Hriscanstvo

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Transcendental

Buduća legenda
Poruka
29.503
Hrišćanstvo (na grčkom jeziku: χριστιανισμός, na latinskom jeziku: christianitas) je jedna od tri najveće monoteističke (jednobožačke) religije, i nastalo je na prostoru nekadašnjeg Rimskog carstva. Religija je zasnovana pojavom Isusa Hrista, siromašnog čoveka iz Nazareta u Galileji i Njegovim osnivanjem Crkve, kao zajednice Tela Njegovog, u prvom veku nove ere.

Isus Hrist je propovedao o božjem i nebeskom kraljevstvu, tako skupljajući mnogo pobornika, koji su ga smatrali mesijom. Grčka reč Χριστός u prevodu znači mesija, pa su tako prve pripadnike Hristove vere u Antiohiji nazvali χριστιανοί, imenom koje je ostalo do danas. Hrišćanstvo je predstavljalo prvu univerzalističku religiju, nasuprot dotadašnjim nacionalnim religijama, i propovedalo jednakost svih ljidu pred bogom: Jevreja, Grka, Rimljana, siromašnih, bogatih, žena, muškaraca. Zbog propovedanja jednakosti brzo je zavladalo među siromašnima. Kao religija hrišćanstvo se pojavilo u periodu raspada robovlasničke države, kasnije kada je postalo zvanična, državna religija, hrišćanstvo je vezalo svoje interese sa interesima vladajuće klase i udaljilo se od ideala koje propovedaju jevanđelja. Dogmatske rasprave, kao i političke prilike i razni interesi su doveli do toga da je danas hrišćanstvo razjedinjeno. U početku je imalo mnogobrojne sekte, ali se kasnije, uglavnom zaslugom helenistički obrazovanog jevrejskog propovednika - Apostola Pavla, organizovalo u jedinstvenu religioznu zajednicu, crkvu.

Danas, hrišćanstvo prestavlja teritorijalno najrasprostranjeniju i brojčano najveću svetsku religiju, čiji broj vernika prelazi 2.200.000.000.

Danas se pod hrišćanstvom uglavnom podrazumevaju tri glavne denominacije: Pravoslavna, Rimokatolička i Protestantska (evangelici ili luterani, reformisani ili kalvini, anglikanci, baptisti, metodisti, kvekeri, adventisti, pentekostalci, Jehovini svedoci...). Manje hrišćanske denominacije predstavljaju monofizitstvo (jermensko-gregorijanska, jakobitska, koptska i etiopska crkva) i nestorijanstvo. Krajem HH veka, i početkom HH javlja se među ovim hrišćanskim ograncima želja za saradnjom, pomirenjem i međusobnim zbližavanjem. Ekumenski pokret započeo je među protestantskim crkvama gde je problem zajedničkog delovanja bio najizraženiji. Ideje o pomirenju pravoslavaca i katolika su posebno ojačaje među teolozima posle II vatikanskog sabora i pomirenju rimskog pape i carigradskog patrijaraha (poseta Pavla IV Carigradu 1967. godine)





e sad nek ide prva tema s bogom :D
 
Hriscanstvo je sve sto je Dostojevski rekao kroz "velikog inkvizitora" u knjizi Braca Karamazovi, kroz lik Ivana. Po mome misljenju jedino je ateizam i postovanje slobodne volje kao osnove i onoga sto coveka cini covekom pravo hriscanstvo.

On objasnjava kako je i Isus rekao isto to, da je jedino ateizam i sloboda volje = religija.

O cemu se radi:
Isusa kusa djavo, u pustinji:
Isus odbija da vlada (da bude ljudima onaj u koga ce verovati) hlebom.
Isus odbija da vlada (da bude ljudima onaj u koga ce verovati) cudom.
Isus odbija da vlada (da bude ljudima onaj u koga ce verovati) krunom.
On zeli da bude izabran slobodnom voljom. I stalno istice to: slobodna volja.

I konacno, ono sto je najlepse i za sta ce me ljudi sa drugacijim dozivljajem kritikovati: Isus mrzi postovanje tradicije radi tradicije! On se gadi ljudi koji ce u njega verovati samo zato sto su im i roditelji u njega verovali, ili uopste ljudi koji ponavljaju tradicije po svaku cenu. On je anti-tradicionalista, i verovatno bi mu rec "hriscanska tradicija" bila smesna kad bi bio ziv, i ako je postojao.

