deca i kompjuteri

trejsi

Zainteresovan član
Poruka
212
Koliko deci dozvoljavate da sede za kompjuterom?
Moje dete ima tri i po godine i odgleda po jedan crtani dnevno ili odigra neku edukativnu igru (ucenje engleskog ili nesto slicno) i to ne bas svakog dana. Dok njegov vrsnjak iz komsiluka za kompjuterom sedi vise sati dnevno. Gleda po nekoliko crtanih filmova i igra igrice tipa pakmen i sl. Licno moslim da je to previse za malo dete. Sta vi mislite?
 
trejsi:
Koliko deci dozvoljavate da sede za kompjuterom?
Moje dete ima tri i po godine i odgleda po jedan crtani dnevno ili odigra neku edukativnu igru (ucenje engleskog ili nesto slicno) i to ne bas svakog dana. Dok njegov vrsnjak iz komsiluka za kompjuterom sedi vise sati dnevno. Gleda po nekoliko crtanih filmova i igra igrice tipa pakmen i sl. Licno moslim da je to previse za malo dete. Sta vi mislite?

a sta bi radilo inache
 
Zabrane cesto mogu da imaju suprotan efekat od zeljenog. Ako ima potrebu za racunarom (crtanim, igricama i sl.), zasto mu je sputavate?
Moje dete je pocelo sa oko 2.5 godine da intenzivno gleda crtane. I ja sam u pocetku razmisljala sta da uradim, kako da reagujem, pa sam rasila da ga pustim. To je trajalo dva meseca. Dva puna meseca je gledao jedan crtani po 6-7 puta dnevno. I onda je odjednom prestao, kao da je zadovoljio svoju zantizelju ili potrebu. Sada ima 3.5 i retko kada trazi da gleda crtani. Sad ponekad trazi da crta na kompu, ali ni to nije tako cesto.
Moje misljenje je da treba da pustite dete da bude za kompjuterom koliko to ono zeli. Naravno, predlozite mu i druge stvari, druge nacine na koje moze da se zabavi, ali nemojte da ga terate. Ono ce samo da odabere sta mu vise odgovara.
 
Ja se bas ne slazem sa navedenim misljenjima.Licno mislim da dete od 3,5god. treba veci deo vremena da provodi na svezem vazduhu u igri sa svojim vrsnjacima.Zasto mu ne kupite neke drustvene igre za njegov uzrast,slagalice ili nesto sl. sto ce ga isto zabaviti.Moje misljenje je da je u tom uzrastu RANO DA PROVODI VREME UZ KOMP.,crtani ok ali ni to previse.
 
Edukativnih igrica za uzrast od 3+ imate maltene svugde. Od domacih izdanja postoji CD pod nazivom "Mucni glavom" (cirilicno izdanje), koji se sastoji od vise interesantnih ali naglasavam EDUKATIVNIH igrica, tipa: slagalice, onda igrice gde dete treba da pogodi koja zivotinja sta jede (npr. zeka- sargarepu, kuca - kosku i sl), pa igrice gde dete treba da spoji mamu sa svojim mladuncem, pa igrice oblika, azbucnih slova i sl....Sve je jednostavno i prilagodjeno deci ispraceno divnom muzikom. Moje najmladje dete od nepune 3 obozava par igrica sa tog CD-a i sav je srecan kada spoji "mame sa decom", ili kada "da kuci kosku". Starije dete od 4. samo je upoznavalo igricu, a mi smo nemo posmatrali kako i koliko spretno sve odradjuje.
Od stranih tih prvih igrica imate na LEGO sajtu mnogo toga. Takodje, probajte da posetite ZVRK sajt gde cete sigurno nesto pronaci....A tu su i Disney sajt i sl....

Sto se mene licno tice i same ove teme, protivnik sam zabrane za decu te vrste! Deci sve treba pokazati, ukazati i pomoci im da otkrivaju svet koji ih okruzuje. Naravno u svemu treba imati meru i granicu. To su samo deca, radoznali mali ljudi.Nas zadatak je da im pomognemo, a ne odmognemo.
 
V.P:
Ja se bas ne slazem sa navedenim misljenjima.Licno mislim da dete od 3,5god. treba veci deo vremena da provodi na svezem vazduhu u igri sa svojim vrsnjacima.Zasto mu ne kupite neke drustvene igre za njegov uzrast,slagalice ili nesto sl. sto ce ga isto zabaviti.Moje misljenje je da je u tom uzrastu RANO DA PROVODI VREME UZ KOMP.,crtani ok ali ni to previse.

