Samuel Loyd...glavolomke...

yashim

Primećen član
Poruka
672
Malo pre se setih da bih mogao da pkrenem ovu temu.

Za pocetak me interesuje dali ste zainteresovani za ovakvu tematiku(resavanje imaginarnih problema).

Ako ste zainteresovani mozete da postavite problem ili samo postic zainteresovan.
 
Slabo interesovanje ali cu prepisaiti pitanje vec objavljeno na forumu.

E,ovako
Imate 12 zlatnika jedan je tezi od preostalih 11 treba da pronadjete koji je tezi uslovi su: imate vagu(mislim da se zove terca ima samo kazaljku bez brojeva) i pravo da na njoj merite tri puta?
 
yashim:
ok to je resenje

a sad isti uslovi ali jedan zlatnik je tezi ili laksi od preostalih 11 zlatnika
Prosto....
5 - 5,a jedan ostaje van.
Ako je vaga u ravnotezi onaj sto nije meren je laksi,ako vaga nije uravnotezi,onda uzimamo laksu ili tezu gomilu,dodajemo jos jedan zlatnik i merimo 3-3
ili merimo 2-2 sa jednim van.
to ti je to...
 
Peruzzi:
yashim:
ok to je resenje

a sad isti uslovi ali jedan zlatnik je tezi ili laksi od preostalih 11 zlatnika
Prosto....
5 - 5,a jedan ostaje van.
Ako je vaga u ravnotezi onaj sto nije meren je laksi,ako vaga nije uravnotezi,onda uzimamo laksu ili tezu gomilu,dodajemo jos jedan zlatnik i merimo 3-3
ili merimo 2-2 sa jednim van.
to ti je to...

Nije to to tako na kraju dobijes 1-1 na merenju ali neznas koji je tezi ili laksi od njih dva
 
yashim:
Peruzzi:
yashim:
ok to je resenje

a sad isti uslovi ali jedan zlatnik je tezi ili laksi od preostalih 11 zlatnika
Prosto....
5 - 5,a jedan ostaje van.
Ako je vaga u ravnotezi onaj sto nije meren je laksi,ako vaga nije uravnotezi,onda uzimamo laksu ili tezu gomilu,dodajemo jos jedan zlatnik i merimo 3-3
ili merimo 2-2 sa jednim van.
to ti je to...

Nije to to tako na kraju dobijes 1-1 na merenju ali neznas koji je tezi ili laksi od njih dva
E jesi glup samo tako..
ostanu 1-1 da se mere.
Pa pokazace vaga koji je laksi....
 
Peruzzi mozda ja jesam glup ali si ti na pogresnom putu za resenje problema.Trebas otkriti koji je tezi ili laksi.
Mozda je ovo bio pretezak problem evo drugi:

Imate zatvorenu sobu u kojoj je sijalica,vrata na koja mozete samo jadnput uci,sa spoljne strane tri prekidaca od kojih samo jedan pali sijalicu.Koji?
 
Peruzzi:
yashim:
Peruzzi:
yashim:
ok to je resenje

a sad isti uslovi ali jedan zlatnik je tezi ili laksi od preostalih 11 zlatnika
Prosto....
5 - 5,a jedan ostaje van.
Ako je vaga u ravnotezi onaj sto nije meren je laksi,ako vaga nije uravnotezi,onda uzimamo laksu ili tezu gomilu,dodajemo jos jedan zlatnik i merimo 3-3
ili merimo 2-2 sa jednim van.
to ti je to...

Nije to to tako na kraju dobijes 1-1 na merenju ali neznas koji je tezi ili laksi od njih dva
E jesi glup samo tako..
ostanu 1-1 da se mere.
Pa pokazace vaga koji je laksi....

Treba da otkrijes koji se razlikuje po svojoj tezini (bilo da je tezi ili laksi) od ostalih!!! Kapiras????

Ne mogu da verujem da neko tako malouman proglasava druge za glupim....
 
yashim:
Peruzzi mozda ja jesam glup ali si ti na pogresnom putu za resenje problema.Trebas otkriti koji je tezi ili laksi.
Mozda je ovo bio pretezak problem evo drugi:

Imate zatvorenu sobu u kojoj je sijalica,vrata na koja mozete samo jadnput uci,sa spoljne strane tri prekidaca od kojih samo jedan pali sijalicu.Koji?

Upalim prvi prekidac, pa ugasim. Zatim pritisnem drugi prekidac i udjem u sobu. Ako je sijalica ugasena, znaci da drugi prekidac ne pali sijalicu. Pipnem sijalicu i ako je vruca, znaci da je pali prvi prekidac, ako nije onda je pali treci :wink:

Moze?
 
Kako vam nista ne pada na pamet? Vaga je klasicna, znaci ona koja pokazuje koliki je teret na njoj a ne kao ona iz prethodnih zadataka (ne znam kako se zove)

Evo ja cu vam dati malu pomoc :arrow: Mozete vaditi zlatnike iz vrecica, i odredjeni broj zlatnika staviti na vagu i izmeriti... Nakon tog jednog merenja tacno cete znati koja je vrecica sa zlatnicima od po 9 grama.

Sada sam mozda i puno pomogla ... :roll:
 
Evo jos jedan problem:

4 popa treba da predju preko mosta.Most je mator i klimav tako da istovremeno preko njega mogu da idu samo dvojica.Uz to napolju je mrkli mrak a oni imaju samo 1 fenjer, tako da ako predju dvojica jedan mora da vrati fenjer.Prvom najstarijem treba 10 minuta da predje most,sledecem 5, trecem 2 a najmladjem 1 minut.Ukupno vreme prelaska mora biti 17 minuta.Vreme prelaska dvojice jednako je duzem intervalu.Mladji mora da prati starijeg.Naravno u zbir ulazi i vreme potrebno za povratak.
 

Back
Top