Kako se jednim imenom zovu svi stanovnici Srbije?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Gradjani Srbije...

Nisu svi gradjani Finske Finci, niti su svi gradjani Rusije Rusi, niti su svi gradjani Nemacke Nemci....

Srbin je i etnicka i nacionalna odrednica, dok Amerikanac, Koumbijac, Cileanac, Nigerijac jos uvek to nisu...

Ako zele svi gradjani Srbije mogli bi da se smatraju Srbima, ali oni to ne zele i ko sam ja da im oduzimama to pravo...

Malo je komplikovanije to u nekim zemljama Evrope, nego ti tvoji primeri sto si ih dao....
Nece Madjar iz Subotice da se smatra Srbinom madjarskog porekla, kad mu je geografski bliza Budimpesta od Beograda..

Van tvoje zemlje gledaju samo sta ti pise u pasosu, i time te smatraju...

A dok Italijan, Spanac, Srbin, Madjar, Irac..lako postanu pre svega Amerikanci u USA nekog tamo porekla kad su udaljeni iz svojih zemalja svi hiljade kilometara...

Slazem se sa svim sto si napisao... Ali...
Ne vredi, ova tema, kao i sve ostale... Koji je doticni zapoceo, imaju samo jedan cilj... Da dokazu kako u Srbiji nema Srba i kako smo mi Srbi sa Vojvodine ugnjetavani i spremni da se ocepimo od rodjene nam majke Srbije...

Taj film *Celicni Misu* neces gledati..> Ni ti a ni jedan Radikal koji prozivaju one, koji zive u Srbiji... Nemoj pisati nessto sto nisi video... Jer kladim se da nisi video ni jednog Madjara koji zivi u Srbiji, ni Slovaka ni Rumuna...

Ne moras da mrzis nessto sto ne znas kako izgleda i da se plasis, jer ja sam iz Vojvodine i Vojvodina ce zauvek ostati najlepsi deo Srbije... Ti i ni jedan Radikal to nece promeniti... I nemojte nas vise plasiti jer time cete samo gubiti!

ZA MAJKU SRBIJU U EU!
 
Srpski građani , srbijanci je odvratno ...

Србијанци ни не постоје.. та реч није српског порекла. То су измислили у Аустро-Угарској да би раздвојили Србе из Србије и Србе који су живели на подручију жуто-црне монархије. Иначе, израз Србијанци су користили у пежоративном смислу...
 
Pa upravo zato , smuci mi se kad Mesic i "hrvatijanski" drugovi kazu srbijanska vlada ...
pa kod nas u NSu i u ostatku Vojvodine sve koji zive juzno od Save i Dunava zovu Srbijancima ,ista je stvar i u drugim krajevima gde zive Srbi recimo u CG i BiH tako da to nije nista strasno i nema neku pogrdnu konotaciju vec ima isto znacenje kao i kad za nekog kazes da je Hercegovac ili Licanin na primer , imas cak i srpske pesme gde se koristi taj termin .
 
pa kod nas u NSu i u ostatku Vojvodine sve koji zive juzno od Save i Dunava zovu Srbijancima ,ista je stvar i u drugim krajevima gde zive Srbi recimo u CG i BiH tako da to nije nista strasno i nema neku pogrdnu konotaciju vec ima isto znacenje kao i kad za nekog kazes da je Hercegovac ili Licanin na primer , imas cak i srpske pesme gde se koristi taj termin .

Ok , je to , ali kad neko na sluzbenom ili diplomatskom nivou to upotrebi , onda je to nista drugo nego ponizavanje i nekultura , jednako kao npr. kao kad bi neko za vladu u BIh rekao bosanska vlada .
 
Svi drzavljani Amerike se zovu Amerikanci, Kolumbije Kolumbijanci, Nigerije Nigerijanci, Cilea Cilenci i td i td..

Ali, kako se jednim imenom zovu svi stanovnici Srbije, mislim svi oni koji imaju njeno drzavljanstvo i njen pasos?

"Становници Србије".

Zasto recimo jedan Madjar u Srbiji nece da kaze nikad da je Srbijanac, a kada je u Americi MORA da kaze da je amerikanac!?

Zasto se to dopusta?

Пријатељу, и ниједан Србин из "северне Србије" ти неће рећи да је Србијанац... исто као што и ниједан Влах или Циганин из цент. Србије није "Србијанац". Србијанци су Срби из централне Србије, и то је то. Зашто је тако, ко је измислио ту реч (Аустрија?) и докле ће се тако терати - не знам, али у народу се "примило".
 