A ko je rekao da moje dete ili necije dete ne treba da se igra napolju sa vrsnjacima ili raznim drugim igrama i igrackama? Moje dete ima dosta igracaka i najvise voli da se igrama lutkicama u obliku zivotinja. Isto tako voli knjige, druzenje sa decom i razne druge stvari. Ali kad jednom dete koje u kuci ima kompjuter pokaze za njega interesovanje, ne vidim ni jedan razlog zasto bih ga ja sputavala u tome. Upravo sam navela da to sto mu nisam branila je imalo odlican efekat jer je posle kraceg vremena jednostavno video o cemu se radi, zadovoljio svoju znatizelju i presao na druge igracke. Dakle on sada ne sedi non stop za kompjuterom.
A to da li je rano, zavisi od samog deteta. Zaista mislim da bi roditelji trebali vise paznje da posvete interesovanjima svoje dece i da osluskuju sta je ono sto njihovoj deci treba.
I volela bih da mi odgovorite na dva pitanja:
1. Zasto je rano da sedi uz kompjuter? Sta to znaci?
2. Koliko je to "previse" crtanih? Gde je granica? Sta vi smatrate dovoljnim, a sta previse?
 
V.P:
Ja se bas ne slazem sa navedenim misljenjima.Licno mislim da dete od 3,5god. treba veci deo vremena da provodi na svezem vazduhu u igri sa svojim vrsnjacima.Zasto mu ne kupite neke drustvene igre za njegov uzrast,slagalice ili nesto sl. sto ce ga isto zabaviti.Moje misljenje je da je u tom uzrastu RANO DA PROVODI VREME UZ KOMP.,crtani ok ali ni to previse.
Treba pustiti dete da samo izabere sa cime ce se igrati, ili ce gledati tv. Imam cerkicu od 2.5 god. pored koje smo svi u kuci bili prinudjeni da naucimo tekst filma "Zone Zamfirova" jer ga je gledala veci deo dana. Sada je to proslo, ali pored male bebe i poslova po kuci, bila sam prinudjena da joj dam da sedi pred tv-om i vise nego sto mislim da je maximalno, da bih sve postigla. Trenutno cita knjige i igra se sa onim kineskim slagalicama od gume. Dete stalno trazi nesto novo, a mi nismo dovoljno bogati da mu svaki dan kupujemo nesto novo, zato mu dajemo ono sto trazi dokle mu ne dosadi :lol:
 
Da se razumemo, moj mali ima puno drugih zanimacija pored kopjutera. I ne odvajamo ga na silu od racunatra, lepo se dogovorimo koliko ce i sta gledati i raditi. Inace je veoma mastovit i vrlo lepo se igra sam sa svojim igrackama. Obozava da citamo knjige, vise smo mu kupovali knjge nego igracke. Voli da se igra sa decom iz komsiluka, svakodnevno smo napolju bar po jedan sat. Dakle ja nemam problem sa njim, jednostavno sam zelela da cujem sta drugi misle. Smatram da deci treba pruziti sta zele ali ih takodje treba usmeravati ka onome sto je za njih bolje i zdravije. Visesatno sedenje za kompjuterom nikako ne moze biti zdravo za dete. Roditelji to dozvoljavaju jer je njima tako lakse, onda ne moraju mnogo sami da se bave decom.
 
trejsi:
Da se razumemo, moj mali ima puno drugih zanimacija pored kopjutera. I ne odvajamo ga na silu od racunatra, lepo se dogovorimo koliko ce i sta gledati i raditi. Inace je veoma mastovit i vrlo lepo se igra sam sa svojim igrackama. Obozava da citamo knjige, vise smo mu kupovali knjge nego igracke. Voli da se igra sa decom iz komsiluka, svakodnevno smo napolju bar po jedan sat. Dakle ja nemam problem sa njim, jednostavno sam zelela da cujem sta drugi misle. Smatram da deci treba pruziti sta zele ali ih takodje treba usmeravati ka onome sto je za njih bolje i zdravije. Visesatno sedenje za kompjuterom nikako ne moze biti zdravo za dete. Roditelji to dozvoljavaju jer je njima tako lakse, onda ne moraju mnogo sami da se bave decom.
POTPUNO SE SLAZEM SA VAMA!!
 
mamaVesna:
V.P:
Ja se bas ne slazem sa navedenim misljenjima.Licno mislim da dete od 3,5god. treba veci deo vremena da provodi na svezem vazduhu u igri sa svojim vrsnjacima.Zasto mu ne kupite neke drustvene igre za njegov uzrast,slagalice ili nesto sl. sto ce ga isto zabaviti.Moje misljenje je da je u tom uzrastu RANO DA PROVODI VREME UZ KOMP.,crtani ok ali ni to previse.

