Nove (biometrijske) lične karte - OPREZ

WEISHAUPT

Iskusan
Banovan
Poruka
6.825
Malo na temu novih, odnosno biometrijskih ličnih karata ... sa REALNE, PRAKTIČNE i SVAKODNEVNE strane. Možda nije tema za Politiku, ali je bolje da se ljudi malo informišu, jer naša štampa donosi uglavnom beskorisne informacije o tome.

Naslušao sam se priča o novim ultra-giga-fancy-hi-tech ličnjacima, teorija zavere, biblijskih citata o žigu zveri i ostalih sličnih gluposti ... a sve na temu na koju bi Šekspir da je živ rekao:

To chip or not to chip
that's the question

Elem, kakvu ličnu kartu uzeti - onu sa ili bez te famozne dange... pardon... mikrokontrolera... ili čipa, čipića, čipičića...

Kažu, na LK bez chipa odštampani su svi podaci.

Na LK sa čipom nije odštampana adresa stanovanja njenog vlasnika.

Da li je to problem? O da... VELIKI!

To je, naravno, u štampi rečeno onako u nekoj fusnoti, dok su u prvom planu masnim slovima štampani gore pomenuti kretenluci.

Srećom mi lična istice 2009, pa ne moram još da se brinem oko toga.

Ali neki moji prijatelji koji su morali da vade novu LK se prevariše, pa rekoše u stilu: “Ajd... gde ide june, nek ide i uže - uzimam ja taj čip, pa šta bude.” I tu počinju horor priče, ali ne priče iz Zone sumraka kojima nas plaše popovi, već – na žalost - ovozemaljske drame iz Balkanskih pravila:

- Dobar dan.

- Izvolite.

- Želeo bih da:

Otvorim račun (u banci)

Uzmem robu na kredit (u radnji)

Zasnujem postpaid pretplatu za mobilni (u Telenoru ili Vipu)

Regulišem bolovanje

Regulišem dečji dodatak

- Nema problema. Kopiju lične karte, molim...

- Izvolite...

(dramska pauza)

- Ah, pa na ovoj ličnoj karti nemate adresu stanovanja???

- Pa da, to su ove nove lične karte, to je u čipu znate.

- Žao mi je, moraćete da nam donesete i potvrdu o prebivalištu.

- Zašto??? Pa rekoste da Vam treba samo kopija lične karte!!!

- Pa mi još uvek nemamo uređaje za očitavanje čipova, znate...

- Pa gde sad to da nabavim???

- Moraćete do MUP-a, žao nam je... bez toga ne možemo ništa.

U MUP-u - red do bola, 200 ljudi u hodniku, klima ne radi, znoj smrdi na sve strane, svi čekaju na jednom šalteru...

Naravoučenije: ako baš morate da menjate LK - uzmite bolje ovu bez čipa. Na njima je adresa jasno odštampana i to će vas poštedeti silnih muka, jer opremu za čitanje čipova na LK će svakako dobiti policijske stanice i opštine, ali još uvek nikome nije jasno kako će (i da li će) uopšte moći da je nabave i banke, osiguravajuća društva, radnje, rent-a-car agencije, mobilni operateri, domovi zdravlja... a svi vam oni traže kopiju LK u kojoj im je - gle čuda - najvažniji podatak vaša adresa stanovanja!

Jednog dana kad se uvedu digitalni potpisi, e-vlada i ostale trice i kučine - ako vam je baš stalo do svega toga - lepo oglasite LK nevažećom i uzmite novu, sa čipom. Ali za sada vas savetujem da malo pričekate.

Toliko.
 
proslo tacno 30.Ae objasnjavaj

xexexe nije valjda da si cekao...mrzi me sad nisam skroz odgledao video ali evo osnovno.
jedan prijatelj je pre par meseci pravio frku u muriji posto nije hteo da izvadi tu karticu tj valjda su hteli nesto da ga slikaju a on nije dao.
menjao mesto prebivalista,ne znam sta ce mu to i koja je fora,nego mi bas pre sat vremena doneo video o tome.
znaci kako sam ga ja shvatio za sada,ti podaci idu direktno u sve vlade koje podrzavaju taj sistem valjda za pracenje,i te vlade i njihova policija i sve bezbedonosne sluzbe znaju sve o tebi i gde si.mislim strasno
i najstrasnije je to sto to jedino vazi za nas srbe.jedino nas kontrolisu na taj nacin,mozda ima jos neka zemlja neka me neko ispravi.
tu tehniku je kupio jos ministar policije za 5 puta vecu cenu Dusan Mihajlovic....
cak ni centar tih podataka nije u srbiji nego u hrvatskoj.
i sto je najjace,ako sam dobro shvatio a ponavljam nisam sve odgledao,oni te tamo slikaju,a cak i kad neces tu kartu oni hoce da te slikaju.
e poenta je u tome kada si slikan iz svih uglova,ti podaci su ti vec poslati u centar bez obzira da li si ti prisatao na to.naravno to ti niko i ne govori niti ti to znas.
ovo je ukratko i naravno nisam jos 100% proverio
 
Poslednja izmena:
Pa ybg, kad nam drzava puna kriminalaca i lopova, pa nam je 75% stanovnistva u paranoji. Mene mogu da slikaju kao hoce, odakle hoce i kako im se svida (jedni ne bi mogli da me slikaju golog, jer ne moze sve da stane u kadar). Ali nema problema, pa hocemo da zivimo u civilizovanom i urbanom drustvu, ne kapiram sta je problem
 
Pa ybg, kad nam drzava puna kriminalaca i lopova, pa nam je 75% stanovnistva u paranoji. Mene mogu da slikaju kao hoce, odakle hoce i kako im se svida (jedni ne bi mogli da me slikaju golog, jer ne moze sve da stane u kadar). Ali nema problema, pa hocemo da zivimo u civilizovanom i urbanom drustvu, ne kapiram sta je problem

nije problem u tome,nego cemu to vodi.
nisam pristalica zavera ali ako ti ovo urade za 15 god te 100% nagovaraju za cip u telo.
a onda mogu eto da ti zabrane ako im se ne svidjas da kupujes hleb i mleko ili bilo sta.
samo ti tamo blokiraju cip.i to je to.
a naravno i najvaznije ,mogu preko tih cipova da ti uticu na ponasanje i da te kontrolisu.
i ja necu ako nekom padane na pamet da me juri zbog necega,da znaju gde sam ma sta ko mislio.
 

Back
Top