Nije to slucaj samo kod Amerikanaca.

Peruanci su star nacija i recimo Japanci, pa ipak svi koji hoce njihov pasos moraju biti Peruanci ili Japanci.

Nije u tome stos.

Пусти Америку, гледај нама сличне државе. Како се зову "становници" Румуније, Мађарске, Словачке... да не помињем Хрватску. Срби, Мађари и Цигани у Румунији нису Румуни. Срби, Хрвати и Словаци у Мађарској нису Мађари. Мађари и Чеси у Словачкој нису Словаци. Ни "Словачкијанци".

Америка је нова категорија, и не постоје Американци у етничком смислу... само у смислу држављанства. Слично и са Швајцарцима или Јужноафриканцима. За државе: Србију, Мађарску, Хрватску, Румунију итд. - дакле, државе које су добиле име по свом већинском народу - постоје народи Срби, Мађари, Хрвати, Румуни, по којима се те државе зову.

Друга је ствар са државама типа Босне и Херцеговине, Црне Горе, Македоније... па не знам, Белгије, Лихтенштајна или Луксембурга, које се зову или по регији, или имају старо државно име које нема везе ни са једном етнијом која у њима живи, па су тако "Црногорци" и Срби, и национални Црногорци, и Бошњаци - који живе у Црној Гори. Херцеговци су и Срби, и Бошњаци и Хрвати. Белгијанци су и Валонци и Фламанци, а Швајцарци су и швајцарски Немци, Ретроманци и Италијани. Србија није такав пример, и ту не треба тражити реч. Србија није име (историјске) регије, већ је то име добила по народу Срба... који већ има име, а то је "Срби", а не "Србијанци".
 

zato sto kao stranac tamo ne mozes da dobijes papire koji ti trebaju za ostanak
mozes samo da napustish zemlju kada ti istekne viza
ili si amerikanac ili si stranac, nema treceg
znaju oni dobro sta rade, a te priche o manjinama i slichne gluposti koje neminovno dovode do separatizma su za jadne i mizerne zemljice kao sto je nasha

... и зато што не постоји народ Американаца, већ је то име за папазјанију свих раса, народа и племена која живе у САД и имају држављанство САД. Тиме што неко за себе каже да је "Американац", заправо није ништа рекао, нити себе етнички одредио, нити се тиме одрекао свог етничко порекла. Бити Американац је истог ранга као и бити Европљанин, железничар или бродар...
 
Bpgart, stoji to sto si rekao, ali zanimljive su neke stvari u Americi... Belac, na primer, nikada nece za sebe reci da je European American, vec samo American.

Crnci, s druge strane, politicki korektno se nazivaju African American (cak iako nisu iz Afrike vec, recimo, sa Barbadosa), ljudi meksickog porekla su Mexican American... I, naravno, "pravi" Amerikanci su Native American... Sto znaci da prosto "American" oznacava, kao i do sada, belca (Amera evropskog porekla, da ne kazem zapadnoevropskog).
 
Зашто Срби из Црне Горе неће да кажу да су Црногорци??? Јел би требало?

Колико ја знам, говоре за себе не само да су Црногорци, већ да су и Бокељи, Брђани итд. Ствар је само у приоритету термина.

Ево примера и Босне, надам се да се тако нешто неће десити и са ЦГ. Одувек су Срби из Босне били Босанци, и не само што су их сви остали тако звали, већ су и сами себе тако називали. Међутим, од ових ратова, отцепљења и крвопролића, када је само један део Босанаца (Муслимани) узео "монопол" на то име, и под тим именом покушава да створи једну унитарну несрпску државу, чак Србима негира и засебну етничност - долази до тога да Срби у Босни све чешће не дозвољавају да их се назива Босанцима. Ја сам се изненадио када сам то видео, али једноставно је тако. И сада имаш парадоксалну ситуацију да, рецимо, у Војводини имаш стотине хиљада Срба, било пореклом колониста након 1945, или избегли почетком 1990-их, који за себе говоре да су Босанци, и Србе који су остали да живе у Босни, и које то име вређа. Па сад буди паметан ко је ко, и шта је шта. :confused:
 
Bpgart, stoji to sto si rekao, ali zanimljive su neke stvari u Americi... Belac, na primer, nikada nece za sebe reci da je European American, vec samo American.

