PARITETI

sanyy

Početnik
Poruka
27
Ako ima neko ko se razume u paritete kod izvoza i uvoza robe ,tj.kod carinjenja neka mi objasni,ali brzo .Konkretno me zanimaju :CPT i EXW (sta to u stvari znaci)!? Hvala unapred!
 
Ako ima neko ko se razume u paritete kod izvoza i uvoza robe ,tj.kod carinjenja neka mi objasni,ali brzo .Konkretno me zanimaju :CPT i EXW (sta to u stvari znaci)!? Hvala unapred!

CPT- carriage paid to...prodavac podnosi troskove transporta vezane sa tovarom do momenta kad isti bude predat i poveren prevozniku,ili ako postoji vise prevoznika,samo do predavanja robe onom prvom koji preuzima robu,u cilju prevoza robe do oznacenog mesta prevoza.
Placa takodje sve troskove povezane sa prevozom robe do oznacenog mesta,obicnim putem,brodom,takodje placa carinske formalnosti kao i carinu i oficijalne naplate koje se primenjuju u slucaju eksporta
Znaci to da cena dogovorena u ugovoru/fakturi sadrzi troskove povezane sa premestanjem robe do istovara koje je podneo prodavac ali bez troskova osiguranja tovara
EXW-ex works...prodawac placa troskove povezane sa tovarom do momenta kada isti bude postavljen na dispoziciju kupca na oznacenom mestu dostave.
Znaci da cena dogovorena u ugovoru/fakturi ne sadrzi troskove transporta,osiguranja itd...sve troskove podnosi kupac ako hoce da tovar bude predat na mesto zaznaceno na fakturi
 

Back
Top