Kombinovanje RAM-a

M.P:
Mogu li da se kombinuju SDRAM i DDRAM
ma pisti ti kulirazu! ne mogu. izmedju ostalog i zbog toga sto slotovi za njih nisu isti, doduse postoje i neke ploce koje imaju po dva sdram i ddram slota ali ni na njima nije (koliko ja znam) moguce kombinovanje nego koriscenje ili jedne ili druge a takve ploce su napravljene za ljude koji nadogradjuju komp pa nemaju bas dovoljno novca da kupe i memoriju nego ustede time sto koriste staru (dok ne sakupe pare za ddr).
 
Kratko i jasno - NE MOŽE.

U pitanju je čisto tehnički problem.
SDRAM i DDR ne rade na istom kloku, što znači da bi istovremeni rad obe memorijske banke zahtevalo postojanje dve magistrale, jer kako naterati ploču da radi u dvostruko asinhronom modu, a da pritom ne pobrljavi. Drugo, koliko se ja sećam, ploče na kojima su kombinovani SDR i DDR slotovi, obično dolaze od "renomiranih" svetskih proizvođača kakvi su Elitegroup, Matsonic, QDI i njima slični. To je sve zbudženo, kako neko reče - novca radi. :lol:
 
StORM48:
Kratko i jasno - NE MOŽE.

U pitanju je čisto tehnički problem.
SDRAM i DDR ne rade na istom kloku, što znači da bi istovremeni rad obe memorijske banke zahtevalo postojanje dve magistrale, jer kako naterati ploču da radi u dvostruko asinhronom modu, a da pritom ne pobrljavi. Drugo, koliko se ja sećam, ploče na kojima su kombinovani SDR i DDR slotovi, obično dolaze od "renomiranih" svetskih proizvođača kakvi su Elitegroup, Matsonic, QDI i njima slični. To je sve zbudženo, kako neko reče - novca radi. :lol:

Postoji i neki asus 533 nesto! Ako si ti jedan od onih koji misli da asus pravi dobre ploce. A sto se tice Elitegroup ploca (ECS) one na mnogim testovima (sa istim cipsetom) ostavljaju asus iza i za 10% :lol:
 
sonne:
StORM48:
Kratko i jasno - NE MOŽE.

U pitanju je čisto tehnički problem.
SDRAM i DDR ne rade na istom kloku, što znači da bi istovremeni rad obe memorijske banke zahtevalo postojanje dve magistrale, jer kako naterati ploču da radi u dvostruko asinhronom modu, a da pritom ne pobrljavi. Drugo, koliko se ja sećam, ploče na kojima su kombinovani SDR i DDR slotovi, obično dolaze od "renomiranih" svetskih proizvođača kakvi su Elitegroup, Matsonic, QDI i njima slični. To je sve zbudženo, kako neko reče - novca radi. :lol:

Postoji i neki asus 533 nesto! Ako si ti jedan od onih koji misli da asus pravi dobre ploce. A sto se tice Elitegroup ploca (ECS) one na mnogim testovima (sa istim cipsetom) ostavljaju asus iza i za 10% :lol:

Hvala na pitanju. Pa, da odgovorim:

Prvo, nisam od onih koji "vole" Asus, jer isti NIKADA nisam poželeo u svojoj mašini, ali s obzirom na staž o 15 godina u ovim vodama (od toga 11 u Siemens Nixdorfu, a sada Siemens-u AG), kroz ruke mi je prošlo na hiljade raznih ploča i jedino što znam je da niko normalan u svetu ne želi da rizikuje sa nečim što se zove ECS (ESC - escape, to je ustvari pravi naziv ;). E sad, ako je u pitanju novac, tu nema mnogo izbora - uzimaš ono što možeš.

Što se tiče poređenja Asusa i ECS-a... hehe. Pa to je poređenje baba i žaba. Zevs i čobanin. Iako ne volim Asus-a, ja još ne videh ploču koja izvan već ustaljene konkurencije (Intel, MSI, GA, EPOX...) može da se meri sa dotičnim.
 
StORM48:
Što se tiče poređenja Asusa i ECS-a... hehe. Pa to je poređenje baba i žaba. Zevs i čobanin. Iako ne volim Asus-a, ja još ne videh ploču koja izvan već ustaljene konkurencije (Intel, MSI, GA, EPOX...) može da se meri sa dotičnim.

