Slava?!?

Red776

Aktivan član
Poruka
1.491
Jedno pitanje me muci vec duze vremena. Recimo ako u ocevoj porodici slave jednu slavu, a u majcinoj drugu slavu (porodice su odvojene), jel bas nuzno da dete nastavi sa ocevom slavom ako zivi kod majke?
Negde sam cula da se nastavlja oceva slava, a negde da se nastavlja slava onog kod koga zivis....
Nekada je to u strogom patrijarhalnom drustvu bilo jedno te isto ali sad vise nije.
:?:
 
Зато што је слава дошла уместо кућних богова тј.Богова домаћег огњишта које су заменили светитељи које народ прославља.Тако би и славу требало славити спрам дома.Међутим некад се породице нису селиле дуго тако да су и њихова деца кад би отишла настављала да славе оно што су њихови претци.
 
nije nuzno ali je prakticno, a evo i zasto - kad sretnem nekog prvulovica prvo ga pitam koja mu slava. i ako kaze da je sv. jovan zlatoust onda krenemo da trazimo zajednicke korene, a ako nije to, onda ga ispitam ciji je i odakle je, ali sam poprilicno siguran da nije od mojih.

prezime se prenosi muskom linijom, a isto tako je bilo i sa slavom, pa su te dve informacije u paru poprilicno pouzdane za odredjivanje srodnosti.
s druge strane, darkoje je potpuno u pravu za obicaj - slava je zastitnik doma i njegovih zitelja, naravno, tako da i zenska deca koja se udaju, pa uzmu muzevu slavu, ne prestaju da postuju svoju, iako je ne slave, jer se to ostavlja muskim naslednicima, koji ostaju u domu. mada sam primetio slucajeve da u porodicama bez muskih naslednika neka od cerki slavu doda muzevoj, pa slave obe, s tim sto je opet ikona u kuci od muzeve slave
 

Back
Top