Filozofija=ljubav prema mudrosti

ooo

Primećen član
Poruka
512
Biti filozof znaci teziti ka mudrosti i ka zivotu u njoj.
Svest pravog mudraca karakterisu: neznost, blagost, istinoljublje, krotost, svesnost, razumevanje (neosudjivanje), tolerancija, ljubav prema sebi i drugima, cednost srca, ostrina misli, teznja ka napretku u kreativnom smislu. Stoga imajmo to u obziru kada se postavljamo na mesto mudraca i kada iznosimo odredjene stavove.
Jer kakvi smo prema sebi bicemo i prema drugima i obrnuto.
 
ooo:
Biti filozof znaci teziti ka mudrosti i ka zivotu u njoj.
Svest pravog mudraca karakterisu: neznost, blagost, istinoljublje, krotost, svesnost, razumevanje (neosudjivanje), tolerancija, ljubav prema sebi i drugima, cednost srca, ostrina misli, teznja ka napretku u kreativnom smislu. Stoga imajmo to u obziru kada se postavljamo na mesto mudraca i kada iznosimo odredjene stavove.
Jer kakvi smo prema sebi bicemo i prema drugima i obrnuto.

Meni fali sa ovog tvog spiska:blagost i krotost!
AKO NE VOLIS SEBE NE MOZES VOLETI NI DRUGE!
 
Koliko puta si pocela sa nekim vrednim stvarima i ubrzo ih napustila?

A sto se tice onih ideja za meditaciju koje su ti drugi davali, upozorio bih te da ne okusavas, za pocetak da ih upraznjavas. Ono sto sam ti ja rekao to je osnova koju rade i nasi monasi po manastirima i ves je proverena metoda......
 
Mnogo puta, kada se ponovo zapalis..... :D :D

Revnost nije sad dajem sve od sebe, pa ubrzo napustim, pa se posle opet vratim.... tu nema velikog uspeha i napretka

Uspeh se stice svakodnevnim radom, bitnije je raditi po malo svakog dana nego praviti razne prekide...

Jedna lepa zen prica nam govori o tome.....

Jedan mladic je zeleo da uci macevanje i posto mu je otac bio ucitelj macevanja, trazio je od njega da ga on uci.
Otac posto je bio odlican majstor video je da nece moci od njega da napravi dobrog majstora i rekao mu je da nece da ga uci.
Mladic je bio uporan i nastavo da trazi ucitelja, posto je nasao jednog odlicnog majstora pitao ga je za koliko on moze od njega da napravi odlicnog macevaoca od njega.
Ucitelj mu je rekao: Za dest Godina.
A ako budem duplo vise radio i trenirao? Pitao je mladic.
Ucitelj mu rece: Onda za dvadeset godina.
Ucicu te samo pod jednim uslovom, ako nikad vise ne pomenes mac. Rece mu majstor macevanja.
Mladic je ostao kod njega i narednih pet godina je cistio, prao, spremao, kuvao i pomagao ucitelju.
Posle pet godina ucitelj je poceo iznenada da ga udara drvenim macem u trenucima kada je ovaj bio usresredjen u neki osao. Posle par godina ucitelj vise nije mogao da ga zatekne nespremnog i tada mi je dao mac i naucio ga je tehnici macevanja.
Mladic je postao jedan od najboljih macevaoca u Japanu i nikada nije igubio nijednu borbu....
 
Nisam ja kriva sto na planeti zemlji postoji veliki broj vrednih stvari,pa ja stalno prelazim sa jedne na drugu (pa se vracam),ali imam revnosti u bavljenju tim vrednim stvarima!Neko mora da bude svestran i sveobuhvatan,iako to podrazumeva da ni u jednom polju nece biti GOSPODAR!Mene USPEH ne zanima u klasicnom smislu te reci!!Zadovoljna sam sto sam NIKO i NISTA!Ja volim da se predajem svemu i nicemu,volim da posmatram svu tu lepotu,da saznajem svaki dan nesto novo,a onda da sve to zaboravim i potisnem novim lepotama i novim saznanjima!Za mene je to sloboda,ako me razumes?A napretka ima,jer ja osecam da rastem! :)
 
"ooo" covece....posedujesh vecu energiju nego ostali....na zalost ona je autodestruktivna......znam jer sam i sam gonjen glupim idejama.....trbao bi da se zaokupish necim.....da radish shto vishe....da kanalishesh svu tu energiju inace ode mas u propas.....probaj bar da razmizlish
 
A da svi vi lepo upisete psihologiju kad vec volite da ispravljate ljude?
Bilo bi dobro da se bavimo filozofijom,a ova tema je savrsen pocetak!

Prvi filozovi koji su skovali ovaj pojam tumacili su ga kao LJUBAV PREMA MUDROSTI,kao sto ooo vec rece.
MUDROST pojmovno sadrzi TRI MOMENTA!