A ko je rekao da moje dete ili necije dete ne treba da se igra napolju sa vrsnjacima ili raznim drugim igrama i igrackama? Moje dete ima dosta igracaka i najvise voli da se igrama lutkicama u obliku zivotinja. Isto tako voli knjige, druzenje sa decom i razne druge stvari. Ali kad jednom dete koje u kuci ima kompjuter pokaze za njega interesovanje, ne vidim ni jedan razlog zasto bih ga ja sputavala u tome. Upravo sam navela da to sto mu nisam branila je imalo odlican efekat jer je posle kraceg vremena jednostavno video o cemu se radi, zadovoljio svoju znatizelju i presao na druge igracke. Dakle on sada ne sedi non stop za kompjuterom.
A to da li je rano, zavisi od samog deteta. Zaista mislim da bi roditelji trebali vise paznje da posvete interesovanjima svoje dece i da osluskuju sta je ono sto njihovoj deci treba.
I volela bih da mi odgovorite na dva pitanja:
1. Zasto je rano da sedi uz kompjuter? Sta to znaci?
2. Koliko je to "previse" crtanih? Gde je granica? Sta vi smatrate dovoljnim, a sta previse?[/quNisu sva deca ista,mozda su vase metode imale nekog efekta sto ne znaci da ce i kod drugog deteta imati.Pustajuci ga da veci deo vremena sedi pred tv ili komp. vi sebi olaksavate.Uopste nisam govorila da deci treba braniti ono sto ih interesuje,vec ih usmeravati na zdraviji nacin zivota.Moja deca imaju 17 i 14god i nista nisu izgubila sa tim sto nisu koristili komp. sa dve ipo ili tri god.
 
V.P izvinite, ali izostavili ste jednu bitnu stvar: sami racunari (kompjuteri - kako god zelite), oni od pre 17 godina i ovi sada ne mogu da se porede! Cisto sumnjam da ce za 14 ili 17 godina na ovu temu da se jave roditelji, koji su u danasnje vreme posedovali racunar, a da svojoj deci od 3+ godine nisu dali da mu pridju. Nadam se da razumete sta zelim da kazem!
Verujte mi da ni ja u vreme svoje "Osnovne skole" nisam imala kompjuter u kuci (tada su postojali Comodore 64 i stari "Spektrumi"), tako da je bilo ne izvodljivo u to vreme pricati na temu racunari + malo dete + igrice.
Razmislite!
 
Mislim da je OK, ali treba dodati malo vishe provetravanja, nekih malih fiskultura, cisto zbog kicme, nekih zanimljivih pricica...i sa vasim trogodishnjakom ce biti sve u redu iako odsedi 1-2 h pred kompjuterom.
 
sneg:
Mislim da je OK, ali treba dodati malo vishe provetravanja, nekih malih fiskultura, cisto zbog kicme, nekih zanimljivih pricica...i sa vasim trogodishnjakom ce biti sve u redu iako odsedi 1-2 h pred kompjuterom.
Potpuno se slazem.Pa zar nije bolje usmeriti dete na sport i neku drugu vrstu zabave?
 
V.P:
sneg:
Mislim da je OK, ali treba dodati malo vishe provetravanja, nekih malih fiskultura, cisto zbog kicme, nekih zanimljivih pricica...i sa vasim trogodishnjakom ce biti sve u redu iako odsedi 1-2 h pred kompjuterom.
Potpuno se slazem.Pa zar nije bolje usmeriti dete na sport i neku drugu vrstu zabave?

