Zanimljiv tekst o nezavisnom kosovu by idi dada amin!

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
:rtfm:.....................:ok:.........................;)

daklem,lep ti je i prvenstveno tacan tekst sa kojim se slazem(ne mogu da verujem da si na jos 1 forumu)
ELEM ja licno nisam za borbu za kosovo iz razloga vekovnih ognjista,a ni preterano zbog svete srpske zemlje iako ona to i jeste.

licno sam iz mnogo drugih stvari a jedna od njih je i naravno-izmisljeni genocid nad albancima(bilo ga je samo 99),tj debilno-bezobrazno ponasanje americkih zvanicnika od klintona pa do busa,koji kao i svi 1 kazu-mi smo srbiju bombardovali da bi sprecili genocid(koja se to drzava bombarduje zbog moguce vidovitosti njegog predsednika) a posle onako sibicarski u nekoj guzvi gde obicno nema ko da im odgovori kazu-mi smo kosovo priznali zbog genocida.....ovo su veoma ozbiljne stvari koje jednom moraju da se razjasne.

dvostruki arsini,DAKLE srbiju su bombardovali zbog genocida jel-e pa sto onda ne bombarduju kosovo zbor martovskog genocida:rtfm:
ILI STO NE UVEDU SANKCIJE ALBANIJI ZBOG POMAGANJA TERORISTA OVK,SLANJEM REGULARNIH JEDINICA ALBANSKE VOJSKE I POLICIJE,KAO KADA SU NAMA UVELI SANKCIJE ZBOG ISTE STVARI U KRAJINI.

zato sto im je to samo popunjavanje prazne i potrebne rute za heroin iz pravca afganistana.

nek nam plate odstetu za-bombardovanje,sva imanja na kosovu,i naravno sve sto je srpsko vlasnistvo na kosovu da to i ostane.

automatska nezavisnost REPUBLIKE SRPSKE.

Vracanje izbeglica u KRAJINU, i po sistemu kosova da srpska vecina tamo koja se vratila izabere sudbinu srpske krajine.......svakom svoje po pravednom i postenom sistemu
 
Dobar je dadov stari avatar
index.php
 
mnogo je pametniji naredni post:

Običnom građaninu u Srbiji (bez Kosova) verovatno je bolje bez te pokrajine, ali državnik ne sme tako da rezonuje, kao što ne može ni da bude principijelno rešenje naprosto dati jedan deo sopstvene teritorije ako se na njemu pojave neki problemi (svedoci smo toga da na Kosovu postoje i te kako veliki problemi).

Dakle, odmah sam postavio dva različita aspekta sa kojih gledam na nezavisnost Kosova: aspekt običnog građanina i aspekt državnika. U ovom slučaju ovi aspekti se prikazuju kroz potpuno suprotstavljene interese države i građana Srbije bez Kosova, ali eto, dešava se i to.

Zašto je državnik pri takvom stanju stvari (kada postoje problemi na Kosovu, jednom delu teritorije države za koju odgovara i o kojoj ima zadatak da brine) dužan da insistira na očuvanju teritorijalne celovitosti? Zato što je, najpre, to država koja mu je data na upravljanje i on je dužan da je teritorijalno održi, da ne dozvoli da se ona raspadne (to je onaj momenat - 15% teritorije). I upravo taj momenat je lako napasti rečima: pa, nas ta teritorija samo sputava - pragmatičnije je ukloniti to bolesno tkiva, išli bismo krupnijim koracima napred! Slažem se što se toga tiče.

Međutim, postoji još jedan bitan faktor koji državniku ne dozvoljava da se opredeli za takav čin: građani Srbije koji su lojalni državi Srbiji (a ne teritoriji koja se otcepljuje), bilo da su to Srbi, Romi, Turci, Goranci ili Albanci (najčešće se misli samo na Srbe). Drugim rečima, ne može državnik da se odrekne tih ljudi koji žele da žive u državi u kojoj su ranije živeli. I ako sada državnik izađe sa stavom da će lakše biti Srbiji bez Kosova, i tako građanima Srbije koji živeu Srbiji bez Kosova, on se odriče ne samo 15% teritorije, nego i svih građana koji žive na tom Kosovu. A to nije pošteno prema onima koji bi da žive u Srbiji.

Dalje, pored toga što mislim da je nedopustivo stvaranje još jedne nacionalne države na prostoru Evrope, verujem da je pomirenje među narodima koji žive na Kosovu (ili na prostoru bivše Jugoslavije, u bilo kom mestu) moguće. Na tome se radi, na tome se moglo raditi i ranije, na tome se moglo istrajavati i dalje (mnoge evropske fondacije pomogle bi takve projekte sredstvima koja mogu da se mere u milijardama evra). Uz odgovarajuću vojnu i policijsku pomoć evropskih institucija (nikako ne mislim da bi to trebalo da čine srpski policajci ili još gore - vojska), Kosovo se moglo držati pod kontrolom, i integrisati u Srbiju. Kosovski narodi mogli bi ponovo da žive kako valja, a vladavina prava bi se mogla vratiti na to područje, isto onako kako se od proglašenja nezavisnosti pokušava sprovesti u toj novoj republici.

No, ne treba moj komentar shvatiti kao žal za Kosovom. Samo mislim da je problem mogao da bude rešen i drugačije, i to bez prolivene kapi krvi, i na radost svih naroda koji žive na Kosovu (uz dodatno obrazovanje i pomirenje). Smatram da bi takvo rešenje bilo jako korisno i za dalji evropski put Srbije, i za evropski (i dekriminalizaciju) put Kosova pod jako visokim nivoom autonomije (kakav ima na primer Katalonija u Španiji, što je nuđeno od strane međunarodnih posrednika na pregovorima u Rambujeu 1999. godine).
 
No, ne treba moj komentar shvatiti kao žal za Kosovom. Samo mislim da je problem mogao da bude rešen i drugačije, i to bez prolivene kapi krvi, i na radost svih naroda koji žive na Kosovu (uz dodatno obrazovanje i pomirenje). Smatram da bi takvo rešenje bilo jako korisno i za dalji evropski put Srbije, i za evropski (i dekriminalizaciju) put Kosova pod jako visokim nivoom autonomije (kakav ima na primer Katalonija u Španiji, što je nuđeno od strane međunarodnih posrednika na pregovorima u Rambujeu 1999. godine).

Јел тај главоња стварно мисли да су Срби на Косову и Метохији недовољно писмени? Нека дође он да нас описмени, можда не можемо да му платимо ко садашњи газда, али прежалићемо два евра...
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top