih zaposlenih....
A i to je sramota,..
I onda me neko pita voliš li državu. Voleću je kada izjednači ove štrajkače sa ''normalnim''...

:ok:

Ili ti onako seljački: j**o bi ja njima majku svima neradničku i bezobraznu. Rasku*cao bi ja tu bagru "preko veze" uguranu, da nam krv pije. Em ne rade, em u proseku pi3de po soma evra mesečni, i malo im je za to što građane ka*aju ko volove. Pi*ka im bre materina.

PS.
Sorry na rečniku, ali da bi izvadio novi pasoš, moram da idem tek 9. decembra, jer pre toga sirotani ne mogu. A za jedan papir sam platio 3000 din kad sam predao, a 4000 kad sam trebao da ga uzmem. Malo sam pod utiskom :mafijas::azdaja::poludeo::besan2:
 
Bagra opuštena. Ljudi koji rade u javnom sektoru stvarno više ni blama nemaju. Da su ljudi k'o što nisu, organizovali bi proteste za generalno povećanje zarada uopšte svih zaposlenih....
A i to je sramota,..
I onda me neko pita voliš li državu. Voleću je kada izjednači ove štrajkače sa ''normalnim''...

kad bi pocela resetanja kod nih bili oni kao bube mirni ...Rudari silaze u jame rade u dronjcima ,jedu kuvani kupus i cute a gospoda sto ima 4-5pauze,grejalicu u noge , telefon za dz, kola ....oni oce vise?
 
Ma inflaciju cemo fasovati i bez njihovog trazenja.Ovde je pitanje morala i da li ce vlast javno iskritikovati njihove zahteve.Pazi ovo...pre nekih 2-3 meseca(bilo je leto)tip je javno trazio u kafani da moze da te zaposli u,,Vodovodu"za 3000eura.Njihov bezobrazluk ne poznaje granice.Taj njihov snobizam...to je problem,a inflacija je prica vec za sebe.

realno to i nisu neke pare za takvu uslugu ,vredi svakog evra :mrgreen:
 
A ko će onda da glasa za vlas'? :manikir:

Nije to bas tako.
Polazim od firme u kojoj ja radim ,vojske.
Nije bas da tamo svi glasaju za vlast. Otprilike su ti glasovi rasporedjeni kao krajnji rezultati na izborima.

Problem je u tome sto nijedna vlast nije imala hrabrosti,a ne vidim ni da ce neka buduca imati, da resi po meni jedan od najvecih problema u ovoj drzavi,preglomaznu administraciju i ogromnu birokratiju.

Skoro sam bio u fakturnoj sluzbi instituta za majku i dete na Novom Bgd-u. Tamo radi njih 10,a taj posao bi moglo da zavrsava maksimum 2-3 ljudi koji hoce da rade sa danasnjom tehnologijom koja postoji.
 
U vojsci možda.

Ne bih da otkrivam toplu vodu - zna se kako se do određenih poslova dolazi i zna se da se koka koja nosi jaja ne ubija... Iz cele naše ekonomske politike poslednjih godina najviše koristi su (kao grupa, a ne pojedinci) imali oni na državnoj sisi.

Mislis da je to samo poslednjih godina???
To je oduvek bilo tako. Uvek su se u drzavnim firmama zaposljavali oni koji imaju kakvu takvu vezu. samo sto je nekad bio jednopartijski sistem,pa su radile neke privatne veze,a sada rade partijske veze.

U kojoj god opstini dodje nova vlast,svaka, bez izuzetka,pocne da zaposljava svoje partijske kadrove.
 
Bagra opuštena. Ljudi koji rade u javnom sektoru stvarno više ni blama nemaju. Da su ljudi k'o što nisu, organizovali bi proteste za generalno povećanje zarada uopšte svih zaposlenih....
A i to je sramota,..
I onda me neko pita voliš li državu. Voleću je kada izjednači ove štrajkače sa ''normalnim''...

А како то мислиш да држава изједначи ове штрајкаче са "нормалнима" и ко су уопште "нормални"? :D
 
Mislis da je to samo poslednjih godina???
To je oduvek bilo tako. Uvek su se u drzavnim firmama zaposljavali oni koji imaju kakvu takvu vezu. samo sto je nekad bio jednopartijski sistem,pa su radile neke privatne veze,a sada rade partijske veze.

U kojoj god opstini dodje nova vlast,svaka, bez izuzetka,pocne da zaposljava svoje partijske kadrove.

У овој држави и онда и сада раде партијске везе, само што је онда ситуација била једноставнија, а данас дођу
једни доведу своје људе, претходне шутну и тако у круг...:neutral:
 
Bagra opuštena. Ljudi koji rade u javnom sektoru stvarno više ni blama nemaju. Da su ljudi k'o što nisu, organizovali bi proteste za generalno povećanje zarada uopšte svih zaposlenih....
A i to je sramota,..
I onda me neko pita voliš li državu. Voleću je kada izjednači ove štrajkače sa ''normalnim''...

moj Leone da si u mojoj domovini sa tebom bi se pozabavile sigurnosne službe:lol:. umjesto red da radiš na forumu ti vojsku, policiju, obavještajne službe, sudstvo, državnu upravu i lokalnu samoupravu (neznam dali se u vas ovako kaže za ovo zadnje) proglašavaš "nenormalnim"
 
Predsednici sindikata PTT-a, Telekoma Srbije i Železnica Srbije danas su negirali da zaposleni u tim preduzećima imaju visoke zarade, navodeći da je prosek plata od 25.000 do 30.000, a da čelni ljudi imaju manje od 200.000 dinara.

Svakodnevno se dokazuje da "čelni ljudi" imaju mnogo više od 200.000 dinara..
Slučaj propale Železnice na primer to odlično pokazuje...

Ima mnogo zaposlenih u javnim službama koji imaju mala primanja, ali pošto se
od ogromnih plata direktora i upravnih odbora to ne vidi, oni će i dalje imati male plate
a mi ćemo da ih pljujemo što traže povišice
 
Из вида не треба испустити само једну чињеницу, у јавни сектор спада и ЕПС и позориште, а разлике у
платама запослених су к'о Бог и шеширџија.

Ne treba ispustiti ni cinjenicu da ovi zaposleni imaju staz i sva davanja po propisu(prijava, penziono, zdravstveno itditd) i jos se bune.

Njih malo kod privatnika treba prebaciti da rade.
Mnogo se to osililo.
:mrgreen:
 

Back
Top