Mesoviti brakovi

me myself & I

Zainteresovan član
Poruka
139
Udaja za stranca hit kod Beograđanki
Gordana Zorić, jedna od najpoznatijih beogradskih matičarki iz opštine Stari grad, za „24 sata” kaže da se Srpkinje „kao lude udaju za strance, dok je broj Srba koji za žene uzimaju strankinje znatno manji”.
- U opštini Stari grad godišnje sklopimo oko hiljadu i po brakova, a od tog broja oko trećina su mešoviti. U početku mi nije bilo svejedno kad je trebalo da venčam naše devojke sa strancima, ali onda pomislim da je malo slobodnih Srba, i ipak sam zadovoljna što svaka od naših devojaka na kraju nađe svoju ljubav. Uopšte nije važno iz kojih zemalja dolaze supružnici ili koje su nacionalnosti. Samo je važno da svako nađe svoju sreću - kaže Gordana Zorić.
Činu sklapanja mešovitog braka obavezno prisustvuje i prevodilac, bez obzira na to da li mladenci znaju srpski jezik.
- To je najčešće zbog roditelja, prijatelja, rođaka koji dolaze iz inostranstva. Bude tu svega, i smeha i suza, radosnih i tužnih situacija. Imala sam slučaj prelepe devojke iz Venecuele koja se udala za našeg muškarca i niko od njenih prijatelja nije došao. Čak sam se i ja rasplakala. Srela sam je kasnije u gradu. Pitam kako je, kaže odlično, naučila je naš jezik i potpuno se uklopila u sredinu - kaže Zorićeva.
Kada je u pitanju izbor stranca, kod Srpkinja nema pravila. Naše devojke se udaju i za Induse, Norvežane, Nemce, Italijane, Australijance. Ipak, nekako je najviše grčkih državljana koji postaju srpski zetovi ili snahe.
- Pretpostavljam da je to zbog toga što mnogo Grka studira naš jezik. Grci se žene našim devojkama, ali manje je Srba koji uzimaju Grkinje za supruge - napominje matičarka.
U opštini Savski venac za „24 sata” kažu da matičari ove opštine imaju od 800 do 1.000 venčanja godišnje, a da je od tog broja 20 odsto mešovitih.
„Najčešće se žene Amerikanci, Šveđani, Arapi, Indusi, a nedavno se u ovoj opštini jedna Srpkinja udala za Škota koji je na venčanje došao u kiltu. Od stranih državljanki mnogo je Ukrajinki, Čehinja, Moldavki i Rumunki koje su ovde sklopile brak”, kažu u toj opštini.​

Vase misljenje,iskustvo....
Da li ljubav prevazilazi sve prepreke?
 
A девојке из општине Стари Град чине репрезентативни узорак у Србији?

А ди уМеленце да нађем Индуса или Норвешанина?
Једино можда неког Skota....
 
Ja sam udata za grka, i nije tu bilo neznamtinija kakvih prepreka, mislim, nema neke ekstra razlike sto je on grk, osim sto sam se preselila.
Ima malo nostalgije i nedostaju mi porodica, prijatelji i sarma i strudla s makom, ali nisam ni preko sveta.
Lepo nam je, uzivamo, sto i vama zelimo :)
 
E, nemaju. Imaju laxanodolmades koje su sarma ali od slatkog kupusa, a na kraju se dodaje avgolemono, odnosno jaja s limunom. Nije to to.
Makedonija mi i nije bas blizu, jer sam u Atini, a da kiselim sama..ne nedostaje mi bas toliko ;)

Ma daj bre o čemu ti pričaš....pa nije Grčka preko sveta bila sam tamo mali milion
puta i jela sarme i male kao predjelo i normalne kao naše za glavno jelo, i sarme u
vinovom lišću....ajde pa bar se zna da cela Srbija (skoro cela) ide često u Grčku,
nisi ti u Kini ili Japanu..a i tamo ima neko naš da nam kaže kako se i šta tamo
jede.......:think:

A sama si navela kao nešto što ti nedostaje.....a za kišeljenje kupusa treba čak
cela 2 dana na Atinskoj temperaturi...eto da znaš za drugi put kad ti se baš prijedu,
ili još bolje dovedeš majku u goste, i napravi ti ona, spojiš lepo i korisno:ok:
 
Pa, vidis, ne znam ja sta si ti jela, a o sarmicama u vinovom liscu nisam pricala, ali kiseli kupus, kao ni sarme od kiselog kupusa kakve se jedu u Srbiji, nazalost, ne postoje. Verovatno si jela laxanodolmades, za koje sam vec objasnila sta su (http://www.greekcuisine.com/oldsite/detail.html?RecipeID=10), ali one su u odnosu na Srpsku sarmu kao npr cipiripi u odnosu na kinder ladu. Nazalost, nemam mamu, pa cu ipak razmotriti to samostalno kiseljenje, hvala :)
I izvinite na oftopikovanju, vratimo se mesovitim brakovima :)
 
Подржавам све где има љубави.
Мада сам се ја ограничила на народе сличног нам менталитета.
Забављала сам се са Грком, нема разлике.
Са Немцима, не препопоручујем- много су хладни и треба им времена да се привикну на нас. Мада, Немци радо жене Српкиње.:)
 
A девојке из општине Стари Град чине репрезентативни узорак у Србији?

А ди уМеленце да нађем Индуса или Норвешанина?
Једино можда неког Skota....


Skotova imaš veliki izbor, gde god se okreneš.:)
Samo ovi naši ne nose kiltove...:lol:
 
Pa, vidis, ne znam ja sta si ti jela, a o sarmicama u vinovom liscu nisam pricala, ali kiseli kupus, kao ni sarme od kiselog kupusa kakve se jedu u Srbiji, nazalost, ne postoje. Verovatno si jela laxanodolmades, za koje sam vec objasnila sta su (http://www.greekcuisine.com/oldsite/detail.html?RecipeID=10), ali one su u odnosu na Srpsku sarmu kao npr cipiripi u odnosu na kinder ladu. Nazalost, nemam mamu, pa cu ipak razmotriti to samostalno kiseljenje, hvala :)
I izvinite na oftopikovanju, vratimo se mesovitim brakovima :)

Žao mi je. Nisam mogla to znati, ne bih dirala u rane. A što se braka tiče, ako ima
ljubavi...neka je sretno. Uvek podržavam samo i isključivo ljubav:heart::bye:
 
[
Vase misljenje,iskustvo....
Da li ljubav prevazilazi sve prepreke?

Stvarno ne kapiram ovakve dileme?

To što je neko iz druge države je kao problematičnije nego što je na primer skot kao što je ovde već primećeno...

Ebi ga i momak iz drugog kvarta može biti potpuno drugačijih shvatanja i nema nikakve garancije da veza ili brak uspe...

Bitna je samo ličnost i karakter, ništa više.

Dileme tipa: da li je druge nacionalnosti, da li ima previše ili premalo godina, da li je razveden ili nije nikad ni devojku imao.... (šta ono još?)... su meni debilne

Za mene je i ova tema debilna :dash:
 

Back
Top