int 10h, Funkcija 00 :-)

MIKROJEB

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
122
Kod:
TITLE ChMode

.MODEL small, stdcall
.STACK 100
.386



.CODE
main PROC
	mov Ax, @data
	mov Ds, Ax

	mov Ah, 00h
	mov Al, 13h
		int 10h

	MOV Ah, 4Ch
		int 21h
main ENDP
END main

ok, a kako da odredim neki normalan mod koji radi u pravoj rezoluciji monitora, stvarnoj, ako je to moguce?
 
"prava rezolucija" je bas to sto sam rekao. Nemam nameru da nikome objasnjavam.
Bojim se da necu morati, zato sto vidim da svaki BIOS normalan mora moci da se (pa vidis sam ako imas windows ili DOS) koristi i u pravoj rezoluciji.
Zar su programeri Windowsa morali da skidaju VESA BIOS Ekstenzije :)

pod 2:
Int 10 definitivno pruza i 800x640 tako da se bojim da mnogo lupas a malo znas. A pruza li vise rezolucije jos neznam.

pod 3:
ipak se ne zove vector vec Interrupt Vector :) ma sta to znacilo.

pod 4:
tema je 'masinski jezik' tako da tu nema 'skidanja'. Jednostavnu, tu sve (bukvalno) mozes sam da napravis (ako umes): programske jezike, operativne sisteme, programe za sjebavanje ventilatora itd.. Nije ovo VB ili Cpp.
 
Poslednja izmena:
Ko je rekao da se VESA BIOS ekstenzije skidaju? To je obican standard za programerski pristup grafickim karticama koje podrzavaju visu rezoluciju. Sve to lepo pise na linku koji sam ti dao.

Ne, ne znam skoro nista o VESA/SuperVGA programiranju, ali znam da ukoliko zelis visu (pravu?) rezoluciju onda to sigurno neces postici tradicionalnom VGA int 10h/00h metodom. VESA BIOS ekstenzije se pristupaju vektorom int 10h ali na drugaciji nacin.

Evo ti link za uvod u VESA programiranje: http://www.monstersoft.com/tutorial1/VESA_intro.html
 
Poslednja izmena:

Back
Top