Srbin u proseku zadužen 450 evrića!

1234

Domaćin
Banovan
Poruka
4.833
http://www.mtsmondo.com/news/world/text.php?vest=102809

Srbin u proseku zadužen 450 evra Cetvrtak, 10. jul 2008. 12:40



Zaduženost građana Srbije u proseku iznosi od 400 do 450 evra, a po zaposlenom 800 do 900 evra, izjavio je generalni sekretar Udruženja banaka Srbije Veroljub Dugalić.

On je na konferenciji za novinare rekao da te podatke treba uzeti uslovno jer su preračunati po trenutnom kursu dinara, ali da oni, ipak, pokazuju da je obim zaduženosti građana Srbije daleko niži nego u ostalim zemljama.

Zaduženost građana po bankarskim kreditima u prvoj polovini godine povećana je 6,8 odsto i na kraju juna dostigla je 315 milijardi dinara, a najveći rast imali su stambeni i poljoprivredni krediti, rekao je Dugalić.

Prema njegovim rečima, ti podaci pokazuju da je u prvoj polovini godine smirena tražnja građana za bankarskim uslugama i, ako se uzme u obzir da je inflacija od početka godine bila oko šest odsto, može se reći da su građani zadržali zaduženost na nivou prošle godine.

Dugalić je objasnio da postoje dva razloga za za smirivanje zaduženosti građana - mere Narodne banke Srbije usmerene na obuzdavanje tražnje, kao i činjenica da su se građani u prethodne dve godine znatno zadužili, pa je sada nastupila zasićenost.

On je napomenuo i da se, sve dok građani relativno uredno plaćaju svoje obaveze, kao što je to sada slučaj, ne može reći da su prezaduženi.

Dugalić je ukazao da se u junu prvi put dogodilo da su stambeni krediti postali dominantan oblik zaduživanja građana Srbije, pošto je zaduženost po toj vrsti kredita na kraju prve polovine godine bila 127,6 milijardi dinara.

Zaduženost po stambenih kreditima u prvoj polovini godine porasla je za 24,6 odsto, a u junu za 2,9 odsto.

Najznačajniji rast - 123 odsto - u prvoj polovini godine imali su poljoprivredni krediti, koji su dostigli 17,6 milijardi dinara, a prema rečima Dugalića, to je posledica aktivnosti Ministarstva poljoprivrede od pre nekoliko meseci kada je odobren znatan obim kratkoročnih poljoprivrednih kredita.

Obim gotovinskih kredita već nekoliko meseci opada i u prvoj polovini godine smanjen je 2,7 odsto, a u junu 1,2 odsto, dok je obim potrošačkih kredita u prvih šest meseci smanjen 26,3 odsto, ali je u junu povećan 2,2 odsto.

Dugalić je ocenio da u narednom periodu neće biti dramatične promene kamatnih stopa na kredite već će one stagnirati ili blago rasti.

On je objasnio da inflacija preti zemljama u kojima se zadužuju naše banke, pa se taj efekat prenosi i na Srbiju jer poskupljuje zaduživanje, ali je istakao da konkurencija sprečava banke da dramatično dižu kamatne stope na kredite kako ne bi izgubile klijente.

(Tanjug)
 
djelicu%20raste%20nos.thumbnail.jpg

nije tachno!
 
Ismevajte vi Božu, ali čovek pola plate preusmerio na fond za decu s Kosova, a pola na fond Zoran Đinđić. Ima para i može mu se, naravno. Ali neki političari bi mogli da se ugledaju na njega i da daju bar dvadeseti deo svoje plate za slične stvari.
http://forum.krstarica.com/showpost.php?p=6988865&postcount=133 ;)
Ali neće, buka i lajanje se lakše primeti. :headbang:

Na konto teme...
Šta je problem kod zaduženosti? Ja sam npr imao šansu da biram
-da li da sam zadužen 200 eura mesečno, a da vozim relativno nov i dobar auto
-da nisam zadužen, a i dalje da vozim auto star skoro 20 godina.

Auto, televizor, stan, računar, more... Nebitno.
PARE NE POSTOJE I NE VREDE NI TOG PAPIRA OD KOJEG SU NAPRAVLJENE AKO IH NE PRETVORIMO U NEŠTO MATERIJALNO I OPIPLJIVO.
Kamate mora biti. Kod nas su veće kada je i država sluđena i vode je direktno i indirektno bolidi koji ne zaslužuju belog 'leba...
 
Poslednja izmena:
Zaduzenost gradjana Austrije je u proseku 40 000 Evra po stanovniku.

Slusao sam, cini mi se, na TV Avali, da su Kiprani isto toliko zaduzeni... 40 000 po stanovniku... Ali da je to kod njih normalno..> A i normalno je da smo mi zaduzeni sa 450 e... Kolika su nam primanja tolika su nam i zaduzenja...
Ja na srecu nikome nissta ne dugujem... Bar sto se tice Banaka:)
 

Back
Top