ISTINU
DOBRO i
LEPOTU!

To bi znacilo da je filozofija ljubav prema:

ISTINITOM LJUDSKOM ZNANJU
DOBROM LJUDSKOM PONASANJU i
LEPOTI!
U svom traganju filozofi traze najopstije znanje,dobro,lepotu!Negiranje istih je takodje filozofija.Filozofija ISTRAZUJE,ali je i metodicna i ima dokaze svojih spoznaja.Filozofija sve dovodi u pitanje!Covek filozofije je umno bice.Ona je uspon ka dobrom ,istinitom i lepom!

:D
 
divlja-u-srcu:
Ali mi se u mnogo toga razlikujemo!
Nego kako se postize blagost,krotost i te slicne osobine?

Mozda se razlikujemo a mozda i ne. Mislim da niko nije sposoban da upzna celokupno bice jednog coveka preko njegovih poruka. Preko poruka se moze videti sta je covek naucio u zivotu, koliko je njegovo zivotno iskustvo i kakve su njegve teznje, ali spoznati njegovo istinsko bice.......Ejjjjjj. Zamolio bih manjinu da se dobro zamisle pri osudjivanju drugih, covek vidi kod drugog samo ono sto ima u sebi........, a verujte mi i mnogo gresite......bar se zapitajte nad sobom.... :D :D
 
Pa ne kontatovati ih to nebi imalo smisla. To bi znacilo isto da kada vidim neku manu u sebi da je ne konstatujem. Ona ce se kao takva sve vise siriti i jacati i kada bude dovoljno ojacala sama ce se nametnuti ali onda vise nece biti snage da se ne konstatuje jer ce njena dela biti jako destruktivna.
Sto bi Hrist rekao: "Ne trebaju zdravi lekara nego bolesni" :D :D
 
Kada malo dublje sagledas pojam bozanske iskre u nama videces da smo svi sacinjeni od istog bozijeg elementa, tako da smo svi mi sa te strane usko povezani u jednu rodbinsku vezu. Sva ziva bica na ovoj planeti, a takodje i na drugim planetama cine jednu harmoniju. Sizif lepo uoblicio pojam ljudi u odnosu na ceo univerzum, ali to je samo iz perspektive logickog uma. Ne i Bozanskog. Sve sto postoji u celom univerzumu ima istu bitnocu u odnosu na sve ostalo. Da li bi ste vi dali da vam odseku mali prst na nozi, jer eto on je mali i mala mu je svrha. Koliko god da je nesto malo vi ga volite jer je vase. Ako se u coveku probudi svest u Bozanskoj iskri, postacve svestan da su svi ljudi oko njega ustvari on sam( jungovo Kolektivno Nesvesno). Tada ce on biti prema drugima onakava kakav je prema sebi....
Zato je meni drago da razgovaram ovde sa svima, bez obzira na nacin sagledavanja sebe ili mene, ja ne posmatram ljude iz njihove perspektive vec iz svoje, zato ih i volim i jako su mi dragi.... Mozda cak i vise oni koji se protive pa shvate od onih koji su odmah znali pravu istinu.
 
Slazem se ja da je sve povezano!
Al' ajd sad kad od usputne opaske moje, moramo da pravimo citavu filozofiju:
time sto ces nekog da iskuliras,ne znaci da ga ne volis ili da mu mislis lose;pustis ih da razmisle...obicno se ljudi ohlade,pa se sami od sebe preokrenu...Jel' to ok?
 
Pa nije :D
Hoce li se nesto samo od sebe preokrenuti? Uvek mora da postoji kontra akcija u oknosu na tu akciju koja tece svojim putem (cista ficika):-), a Sizife. Mada se na osobe koje se isticu gleda kao na osobe sa zeljom za dominacinjom i psesivnoscu. Nije to zelja za dominacijom vec zelja za istinom. Mada se moze i reci da je to zelja da istina dominira nad obmanom.Istina ima svoju svest i ona tezi da se realizuje i da ponisti laz i obmanu.

Kako bese stoji u Bibliji pisano: Ako vidite zlo i okrenete glavu od njga cinite zlo. A samoobmana je jedno od najvecih Zla..... :D :D

:D
 
Prvo izvrsis uticaj pa ih tek onda pustis da se zamisle nad tim. Ali onog trenutka kada kontriraju tog trenutka se iz njih izsrazavaju njihove blokade i samoobmane. Stitovi koje su podigli oko sebe da bi se osecali zasticenima i sigurnima. To je svet u kome su oni Bogovi, Zive u Mikrokosmosu bez realnog sagledavanja Makrokosmnosa. Kada razgovaras sa njima zadrzavas blagost i neznost jer biti u suprotnom od toga znaci ciniti zlo. "Zlo radja zlo". Ili "Cinti zlo za Zlo."
 

Back
Top