Crnci, s druge strane, politicki korektno se nazivaju African American (cak iako nisu iz Afrike vec, recimo, sa Barbadosa), ljudi meksickog porekla su Mexican American... I, naravno, "pravi" Amerikanci su Native American... Sto znaci da prosto "American" oznacava, kao i do sada, belca (Amera evropskog porekla, da ne kazem zapadnoevropskog).

Па јесте... опет је ствар у томе што су САД створили ти белци, а црнци, Азијати и Хиспано-Американци се као пуноправни грађани тек касније укључују у друштво, и због културно-расних разлика имају неку мањинску свест и користе засебно име. Али опет, сваки Американац (бели) ће ти углавном знати колико отприлике у себи има "крви" Ираца, Енглеза, Немаца, Скандинаваца, Италијана итд. Зато и праве разлику између "ethnicity" и "nationality", док је код нас то малтене једно исто.

А опет, сви они XXXX-Americans су такође Americans. Оно прво им само дође мало ближе одређење... да не кажем расно.
 
Колико ја знам, говоре за себе не само да су Црногорци, већ да су и Бокељи, Брђани итд. Ствар је само у приоритету термина.

Ево примера и Босне, надам се да се тако нешто неће десити и са ЦГ. Одувек су Срби из Босне били Босанци, и не само што су их сви остали тако звали, већ су и сами себе тако називали. Међутим, од ових ратова, отцепљења и крвопролића, када је само један део Босанаца (Муслимани) узео "монопол" на то име, и под тим именом покушава да створи једну унитарну несрпску државу, чак Србима негира и засебну етничност - долази до тога да Срби у Босни све чешће не дозвољавају да их се назива Босанцима. Ја сам се изненадио када сам то видео, али једноставно је тако. И сада имаш парадоксалну ситуацију да, рецимо, у Војводини имаш стотине хиљада Срба, било пореклом колониста након 1945, или избегли почетком 1990-их, који за себе говоре да су Босанци, и Србе који су остали да живе у Босни, и које то име вређа. Па сад буди паметан ко је ко, и шта је шта. :confused:

Kada ti je nešto silom nametnuto ti se trudiš da tu muku ignorišeš maksimalno.
Tako su recimo Hrvati zadržali slovenske nazive za mesece.
Mi nismo.
 
Bpgart, stoji to sto si rekao, ali zanimljive su neke stvari u Americi... Belac, na primer, nikada nece za sebe reci da je European American, vec samo American.

Crnci, s druge strane, politicki korektno se nazivaju African American (cak iako nisu iz Afrike vec, recimo, sa Barbadosa), ljudi meksickog porekla su Mexican American... I, naravno, "pravi" Amerikanci su Native American... Sto znaci da prosto "American" oznacava, kao i do sada, belca (Amera evropskog porekla, da ne kazem zapadnoevropskog).


"African American" je vishe unutrashnja stvar. Kad ja, recimo, sretnem nekog Negroida i pitam ga shta je po nacionalnosti, on ce mi reci prosto : "I'm American." Kao shto, ja, recimo, na isto pitanje odgovaram : "Srbin." Identichno ce mi odgovoriti i Kavkazoid ili Mongoloid iz Ju, Es, End Eja.

To - African American je vishe na nivou - Dorcolac, Zemunac. Tj. unutrashnja stvar.
 
Срби из Црне Горе се изјашњавају као Срби, за шта сматрам да је потпуно у реду. Црногорство јесте национална припадност јер Црна Гора има своју историју и историју свог народа - Црногораца још од прије Дукље. Црногорска држава нестаје стварањем Краљевине Срба Хрвата и Словенаца, али то не значи да Црногорство као национална припадност нестаје. Шумадинац и Војвођанин су нешто сасвим друго, а проблем је у томе што ви не можете да се помирите са тиме да је Црна Гора независна држава, као што ће бити и Косово и Метохија ако се настави оваква политика.

Да, на овим просторима су некада живјели и Илири, па треба ли да се сад зовемо Илирима??

Пази пријатељу... није у томе ствар. Имаш уосталом и тему на "Историји", где се већ недељама трага за барем једним Црногорцем пре 1940-их који себе није називао Србином, и још ниједан није пронађен... тако да те приче о "националној свести" Црногораца пре 100 година треба тамо решавати.

А што се тиче Шумадије, то уопште није "нешто друго". Да је стицајем околности Шумадија држава, или регија са посебним историјским развојем, и да није мешавина људи са свих страна, већ да је неколико векова била регионално изолована, имао би исту ситуацију.