Mislim da deci treba sve pruziti i sve pokazati. Nisam ovda zastupala misljenje da decu treba terati da se igraju sa kompjuterom ili im pustati do besvesti crtane filmove da bi bili mirni i da se ja ne bih bavila njima. Samo mislim da ne treba ici protiv prirode deteta.
Da pojasnim jos malo, imam dva sina. Stariji je jako rano zavoleo slagalice i knjige. To je islo dotle da je znao celo popodne da provede sedeci na podu i igrajuci se kockama. Lopta je stajala na metar od njega, a on je nije uzimao po mesec dana. Jednostavno nije pokazivao nikakvu zelju za njom niti za bilo kakvom vrstom fizicke aktivnosti. Kad bi u park poneli loptu, on bi mi je jednom bacio i dok ja odem po nju, on je vec cucnuo dole i poceo da skuplja razne stapice i da od njih pravi kucice i sl. Sta sam trebala da radim, da ga teram da se igra loptom? Jednostavno je imao druga interesovanja u tom periodu svog zivota. Kasnije se to promenilo.
Mladji sin sad ima dve godine i stalno sa sobom nosi po neku lopticu. Kocke uzme jedino kad vidi od starijeg brata. Retko kada sam pozeli da se igra njima.
Dakle, mnogo zavisi od deteta i njegovog interesovanja, kao i od uzrasta u kom se nalazi. Najveca je glupost terati dete na bilo sta. Tako je i sa kompjuterima i sa sportom. Mislim da bi roditelji trebali vise da osluskuju potrebe svoje dece.
 
mamaVesna:
V.P:
sneg:
Mislim da je OK, ali treba dodati malo vishe provetravanja, nekih malih fiskultura, cisto zbog kicme, nekih zanimljivih pricica...i sa vasim trogodishnjakom ce biti sve u redu iako odsedi 1-2 h pred kompjuterom.
Potpuno se slazem.Pa zar nije bolje usmeriti dete na sport i neku drugu vrstu zabave?

Mislim da deci treba sve pruziti i sve pokazati. Nisam ovda zastupala misljenje da decu treba terati da se igraju sa kompjuterom ili im pustati do besvesti crtane filmove da bi bili mirni i da se ja ne bih bavila njima. Samo mislim da ne treba ici protiv prirode deteta.
Da pojasnim jos malo, imam dva sina. Stariji je jako rano zavoleo slagalice i knjige. To je islo dotle da je znao celo popodne da provede sedeci na podu i igrajuci se kockama. Lopta je stajala na metar od njega, a on je nije uzimao po mesec dana. Jednostavno nije pokazivao nikakvu zelju za njom niti za bilo kakvom vrstom fizicke aktivnosti. Kad bi u park poneli loptu, on bi mi je jednom bacio i dok ja odem po nju, on je vec cucnuo dole i poceo da skuplja razne stapice i da od njih pravi kucice i sl. Sta sam trebala da radim, da ga teram da se igra loptom? Jednostavno je imao druga interesovanja u tom periodu svog zivota. Kasnije se to promenilo.
Mladji sin sad ima dve godine i stalno sa sobom nosi po neku lopticu. Kocke uzme jedino kad vidi od starijeg brata. Retko kada sam pozeli da se igra njima.
Dakle, mnogo zavisi od deteta i njegovog interesovanja, kao i od uzrasta u kom se nalazi. Najveca je glupost terati dete na bilo sta. Tako je i sa kompjuterima i sa sportom. Mislim da bi roditelji trebali vise da osluskuju potrebe svoje dece.
Po ovome sto ste sada napisali potpuno se slazem sa vama.Izgleda da je bila moja greska i da vas nisam najbolje razumela.Ni ja nisam zastupala misljenje da dete treba terati na nesto sto ne zeli ili ne voli.Moja deca su vec odrasla i verujte nikada im nisam nametala svoju volju.Uvek sam gledala da ih podrzim u njihovim odlukama ili da ih posavetujem.Samo smatram da je dete od 2god.suvise malo da bih veci deo dana provodilo ispred racunara ili tv,a to ne znaci da mu to treba zabraniti.Imala sam prilike vise puta da cujem od roditelja:moj mali{a}ima tek 2god. a super barata komp.Smesno.Pa svi znamo sta moze dete od 2god.Pitanje je sta je roditelj sa time hteo da kaze?Iz tog razloga sam vas mozda i pogresno razumela.Pozdrav.
 
imam dva sina od 6,5 i 2,5 godine...dajem im dnevno u proseku oko pola sata (mlađem i manje).Moram da priznam da nisam verovala da dete od dve godine može da upije tako puno stvari,i da može da kroz edukativne igrice nauči puno toga. Mislim da igrice tipa "Ce-de bukvar" i tome slično veoma pozitivno utiču na decu.
 

Back
Top