Klon

Elem, pravo pitanje je sta je uopste klon? tehnicki, to bi bila GENOTIPSKI identicna kopija organizma, a nikako FENOTIPSKI! Kloniranje, samo po sebi, vec postoji u prirodi - prosta deoba, vegetativno razmnozavanje... Uostalom, ljudi se bave kloniranjem od kad su evoluirali u inteligentna bica! Sta je rasadjivanje biljaka pelcerom, ako ne vegetativno razmnozavanje!
 
Prvobitna ideja ove teme bila je da ucesnici foruma iznose svoja misljenja i znanja o kloniranju, bez obaveze osvrta na izvore sa sajtova, literatura, lekcija...

Ne bih da iznosim astronomske tekstove i eseje o ovome, jer onog koga to ozbiljnije interesuje, moze lako doci do informacija na raznim izvorima.

Neka ovo bude vise tema zabavne i popularne nauke, nego neko iznosenje sentenci iz mudrijaskih knjiga.

Mozda ce biti zanimljivije. :ok:

Dakle, sta ko misli o ovome?
Izvolite.
 
Kloniranje je samo stvaranje necijeg brata (ili sestre) blizanca, ali odlozeno.
Obzirom da se ljudska dusa ne moze klonirati, to ono samo po sebi ne znaci nista.
Problem je u stvaranju himera, kombinovanju gena razlicitih organizama.
Kloniranje je samo dimna zavesa.
 
meni je najzanimljivije pitanje bi li klon imao svest i secanja osobe od cijih je gena nastao:think:naravno do trenutka uzimanja uzorka za kloniranje..
 
Mislim da nije. Mada nije iskljuceno da neko ne radi na tome, nelegalno, polu-legalno ili u nekoj zemlji treceg sveta gde je sve legalno. Ali mislim da zdrav i prav ljudski klon jos uvek nije rodjen. @ Sveta: i ljudi sa transplantatima su sa nekog stanovista himere ;)
 
hmm da li to znaci da je klon coveka vec napravljen? i ispitan?

Ne, vec znamo dovoljno o neurologiji da znamo da se memorije, najveci deo karaktera, i sve ostalo ne nalazi u genima.

Zamisli da mozes da uradis da se dva brata jednojajcana blizanca rode u razmaku od, na primer, 50 godina. Jedan se rodi, dozivi i nauci svasta. Onda se drugi rodi 50 godina kasnije.

Da li bi ti ocekivao da drugorodjeni brat blizanac nekako magicno imao svest i secanja svog starijeg brata blizanca?

Ako to ocekujes, zasto?

Ako to ne ocekujes, zasto bi to ocekivao kod klona?
 
Da li u siroj javnosti ima vise znanja ili zabluda o kloniranju? Sta vi mislite?

Mislim da ima više zabluda. Kao primer navešću odgovor jednog vernika koji je na pitanje kako je od rebra Adamovog nastala Eva naveo kloniranje kao mogućnost. Kod nas ne postoji neki naučnopopularni časopis koji bi objašnjavao naučna dostignuća a na televiziji mislim da 90% ljudi gleda latino-serije a ne naučno popularne emisije.
(PS kada samo kod latino-serija evo i vica iz jednih novina: "Vrhunac jedne španske serije je kada Rodrigo sazna da je sam sebi majka", i eto vam kloniranja:D)
 
Poslednja izmena:
Ne, vec znamo dovoljno o neurologiji da znamo da se memorije, najveci deo karaktera, i sve ostalo ne nalazi u genima.

Zamisli da mozes da uradis da se dva brata jednojajcana blizanca rode u razmaku od, na primer, 50 godina. Jedan se rodi, dozivi i nauci svasta. Onda se drugi rodi 50 godina kasnije.

Da li bi ti ocekivao da drugorodjeni brat blizanac nekako magicno imao svest i secanja svog starijeg brata blizanca?

Ako to ocekujes, zasto?

Ako to ne ocekujes, zasto bi to ocekivao kod klona?

zato sto to nije klon..dajes pogresan primer
 
Jednojajcani blizanci. Da. To je najvazniji primer prirodnog kloniranja.
U bioloskom smislu to je pravo kloniranje.
Dva organizma nastali od jednig diploidnog jedra zigota.
To su "najcistiji" klonovi, zbog "mladosti" genetickog materijala, u trenutku kada je razdvajanje nastupilo.
 
Jednojajcani blizanci. Da. To je najvazniji primer prirodnog kloniranja.
U bioloskom smislu to je pravo kloniranje.
Dva organizma nastali od jednig diploidnog jedra zigota.
To su "najcistiji" klonovi, zbog "mladosti" genetickog materijala, u trenutku kada je razdvajanje nastupilo.

Ne, vec znamo dovoljno o neurologiji da znamo da se memorije, najveci deo karaktera, i sve ostalo ne nalazi u genima.

Zamisli da mozes da uradis da se dva brata jednojajcana blizanca rode u razmaku od, na primer, 50 godina. Jedan se rodi, dozivi i nauci svasta. Onda se drugi rodi 50 godina kasnije.

Da li bi ti ocekivao da drugorodjeni brat blizanac nekako magicno imao svest i secanja svog starijeg brata blizanca?

Ako to ocekujes, zasto?

Ako to ne ocekujes, zasto bi to ocekivao kod klona?
Pa ni jednojajcani blizanci koji se (nekim cudom :mrgreen:) rode u razmaku od 5-10 min. nemaju istu svest i secanja. Sta je sa onim blizancima koji su razdvojeni od rodjenja, jel i oni imaju ista secanja i svest?
 

Back
Top