И што бисмо се звали Илирима? :???: Мада, и тај назив је током више од 100 година био званичан инострани назив за Србе.
 
"Становници Србије".



Пријатељу, и ниједан Србин из "северне Србије" ти неће рећи да је Србијанац... исто као што и ниједан Влах или Циганин из цент. Србије није "Србијанац". Србијанци су Срби из централне Србије, и то је то. Зашто је тако, ко је измислио ту реч (Аустрија?) и докле ће се тако терати - не знам, али у народу се "примило".


Није тачно - односно то је само увредљив израз Војвођана за Србе из Србије! :evil::evil::evil:
Никада у Србији нисам чуо израз СРБИЈАНАЦ него СРБИН... за реч Србијанац и то у пежоративном смислу речи сам први пут чуо када сам живео у Војводини(у Срему) јер они нас тако називају у увредљивом смислу речи.

Тај израз постоји у неким песмама (које су можда имале политичку намеру) али у животу Срба - НЕ ПОСТОЈИ !
 
Црној Гори се владар поштовао и без уставног поретка.

Ево мало историјских чињеница:
- на почетку османске владавине (1496) Црна Гора је захватала простор величине 2000 км2 на коме је живјело нешто више од 15000 становника.
- крајем 1498 Црна Гора се припаја Скадарском санџаку

1496 pripada 15-om veku, 8 vekova više neg' kad su Srbi došli na Balkan.
E za Skadar ste malo popasli... pa se povukli k'o mačke s' jеbišta
A to što smo kao bili pod Turcima, to su bili samo pojedini delovi Srbije. I to oni najplodniji. Sa tog aspekta Crna Gora nije imala ništa da ponudi. Danas je drugo vreme pa se peru pare na kamenju i vodi.
A i to poštovanje bez ustavnog poretka je na osnovu brojnosti jednog plemena u odnosu na protivničko...
 
Poslednja izmena:
Tako su recimo Hrvati zadržali slovenske nazive za mesece.
Mi nismo.

Има тема и о томе - нису Хрвати ништа задржали, већ су направили један нови систем комбинован од разних локалних назива, а који пре тога није био ни општи, ни стандардан. То су могли и Срби да ураде, само би било бесмислено.
 
Није тачно - односно то је само увредљив израз Војвођана за Србе из Србије! :evil::evil::evil:
Никада у Србији нисам чуо израз СРБИЈАНАЦ него СРБИН... за реч Србијанац и то у пежоративном смислу речи сам први пут чуо када сам живео у Војводини(у Срему) јер они нас тако називају у увредљивом смислу речи.

Тај израз постоји у неким песмама (које су можда имале политичку намеру) али у животу Срба - НЕ ПОСТОЈИ !

Ja sam to čuo od Bosanaca u srednjoj školi. A ti od Vojvodjana. Znači - od Bosanaca.
A što se Hercegovci naljute kad ih nazoveš Bosancom...
Lepo kaže ona izreka: Svet se deli na ljude i Hercegovce...
 
Poslednja izmena:
Има тема и о томе - нису Хрвати ништа задржали, већ су направили један нови систем комбинован од разних локалних назива, а који пре тога није био ни општи, ни стандардан. То су могли и Срби да ураде, само би било бесмислено.


Kako Česi kažu februar?
 
До 16 вијека је Црна Гора имала друкчије име, до 11 Дукља, до 16 Зета, али то је иста држава, као што је Србија некада била Рашка.

Рашка је била Рашка, а Србија је била држава склопљена од Рашке, Зете, Захумља и повремено делова Босне и других суседних регија. Рашка је почела да се зове "Србијом" тек када се српска држава територијално свела на њу.

А за Црну Гору како је то била иста држава... шта да ти кажем, за то можеш да се убришеш. Ни модерна Србија није иста држава са средњовековном... само њен наследник.

Није важно ко је старији, а Црногорска нација је настала много прије 1945 године, али ви Срби то не можете да признате. Срби и Црногорци нијесу исти народ. Братски јесу, али исти нијесу. Помирите се већ једном са истином

Пази сад, ти долазиш са оваквом причом, а многа твоја браћа, рођаци и комшије долазе са другом, и говоре нам "и ми смо Срби, исти смо народ". И коме сад човек да верује?

А они се макар не служе историјским фалсификатима, не наступају са гневом и мржњом, не радују се буквално сваком српском спољнополитичком поразу и сл. Разумеш шта хоћу да кажем?
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top