On kaze da ljudi treba da budu kao deca (citaj: bez navika), ali ne da ljudi treba da budu deca. On ne prihvata izgovore: iz navike/iz tradicije. On sme svasta da pomisli, cak i to da ce ga prijatelj izdati... on je pravdoljubiv i zeli na svakom mestu da zadovolji pravdu koliko je bilo u njegovoj "ljudskoj" moci, kad je uzeo ljudski oblik. On tera i tuce bicem ljude... i to u crkvi. On mrzi malogradjanstinu. On nalazi tracak zla i u dobrome, i tracak dobra i u zlome, sto znaci da nije sklon idealizacijama. On kaze majci da je glupo od nje sto mu brani da daje ljudima vino i da pije... kaze joj na to: "sta ti imas samnom zeno", cime hoce da kaze da nije on kriv za to sto ga je ona rodila, i nema predestinacije, niko ne bira kakve ce roditelje imati, pa ni on nije birao to... kao sin, a kao otac jeste. On mrzi prirodne nuznosti, i dize ono sto je Bog usmrtio iz mrtvih. On uziva u paznji... dok mu peru noge, i on je svestan svojih zasluga. On se druzi i on se izdvaja, ali ne da nikome da mu ugrozi slobodu. On ne veruje u gene i to da sin mora liciti na oca, a one koji su takvi kritikuje...

Hrist je u stvari idelan covek kakvog je zamisljao Sigmund Frojd.

Ali "hriscani" koji o svojoj religiji manje znaju nego ateista Frojd to ne shvataju. Ja sam ateista, ali smatram da vise radim ono sto je hrist hteo (ne zato sto je on hteo, nego spontano-a tako je i hteo ako je postojao) nego mnogi vernici, i mislim da nisu krive te knjige, vec pogresna tumacenja ljudi koji ih citaju.
 
Poslednja izmena:
Hrišćanstvo (na grčkom jeziku: χριστιανισμός, na latinskom jeziku: christianitas) je jedna od tri najveće monoteističke (jednobožačke) religije, i nastalo je na prostoru nekadašnjeg Rimskog carstva. Religija je zasnovana pojavom Isusa Hrista, siromašnog čoveka iz Nazareta u Galileji i Njegovim osnivanjem Crkve, kao zajednice Tela Njegovog, u prvom veku nove ere.

Isus Hrist je propovedao o božjem i nebeskom kraljevstvu, tako skupljajući mnogo pobornika, koji su ga smatrali mesijom. Grčka reč Χριστός u prevodu znači mesija, pa su tako prve pripadnike Hristove vere u Antiohiji nazvali χριστιανοί, imenom koje je ostalo do danas. Hrišćanstvo je predstavljalo prvu univerzalističku religiju, nasuprot dotadašnjim nacionalnim religijama, i propovedalo jednakost svih ljidu pred bogom: Jevreja, Grka, Rimljana, siromašnih, bogatih, žena, muškaraca. Zbog propovedanja jednakosti brzo je zavladalo među siromašnima. Kao religija hrišćanstvo se pojavilo u periodu raspada robovlasničke države, kasnije kada je postalo zvanična, državna religija, hrišćanstvo je vezalo svoje interese sa interesima vladajuće klase i udaljilo se od ideala koje propovedaju jevanđelja. Dogmatske rasprave, kao i političke prilike i razni interesi su doveli do toga da je danas hrišćanstvo razjedinjeno. U početku je imalo mnogobrojne sekte, ali se kasnije, uglavnom zaslugom helenistički obrazovanog jevrejskog propovednika - Apostola Pavla, organizovalo u jedinstvenu religioznu zajednicu, crkvu.

Danas, hrišćanstvo prestavlja teritorijalno najrasprostranjeniju i brojčano najveću svetsku religiju, čiji broj vernika prelazi 2.200.000.000.

Danas se pod hrišćanstvom uglavnom podrazumevaju tri glavne denominacije: Pravoslavna, Rimokatolička i Protestantska (evangelici ili luterani, reformisani ili kalvini, anglikanci, baptisti, metodisti, kvekeri, adventisti, pentekostalci, Jehovini svedoci...). Manje hrišćanske denominacije predstavljaju monofizitstvo (jermensko-gregorijanska, jakobitska, koptska i etiopska crkva) i nestorijanstvo. Krajem HH veka, i početkom HH javlja se među ovim hrišćanskim ograncima želja za saradnjom, pomirenjem i međusobnim zbližavanjem. Ekumenski pokret započeo je među protestantskim crkvama gde je problem zajedničkog delovanja bio najizraženiji. Ideje o pomirenju pravoslavaca i katolika su posebno ojačaje među teolozima posle II vatikanskog sabora i pomirenju rimskog pape i carigradskog patrijaraha (poseta Pavla IV Carigradu 1967. godine)





e sad nek ide prva tema s bogom :D

Ne pogresno..Ideja o ujedinjenju je nastala....
http://www.srpskapolitika.com/Tekstovi/Komentari/2006/201.html
 
