elektroforeza

  • Začetnik teme vladaimir
  • Datum pokretanja
V

vladaimir

Gost
Zamolio bih doktora da mi objasni sta je elekto foreza serumskih proteina.
Naime..... Uradio sam ovu analizu i rezultat je bio sledeci: " Dobijen je normalan nalaz i M-pik nije detektovan"
Da li to znaci da nema virusa, bakterije ili bilo koje druge infekcije?
Koliko je ova analiza sigurna i kada?
Hvala unapred
 
Elektroforeza znaci da se u elektricnom polju vrsi razdvajanje proteina ,nukleinske kisleine,pa i malih virusnih partikula tako da one vece se krecu sporije i idu na jednu stranu a ove druge brze i na drugu stranu...metoda je zaista pouzdana, koristi kada se trazi bar okvirno informacija o postjanju nekog mikroorganizma.
To ce vam mnogo bolje objasniti neko ko je biohemicar nego doktor :lol: .
 
Kao sto je dr rekla, elektroforeza je metoda za analizu proteina ili nukleinskih kiselina. Jednom elektroforezom se ne moze analizirati istovremeno i jedno i drugo.
Princip metode je sledeci: Proteini se razdvajaju iz smese (seruma) na osnovu mase i naelektrisanja, pod uticajem elektricnog polja. Sto je veca masa oni se krecu sporije, sto im je naelektrisanje pozitivnije vise se krecu ka negativnom polu elektrode (i obrnuto). Sve se desava u jednoj vrsti gela.
Kao rezultat se dobija odredjena raspodela proteina u gelu, koja se poredi sa raspodelom proteina zdrave (referentne) osobe.
Na ovaj nacin se moze utvrditi i kolicina odredjenog proteina u serumu.
Ako je nalaz normalan, znaci da je normalna sinteza serumskih proteina (nema promena u njihovom naelektrisanju), kao i da je normalna njihova koncentracija u krvi.
E, sad nemam pojma sta je M pik. Eventualno objasnjenje bi bilo da je uradjena imunoelektroforeza (analiziranje antitela koja su takodje vrsta proteina) i da M pik ima neke veze sa imunoglobulinom M. Ovo je samo moja teorijska pretpostavka.
 
E, zaboravila sam da napisem: elektroforeza je jedna od najmocnijih metoda analize i razdvajanja proteina, tako da je 100% tacna; samo je pitanje koliko je lekar strucan da rezultate tacno i protumaci!
 
Pokusavam da razumem ovo sto ste napisali ali me ipak buni Da li to znaci da nema virusa, bakterije ili bilo koje druge infekcije?
Sto se tice "M-pik nije detektovan" mislim da mi je receno kao da to znaci da nije detektovana skorasnja infekcija.
Proteini su antitela?.... a antigeni?
 
vladaimir:
Pokusavam da razumem ovo sto ste napisali ali me ipak buni Da li to znaci da nema virusa, bakterije ili bilo koje druge infekcije?
Sto se tice "M-pik nije detektovan" mislim da mi je receno kao da to znaci da nije detektovana skorasnja infekcija.
Proteini su antitela?.... a antigeni?

Rec proteini obuhvata veliki broj jedinjenja koji imaju neke zajednicke karakteristike. Tu spadaju i antitela. Antitela svi imamo i kad smo zdravi i kad smo bolesni. Ali kad smo bolesni njihova sinteza se povecava, zato sto oni sluze da nas odbrane od stranih cestica (bakterije, virusi) koje su usle u nas organizam. Delovi tih stranih cestica se nazivaju antigeni.
Ovo je jedno prilicno uprosceno objasnjenje, ali mislim da je glupo da ti pisem sve do detalja, mogla bih da kucam do sutra a tako bih te jos vise zbunila. Imunologija je jedna prilicno kompleksna nauka!
Obicnom elektroforezom se moze detektovati samo da li su antitela povisena, ali ne moze se reci koja vrsta antitela je povisena (antitela se dele u 5 klasa). Imunoelektroforeza je po tom pitanju dosta preciznija metoda. Pretpostaljam da se imunoelektroforeza moze uraditi na VMA, mislim da moze i na INEP-u (Zemun). Nemam pojma da li to rade i privatne laboratorije.
 

Back
Top