Adaptacija stana od poda do plafona

Чуо сам једну информацију, можда г-дин Пасивна Градња може да потврди или демантује. Наиме чуо сам да у Немачкој људи масовно уместо стиропола на фасаду уграћују трске. Има ли ту истине?
 
U ekoloskim kucama se sve vise koristi trska kao i blato kao alternativni materijal. Nazalost, cene tih materijala su na nemackom trzistu ekstremno visoke. Najcesce se koristi stiropor, ali je on daleko kvalitetniji u svojim vrednostima(tehnickim) i obradi od ponuda koje imamo na nasem trzistu. Mineralna vuna je bolja ali skuplja alternativa za fasade, kod istih izolacionih vrednosti, ne gori.
Nazalost, u nasoj zemlji, gde posedujemo ogromne rezerve ekoloskog materijala, kao sto su drvo i trska, postoje velike predrasude i neznanje.
Tesko je jednom laiku objasniti vazne detalje za optimalnu gradnju. Nase obrazovne ustanove su preskocile dve decenije razvoja tehnologije na zapadnom trzistu. Preventivno se na zapadu polaze ogromni znacaj gradnji kuca sa jako malom potrosnjom energije. Naravno, u kapitalizmu lobizam igra veliku ulogu, ali je cinjenica da se danas moze graditi brzo, povoljno, ekoloski prihvatljivo, dugovecno i povoljno.
 
Ako je cena u redu,obavezno trsku(ako nije vise od 5x skuplja). Isto vazi, ne tanje od 10sm. Mineralna vuna isto ima neograniceno vreme trajanja ako je zasticena od vlaznosti ali ne gori (A-kategorija).
Ako koristite gips ploce, obavezno protivpozarne i najmanje 12,5mm. jacine.
Послао сам упит за цену по м2, чим сазнам, објавићу.
 
definitivno staklena vuna, sto rece neko i folija i nema zime (a ni vrucine). prosto mi dodje zao sto staklenu vunu ljudi sve manje i manje koriste, a za resenje tvog problema ona je idealna. ;)
kad si kod malterisanja, zanima me kakva je kuca, jer kazes da je u sremu, novogradnja ili?

jedno pitanje u vezi sa tom folijom/parnom branom...
na nekoliko foruma sam procitao (zaboravih koji su forumi, davno je bilo) da su se ljudi zalili da su posle stavljanja te parne brane izmedju gipsa i staklene mineralne vune dobijali efekat staklene baste...
da je vlaga ostajala unutar stana i da im se desavalo da leti, ako redovno ne provetravaju ili nisu kuci dobar deo dana a ostave prozore zatvorene da ih zatekne vrlo zagusljivo vlazan stan...a zimi su se zalili na pojavu vlage/budji na plafonu.
koliko na ovakve pojave utice ta parna brana a koliko je u pitanju neki propust (i kakav bi to propust bio?)

pozdrav...
 
Takozvana "parna brana" sprecava odlazak vlaznosti u izolaciju i drvenu krovnu konstrukciju. Zadnjih godina imamo na trzistu (nazalost, ne na nasem) tkzv. klima membranu koja se prilagodjava vlaznosti i usmereno je ispusta bez posledica gore navedenih.
Navedeni primer nastanka budji je znak sudaranja hladnog i toplog i dolaska kondenzacije. Kao prvo, izolacija mora imati odgovarajucu debljinu da bi mogla spreciti direktno sudaranje toplog i hladnog i perfektno izvedena, bez toplotnih mostova.
Luftiranje u hermeticki izoliranim objektima su obaveza. Naravno to se ne mora u zgradama uradjenim na zapadu jer imaju vec ili u prozorima ili u grevnom i klimatskom sistemu.
Gradnja kuce koja treba ispuniti puno kriterijuma, zdravu klimu, minimalnu potrosnju energije, dugovecnost, zahteva odredjeno znanje i iskustvo. Kod nas je nazalost svest, interes i spremnost za neke vazne stvari daleko od toga sto bi trebala biti.
 
