1 kao osnova svega

Insect

Zainteresovan član
Poruka
377
Skoro sam poveo raspravu sa prijateljem koja je bila potaknuta scenom iz Independence Day filma kada pokusavaju komunikaciju sa vanezmaljskim brodom preko svetlosnih signala sa helisa. Signali su bili totalno random prirode koliko sam ja mogao da skapiram i tako ja prokomentarisah kako je to glupo i kako bi trebalo da su poceli da salju signale prostih brojeva 1,3,5,7... smatrajuci da je to univerzalni jezik/znak koji ce svi u svemiru razumeti. Moj prijatelj je drzao suprotno misljenje da to nije univerzalno prihvatljivo i da ako niz svedemo na samo prvi clan tj br. 1 cak ni to ne mora da bude univerzalno posto mozda negde postoji neka inetelingencija koja ne koristi tj. ne pojmi broj 1 kao osnovnu jedinicu svega. Meni deluje nelogicno tako nesto posto smatram da ma kako nazivali ili pojmili svet oko sebe ipak moramo imati pojam 1 kao jedninu i kao osnovnu jedinici.

Dakle sta mislite da li 1 mora uvek i svuda postojati? Da li moze postojati sistem razmisljanja koji nema jedninu ili mozda cak uospte brojeve?
 
Dakle sta mislite da li 1 mora uvek i svuda postojati?
Eksplicitno mozda ne mora, ali ce se svakako bar implicitno podrazumevati u svakom sistemu koji pravi razliku izmedju nicega i necega.
Da li moze postojati sistem razmisljanja koji nema jedninu ili mozda cak uospte brojeve?
Mislim da pitanje nije dobro. Ako ima mnozinu onda ima i jedninu. Stvar je u tome da mozda negde ne postoji pojam mnozine, odnosno da nije moguce napraviti razliku izmedju jednine i mnozine, pa samim tim i nepostojanje brojeva. Takva situacija mi je vec zamisliva ali ne verujem da neko sa takvim sistemom misljenja mogao da se tehnoloski razvija.

Jos da se vratim na pocetak:
prokomentarisah kako je to glupo i kako bi trebalo da su poceli da salju signale prostih brojeva 1,3,5,7... smatrajuci da je to univerzalni jezik/znak koji ce svi u svemiru razumeti.
Zapocinjanje sa prostim brojevima nije potrebno ako se vec zna da signal potice od neke inteligencije. Prosti brojevi su potrebni kao "potpis" koji govori da signal nije neki slucajni sum ili prirodna pojava.
 
Životinje ne znaju da broje, uglavnom. I konj kada udara kopitom mislim da to radi ritmički, tj. muzikalniji je od gomile ljudi koje poznajem :mrgreen:
Neke životinje ne znaju da prebroje svoje mladunce i ne pamte ih na taj način, zamislite onda njihovu logiku? Evo ja prva garantujem da je uopštena inteligencija nekih životinja (pasa i mačaka, na primer) na prilično zavidnom nivou, samo im nedostaje element radoznalosti, bar u toj, logičkoj, sferi.
 
Sva inteligentna bica moraju biti slicnog umnog sklopa kao covek. Fizicki verovatno ne svi.
Shodno tome, svi moraju shvatiti pojam jedinice.
Mozda bi pitanje bilo da li neko ima pojam nule, ili negativnih brojeva, jer tako nesto ne postoji u stvarnosti.
 
Sva inteligentna bica moraju biti slicnog umnog sklopa kao covek. Fizicki verovatno ne svi.
Shodno tome, svi moraju shvatiti pojam jedinice.
Mozda bi pitanje bilo da li neko ima pojam nule, ili negativnih brojeva, jer tako nesto ne postoji u stvarnosti.

Apsolutno NE!
Po cemu bi trebali to da zakljucimo? Ljudski um Funkcionise na odredjeni fizioloski nacin. U osnovi svega je razlika u bioelektricnom potencijalu koji formira osnovni nervni impuls. Ako zamislimo da kod nekih drugih, vanzenaljskih, ili vangalaksijskih bica nervni sistem ovako ne funkcionise, ond bi i um bio drugaciji.
 

Back
Top