Kolo

Koje kolo najradije igrate?

  • Uzicko

  • Moravac

  • Slavonsko

  • Niksicko

  • Beogradsko

  • Kemisovo

  • Louisovo

  • Bata Kandino

  • Zagrebacko

  • Cacak


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

L D Project

Primećen član
Banovan
Poruka
548
Volim folklor. To mi je jedna od omiljenih aktivnosti pored: slusanja muzike, pevanja, sviranja, baleta, djez baleta, modernog plesa, hip hopa, brake densa, rapovanja, bodybuildinga, moje najomiljenije fujace i naravno djezza. Svakoga dana malo poigram kolo sa svojim drugarima i drugaricama penzionerima, za vikend to cinim na Kalemegdanu. Najvis volim da obucem moju narodnu nosnju i da u svojim rozim opancicima i rozom sajkacom sa zlatnom kokardom, zavrtim svojom rozom maramicom i povedem kolo. Svi vole da poigraju sa mnom. Malo levo, a desno, ili samo desno, napred nazad. Bake pocikuju, deke skakucu, prava milina. niko ne primecuje da ima oko 100 godina, jer im nasa srpska muzika daje ritam i oni tako opuseteno igraju.
Kolo je naradna igra karakteristicna za Juzne Slovene. I mi, Srbi, i hrvati, bosanci, crnogorci, pa i makedonci, svi imamo kolo. Cak su se razvila kola i odredjenih regija (Slavonsko, Sumadijsko, Vlasko), ali i odredjenih gradova (Skopsko, Uzicko i Beogradsko), pored toga uz neke rekke nastala su odredjena kola, tu pre svega izdvajam popularni Moravac, koji nam je svima u krvi. Mama mi je rekla: "Liiizo, kolo je najvaznija narodna igra." Ja sam joj rekla: "Dobro, Mama!" Pocela sam da igram. Mnogi savremeni umetnici na harmnonici, koja i daje pravu draz kolu, stvorili su svoja kola pa tako imamo: cuveno Kemisovo kolo. Nijedna proslava se ne moze zamisliti bez kola. Matura, Slava, vasar, svadbe, krstenja, itd. su osnovni zivotni dogadjaji, koji oblikuju zivot svakog naseg Balkanskog pojedinca, ali koji su jako obelezeni narodnim kolom.
Da li vi igrate nase kolo? (necu da kazem nas Srpsko, jer se kolo igra i u drugim drzavama na Balkanu) Glasajte koje vam je najomiljenije. :cool:
 
Ja zivim na Beverly Hillsu i Manhattnu, a je l' igras ti tu kolo u Illinoisu? Onda glasaj i nemoj da se nabacujes mojim drugaricama, jer zivis u USA.:cool:
 

Back
Top