Takozvana "parna brana" sprecava odlazak vlaznosti u izolaciju i drvenu krovnu konstrukciju. Zadnjih godina imamo na trzistu (nazalost, ne na nasem) tkzv. klima membranu koja se prilagodjava vlaznosti i usmereno je ispusta bez posledica gore navedenih.
Navedeni primer nastanka budji je znak sudaranja hladnog i toplog i dolaska kondenzacije. Kao prvo, izolacija mora imati odgovarajucu debljinu da bi mogla spreciti direktno sudaranje toplog i hladnog i perfektno izvedena, bez toplotnih mostova.
Luftiranje u hermeticki izoliranim objektima su obaveza. Naravno to se ne mora u zgradama uradjenim na zapadu jer imaju vec ili u prozorima ili u grevnom i klimatskom sistemu.
Gradnja kuce koja treba ispuniti puno kriterijuma, zdravu klimu, minimalnu potrosnju energije, dugovecnost, zahteva odredjeno znanje i iskustvo. Kod nas je nazalost svest, interes i spremnost za neke vazne stvari daleko od toga sto bi trebala biti.

tx za info. znaci opisane situacije su posledica lose uradjene izolacije....
 
A gde da kupim one folije za stakla sto zaustavljaju da mi se ne vidi u sobi nista???

vodi samo racuna da ne smanjis previse osvetljenje u prostoriji.

ja sam narucio prozore sa takvim staklima i preko dana se stvarno sa spoljne strane ne vidi unutrasnjost dok kada iz prostorije gledas kroz prozor imas utisak da nosis cvikere za sunce.
ja sam takva (gotova stakla) postavio u wc-u i kupatilu pa mi smanjena kolicina svetlosti ne smeta ali siguran sam da bi mi smetalo da je u pitanju dnevna soba/trpezarija.

dakle, samo obrati paznju koliko smanjuju kolicinu svetlosti u prostoriji.

PS: ako hoces, mogu da ti dam na pp broj telefona majstora koji je meni ugradjivao te prozore pa da proveris da li on rposebno postavlja folije ili da li ih prodaje/sta vec...
 
Poslednja izmena:
vodi samo racuna da ne smanjis previse osvetljenje u prostoriji.

ja sam narucio prozore sa takvim staklima i preko dana se stvarno sa spoljne strane ne vidi unutrasnjost dok kada iz prostorije gledas kroz prozor imas utisak da nosis cvikere za sunce.
ja sam takva (gotova stakla) postavio u wc-u i kupatilu pa mi smanjena kolicina svetlosti ne smeta ali siguran sam da bi mi smetalo da je u pitanju dnevna soba/trpezarija.

dakle, samo obrati paznju koliko smanjuju kolicinu svetlosti u prostoriji.

Jel to fora kao za kola? I kakav je efekat spolja, da li izgledaju kao zatamnjena ili izgleda kao ogledalo? To i meni treba...
 
Ne Marice ne mislim na to .
Mislim na folije koje imaju f-ju da staklo ne pukne plus zadrzava da se nista ne vidi ...
To tesko da ima u knjizari.
Plus bi ja da se to ne vidi ...a ne da izgleda katastrofa. :roll:

Pa o tim folijama i ja pričam...;)
A katastrofa je izgledalo zato što je mm to postavljao... a baš i nema talenta za isto...:mrgreen:

Ako ne veruješ probaj u Merkuru...;) ima sigurno...
 
vodi samo racuna da ne smanjis previse osvetljenje u prostoriji.

ja sam narucio prozore sa takvim staklima i preko dana se stvarno sa spoljne strane ne vidi unutrasnjost dok kada iz prostorije gledas kroz prozor imas utisak da nosis cvikere za sunce.
ja sam takva (gotova stakla) postavio u wc-u i kupatilu pa mi smanjena kolicina svetlosti ne smeta ali siguran sam da bi mi smetalo da je u pitanju dnevna soba/trpezarija.

dakle, samo obrati paznju koliko smanjuju kolicinu svetlosti u prostoriji.

PS: ako hoces, mogu da ti dam na pp broj telefona majstora koji je meni ugradjivao te prozore pa da proveris da li on rposebno postavlja folije ili da li ih prodaje/sta vec...

Nisam razmisljala o tome kad sam stavljala pvc , al sad mi smeta sto mi nocu sa ulice prolaznici gledaju direktno u krevet. Pa sam mislila te folije da stavim .

A jel moraju da zatamne prostoriju ?
 
Nisam razmisljala o tome kad sam stavljala pvc , al sad mi smeta sto mi nocu sa ulice prolaznici gledaju direktno u krevet. Pa sam mislila te folije da stavim .

A jel moraju da zatamne prostoriju ?

a ti bi da te NOCU ne gledaju?
epa...kao sto je cicak napisala - uvece se SVE vidi tako da, ako je jedini razlog sprecavanje nocnog voajerizma - ne bacaj kesh na folije nego ga daj na venecijanere ili roletne.

inace, sto se tice zatamnjivanja - mislim da sve folije zatamnjuju ali da postoje one koje to rade vise ili manje...
 

Back
Top