Big problem oko DVD rom-a

Pedja Force

Početnik
Poruka
17
Kupio sam novu plocu procesor memoriju i grafu i sve to prikljucio na stari cd citac hard i disk.Normalno sam istalirao sistem i sve radi kako treba.Kada sam pokusao da umesto cd rom-a ukljucim dvd rom comp se restartovao automatski i pokazao mi DISK BOOT FAILURE PLEASE .INSERT SISTEM DISK.I nece da mi se ucita windows kada mi je ukljucen dvd rom,a vec kad vratim cd rom sve se ucitava normalno i radi normalno.U cemu je fora neka mi neko kaze?:(:(
 
20 dana i ti to nisi resio?

Uglavnom,ako je jedan bio slave i drugi koji stavljas umesto prvog mora biti slave...isto vazi i ako je prvi bio master.
Jednostavno samo dzamper prebacis u drugi polozaj,pise tamo sve.
Evo jedna slicica:http://www.networkclue.com/images/peripherals/jumpers.gif
Samo nemoj da gledas kako je na slici oznaceno,slika je samo da imas pojma sta da uradis....a na tvom citacu/rezacu vidi sta pise. ;)
 
A sta ako treba da bude master? Nisam mu ja ono pisao bez veze....
Ako negde treba da postoji Jumper onda je to hdd , i nigde drugde!
Moguć je problem i sa IDE granama , ljudi obično ne gledaju šta gde gurnu , zamisli situaciju : na IDE-0 imaš dve grane i na IDE-1 imaš dve grane , master i slave. Bios te po defaultu upućuje na IDE-0 a tamo ti stoji da je jedan dvd na master a cd na slave postavljeno i imaš hdd na IDE-1 postavljeno kao master, a jel znaš kada će tako da ti bootuje računar sa HDD-a?
Skoro nikada , ili jako jako retko !
Bez obzira što BIOS zna da treba da bootuje sa HDD-a ali on uvek daje prvo boot na IDE-0 , bez obzira što on zna da se nalazi tamo cd ili dvd uređaj , on tamo nalazi jednoga postavljenoga na masteru i tada dolazi do konflikta između uređaja i računar se zaglupi , e sada i ako se desi da se on podigne nekim slučajem obično ti windows ne očitava jedan od optičkih uređaja ili možda čak ni oba da ne vidi.
E sada kada isčupaš jumpere on će jedan od uređaja , po njegovoj volji , obično onoga koji se nalazi na kraju ide kabla proglasiti za masterom a drugoga slave-om , međutim pri bootu on neće nailaziti na prisustvo jumpera koji bi ga terao da bootuje sa toga uređaja , i on će ga zaobići i botovaće hdd sa druge IDE grane.
 
Negde na pola sam se poceo pitati zasto si to pisao i iskren da budem prestao sam citati...:lol:
Naime verujem da znas sta govoris,samo za ovog coveka gore je bolje da ne eksperimentise ako mu je samo bitno da to proradi. Naravno hdd ide kao master na primarnu i to je to.On je samo dvd menjao tako da je sa hardom sve ok.
Ali da ne bi slucajno pomislio da i sa hdd moze kao sto si mu rekao za dvd bolje neka cita sta je napisano/nacrstano i to nek sledi.
A ako ga bas toliko zanima,pisalo se o ovome prilicno..a i ti si sad izgleda ponovio..
 
E sada slušaj ovo , što je najsmešnije od svega , ja sam naleteo tako već mnogo puta da su u servisu gde su sklapali računare (ranije) ubadali IDE priključak sa HDD-a masovno u IDE-1 granu a cd ili dvd uređaje u IDE-0. i naravno svi ti optički uređaji su bili bez jumpera.
 

Back
Top