Lepo je to sto ti imas staz u simensu!?! I bas zbog toga ne bi trebao da imas predrasude prema bilo cemu! nije uvek ono sto je najprodavanije i najbolje! nisam siguran da li ti ono GA znaci Gigabite a ako znaci onda si sve rekao o svom dugogodisnjem iskustvu! :roll:
 
Bez ljutnje ljudi! Nisam imao nameru da raspirujem nekakva neprijateljstva ovde. Samo kažem da je kod nas u poslednje vreme mnogo škarta. Mnogo kojekakvih "proizvođača" kompjutera, koji samim tim što sklepaju dva-tri kompjutera mesečno misle da su proizvođači. A iskreno, mislim da se većina slaže da ploče proizvođača kakav je ECS ne mogu da se mere sa Asus-om, ili grešim?

Drugo, ja nisam rekao da nijedan proizvođač ne valja. Pažljivije pročitajte poslednji post, pa ćete videti šta sam rekao. Moj izbor? Pa ne znam. Trenutno je to MSI, a sledeći... ko zna. Epox možda, ne znam.

Da razjasnim zašto ne volim Asus-a (pošto mi je lik odozgo rekao da "izgleda volim Asusa"). Ne volim ga jer je sklon lažima i sirovom napumpavanju svojih proizvoda. Recimo, prošla generacija Asusovih ploča imala je magistralu fabrički nasviranu na 2-3MHz više od nominalne, što nije toliko bitno za performanse, koliko sa skor u sintetičkim testovima (koji su ipak svuda popularni), što opet, dovodi do veće prodaje. Za mene je to, kao kupca, prevara. I zbog toga ih ne volim.

I na kraju samo da rešim još jednu nedoumicu: Šta to što se tiče Gigabyte-a i skraćenice GA (koja se odnosi na isti već deceniju i više), govori o mom iskustvu? Mislim ljudi, nisam ja vanzemaljac zbog toga što sam negde radio ili nisam. To sam pomenuo jer me je čovek prozvao da ja "kao volim Asusa, a Asus je sporiji od ECS-a...", pa sam samo rekao odakle mi iskustvo, da ne misli da se foliram nešto.

Znači, ja sam isto što i VI i tako se i ophodite prema meni. (Inače, sam Siemens ne bazira svoje mašine ni na jednoj klasičnoj ploči, već uglavnom pravi namenske, tako da o ovim pločama i ne znam iz TOG iskustva).

Pozdrav :wink:
 
Ma opusteno nisam te napao samo mi se ne svidja potcenjivacko misljenje o ECS. Nisam rekao da pravi vrhunske ploce ali za tu cenu pravi vise nego odlicne! Smeta mi to sto ljudi toliko velicaju asus! A ako cemo iskreno ECS je po broju proizvedenih (a samim tim i prodatih) ploca odmah iza ASUSA sto ce reci drugi! :wink:
POZDRAV
 
sonne:
StORM48:
Što se tiče poređenja Asusa i ECS-a... hehe. Pa to je poređenje baba i žaba. Zevs i čobanin. Iako ne volim Asus-a, ja još ne videh ploču koja izvan već ustaljene konkurencije (Intel, MSI, GA, EPOX...) može da se meri sa dotičnim.

Lepo je to sto ti imas staz u simensu!?! I bas zbog toga ne bi trebao da imas predrasude prema bilo cemu! nije uvek ono sto je najprodavanije i najbolje! nisam siguran da li ti ono GA znaci Gigabite a ako znaci onda si sve rekao o svom dugogodisnjem iskustvu! :roll:

E pa vidite gospodo meni prolaze sve te ploce kroz ruke i to na detaljnim testovima i za ASUS-a cu samo reci da to radi al kako radi . Kvazi 5% brzi na testovima kad je ujednacenost kvaliteta nikakva.
Inace mislili vi sta god hocete , stormova podela na elitu sredinu i low class je vrlo fer odradjena...
Cesto se i od nekog proizvodjaca pojavi skart serija i od drugog lose izvikanog dobra serija ali kad mi dolazi elita , ja ne rizikujem ako je procenat skarta ploca veci od 5% .
Radi poredjenja 95 % jednog modela ploca kod nas nema ispravan drugi ide kanal , ali to musterije nece primetiti, jer kako da sebi objasnim to sto se vrte po oglasima ,a znam stanje stvari.
 

Back
Top