1. Abraham
2. Isaac
3. Jacob
4. Judas
5. Phares and Zara
6. Esron
7. Aram
8. Aminadab
9. Naasson
10. Salmon
11. Booz of Rahab
12. Obed of Ruth
13. Jesse
14. David the king
15. Solomon
16. Roboam
17. Abia
18. Asa
19. Josaphat
20. Joram
21. Ozias
22. Joatham
23. Achaz
24. Ezechias
25. Manasses
26. Amon
27. Josias
28. Jechonias and his brethren in the captivity of Babylon
29. Salathiel
30. Zorobabel
31. Abiud
32. Eliacim
33. Azor
34. Sadoc
35. Achim
36. Eliud
37. Eleazar
38. Mathan
39. Jacob
40. Joseph
41. Jesus

Stvarno jedan fali,od Vavilona di Dzizusa,gde se dede...,mene bas zanima?!
 
Ma glavno pitanje ovde nije sto nedostaje jedan lik,nego sto kada bi gledali striktno,Isus i ne pripada plemenu Davida,jer da bi pripadao,Marija a ne Josif mora da pripada tom porodicnom stablu,ona mora da pripada tom plemenu jer je Josif po predanju Isusu samo ocuh,nema nikakvu krvnu vezu s njim...
 
picololeone
Re: Hriscanstvo

33. god. p.n.e.

Šta to napisa...pitanje nije bilo sa koliko godina života je razapet (ako je razapet kako to kaza nodic_warrior).Pitanje je bilo...KOJE godine je Isus rodjen...A ako te interesuje da nešto malo naučiš o tome pogledaj u ...Hristovim poslednjim rečima...

Uz :bye:
 
Pošto vidim da ovde ima dobro "potkovanih" hrišćana, mogao bi neko i mene da prosvetli. Ima mnogo stvari u Bibliji koje meni nikako nisu ni jasne ni logične, ali niko da da jednostavno objašnjenje.
Kao prvo:
Na svetu su postojali Adam i Eva i njihova dva sina. Onda su se ti sinovi oženili. A s kime, kada nije bilo ni jedne žene osim Eve?

Drugo:
"Nećeš imati drugih bogova osim mene"
Ako postoji samo jedan Bog, zašto bi iko, i kako bi uopšte došao na ideju da izmisli ostale bogove?

Treće:
Ko je bila Lilit?

Eto, za početak dovoljno.
 
Pošto vidim da ovde ima dobro "potkovanih" hrišćana, mogao bi neko i mene da prosvetli. Ima mnogo stvari u Bibliji koje meni nikako nisu ni jasne ni logične, ali niko da da jednostavno objašnjenje.
Kao prvo:
Na svetu su postojali Adam i Eva i njihova dva sina. Onda su se ti sinovi oženili. A s kime, kada nije bilo ni jedne žene osim Eve?

Drugo:
"Nećeš imati drugih bogova osim mene"
Ako postoji samo jedan Bog, zašto bi iko, i kako bi uopšte došao na ideju da izmisli ostale bogove?

Treće:
Ko je bila Lilit?

Eto, za početak dovoljno.

ne spadam u ''prozvane'' ali sam trenutno dokon

o Lilit

http://www.gotquestions.org/Lillith.html
http://home.c2i.net/monsalvat/lilith.htm
http://ccat.sas.upenn.edu/~humm/Topics/Lilith/alphabet.html
http://wiki.answers.com/Q/Who_was_Lilith

pa bogu su ocigledno poznati bogovi Vaviona,Asirije ili Egipta pa je na vreme pripretio da je samo on jedini pravi (to ce naravno tvrditi svaka religija)

a sto se tice mucenika adama,eve i sinova ja sam siguran da Jerohinac zna tacno (nema lazi nema prevare) sta se tu zbilo. mozda moze izracunati i godinu kada se pozenise tim ''nepostojecim'' zenama
 
Pošto vidim da ovde ima dobro "potkovanih" hrišćana, mogao bi neko i mene da prosvetli. Ima mnogo stvari u Bibliji koje meni nikako nisu ni jasne ni logične, ali niko da da jednostavno objašnjenje.
Kao prvo:
Na svetu su postojali Adam i Eva i njihova dva sina. Onda su se ti sinovi oženili. A s kime, kada nije bilo ni jedne žene osim Eve?
Drugo:
"Nećeš imati drugih bogova osim mene"
Ako postoji samo jedan Bog, zašto bi iko, i kako bi uopšte došao na ideju da izmisli ostale bogove?

Treće:
Ko je bila Lilit?

Eto, za početak dovoljno.

Kain i Avelj su imali sestru,i neki misle da su se upravo podzapali oko nje,tj, da je Kain zbog sestre ubio Avelja
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top