Hadzi

Hm, ajmo ovako... mnogi znameniti Srbi, velikaši... su svojevremeno išli u Jerusalem... Sv. Sava... ako ne greshim:mrgreen: pa, koliko njih se vratilo sa pomenutom titulom?
Dalje, ako se vratimo u prošlost, ne vishe od dva veka... videćemo sledeće... titulu kod Srba su uglavnom (98%) imali trgovci i to oni malo veći, jači...
Ne kažem da u tome ima neshto loshe, naprotiv... mnogi od njih su se kasnije odužili otečetstvu... raznim gradjevinama, zadužbinama... itd. I naravno da zbog toga nisu ništa manji Srbi od ostalih... ali, nisu ni veći...
Наравно, то нико не тврди, као што рече Мита, то је лични подвиг Хришћанина, а титула је само част..која ти даје Црква!
Осим части, иде и доста обавеза..како рече Св.Владика Николај,(парафразирам) Хаџије, морају дупло да пазе на себе, јер се греси рачунају дупло...
 
Наравно, то нико не тврди, као што рече Мита, то је лични подвиг Хришћанина, а титула је само част..која ти даје Црква!


Naravno da nije ''samo'' čast i nije samo ''titula''... Dalje, malo proučite te istorijske knjige... Lepo sam vas pitao za Sv. Savu i ostale Srpske Velikashe... niko od njih nije dobio nikakvu ''gramatu'' i niko od njih nije poneo to što vi zovete titulom. Zašto? Dalje, ta ''titula'' je omiljena kod Srba u zadnjih dvesta godina a posebno je bila aktuelna u 18 i 19 -om veku... jer je odgovarajućim esnafima donosila velike koristi... zamisli da si pod Nemačkom okupacijom imao tadashnji Srpski pasosh a u njemu pisalo ''Fon taj i taj''... idesh de oćeš i kad oćeš... :lol:
Shta mislite kako su Turci reagovali kad vide Srbina sa fesom na glavi a u ćagama pishe hadži taj i taj... a? Za Turke je hadž sveta stvar... a veoma dobro se znalo shta je ''hadž'' pa su onda te Srbe malko drugachije gledali...
 
Ja nisam, ne idem u crkvu, i zaista nikad nisam cuo da hriscane nekad nazovu hadzijama, prije ce bit da je to hodocasce, a kod islamskih vjernika je to haziluk, pa otud naziv hadzija, a kod hriscana hodocasnik...

О Господ те опаметио дабогда... па шта ако ти ниси чуо??? Свакако да је ходочашће у питању али је код нас језички усвојена туђица и гласи ХАЏИЈА тј. ХАЏИЛУК...
Имаш од ових новијих новокомпонованих верника Хаџи-Драгана Антића (бившег директора "Политике")... мислим стварно смараш и подмећеш.........
 
О Господ те опаметио дабогда... па шта ако ти ниси чуо??? Свакако да је ходочашће у питању али је код нас језички усвојена туђица и гласи ХАЏИЈА тј. ХАЏИЛУК...
Имаш од ових новијих новокомпонованих верника Хаџи-Драгана Антића (бившег директора "Политике")... мислим стварно смараш и подмећеш.........

:hahaha::hahaha:
pa znam , ali to je novi trend:cool::cool::hahaha:, ranije nisu pucali takvi nazivi, ali sad ima svega
 
Па сигурно да је увек а и свуда било злоупотреба, тако и када је у питању време под Турцима - али то не значи да сада неко треба да се се*ре по тој мојој пра-пра-прабаби - која је жена била дивна и искрена хришћанка, иначе баба-девојка, и која је била на хаџилуку и сви су је звали БАБА-АЏИКА...а таквих има на хиљаде а они други неваљалци су у мањини... (ово морам по други пут јер неки споро капирају)...
 
:hahaha::hahaha:
pa znam , ali to je novi trend:cool::cool::hahaha:, ranije nisu pucali takvi nazivi, ali sad ima svega

Наравно да има и тога што ти зовеш "нови тренд" - увек је и у свему било злоупотреба, фолирања, претварања, јер "ђаво не спава". Ево, пробај сам да смислиш нешто ЗАИСТА ДОБРО - и видећеш да ће злуради рогати одмах да смисли како да те зезне... то је тако...
 
Наравно да има и тога што ти зовеш "нови тренд" - увек је и у свему било злоупотреба, фолирања, претварања, јер "ђаво не спава". Ево, пробај сам да смислиш нешто ЗАИСТА ДОБРО - и видећеш да ће злуради рогати одмах да смисли како да те зезне... то је тако...

upravo to:ok:
 
Ja nisam, ne idem u crkvu, i zaista nikad nisam cuo da hriscane nekad nazovu hadzijama, prije ce bit da je to hodocasce, a kod islamskih vjernika je to haziluk, pa otud naziv hadzija, a kod hriscana hodocasnik...

Па како ћеш чути, по кафанама или џамијама'?
Ето ја ти кажем како јесте а ти мени нисам чуо, да ниси мерило!
Иди бре, реци ако из зезанције постујеш, да џабе не трошим тастауру!
 

А има и обратних примера, све зависи од случаја до случаја. Ја сам био лично присутан за време СМилошевића када је тадашњи директор РТС мислим да се звао Александар Прља (нисам сигуран) олињала комуњара дошао на Велики Петак у Саборну цркву и ОДМАХ СЕ НАТРТИО У ПРВИ РЕД и стао онако као ПРЕПОДОБИО СЕ - ... и када је излазио један стари чика узео кишобран и све га је тукао по глави и викао: ти ћеш сотоно да ми Цркву загађујеш........ ја сам умро од смеха а овај ћути и трпи .... али сада то опет не значи да се неки бивши комуњара није заиста замислио и искрено ВРАТИО ВЕРИ ПРАДЕДОВСКОЈ........
 
За покајање није никада , касно....нема никаквих ограничења..политичких или старосних...Христос жели да се сви људи спасу!
 
Па како ћеш чути, по кафанама или џамијама'?
Ето ја ти кажем како јесте а ти мени нисам чуо, да ниси мерило!
Иди бре, реци ако из зезанције постујеш, да џабе не трошим тастауру!

No coment
Magnus .....ooooopusti se, ne moras trosit tastaturu, tema i nije toliko ozbiljna...niko nije mislio nista lose ni tebi ni eremiti sto uostalom "vidis".
 
Хм... неко има баба-аџику а неко деда-комуњару - шта можемо БОЖЈА БАШТА ИМА СВАШТА...:cool:

... него не знам зашто имам неки гадан предосећај да је један бивши ник "Длакава стрвина" овде присутан...:lol::lol::lol:
 

Уопште се не зезам, човек је стварно самом себи наденуо ник
"Длакава стрвина" , крстом сам се крстио и чудом сам се чудио...па је после због "напредовања у служби" поред безброј клонова себи наденуо нови ник из области енглеског племства - а сада је неко време у илегали... па ми нешто заличило да је ту негде...:mrgreen:
 

Back
Top